TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Видео: Она кога Македонците и Хрватите навиваат заедно

Вечер - 13.01.2018

Средбата меѓу Хрватска и Србија која се играше во Сплит беше следена со големо внимание насекаде низ Хрватска, а во Загреб на Бан Јелачиќ имаше голема заинтересираност. На едно место имаше навивачи од Хрватска и од Македонија кои навиваа заедно, па ...

Хрватска отвори моќно, домаќинот ја потопи Србија на стартот (ВИДЕО)

МКД - 12.01.2018

Хрватска го имаше посакуваниот влез на Европското првенство, ракометарите на Лино Червар одиграа одличен натпревар и со 32:22 ја победија Србија. Големото соседско дерби помеѓу Хрватска и Србија заврши со очекуваниот епилог, домаќините одиграа меч ...

Хрватска ја растури Србија во Сплит

СуперСпорт - 12.01.2018

Хрватската ракометна репрезентација славеше против Србија со 32:22 во натпреварот од првото коло во рамките на групата А од Европското првенство. Чупиќ и Вори го отворија натпреварот со два брзи гола со што Хрватска брзо стигна предност.

Хрватска убедливо против Србија, Французите со еден разлика ја совладаа Норвешка

А1 On - 12.01.2018

Домаќинот Хрватска со убедливи 10 разлика славеше против селекцијата на Србија во првото коло од фазата по групи на Европското првенство во ракомет. Со 32:22, Хрватите пред публиката во Сплит славеа против соседот Србија, откако на полувремето ...

Генералка во Загреб за средбите од групата на Македонија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 12.01.2018

Репрезентациите во групата Ц утре ќе ги одиграат натпреварите од 1. коло од Европското првенство во Хрватска. Денеска беше направена генерална проба во салата за да се види како ќе изгледа самиот тек на натпреварот.

Червар го надмудри Цветковиќ, во „Спаладиум арена“ убедливо совладана Србија

Gol.mk - 12.01.2018

Во првото коло во рамките на А групата, во „Спаладиум арена“ во Сплит, ракометарите на Хрватска во долгоочекуваниот дуел против Србија славеа победа од 32-22 (14-9) и успешно го започнаа походот кон европското злато.

Марсениќ им се поклони на хрватските навивачи: Ви благодарам, изненаден сум!

Sport 1 - 12.01.2018

Вардаровиот џин ги пофали хрватските навивачи по натпреварот помеѓу Хрватска и Србина на стартот од ЕП. Поголемиот дел од салата ја исвирка српската химна, а свирежи одекнуваат и додека беа претставувани српските ракометари.

Чупиќ – Карачиќ – Циндриќ: „Трилингот" кој ја избомбардира Србија од сите позиции

SportMedia - 12.01.2018

Отворањето во Сплит како што очекуваше целата ракометна, и поширока јавност во хрватска. Во дуелот на вечните ривали, сега во ракомет, селекцијата на хрватска без особени проблеми ја победи Србија.

Хрватите ја прегазија Србија, за старт на походот по златото

Екипа - 12.01.2018

Хрватска ја победи Србија со во првиот натпревар на домаќиниот на ЕП во групата А во Сплит. Лино Червар и неговите „каубои“ беа изразити фаворити во балканското дерби на стартот од шампионатот, ја оправдаа оваа улога и заслужено стигнуваат до ...

Хрватска ја декласира Србија на стартот од ЕП

Спортски - 12.01.2018

Вечерва започна 13-тото ЕП во ракомет за мажи. Домаќинот Хрватска ја прегази Србија со Спаладиум арената во Сплит со резултат 32:22. Со оваа победа момците на Червар и то како покажаа дека се еден од главните фаворити за златото и дека ќе одат по ...

Инциденти пред мечот Хрватска - Србија, има и приведени

МКД - 12.01.2018

Српските медиуми информираат за инциденти пред големиот ракометен меч помеѓу Хрватска и Србија, неколку навивачи се повредени. Според информации на „Танјуг“, на вечерашниот ракометен меч помеѓу Хрватска и Србија му предходеле инциденти во режија на ...

Червар фуриозно тргна кон златото: Хрватска ја збриша Србија со 10 разлика! (ФОТО)

Sport 1 - 12.01.2018

Се очекуваше дека Хрватска ќе ја победи Србија, на отворањето на Европското ракометно првенство, но таа отиде подалеку и ја збриша со 32-22, покажувајќи дека силно го посакува тоа злато поради кое Лино Червар беше вратен на селекторското столче.

Хрватите приредија специјален „поздрав“ за српската химна во Сплит (Видео)

Дерби - 12.01.2018

Регионалното дерби меѓу Хрватска и Србија секако се најде во прв план на отворањето на Европското првенство, а најдобар доказ за тоа каков негативен набој на емоции има на трибните добивме уште пред почетокот на мечот, кога Хрватите во преполната ...

