TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Села ја откажа средбата поради одземените надлежности на Таравари

Канал5 - 20.02.2019

Се слушнав со господинот Зијадин Села. Во знак на револт поради одземани надлежности во образованието на градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари од страна на Министерството за образование тој ја откажа средбата.

МОН ги одзема ингеренциите на Таравари во образованието

Р.С.Европа - 20.02.2019

Министерството за образование преку соопштение објавено денеска реагира на изјавите на градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари поврзани со одзнемањето на ингеренциите за образованието во тој град.

Таравари: Не седнуваме веќе на маса со Заев

Независен - 20.02.2019

Лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села нема да се сретне со премиерот Зоран Заев за да разговара околу можниот заеднички претседателски кандидат, потврдува за „Независен весник“ градоначалникот на Гостивар од оваа партија Арбен Таравари.

МОН му ги одзеде ингренциите на Таравари, тој обвини за политички притисок

Телма - 20.02.2019

Општина Гостивар повторно остана без надлежности во областа на образованието. Градоначалникот Арбен Таравари во наредните девет месеци ќе нема право да именува и разрешува директори во основните и средните училишта, ингеренциите за ваквите одлуки ќе ...

Села му е лут на Заев, не доаѓа на преговори

Република - 20.02.2019

Лидерот на Алијансата за Албанците , Зијадин Села одби да присуствува на закажаната средба со премиерот Зоран Заев, на која требаше да разговараат за консензуален кандидат за претседател откако министерството за образование ги одзеде ингеренциите на ...

Села одбил разговори со Заев

Нетпрес - 20.02.2019

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, ја одбил поканата на премиерот и челник на СДСМ, Зоран Заев, за средба околу можниот заеднички претседателски кандидат. Ова за ТВ 24 го потврдиле неиуменувани извори од Алијанса за Албанците.

Села му се налути на Заев, не доаѓа на средба

Макфакс - 20.02.2019

Лидерот на Алијансата за Албанците , Зијадин Села одби да присуствува на закажаната средба со премиерот Зоран Заев, на која требаше да разговараат за консензуален кандидат за претседател. Одлуката на Села следува откако министерството за образование ...

Градоначaлникот Таравари не направил пропусти, одлуката на министерот Адеми е чисто политичка

24 Вести - 20.02.2019

Во врска со неправедното одземање на надлежностите во областа на образованието на гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари, прес конференција денес одржа раководителката на Секторорт за јавни дејности при Општина Гостивар, Аслиан Снопче.

Села не доаѓа на средба со Заев

24 Вести - 20.02.2019

Лидерот на алијансата за албанците Зијадин Села ја одбил поканата на лидерот на СДСМ Зоран Заев за средба околу можниот заеднички претседателски кандидат потврдуваат за ТВ 24 од алијансата за албанците.

ДУИ ја уништи средбата Заев – Села

+инфо - 20.02.2019

Ќе се изјалови средбата помеѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села, потврдија за Плусинфо од партијата. Заев и Села денеска требаше да се сретнат за да разговараат и Алијансата за Албанците да застане зад заеднички ...

Села нема да седне на иста маса со Заев

Press24 - 20.02.2019

Лидерот на алијансата за албанците Зијадин Села ја одбил поканата на лидерот на СДСМ Зоран Заев за средба околу можниот заеднички претседателски кандидат потврдуваат за ТВ 24 од Алијанса за Албанците.

Села му ја откажа средбата на Заев

Фактор - 20.02.2019

Зијадин Села, лидерот на Алијансата на Албанците, ја откажа најавената средба со премиерот Зоран Заев на која требаше да се разговара околу можноста за консензуален кандидат за претседател на Македонија.

Села го откачи Заев, се налути поради Таравари

Слободен Печат - 20.02.2019

Градоначалникот Таравари вчера утрото на својот „Фејсбук“ профил објави дека повторно му се одземени ингеренциите во образованието и тој ги обвини ДУИ за оваа одлука во Министерството за образование.

Неизвесна средбата Заев - Села поради одземените ингеренции на Таравари

24 Вести - 20.02.2019

Продолжуваат разговорите околу консензуален кандидат за претседател помеѓу премиерот Зоран Заев и дел од партиите. Денеска Заев е на средба со опозициските, алијанса за албанците на Зијадин Села, а потоа со Беса на Билал Касами.

Taравари до Заев: Се боревме заедно против Груевски и Ахмети, а сега се давиш во диктаторски скандали

МКД - 20.02.2019

Во страшната ноќ од 27 април, кога претседателот на мојата партија Зијадин Села го ризикуваше животот покрај тебе, јас и илјадници Албанци бевме подготвени да ти излеземе во пресрет и тебе кој беше исто така под закана...

Таравари до Заев: Ахмети ти подготвува политички погреб, тебе не те сакаат ниту Македонците, ниту Албанците

Република - 20.02.2019

Функцијата премиер ти ја довери народот, не се поигрувај со неа! Особено сега е многу опасно за судбината на државата да се поигруваш со народот! Поранешниот министер за здравство и актуелен градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари, со писмо му се ...

На градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари повторно му се одземени ингеренциите во образованието, тој тврди дека се ...

24 Вести - 19.02.2019

На градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари му се одземени ингеренциите во секторот за образование, со образложение дека е осомничен за кршење на процедури при разрешување и именување на неколку директори на училиште во Гостивар, ...

Реакција на Таравари за одземените надлежности во образованието во Гостивар

Слободен Печат - 19.02.2019

Преку неговиот фејсбук профил тој изрази жалење за овој потег и за тоа ги обвини политичките опоненти од ДУИ. Гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари повторно остана без надлежности во образованието.

Таравари: Повторно ни се одземени ингеренциите во образованието

Gostivarpress.mk - 19.02.2019

Градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари преку фејсбук статус реагираше дека денес, општината по втор пат останала без надлежностите во образованието. „Со длабоко жалење ве известувам дека денес на Општина Гостивар повторно и се одземени ...

Заев: Села ја откажа средбата поради одземените надлежности на Таравари

Независен - 20.02.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села во знак на револт од одземањето на ингеренциите во образованието на гостиварскиот градоначалник ја откажал денешната средба на која требаше да се разговара за ...

На Таравари повторно одземени ингеренциите во образование

ТВ21 - 19.02.2019

Извори од Просветниот инспекторат, за ТВ21 велат дека на градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари му се одземени ингеренциите во секторот за образование, со образложение дека е осомничен за кршење на процедури при разрешување и именување ...

Таравари: Не седнуваме со Заев, „општество за сите“ ама очигледно без Гостивар

Press24 - 20.02.2019

Арбен Таравари денеска потврди за Независен дека Села нема да седне на маса со Заев. „Оди на средба со премиерот Заев, зборувај конструктивно во однос на евроатлантските политики за што секогаш сме се залагале и сѐ е в ред.

Нема средба Заев – Села

Телма - 20.02.2019

Лидерот на Алијансата за Албанците , Зијадин Села одби да присуствува на закажаната средба со премиерот Зоран Заев, на која требаше да разговараат за консензуален кандидат за претседател. Одлуката на Села следува откако министерството за образование ...

Општина Гостивар: Таравари не направил пропусти, одлуката на министерот Адеми е чисто политичка

А1 On - 20.02.2019

Во врска со одземањето на надлежностите во областа на образованието на гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари, прес конференција денес одржа раководителката на Секторорт за јавни дејности при Општина Гостивар, Аслиан Снопче.

Села го откачи Заев, се налути поради Таравари

Курир - 20.02.2019

Лидерот на алијансата за албанците Зијадин Села ја одбил поканата на лидерот на СДСМ Зоран Заев за средба околу можниот заеднички претседателски кандидат потврдуваат за ТВ 24 од Алијанса за Албанците.

Таравари до Заев: Тебе не те сакаат ниту Македонците, ниту Албанците

Скопје1 - 20.02.2019

Функцијата премиер ти ја довери народот, не се поигрувај со неа! Особено сега е многу опасно за судбината на државата да се поигруваш со народот!, напиша на својот фејсбук профил поранешниот министер за здравство и актуелен градоначалник на ...

Централната власт му ги одзеде на Гостивар надлежностите во образованието

Канал5 - 20.02.2019

Гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари остана без надлежности во образованието. Преку неговиот Фејсбук профил тој изрази жалење за овој потег и за тоа ги обвини политичките опоненти од ДУИ.

Гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари повторно остана без надлежности во образованието

Канал5 - 19.02.2019

Преку неговиот фејсбук профил тој изрази жалење за овој потег и за тоа ги обвини политичките опоненти од ДУИ. – Со длабоко жалење ве известувам дека денес на Општина Гостивар повторно му се одзедоа ингеренциите во образованието.

Таравари:Пред неколку дена ни дојде на сочувство, а сега нѐ дискриминира и понижува!

AKO - 19.02.2019

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, вечерва на својот ФБ профил објави драматична и жестока порака до премиерот, Зоран Заев. Тој е вознемирен поради повторното одземање на надлежностите во образованието: ,,Со длабоко жалење ве известувам ...

Заев: Села ја откажа средбата поради одземените надлежности на Таравари

А1 On - 20.02.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села во знак на револт од одземањето на ингеренциите во образованието на гостиварскиот градоначалник ја откажал денешната средба на која требаше да се разговара за ...

На Таравари повторно му се одземени ингеренциите во образование

24 Вести - 19.02.2019

На градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари му се одземени ингеренциите во секторот за образование, со образложение дека е осомничен за кршење на процедури при разрешување и именување на неколку директори на училиште во Гостивар.

Села му се налути на Заев, не доаѓа на средба

А1 On - 20.02.2019

Лидерот на Алијансата за Албанците , Зијадин Села одби да присуствува на закажаната средба со премиерот Зоран Заев, на која требаше да разговараат за консензуален кандидат за претседател. Одлуката на Села следува откако министерството за образование ...

