TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ќе има ли проширување на истрага за „Рекет“?

Канал5 - 22.08.2019

Истрагата „Рекет” може да трае шест месеци, а ако е потребно и подолго. Обвинителката Вилма Русковска смета дека за успешна истрага, треба после три месеци да се покрене обвинение, па така не се исклучува можноста од проширување на истрагата.

Русковска потврди дека во СЈО се бришеле податоци од компјутери

Фокус - 22.08.2019

Обвинителката, Вилма Русковска, ја потврди информацијата која ја објавија медиумите пред неколку недели, дека во Специјалното јавно обвинителство се бришеле податоци од некои компјутери. Како што рече Русковска пред Кривичниот суд синоќа, по ...

„Рекетот“ се отплеткува, обвинение за три месеци

Р.С.Европа - 22.08.2019

Месец и половина по отворањето на истрагата за случајот Рекет обвинителството излезе со повеќе детали, а УЈП најави и конкретни контроли. Според правници, сега истрагата треба да се забрза.

Русковска на Катица ѝ овозможи да присуствува на погребот на мајка ѝ, но на друг осомничен лани не му дозволила

Нетпрес - 22.08.2019

Станува збор за Душко Лазаров вработен во МВР, кој на 27-ми април 2017 година бил дежурен во оперативниот штаб на МВР во текот на инцидентите во Собранието и кој е осуден за терористичко загрозување на уставниот поредок.

Штерјев бара одговори од Русковска и Јовески за Јанева

Либертас - 22.08.2019

Претседателот на Советот на јавни обвинители, Коле Штерјев, денеска изутрина испратил допис и до државниот обвинител Љубомир Јовески и до шефицата на обвинителството за гонење на организиран криминал Вилма Русковска да достават информација за ...

Русковска: Ако сакаме да опстои притворот мора да подигнеме обвинение за „Рекет“ за три месеци

+инфо - 22.08.2019

За три месеци Обвинителството за организиран криминал и корупција треба да ја заврши истрагата и да поднесе обвинение за случајот „Рекет“, најави вчера обвинителката Вилма Русковска одговарајќи на новинарско прашање.

Двојните аршини на Рускоска- за еден мајка за друг маќеа

Курир - 22.08.2019

Јавното обвинителство вчера соопшти дека заради вмешаност во случајот „Рекет“ е побаран притвор за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Јавниот обвинител Љубомир Јовевски на прес-конференција заедно со обвинителката Вилма Рускоска, која го ...

ТРАОРНО СВЕДОШТВО: Рускоска не му дозволи на мојот сопруг за последен пат да се поздрави со неговата мајка

Курир - 22.08.2019

Правосудниот систем во Република Македонија е пред целосен рacпад, по ескалиpaњето на најголемата афера во македонската историја, аферата Pекет. Откако целата македонска јавност виде и слушна како Катица Јанева за милионски суми договара ...

Русковска за Јанева: Да не се прави реално шоу од ова

Press24 - 22.08.2019

Немаше да барам притвор да немав доволно докази. Ова вчера пред новинарите насобрани пред кривичен го изјави Вилма Русковска откако и определи 30. дневен притвор на Катица Јанева и ја прати во Шутка.

Определен притвор за Јанева, Обвинителството продолжува со истрагата за случајот „Рекет“

Академик - 22.08.2019

Кривичниот суд ѝ определи 30-дневен притвор на Катица Јанева. Јавната обвинителка Вилма Рускоска, која ја води постапката, претходно донесе наредба за проширување на истрагата и против Јанева, која вчера беше приведена.

Koj осомничен „пресуди“ Катица Јанева да заврши во Шутка?

Скопје1 - 22.08.2019

Исказите на еден од осомничените во „Рекет“, биле клучни за Вилма Русковска да побара притвор за Катица Јанева. Во предистрагата, засега исказ во Обвинителството за организиран криминал и корупција даваше само Зоран Милевски-Кичевскиот.

Зошто Русковска сакала да и даде шанса на Јанева?

Фактор - 22.08.2019

Обвинителката Вилма Русковска синоќа одговори дека сметала дека треба да се даде шанса на колешката Катица Јанева да го искаже своето мислење за „Рекет“ затоа што случајот беше медиумски многу експониран.

