TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДОМ: Ефикасна истрага и санкции во случајот „Јавна соба“

Сител - 27.01.2020

Зелената партија ДОМ изразува голема загриженост по пријавата на професорката за постоење на група „Јавна соба“ на апликацијата Телеграм во која се споделувале експлицитни видеа и фотографии со порнографска содржина, најголем дел од малолетни ...

Без санкции, ќе има уште „јавни соби“ на социјалните мрежи

Р.С.Европа - 27.01.2020

Казните за производство, набавка и ширење на детска порнографија преку средства за масовна комуникација се од 5 до 8 години затвор. МВР не открива нови детали за случајот со групата „Јавна соба“ на платформата Телеграм, во која, меѓу другото, се ...

МВР бара „Телеграм“ да ја затвори групата „Јавна соба“

Канал5 - 27.01.2020

МВР штом ги добило првите сознанија за случајот „Jавна соба“ веднаш со официјален допис побарало од креаторот на Руската апликацијата „Телеграм“ да ја избрише или блокира групата „Јавна соба“.

Јавната соба е секаде околу нас

Либертас - 27.01.2020

Јавни соби ќе постојат сè додека жртвите се виновни, виновниците неказнети, а родово-базираното насилство е „дружење и зезање“. Речиси ми се слоши кога пред два дена на својот Фејсбук профил професорка од Орце Николов ја сподели информацијата дека ...

МВР бара да се затвори „Јавна соба" - Групата со експлицитни фотки од малолетнички

Press24 - 27.01.2020

Министерството за внатрешни работи се обратило до апликацијата Телеграм да ја затвори групата „Јавна соба“, каде се објавуваат експлицитни фотографии од девојчиња, особено малолетнички, јавува Плусинфо.

МВР бара Телеграм да ја затвори групата „Јавна соба“

+инфо - 27.01.2020

Министерството за внатрешни работи се обратило до апликацијата Телеграм да ја затвори групата „Јавна соба“, на која, меѓу другото, се споделуваат детска порнографија и искуства од користење наркотици.

МВР побарало од Телеграм да ја избрише „Јавна соба“

24Инфо - 27.01.2020

Министерството за внатрешни работи побарало од администраторите на мобилната апликација Телеграм да ја избрише групата „Јавна соба“, во која се споделуваа експлицитни фотографии и видеа на малолетнички.

МВР чека Телеграм да ја избрише групата со експлицитни фотографии од малолетнички

360 степени - 27.01.2020

Министерството за внатрешни работи побарало од службата на мобилната апликација Телеграм да ја избрише групата „Јавна соба“, во која се споделуваа експлицитни фотографии и видеа на девојчиња од земјава, меѓу кои има и малолетнички.

Змијанац: Фотографиите од „Јавна соба“ може да доведат до самоубиство на девојчињата

Слободен Печат - 27.01.2020

Вака основачот на првата детска амбасада „Меѓаши“ Драги Змијанац, ги коментира последиците кои може да настанат со постоењето на сајбер-насилството како она во групата „Јавна соба“ на Телеграм, каде видеа и фотографии со експлицитна содржина беа ...

МВР побара од „Телеграм“ да ја затвори „јавната соба“

Слободен Печат - 27.01.2020

Во моментов во Бирото за јавна безбедност тече колегиум на кој се утврдуваат тактичките мерки за истрагата околу групата на апликацијата „Телеграм“ на која се споделуваа порнографски фотографии од малолетнички од Македонија.

Администраторот на „Јавна соба“: Целта не ни беше порнографија, ситуацијата излезе од контрола

А1 On - 27.01.2020

„Медо“ е кодното име на администраторот на групата на телекомуникациската апликација „Телеграм“ која викендов ја крена на нозе македонската јавност, откако беше обелоденето дека таму се споделуваат порнографски видеа и фотографии од девојки од ...

Администраторот на „Јавна соба“ е тинејџер: Групата изгуби контрола, не можев да ја избришам

Слободен Печат - 27.01.2020

Администраторот на групата каде се споделуваат порнографски фотографии и видеа од македонски девојки, од кои дел малолетни, која од синоќа е преименувана од „Јавна соба“ во „Само за возрасни“ е тинејџер.

Тинејџер ја создал групата „Јавна соба“, каде се споделувани порнографски слики од малолетнички

Press24 - 27.01.2020

Тинејџер ја создал групата на телекомуникациската апликација „Телеграм“ која викендов ја крена на нозе македонската јавност, откако беше обелоденето дека таму се споделуваат порнографски видеа и фотографии од девојки од Македонија од кои и дел ...

Тинејџер кој го користел името „Медо“ја создал групата „Јавна соба“?