Општина Гостивар: Таравари не направил пропусти, одлуката на Адеми е политичка

Макфакс - 20.02.2019

Во врска со одземањето на надлежностите во областа на образованието на гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари, прес-конференција денеска одржа раководителката на Секторорт за јавни дејности при Општина Гостивар, Аслиан Снопче.

Таравари повторно остана без надлежности во образованието

Независен - 19.02.2019

Гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари повторно остана без надлежности во образованието. Преку неговиот фејсбук профил тој изрази жалење за овој потег и за тоа ги обвини политичките опоненти од ДУИ.

На Гостивар и годинава му се одземени надлежностите во образованието

CivilMedia - 20.02.2019

Министерството за образование и наука и оваа година му ги одзеде ингеренциите на градоначалникот Арбен Таравари за одлуки во доменот на образованието, со образложение дека надлежниот инспекторат утврдил низа неправилности, како разрешување на ...

Заев: Села ја откажа средбата поради одземените надлежности на Таравари

Опсервер - 20.02.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села во знак на револт од одземањето на ингеренциите во образованието на гостиварскиот градоначалник ја откажал денешната средба на која требаше да се разговара за ...

Села му се налути на Заев, не доаѓа на средба

Точка - 20.02.2019

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, одби да присуствува на закажаната средба со премиерот Зоран Заев, на која требаше да разговараат за консензуален кандидат за претседател. Одлуката на Села следува откако Министерството за образование ...

Градоначланикот Таравари не направил пропусти, одлуката на министерот Адеми е чисто политичка

Република - 20.02.2019

Одлуката за oдземање на надлежностите по вторпат не се базира врз законот, туку е само политичка одлука. Државниот инспекторат за образование, по увидот во основните училишта, утврди дека конкурсите за избор на директори во времето на добивање на ...

Реакција на Таравари за одземените надлежности во образованието во Гостивар

Вечер - 19.02.2019

Гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари повторно остана без надлежности во образованието. Преку неговиот фејсбук профил тој изрази жалење за овој потег и за тоа ги обвини политичките опоненти од ДУИ.

Заев: Села ја откажа средбата поради одземените надлежности на Таравари

Либертас - 20.02.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села во знак на револт од одземањето на ингеренциите во образованието на гостиварскиот градоначалник ја откажал денешната средба на која требаше да се разговара за ...

Снопче: Одземањето на надлежностите на Општина Гостивар е чисто политичкa одлука

МКД - 20.02.2019

Раководителката на Секторот за јавни дејности при Општина Гостивар, Аслиан Снопче, во врска со одземањето на надлежностите во областа на образованието изјави дека при последното разрешување и именување на директори од страна на градоначлалникот ...

Таравари обвинува дека повторно му се одземени ингеренциите во образованието

Р.С.Европа - 19.02.2019

Градоначалникот на Општина Гостивар Арбен Таравари на Фејсбук објави дека на општината повторно и се одземени ингеренциите во бразованието, обвинувајќи ги политичките опоненти од ДУИ. „Со длабоко жалење ве известувам дека денес на Општина Гостивар ...

Заев: Се слушнав со Села, ја откажа средбата поради одземените надлежности на Таравари

+инфо - 20.02.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села во знак на револт од одземањето на ингеренциите во образованието на гостиварскиот градоначалник ја откажал денешната средба на која требаше да се разговара за ...

Таравари: Одлуката на министерот Адеми е чисто политичка

+инфо - 20.02.2019

При последното разрешување и именување на директори од страна на градоначлалникот Арбен Таравари, не се поврдени процедурите и одлуката на министерот за образоивание е чисто политичка, рече на прес конференција Аслиан Снопче, раководителката на ...

Реакција на Таравари за одземените надлежности во образованието во Гостивар

Press24 - 19.02.2019

Гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари повторно остана без надлежности во образованието. Преку неговиот фејсбук профил тој изрази жалење за овој потег и за тоа ги обвини политичките опоненти од ДУИ.

Градоначланикот Таравари не направил пропусти, одлуката на министерот Адеми е чисто политичка

24Инфо - 20.02.2019

Во врска со неправедното одземање на надлежностите во областа на образованието на гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари, прес конференција денес одржа раководителката на Секторорт за јавни дејности при Општина Гостивар, Аслиан Снопче.

Реакција на Таравари за одземените надлежности во образованието во Гостивар

MTM - 19.02.2019

Гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари повторно остана без надлежности во образованието. Преку неговиот фејсбук профил тој изрази жалење за овој потег и за тоа ги обвини политичките опоненти од ДУИ.

Општина Гостивар: Таравари не направил пропусти, одлуката на Адеми е политичка

Точка - 20.02.2019

Во врска со одземањето на надлежностите во областа на образованието на гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари, прес-конференција денеска одржа раководителката на Секторот за јавни дејности при Општина Гостивар, Аслиан Снопче.