(видео) Русковска: За никого не би побарала притвор ако немам докази

Телма - 21.08.2019

Шефицата на СЈО, Катица Јанева ноќта ќе ја помине во е во истражниот затвор “Скопје” во Шуто Оризари, откако судија на претходна постапка ѝ определи 30 дневен притвор во истрагата за случајот “Рекет” како третоосомничена.

(ВИДЕО) Русковска: Во моментов притворот е неопходен!

Алсат-М - 21.08.2019

Истрагата продолжува и не се знае до каде ќе одведе, рече обвинителката Вилма Русковска по одредувањето на притворот за Катица Јанева. Русковска рече дека мерката притвор е неопходна и оти за да опстои притворот повеќе од три месеци, мора да биде ...

Русковска: Во оваа фаза е неопходен притвор за Јанева

Канал5 - 21.08.2019

Обвинителката Вилма Русковска вечерва рече дека е неопходно на Катица Јанева да и биде изречена мерката притвор од 30 дена. Русковска појасни дека истрагата за случајот ,,Рекет “ може да потрае три месеци , а може и шест.

(ВИДЕО) Русковска: Не би барала притвор за Јанева ако немав доволно докази

А1 On - 21.08.2019

Обвинителката Вилма Русковска, по одлуката на судот да ѝ одреди 30-дневен притвор на Катица Јанева, вели дека нејзината колешка не била претходно осомничена во случајот „Рекет“ бидејќи немало доволно докази.

Русковска: Немаше да барам притвор за Јанева да немав доволно докази

Press24 - 21.08.2019

Не се смени ништо од вчера до денес, но немаше да барам притвор да немав доволно докази. Ова вечерва го кажа обвинителката Вилма Рускоска откако и одреди 30. дневен притвор на Катица Јанева.

Рускоска: Никогаш не би барала притвор без доволно докази

1tv - 21.08.2019

Обвинителката Вилма Рускоска, вечерва по излегувањето од Кривичниот суд, изјави дека заедно со јавниот обвинител сметале оти во овој момент било неопходно да и се одреди мерка притвор на Јанева.

Јанева ќе оди на погреб кај мајка ѝ

Слободен Печат - 21.08.2019

Русковска изјави дека истрагата за аферата Рекет е во тек и уште трае. На специјалната јавна обвинителка Катица Јанева судот и одреди 30 дневен притвор. Но, таа сепак утре со полициска придружба ќе може да оди на погребот на мајка ѝ.

Вечерва се огласи Рускоска за притворот на Јанева – Истрагата може да трае и шест месеци

Centar - 21.08.2019

Вечерва повторно се огласи Вилма Русковска. Според Русковска мерката притвор за Катица Јанева е неопходна во овој дел од истрагата. Таа вели дека истрагата може да трае и три и шест месеци, а обвинението и натаму не е готово.

30 дневен притвор за Јанева

Слободен Печат - 21.08.2019

Притворот го побара Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција. Судот и одреди 30 дневен притвор на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Притворот го побара Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.

Рускоска: Истрагата продолжува, ќе видиме каде ќе не однесе

PressingTV - 21.08.2019

По одредувањето 30 дена притвор за Катица Јанева, обвинителката за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска, соопшти дека истрагата за случајот „Рекет“ не е завршена и дека уште трае.

Рускоска: Дел од бизнисмените негираа дека дале пари

Република - 21.08.2019

Околу четири часа траеше распитот на Катица Јанева, по што обвинителката Вилма Русковка по излегувањето од Кривичниот суд изјави дека сметале оти во овој момент е неопходно да се одреди мерка притвор 30 дена.

Панчевски: Дали за 5.000 евра, Катица ќе добие условна?

Expres - 21.08.2019

СРАМ ЗА ЈАВНОТО ОБВИНИТЕЛСТВО: Со ваква квалификација лажат народ сите треба да се разрешат, Јовевски и Русковска се срам за јавното обвинителство! Најмалку три години затвор но максимум 20 години затвор но штетата е мала 5.000 евра па и казната ќе ...

Рускоска: Ѝ дадов шанса на колешката, но не ја сослушав како сведок

Република - 21.08.2019

Не знам што ви изјавила колешката, но знам како што сум ја повикала – како лице од кое се собираат потребни известувања, изјави вечерва пред новинарите обвинителката Вилма Рускоска по распитот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во ...