Магазин - 27.01.2020

Денеска полицијата влезе во трагата на администраторот на групата Јавна соба но ги обезбедила и телефонските броеви на над седум илјади членови, дознава Телма од извори во МВР. Фотографии од малолетни девојчиња од Македонија со интимна содржина, ...

Тинејџер ја создал групата „Јавна соба“?

Н.Македонија - 27.01.2020

Тинејџер ја создал затворената група „Јавна соба“ на социјалната мрежа „Телеграм“ на која беа објавувани фотографии со интимна содржина на малолетни лица, според неофицијални информации кои ги пренесуваат повеќе македонски медиуми.

Телма: Тинејџер е креатор на „Јавна соба“, МВР ги обезбедила телефонските броеви на над 7.000 членови на групата на ...

еМагазин - 27.01.2020

Телевизијата Телма објави дека полицијата влегла во трагата на администраторот на групата „Јавна соба“ на апликацијата „Телеграм„ во која се споделува порнографски материјал и од малолетнички, но и дека ги обезбедила и телефонските броеви на над ...

Кој е виновен, девојчињата што испраќале фотографии, родителите или тие што ги споделуваат: Твитер реакции за групата ...

еМагазин - 27.01.2020

Информација за затворената група на апликација “Телеграм“, на која се споделува порнографски материјал и од малолетни девојки од цела Македонија ги „запали“ социјалните мрежи. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ А1он: И политичари и бизнисмени во групата на Телеграм ...

Тинејџер стоел зад групата „Јавна соба“!?

Expres - 27.01.2020

Тинејџер бил администраторот на затворената група „Јавна соба“ на социјалната мрежа „Телеграм“ на која биле објавувани фотографии со експлицитна содржина на малолертни лица. Полицијата успеа да ги најде и телефонските броеви на над 7.000 членови на ...

Телма дознава: Тинејџер е креатор на групата „Јавна соба“, каде се споделувани клипови на малолетнички со интимна ...

Телма - 26.01.2020

Полицијата влезе во трагата на администраторот на групата Јавна соба но ги обезбедила и телефонските броеви на над седум илјади членови, дознава Телма од извори во МВР. Во групата формирана на социјалната мрежа Телеграф беа разменувани фотографии на ...

Порнографската група „Јавна соба“ е затворена, членовите отвораат нова

А1 On - 26.01.2020

Групата на „Телеграм“ во која се споделуваа порнографски содржини, односно експлицитни видеа и фотографии од девојки од Македонија е затворена. Администраторите на групата ги известија членовите дека веќе не можат да се споделуваат фотографии и дека ...

Телма: Тинејџер е креатор на групата „Јавна соба“, каде се споделувани клипови на малолетнички со интимна содржина

Centar - 26.01.2020

Полицијата влезе во трагата на администраторот на групата Јавна соба но ги обезбедила и телефонските броеви на над седум илјади членови, дознава Телма од извори во МВР. Во групата формирана на социјалната мрежа Телеграм беа разменувани фотографии на ...

ТВ Телма: Тинејџер е креатор на групата „Јавна соба“, каде се споделувани клипови на малолетнички со интимна содржина

Пулс24 - 26.01.2020

Полицијата влезе во трагата на администраторот на групата Јавна соба но ги обезбедила и телефонските броеви на над седум илјади членови, дознава Телма од извори во МВР. Во групата формирана на социјалната мрежа Телеграф беа разменувани фотографии на ...

Администраторот и телефонските броеви во групата на Телеграм и се познати на полицијата

360 степени - 26.01.2020

Полицијата го откри администраторот и ги има телефонските броеви на членовите на затворената група „Јавна соба“ на социјалната мрежа Телеграм на која, според сведочења на членови, еден месец се објавувани експлицитни фотографии и видеа на ...

Телеграм: Злоупотребени фотографии на малолетници – што прави државата за да ја спречи ваквата појава?

ТВ21 - 26.01.2020

Групите на социјалните мрежи стануваат канал каде на големо се шират фотографии на малолетници. Една таква група со назив “Јавна соба“ се појави на социјалната мрежа Телеграм на која брои над 7 илјади лица.

Познат администраторот и листата од 7.000 телефонски броеви од групата „Јавна соба“

Локално - 26.01.2020

Бирото за јавна безбедност (БЈБ) ги има во увид 7.000 телефонски броеви на членовите во затворената група „Јавна соба“ на „Телеграм“, како и тоа кој е администратор на групата, дознава Локално од свои извори.

Спасовски: Полицијата и ЈО го бараат администраторот на порно сајтот Јавна соба

AKO - 26.01.2020

Премиерот на техничката Влада, ОливерСпасовски, информираше дека заедно со Јавно обвинителство работат на изнаоѓање на администраторот на порно сајтот Јавна соба, информираше ...

