TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Атентаторот на словачкиот премиер Роберт Фицo пред судот ја призна вината

А1 On - 18.05.2024

Јурај Ц., осомничен за атентатот на словачкиот премиер Роберт Фицо во средата, се изјасни за виновен на рочиштето во Специјалниот суд во Пезин, пренесува ТА3. Судот ќе одлучи дали Јурај Ц. ќе остане во притвор.

Омразата опасно се шири во Словачка по атентатот врз Роберт Фицо

Н.Македонија

Дезинформации за атентатот на Фицо, пораката е – кој е следен?

Независен

Извикал „Робо, дај ми рака“, па пукал кон словачкиот премиер – кој е човекот што стои зад атентатот на Фицо

Макфакс

Медиумите во ЕУ: Демократијата во Европа е на удар од убиството на Ѓинѓиќ до атентатот на Фицо

Локално

Протече најстрашното видео од атентатот на Фицо, се појавуваат нови детали за напаѓачот, сите брујат за трите видеа што тој одамна ги објави

Во Центар

Шок! „Погледнете каде се рацете на телохранителите на Фицо”! Неверојатни детали од снимката од атентатот на премиерот на Словачка! (ВИДЕО)

Во Центар

Канал5 +инфо Сител Телма Фокус Фокус Вечер Прес Алфа

Анализа на Washington Examiner по атентатот на Роберт Фиц: Зошто политичките убиства ќе бидат сѐ почести?

Фактор - 18.05.2024

Автократскиот премиер кој беше застрелан од поет во некој далечен град во централна Европа звучи како вест од почетокот на 20 век. Но, колку повеќе го разгледуваме обидот за атентат врз Роберт Фиц, словачкиот моќник, толку посовремен изгледа, пишува ...

Цел живот жртва: Како таблоидните медиуми го искористија атентатот на Фицо за повторно да го стават Вучиќ во центарот на вниманието?

Локално

Словачка: Обид за атентат во затруена земја

Deutsche Welle

Владини функционери во Словачка ги обвинуваат медиумите и опозицијата за пукањето во премиерот Фицо

Мета

Говорот на омраза му пресуди на Фицо, каде води говорот на омраза во Македонија?

Независен

„Словачка е небаре на прагот на граѓанска војна“: Министерот за внатрешни работи апелира на омраза да не се одговара со омраза

Точка

Словачка: По атентатот на премиерот, повици за прекин на говорот на омраза

365

Локално Frontline ММС Нетпрес 24 Вести Рацин Вечер Прес Република

Словачкиот премиер Фицо е опериран по вторпат, сѐ уште незвесно дали ќе му бидат извршени дополнителни интервенции

360 степени - 17.05.2024

„Премиерот останува на интензивна нега. Неговата состојба сѐ уште е многу сериозна. Лекарите постојано се околу него. Очекуваме дека во текот на утрешниот ден ќе соопштат дали се потребни дополнителни операции“, изјавила директорката на болницата во ...

Словачки министер за одбрана: Следните 2-3 дена се клучни за закрепнувањето на Фицо

Слободен Печат

„Словачкиот премиер Фицо е опериран по втор пат“, изјави министерот за одбрана

Фокус

Калињак: Премиерот Фицо е повторно опериран, состојбата се уште му е сериозна

Рацин

Словачкиот премиер повторно опериран: последните информации за состојбата на Роберт Фицо два дена по атентатот

Макфакс

Словачка не воведува вонредна состојба поради атентатот на Фицо

МКД

ФИЦО МОРА НА УШТЕ ЕДНА ОПЕРАЦИЈА Нови информации за состојбата на словачкиот премиер по вчерашниот атентат

+инфо

Centar MakPress Во Центар 24Инфо Опсервер Точка Слободен Печат 365

Обвинителството бара притвор за атентаторот на Фицо, одлука судот ќе донесе утре

Макфакс - 17.05.2024

Утре судијата на Специјализираниот кривичен суд во Словачка ќе донесе одлука за притвор на осомничениот за атентатот на премиерот Роберт Фицо- Јураја Цинтула. Надлежниот обвинител до судот веќе достави предлог за изведен притвор за 71-годишниот ...