Русковска: Не сакам оваа истрага да се претвори во реалити шоу

Фактор - 21.08.2019

Обвинителката Вилма Русковска вечерва изјави дека откако обвинителката Катица Јанева стана третоосомничена во „Рекет“ и доби притвор, случајот и натаму ќе се истражува. Истрагата продолжува.

ВО ЖИВО: Изјава на Вилма Рускоска

Република - 21.08.2019

Изјава на обвинителката Вилма Рускоска за притворот на Катица Јанева. ...

Брза помош пред Кривичниот суд

Слободен Печат - 21.08.2019

Обвинителката Вилма Русковска дури сега, безмалку два часа по пристигнувањето на обвинетата Катица Јанева во суд, со придружбата пристигна во Кривичен. Таа одби да даде изјава за јавноста, нагласувајќи дека ќе тоа ќе го стори откако пред судијата на ...

Како Русковска ѝ обезбеди 30 дена на Јанева за прикривање на трагите?

Курир - 21.08.2019

Обвинителката Вилма Русковска за случајот „Рекет“ и по оставката на Катица Јанева се огласи прв пат пред еден месец. Тогаш Јанева не беше осомничена, па Русковска говореше дека не очекува нејзината колешка од СЈО да бега.

Што се му претходеше на случајот „Рекет“?

Канал5 - 21.08.2019

На само 24 часа откако го даде својот исказ пред Вилма Русковска за случајот Рекет во својство на сведок, полицијата ја приведе Катица Јанева. Специјалната јавна обвинителка е во фокусот на вниманието откако јавноста почна да ја препознава во ...

ОЈО: Јанева е осомничена за злоупотреба на службена положба и овластувања

Канал5 - 21.08.2019

Во Основното јавно обвинителство, пред малку заврши прес-конференцијата на обвинителите Јовевски и Русковска, кои официјално го потврдија статусот осомничен за Јанева. Во Обвинителството е Михаела Димовска.

Голема акција - ќе се апсат и бизнисмени, политичари...

МКД - 21.08.2019

Се подготвува голема полициска акција во која по налог на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција ќе се вршат приведувања на голем број лица, дознава МКД. Засега не се споменуваат имиња, ама на списокот за приведување се и ...

Прес конференција на Рускоска и Јовески во 14:00 часот

Алсат-М - 21.08.2019

Јавното обвинителство најави прес конференција со почеток во 14 часот во врска со предметот „Рекет“. Како што се наведува во соопштението од ОЈО, на прес конференцијата ќе присуствуваат Јавниот обвинител на Република Северна Македонија, Љубомир ...

Телма објави снимка од апсењето на Јанева (ВИДЕО)

МКД - 21.08.2019

Пред малку по наредба на шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска уапсена е специјалната обвинителка Катица Јанева. Телма објави снимка од апсењето. ...

Се бара притвор за Јанева

+инфо - 21.08.2019

Засега истрагата е проширена само на Јанева и за неа е побаран притвор, рече обвинителката Вилма Русковска. – Се работи за кривично правен настан и не треба да се политизира. Нема ниту една индиција дека незаконски прибавените средства завршиле кај ...

Русковска наложила од СЈО да ѝ се земе службениот компјутер на Јанева

Макфакс - 21.08.2019

Обвинителката Вилма Русковска денеска соопшти дека од специјалното јавно обвинителство попладнево ѝ е одземен службениот компјутер на уапсената шефица на СЈО, Катица Јанева. Русковска рече дека се прави и претрес во нејзиниот семеен дом во Гевгелија.

Рускоска демантира дека нивното обвинителство побарало приведување на политичари

Тера - 21.08.2019

Шефицата на одделението за организиран криминал и корупција при Основното јавно обвинителство пред малку на прес конференцијата рече дека нивното обвинителство денеска нема побарано приведување на политичари, како што јавија дел од медиумите.

Рускоска: Ако има претрес кај политичари не е по налог на ова Обвинителство

ММС - 21.08.2019

Дали се врши претрес кај двајца политичари, прашаа новинарите на денешната прес конференција во Јавното обвинителство. -Моментално само за јавен обвинител е проширена истрагата и до судот е доставен предлог за определување притвор.