Инциденти пред мечот во Сплит, српската химна не се слушаше од свирежи во „Спаладиум“ во Сплит… (ВИДЕО)

Екипа - 12.01.2018

Жестоко почна големата пресметка меѓу Хрватска и Србија на отворањето на мечевите од Групата А на Европското првенство во Хрватска. Пред натпреварот кој стартуваше од 20:30 часот во „Спаладиум арена“ во Сплит, хрватските и српските медиуми јавија за ...

Инцидентите во Сплит кои беа очекувани: Националистичкиот декор повторно на сцена

Спортклуб - 12.01.2018

Неколку часа пред вечерашната средба во Сплит помеѓу домаќинот Хрватска и Србија, се случиле неколку инциденти. Како што пишува „Танјуг“ во тие инциденти, во кои според непотврдени информации, имало и приведени, учествувале навивачи на Хајдук, кои ...

Хрватска ја победи Србија на отворањето на ЕП во ракомет

Стандард - 12.01.2018

Хрватската репрезентација ја победи селекцијата на Србија со 32:22 во натпревар во „Spaladium“ арена во Сплит, на првиот ден од Европското ракометно првенство, чиј домаќин е Хрватска. Освен свирежите на српската химна, натпреварот помина без ...

Домаќинот покажа како се игра во Сплит: Хрватска ја „размонтира“ Србија на стартот на ЕП

24 Ракомет - 12.01.2018

Репрезентацијата на Хрватска тргна со победа во походот по златниот медал на Европското првенство на кое е домаќин, а во големото дерби кое се одигра во Сплит успеа да ја „размонтира“ репрезентацијата на Србија и да и нанесе уште еден пораз во овој ...

ВИДЕО: Хрватите уште на почетокот им приредија „пекол“ на Србите со жестоко свиркање на химната

Спортклуб - 12.01.2018

Како што и се очекуваше, со свирежи вечерва во Сплит беше проследена гостинската, химната на Србија, која „на нож“ беше дочекана од домашната публика. Хрватска води по првиот дел со уверливи 15:9 против Србија, а Хрватите од трибини уште на ...

Србија има поддршка во Сплит - осамна графит на Гробари до салата! (ФОТО)

Sport 1 - 12.01.2018

Вечерва Србија има поддршка во Сплит од белградските црвено-црни, а тоа најдобро го тврди графитот кој осамна во непосредна близина каде вечерва ќе се игра натпреварот помеѓу Хрватска и Србија..

„Спаладиум" ја исвирка српската химна, не помогна ниту Дувњак! (ВИДЕО)

SportMedia - 12.01.2018

Еврошампионатот во Хрватска почна моче бурно и жустро од страна на домаќинот, пред се публиката во Сплит, која едноставно не дозволи да се слушне националната химна на нивнито прв противник на првенството – Србија.

ВИДЕО: Атмосферата на Бан Јелачиќ пред мечот Хрватска – Србија, присутни беа и Македонци

Спортклуб - 12.01.2018

Домаќинот Хрватска настапот на ЕП на кое што се домаќани го отвори со меч против србија. Атмосферата во Спаладиум Арена во Сплит е пеколна, но ништо поразличен не е амбиентот ниту во фан зоната во загреб која се наоѓа на плоштадод бан јрлачиќ Покрај ...

ВИДЕО: Степанчиќ со гол во последните секунди од првото полувреме

Sport M - 12.01.2018

Хрватска со 10 гола разлика ги декласира Србија и со резултат 32-22. Најефиасни стрелци на натпреварот се Степанчиќ и Штрлек со по 6 гола за Хрватски и Ненадиќ со 6 за Србија. Првото полувреме го круниса Степанчиќ со гол последните секунди пред ...

Хрватите не издржаа: Жестоко исвиркана химната на Србија во Сплит! (ВИДЕО)

Sport 1 - 12.01.2018

Големото дерби на првиот дел од Европското првенство (ЕП) во ракомет помеѓу организаторот Хрватска и Србија донесе непријатни сцени уште пред самиот почеток, откако најголем дел од присутните во салата во Сплит жестоко ја исвиркаа химната на ...

24 Ракомет ТВ на Бан Јелачиќ: Македонските и хрватските фанови навиваа заедно (ВИДЕО)

24 Ракомет - 12.01.2018

Средбата меѓу Хрватска и Србија која се игра во Сплит е следена со големо внимание насекаде низ Хрватска, а во Загреб на Бан Јелачиќ имаше голема заинтересираност. На едно место имаше навивачи од Хрватска и од Македонија кои навиваа заедно, па тоа е ...