Судбината на атентаторот на Фицо во рацете на словачкиот суд

Локално

Словачкото обвинителство побара притвор за напаѓачот на премиерот Фицо, судот за тоа ќе одлучува утре

Курир

Обвинителството бара притвор за атентаторот на Фицо, одлука судот ќе донесе утре

Опсервер

Словачкото обвинителство побара притвор за напаѓачот на премиерот Фицо

Слободен Печат

Словачкото обвинителство побара притвор за напаѓачот на премиерот Фицо, судот за тоа ќе одлучува утре

Zoom

Словачкото обвинителство побара притвор за напаѓачот на премиерот Фицо, судот за тоа ќе одлучува утре

Сител

Бриф Во Центар Пулс24 Точка Нова ТВ MakPress

Состојбата на словачкиот премиер Фицо „се уште многу сериозна“

Р.С.Европа - 17.05.2024

Два дена по обидот за атентат, состојбата на словачкиот премиер Роберт Фицо на 17 мај „останува многу сериозна“, изјави неговиот заменик и близок соработник Роберт Калинак. Фицо беше хоспитализиран по пукањето во средата, коешто се случи додека ...

Словачкиот премиер Фицо е стабилно и почнал да збори, Орбан вели дека е меѓу животот и смртта

Сакам да кажам

Словачките политичари повикуваат на смиреност на политичките тензии во државата: Да се намали и со кампањата за изборите за Европскиот парламент

360 степени

Словачкиот премиер Роберт Фицо повеќе не е во животна опасност по обидот за атентат

Глас на Америка

Животот на словачкиот премиер се уште е во опасност: Стомачното крварење е прекинато, го чека уште една операција

Скопје1

Словачкиот премиер e во критична состојба

Во Центар

Фицo го чека уште една операција

24Инфо

Канал5 Курир Слободен Печат Сител 365 Република Нетпрес Локално

Словачкиот премиер повторно опериран

Канал5 - 17.05.2024

Додека Словачка чека добри вести за здравствената состојба на Роберт Фицо, во јавноста се погласни се прашањата – дали обезбедувањето на словачкиот премиер потфрли? Угледни словачки безбедносни експерти за порталот „Новини“ лоцираат неколку грешки – ...

Две клучни грешки на обезбедувањето на Фицо – експерт потенцира: „Можеше да пријде друг напаѓач и да го докрајчи“/ВИДЕО

Вечер Прес

Словачки експерти сметаат дека нападот над Фицо е неуспех на неговото обезбедување

Слободен Печат

ОВИЕ ПРОПУСТИ ГИ НАПРАВИ ОБЕЗБЕДУВАЊЕТО НА РОБЕРТ ФИЦ: Анализа на атентатот, направени ШЕСТ КЛУЧНИ ГРЕШКИ

Во Центар

ОВИЕ ПРОПУСТИ ГИ НАПРАВИ ОБЕЗБЕДУВАЊЕТО НА РОБЕРТ ФИЦ: Анализа на атентатот, направени ШЕСТ КЛУЧНИ ГРЕШКИ

Пулс24

Нападот врз словачкиот премиер Фицо е неуспех на неговото обезбедување, оценуваат експертите

365

Безбедносни експерти сметаат дека обидот за атентат врз словачкиот премиер Фицо е неуспех на неговото обезбедување

Во Центар

Пулс24 MakPress

ФИЦО СЕ СЕЌАВА НА СÈ Претседателот на Словачка го посетил премиерот во болница

+инфо - 17.05.2024

Премиерот бил свесен кога го донеле во болница и се сеќава, според Пелегрини, како му пружиле прва помош, изјави Пелегрини, кој во четвртокот успеал да разговара со Фицо неколку минути. Словачкиот премиер Роберт Фицо се сеќава на околностите на ...