Бришени се податоци од компјутерите во СЈО, потврди Русковска

ММС - 22.08.2019

Обвинителката, Вилма Русковска, ја потврди информацијата која ја објавија медиумите пред неколку недели, дека во Специјалното јавно обвинителство се бришеле податоци од некои компјутери. Како што рече Русковска пред Кривичниот суд синоќа, по ...

Се одзема компјутерот на Јанева во СЈО

ММС - 21.08.2019

-Не се врши претрес во СЈО, туку се оздема компјутерот на осомничениот јавен обвинител, одговори обвинителката Вилма Рускоска на прес конференцијата. Јавното обвинителство од почеток имало сознанија за инволвираност на јавен обвинител во „Рекет“, ...

Јавното обвинителство најави прес во 14 часот

Слободен Печат - 21.08.2019

Јавното обвинителство со почеток во 14 часот ќе одржи прес конференција во врска со „Рекет“ на која ќе присуствуваат Јавниот обвинител Љубомир Јовески, првиот заменик на републичкиот јавен обвинител Лилјана Спасоска и Основниот јавен обвинител на ...

Вонредна прес конференција на Обвинителството во врска со “Рекет” – Се прошири ли истрагата и кого се ќе опфати?

Centar - 21.08.2019

По апсењето на Катица Јанева, специјална јавна обвинителка во СЈО, од ОЈО најавија прес конференција во врска со случаите “Рекет” и “Поткуп” На пресот свое обраќање ќе имаат првиот човек на ОЈО, Љубомир Јовески, првиот заменик на републичкиот јавен ...

Живо прес конференција од јавно обвинителство

Локално - 21.08.2019

Прес конференција во ЈОРМ по апсењето на Катица Јанева Прес во врска со предметот ,,Рекет” Posted by MИА.mk on Среда, 21 август ...

Рускоска: Одземен и е компјутерот на Јанева, се претресува домот во Гевгелија

Република - 21.08.2019

Службениот компјутер на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, е одземен, потврди обвинителката Вилма Рускоска. Таа на прес-конференција соопшти дека од просториите на Специјалното јавно обвинителство попладнево е одземен службениот ...

Рускоска демантира дека се приведени двајца политичари

CivilMedia - 21.08.2019

Обвинителката Вилма Рускоска изјави дека Обвинителството за организиран криминал нема испратено налог за апсење на двајца политичари, како што претходно објави Алсат . „Можеби се работи за друго Обвинителство, за друг случај.

Вилма Рускоска ќе ѝ се обрати на јавноста во 14 часот

Република - 21.08.2019

Денеска во 14 часот најавена е прес-конфернеција во Јавното обвинителство за случајот „Рекет“. Најавата за прес конфренцијата стигна истовремено со апсењето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, токму за овој случај.

ВО ЖИВО: Јавното обвинителство со прес конференција во врска со предметот „Рекет“

Курир - 21.08.2019

Јавното обвинителство со прес конференција во врска со предметот „Рекет“. На прес конференцијата присуствуваат јавниот обвинител, Љубомир Јовески, првиот заменик на републичкиот јавен обвинител, Лилјана Спасоска и основниот јавен обвинител за гонење ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција во ЈОРМ

PressingTV - 21.08.2019

Прес-конференција во ЈОРМ на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, неговата заменичка Лилјана Спасовска и шефицата на Јавното обвинителство за организиран криминал, Вилма ...

По напорниот ден, Јанева синоќа на вечера на кеј

Expres - 21.08.2019

По вчерашното сведочење во Обвинителството пред колешката Вилма Русковска, шефицата на СЈО, попледневните часови ги поминала во прошетка на кејот на Вардар. Во доцните часови, беше на вечера во еден од рестораните на скопскиот кеј, јави ...

Штерјев бара одговори од Русковска и Јовески за Катица Јанева

Press24 - 22.08.2019

Претседателот на советот на јавни обивнители, Коле Штерјев, денеска изутрина испратил допис и до државниот обвинител Љубомир Јовески и до шефицата на обвинителството за гонење на организиран криминал Вилма Русковска да достават информација за ...