Дувњак во ист кош со Србите: Свирежи за српската химна, свирежи за хрватскиот капитен (ВИДЕО)

Република - 12.01.2018

Еврошампионатот во Хрватска почна неспртски. Публиката во Сплит не дозволи да се слушне националната химна на нивниот прв противник на првенството – Србија. Не вродија со плод ниту апелите кои непосредно пред интонирањето на химната на гостите, ги ...

ОКУПАЦИЈА НА СПЛИТ: Огулинците на Циндриќ во центарот на вниманието (ВИДЕО)

SportMedia - 12.01.2018

Околу 11. илјади луѓе вечерва ќе ја дочекаат селекцијата на Хрватска на трибините на „Спаладиум" Арената во Сплит на отворањето на европскиот ракометен шампионат, и дуелот со селекцијата на Србија.

Торцида лудува(ла) низ Сплит – има уапсени

Sport 1 - 12.01.2018

Злогласната сплитска Торцида, која има историјат на многу проблематична навивачка група со илјадници нереди, но и со приврзаници во групата кон фашизмот денеска лудува(ла) во Сплит во пресрет на стартот на Европското првенство и дуелот на Хрватска ...

ФОТО: Загрепската арена подготвена за старт на Европското првенство

Алфа - 12.01.2018

На еден ден пред стартот на Европскиот шампионат организаторот ги финишира подготовките за одигрување на натпреварите во Ц групата. Репрезентациите на Македонија, Црна Гора и Германија ги одржаа последните тренинзи пред настапите на континенталниот ...

Хрватска живее за ракометот: „Коцкеста“ верзија на Деспасито (ВИДЕО)

24 Ракомет - 12.01.2018

Иако пред повеќе од месец дена беше промовирана огицијалната химна на Европското првенство во Хрватска, кај тамошните навивачи, не стана популарна. Затоа дел од поддржувачите на „коцкестите“ направија нивна верзија на светски познатиот хит ...

ФОТО: Арена спремна – домаќинот најавува силни безбедносни мерки пред инвазијата на македонски и словенечки навивачи

Спортклуб - 12.01.2018

СпортКлуб.мк, директно од Загреб Македонската ракометна селекција веќе втор дене е во престолнината на Хрватска, Загреб каде ги врши последните подготовки пред почетокот на новиот настап на ЕП.

Арената во Загреб е подготвена за средбите од групата Ц (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 12.01.2018

Пред почетокот на Европското првенство салата во која што ќе се играат средбите од групата Ц е подготвена за она што претстои. Арената во Загреб ги нуди потребните услови така што работите функционираат како што се посакува.

Во Сплит нема да нè победи ниту селекцијата на светот!

SportMedia - 12.01.2018

Арената „Спаладиум" во Сплит вечерва ќе биде исполнета до последното место. Околу десет илјади гледачи ќе дојдат во ова недовршено издание, како „во живо " би го следеле отворањето на Европското ракометно првенство.

ВИДЕО: Хрватската навивачка верзија на „Деспасито“ заразно се врти низ балканскиот етер!

Gol.mk - 12.01.2018

Хрватска пулсира со Европското првенство во ракомет, а најжестоко е во Сплит, каде своите домашни натпревари ќе ги игра домашната селекција. Официјалната песна на шампионатот сите ја заборавија, а низ хрватските радија се врти нов хит.

Во салата во Сплит одекнува: Кој е најдобар? Србија! (Видео)

SportMedia - 12.01.2018

Хрватска против Србија од 20:30 часот во Сплит, е дербито со кое ќе бидат најавени ракометните возбудувања на Европското првенство. Билетите за во арената „Спаладиум“ оддамна се распродадени и „коцкестите“ се очекува да имаат поддршка од околу ...

Хрват и Србин прегрнати ја најавија пресметката во Сплит

Макфакс - 12.01.2018

Првиот ден на Европското првенство во ракомет ќе се одиграат четири натпревари, а централен меч ќе биде балканското дерби помеѓу Хрватска и Србија. Во А-групата покрај овој натпревар ќе се одигра и дуелот Шведска-Исланд, додека во Б-групата на ...

Словенците дојдоа со воз, па им дадоа автобус…Вујо и „неговите“ се во Загреб (ФОТО)

Екипа - 12.01.2018

Ракометната репрезентација на Словенија, нашиот прв противник на Европското првенство, со која ќе ги одмериме силите утревечер, предмалку пристигна во Загреб. Селекторот Веселин Вујовиќ и неговите ракометари тргнаа со воз од Словенија, а по ...

Србите во изолација во Сплит

SportMedia - 12.01.2018

Како се доближува стартот на мечот меѓу Хрватска и Србија, така расте и тензијата. Србите е единствената селекција која не е сместена во хотел Парк, каде се останатите три од оваа група која се игра во Сплит.

Тргна словенечнкиот воз за ЕП: Играчите и навивачите заедно кон Загреб (ФОТО)

Sport 1 - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација уште вчера пристигна во Загреб, но нашиот прв противник Словенија, денеска со воз замина за главниот град на Хрватска. Словенците како што ветија, тргнаа за Европското првенство со воз придружени со своите ...