Пелегрини за Фицо: Лекарите не планираат нови операции, тој останува на интензивна нега

Макфакс

Пелегрини за Фицо: Лекарите не планираат нови операции, конзилиум во понеделник

24Инфо

Словачките лекари во понеделник ќе одлучат дали ќе треба Фицо да биде испратен во Братислава

Слободен Печат

Словачкиот претседател разговарал со Фицо, неговата состојба и натаму е критична

360 степени

Чапутова – Пелегрини: Атентатот врз премиерот Фицо е напад врз демократијата

Курир

Словачкиот премиер го посети ранетиот Фицо и успеал да разговара со него

Вечер Прес

А1 On Локално Во Центар Во Центар MakPress Република Канал5 24Инфо

Словачка не воведува вонредна состојба поради атентатот врз премиерот

Бриф - 16.05.2024

Словачката влада денеска одлучи да не воведе вонредна состојба по атентатот на премиерот Роберт Фицо, туку само да ја зајакне безбедноста на службениците и ранливите категории, вклучително и новинарите, изјави во Братислава вицепремиерот и министер ...

Шефот на канцеларијата што го штити Фицо бил со него во моментот на атентатот, откри детали

Канал5

Столтенберг за атентатот на Фицо: Тоа е напад врз отворените општества и демократии

Фокус

Ешток: Извршителот на обидот за атентат врз словачкиот премиер Фицо дејствувал сам

Бизнис Вести

Ешток: Извршителот на обидот за атентат врз словачкиот премиер Фицо дејствувал са

Либертас

Извршителот на обидот за атентат врз словачкиот премиер Фицо дејствувал сам

Н.Македонија

Ешток: Извршителот на обидот за атентат врз словачкиот премиер Фицо дејствувал сам

Курир

Во Центар Слободен Печат Курир Н.Македонија Zoom Во Центар Пулс24 ТВ21

Сосед за атентаторот на словачкиот премиер: Ми кажа зошто му беше лут

Канал5 - 16.05.2024

На периферијата на заспаниот град Левице во Словачка, неколку полицајци денеска застанаа на влезот од станот во кој во изминатите 40 години живееше 71-годишниот поранешен чувар и поет Јурај Цинтула, осомничен дека пукал во словачкиот премиер Фицо.

Соседот на атентаторот на словачкиот премиер: Ми кажа зошто му се налутил

Макфакс

Соседот за атентаторот на словачкиот премиер: „Ми кажа зошто му е лут“

24Инфо

„НОВИ ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОРОТ“ Тој бил на состанок на владата пред три недели, поврзан e со …

Во Центар

Соседот на атентаторот на словачкиот премиер: Ми кажа зошто му се налутил

Опсервер

Соседот на атентаторот на словачкиот премиер: Ми кажа зошто му се налутил

Точка

Соседот на атентаторот на словачкиот премиер: Ми кажа зошто му се налутил

Centar

Либертас

Полскиот премиер Доналд Туск добил закана по атентатот врз Фицо

Курир - 16.05.2024

Туск на платформата Х напиша дека вчера се случувале многу работи, а неговата објава содржи коментар објавен и на социјалната мрежа во кој се вели дека Словаците им дале пример на Полјаците што да прават со Туск доколку одлучи да не ја реализира ...

По атентатот над словачкиот премиер Фицо закана доби и неговиот полски колега Туск

24Инфо

По атентатот на Фицо, закана стигна и до полскиот премиер Доналд Туск

Локално

По атентатот на Фицо, закана стигнала и до полскиот премиер – Доналд Туск

Фокус

ПО НАПАДОТ НА ФИЦО: Смртни закани добил и Доналд Туск

Фактор

По обидот за атентат на Фицо, закана стигна и до полскиот премиер Туск

Вечер Прес

Полскиот премиер Доналд Туск добил закана по атентатот врз Фицо

Нова ТВ

+инфо Бриф Независен CivilMedia Канал5 ММС Frontline Нетпрес