Мвр во потрага по малолетничка порнографија на „Телеграм“

24 Вести - 26.01.2020

Казната нема да го спречи недоличното однесување на децата па затоа треба да направиме се ' за да им покажеме каде згрешиле , вели психологот Мирјана Стојановска Јовановска по обелоденувањето на таканаречената група „Јавна соба“ во која преку ...

А1он: И политичари и бизнисмени во групата на Телеграм каде што се споделува порнографија

еМагазин - 26.01.2020

А1он објави дека името на групата на апликацијата на „Телеграм“ каде што се споделуваат порнографски видеа и фотографии од девојки од Македонија, од кои дел се малолетни е променето од „Јавна соба“ во „Само за возрасни“, бројот на членови е намален, ...

Разголени фотографии од малолетници се шират на социјалната мрежа ,,Телеграм‘‘

Сител - 26.01.2020

На социјалната мрежа “Телеграм” во скандалозна група наречена “Јавна соба” се објавуваат интимни фотографии од малолетни девојчиња од земјава. Се споделуваат порнографски содржини и се пишуваат вулгарни коментари, се бараат контакти од малолетнички, ...

ПОРНОГРАФИЈА ЈА ТРЕСЕ МАКЕДОНИЈА: Политичари и бизнисмени дел од порнографска група

Магазин - 26.01.2020

Бирото за јавна безбедност од вчера, по откривањето во јавноста, покрена истрага, во која се очекува да се откријат администраторите и членовите на затворената група „Јавна соба“. Преку затворена група на социјалната мрежа „Телеграм“ со наслов ...

МВР го бара креаторот на групата „Јавна соба“ каде се споделуваа интимни содржини, известено е и Јавното обвинителство

Телма - 26.01.2020

Фотографии од малолетни девојчиња од земјава со интимна содржина, видеа на раб на порнографија се споделуваа до вчера во затворената група „Јавна соба“ креирана на апликацијата „Телеграм“ која до тогаш броеше над 7.400 членови.

Политичари и бизнисмени дел од порнографската група каде што се споделуваат фотографии од малолетнички

А1 On - 26.01.2020

Името на групата на апликација „Телеграм“ каде што се споделуваат порнографски видеа и фотографии од девојки од Македонија, од кои дел се малолетни, е променето од „Јавна соба“ во „Само за возрасни“, бројот на членови се намали, но фотографии и ...

БЈБ започна истрага за групата со малолетничка порнографија на Телеграм

Алсат-М - 26.01.2020

Бирото за јавна безбедност (БЈБ) во координација со Јавното обвинителство трага по креаторите, кои создале група на „Телеграм“ за да се споделуваат експлицитни фотографии и видеа со порнографски елементи на малолетнички.

Групата на „Телеграм“ не е во функција , но интимните фотиграфии од тинејџери се уште се на интернет

Алфа - 26.01.2020

Кој е виновникот за креирањето на онлајн затворената група со име Јавна собра на социјалната мрежа Телеграм за споделување на интимни фотографии и видеа на малолетни девојчиња од повеќе македонски градови? Надлежните велат работеле на случајот и ...

Откриени администраторот и телефонските броеви на членовите на „Јавна соба”

Вечер - 26.01.2020

Полицијата го откри администраторот и ги има телефонските броеви на членовите на затворената група „Јавна соба” на социјалната мрежа „Телеграм” на која се објавувани фотографии со експлицитна содржина, потврдија за МИА извори од истрагата.

Покрената истрага против инволвираните во групата на „Телеграм“

Канал5 - 26.01.2020

Бирото за јавна безбедност покрена истрага за пронаоѓање на администраторите и членовите на затворената група на социјалната мрежа Телеграм, каде се објавуваат интимни фотографии и видеа на малолетни девојчиња од повеќе македонски градови...

Родителите чии девојчиња биле злоупотребени во групата „Јавна соба“ да пријават

Gostivarpress.mk - 26.01.2020

Бирото за јавна безбедност го истражува случајот со групата „Јавна соба“ на сервисот за инстант пораки Телеграм, по добиена информација дека членовите споделуваат експлицитни фотографии и видеа од малолетни девојчиња.

Јавното обвинителство трага по администраторите и членовите на групата на Телеграм – нема пријави од родители

360 степени - 26.01.2020

Бирото за јавна безбедност од синоќа, по откривањето во јавноста, покрена истрага, во која се очекува да се откријат администраторите и членовите на затворената група „Јавна соба“ на социјалната мрежа Телеграм, каде се објавувани експлицитни ...