Хрватите ни порачаа: Ќе навиваме за Македонија, победете ја Словенија и „спуштете“ го Вујо на земја

SportMedia - 12.01.2018

ОД ХРВАТСКА, МАРИЈА КОВАЧЕВА Македонските навивачи дефинитивно се едни од омилените во Хрватска. Во тоа се уверивме и денеска, додека патувавме кон Загреб. Уште на граничниот премин, хрватскиот службеник нѐ увери дека Македонија во Загреб ќе ја има ...

„Фалангата“ мора да биде подготвена: Словенците најавуваат 10.000 навивачи против Македонија

SportMedia - 12.01.2018

Со возови, со автобуси, со автомобили и на секој друг начин, што е можно поголем број на словенечки навивачи ќе се упатат кон Загреб, каде во „Арената“ утревечер селекцијата на Словенија ќе игра против Македонија, во рамките од првото коло од ...

Словенците со воз денеска пристигнуваат во Загреб

SportMedia - 12.01.2018

Словенечката ракометна репрезентација уште не е дојдена во Загреб. Според најавите, денеска околу пладне и тоа со воз, ќе пристигне селекцијата на Словенија, која е прв противник на Македонија, на Европското пренство кое стартува денеска.

“Згрме” загрепскиот градоначалник: Да видам кој ќе ме избрка од Арена

Спортклуб - 11.01.2018

Градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ на прес-конференција јавно порача дека нема сила што ќе спречи Европското првенство да се игра во Арената. Последните денови се актуелни медиумските препукувања меѓу сопствениците на најголемата арена во ...

Инциденти пред мечот Хрватска – Србија, има и приведени

Sport M - 12.01.2018

Српските медиуми информираат за инциденти пред големиот ракометен меч помеѓу Хрватска и Србија, неколку навивачи се повредени. Според информации на „Танјуг“, на вечерашниот ракометен меч помеѓу Хрватска и Србија му предходеле инциденти во режија на ...

Хрватска го отвори ЕП со убедлива победа над Србија

Република - 12.01.2018

Се очекуваше дека Хрватска ќе ја победи Србија, на отворањето на Европското ракометно првенство, но таа отиде подалеку и ја збриша со 32-22, покажувајќи дека силно го посакува тоа злато, единствениот медал кој им недостига, поради кој Лино Червар ...

Свирежи за српската химна, свирежи за хрватскиот капитен (ВИДЕО)

Вечер - 13.01.2018

Евро шампионатот во Хрватска почна неспортски. Публиката во Сплит не дозволи да се слушне националната химна на нивниот прв противник на првенството – Србија. Не вродија со плод ниту апелите кои непосредно пред интонирањето на химната на гостите, ги ...

Неизвесноста лебди во воздухот: Ако до петок не биде исплатен долгот, нема да се игра ракомет во „Арена“!

Спортклуб - 11.01.2018

Драмата околу играњето во загрепска „Арена“ за време на Европското првенство продолжува. Најголемата сала во Хрватска, каде е сместена групата Б и каде треба да игра Македонија во групната фаза од ЕП, сепак може да се најде под клуч и таму да не се ...

Младите во Хрватска не се сигурни дали се повеќе Балканци или Европејци

+инфо - 11.01.2018

Во истражувањето учествуваа 68 ученици од основното и средното образование, на возраст од 11 до 17 години, во три градови. Младите луѓе во Хрватска би сакале да бидат Европејци, но често се сметаат за Балканци, односно имаат сложени „локални" ...

Хрват и Србин прегрнати ја најавија пресметката во Сплит

Вечер - 12.01.2018

Првиот ден на Европското првенство во ракомет ќе се одиграат четири натпревари, а централен меч ќе биде балканското дерби помеѓу Хрватска и Србија. Во А-групата покрај овој натпревар ќе се одигра и дуелот Шведска-Исланд, додека во Б-групата на ...

Хрватите ни порачаа: Ќе навиваме за Македонија, победете ја Словенија и „спуштете“ го Вујо на земја

Скопје24 - 12.01.2018

Македонските навивачи дефинитивно се едни од омилените во Хрватска. Во тоа се уверивме и денеска, додека патувавме кон Загреб. Уште на граничниот премин, хрватскиот службеник нѐ увери дека Македонија во Загреб ќе ја има поддршката и од домашните ...

Истражување: Младите во Хрватска не се сигурни дали се повеќе Балканци или Европејци

Идивиди - 11.01.2018

Младите луѓе во Хрватска би сакале да бидат Европејци, но често се сметаат за Балканци, односно имаат сложени „локални" идентитети, покажаа резултатите од истражувањето објавено во последниот број на хрватскиот весник „Ревија“.