Влада: Се бараат администраторите на затворената група со разголените фотографии на малолетничките, повик до родителите ...

ММС - 26.01.2020

Бирото за јавна безбедност од синоќа, по откривањето во јавноста покрена истрага, во која се очекува да се откријат администраторите и членовите на затворената група „Јавна соба“ на совијалната мрежа Телеграм, каде се објавувани интимни фотографии и ...

Бирото за јавна безбедност започна истрага за групата со малолетничка порнографија на Телеграм

360 степени - 26.01.2020

Дополнителната заменик-министерка во МВР, Славјанка Петровска вчеравечер на својот Фејсбук профил објави дека Бирото за јавна безбедност веднаш започнало истрага за мотивите и целите за формирање на затворената група на Телеграм на која се ...

Професорката Ќупева предупредува: Порнографија меѓу средношколците, групата веќе има 7.300 членови

МКД - 25.01.2020

Институциите се на потег. Ова е аларм за сите нас - најмногу родителите, па училиштето и целата заедница. Пред очи ни се случува дегенерација на новата генерација млади и општ пад на моралот на сите нивоа, алармира професорката Тамара Ќупева за ...

Во тајна група на „Телеграм“ се споделуваат порнографски видеа и фотографии од малолетни девојчиња

А1 On - 25.01.2020

На телекомуникациската апликација „Телеграм“, која функционира на сличен начин како познатата „Вајбер“ (Viber) веќе со недели функционира група во која засега има над 7.400 членови, а се споделуваат експлицитни фотографии и порнографски видеа од ...

Во затворена група на „Телеграм“ македонски средношколци споделуваат експлицитни фотографии на свои врсници

Радио МОФ - 25.01.2020

Преку затворена група на социјалната мрежа Телеграм со наслов „Јавна соба“, средношколци од Скопје и земјава споделуваат и коментираат на интимни фотографии и видеа на малолетни девојчиња.

Петровска: Бирото за јавна безбедност веднаш започна истрага за затворената група на „Телеграм“

Слободен Печат - 25.01.2020

Бирото за јавна безбедност веднаш започна истрага за мотивите и целите на формирање на групата „Јавна соба“ на социјалната мрежа „Телеграм“ во која македонски средношколци споделуваат порнографски фотографии од свои врснички, информира на својот ...

Радио МОФ – А1.он: Експлицитни фотографии од малолетнички се споделуваат во затворена група на Телеграм

360 степени - 25.01.2020

На апликацијата Телеграм (слична на Вајбер) креирана е група насловена како „Јавна соба“ на која се споделуваат и се коментираат експлицитни фотографии и видеа на малолетни девојчиња од земјава.

Група на “телеграм” ја испаничи Македонија: Се споделуваат порнографски видеа и фотографии од малолетни девојчиња од ...

Centar - 25.01.2020

Во затворена група на социјалната мрежа Телеграм со име “Јавна соба”, малолетници објавуваат, споделуваат и коментираат на интимни фотографии и видеа на малолетни девојки од целата земја. Според информациите кои се споделуваат на интернет, дел од ...

Споделување на ексциплитни фотки на малолетнички од Македонија: Во тек е полициска истрага за случајот со групата ...

Centar - 25.01.2020

-Во врска со затворена група на „Телеграм“ во која средношколци споделуваат експлицитни фотографии од свои врсници, Бирото за јавна безбедност веднаш започна истрага за мотивите и целите на формирање на оваа група.

Радио МОФ: Затворена група на „Телеграм“ „Јавна соба“, македонски средношколци споделуваат експлицитни фотографии на ...

Скопје1 - 25.01.2020

Преку затворена група на социјалната мрежа Телеграм со наслов „Јавна соба“, македонски средношколци споделуваат и коментираат на интимни фотографии и видеа на малолетни девојчиња од земјава, најчесто нивни врснички, објави Радио МОФ.

Во затворена група на „Телеграм“ македонски средношколци споделуваат експлицитни фотографии од врсници

Слободен Печат - 25.01.2020

Преку затворена група на социјалната мрежа „Телеграм“ со наслов „Јавна соба“, македонски средношколци споделуваат и коментираат на интимни фотографии и видеа на малолетни девојчиња од земјава, најчесто нивни врснички, објави Радио МОФ .

Која е групата за порнографија меѓу средношколците - паника кај професорите и родителите

Фактор - 25.01.2020

На социјалната мрежа Телеграм во затворена група со име “Јавна соба”, малолетници објавуваат, споделуваат и коментираат на интимни фотографии и видеа на малолетни девојки од целата земја. Ова е предупредување што произлезе од дел од професорите, а ...