TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протест со блокади на патот Тетово – Шапка

Телма - 12.01.2019

Одземање на Попова Шапка од ЕЛЕМ, изработка на урбанистички план за центарот и инвестиции, се дел од главните барања на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“, кои денеска на мирен протест ги упатија до градските и централните власти.

„Да ја спасиме Попова Шапка“ го блокираше патот кај жичарницата

Нова ТВ - 12.01.2019

Педесеттина поддржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ дваесетина минути го блокираа патот што води кон зимскиот центар кај жичарницата во Тетово. На овој начин тие го искажаа своето незадоволство од, како што рекоа, несовесноста, ...

Со полчасовна блокада на патот тетовци бараат Владата да ја одземе Попова Шапка од ЕЛЕМ

Сакам да кажам - 12.01.2019

Педесетина претставници од движењето „Спас за Попова Шапка“ поддржувани од граѓани на Тетово, денеска со полчасовна блокада на патот кон Попова Шапка уште еднаш побараа од надлежните да обрнат повеќе внимание кон најголемиот зимски туристички центар.

Протест за спас на Попова Шапка

Р.С.Европа - 12.01.2019

Педесеттина поддржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ дваесетина минути го блокираа патот што води кон зимскиот центар кај жичарницата во Тетово. На овој начин тие го искажаа своето незадоволство од, како што рекоа, несовесноста, ...

Укината забраната за автобуси и камиони на патниот правец Тетово-Попова Шапка

Макфакс - 12.01.2019

Од Авто мото-сојузот на Македонија информираат дека во 13 часот и 30 минути е укината забраната за движење на автобуси и тешки товарни возила на патниот правец Тетово – Попова Шапка. Сообраќајот на државните патишта и натаму се одвива по влажни ...

Со бокада на патот кон Попова Шапка тетовци протестираа за спас на зимскиот центар

Радио МОФ - 12.01.2019

Група подржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ дваесетина минути го блокираа патот, кај жичарницата во Тетово, кој води кон туристичкиот центар за да го искажат својот револт поради, како што рекоа, уништувањето на едно од ...

Снег, сонце и прекрасен ден ги израдува скијачите на Попова Шапка/Фото галерија

Вечер - 12.01.2019

Идилично утро и убав ден на Попова Шапка. Во најголемиот скијачки центар во државава Попова Шапка од изутрина река од скијачи чекаат пред ски-лифтовите и жичарницата „Церипашина“. Стазите се во одлична состојба, а снег има доволно.

Протест за спас на Попова Шапка

Локално - 12.01.2019

Педесеттина подржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ дваесетина минути го блокираа патот што води кон истоимениот зимски центар кај жичарницата во Тетово. На овој начин тие го искажаа своето незадоволство од, како што рекоа, ...

Шапка има 2.000 скијачи дневно, а може да има и до 30.000

Независен - 12.01.2019

Ски-центарот „Попова Шапка“, во условите во кои работи, во изминативе години во просек има по 2.000 посетители на ден, а има капацитет да прими и до 30.000. Проблемите со нереализираните ветувања и планови се одразуваат негативно не само на ...

Најавени блокади од здружението „Да ја спасиме Попова Шапка“

Алсат-М - 11.01.2019

По одбивањето на премиерот Зоран Заев да се сретне со претставниците на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“, тие најавија дека ќе продолжат со протестите. Првиот човек на ова иницијатива, Хамди Сулејмани, рече дека се уште не добиле никаков ...

Протест во сабота поради уништувањето на Попова Шапка

Радио МОФ - 11.01.2019

Утре, 12 јануари 2019, во 11 часот, активисти и граѓани кои сакаат да се зачува Попова Шапка ќе излезат на протест кај Жичарата во овој туристички центар. „ Туризмот што го имаат Струга и Охрид за три месеци, Тетово требаше да го има за дванаесет ...

Протест во Тетово: Стоп за уништување на Попова Шапка

Скопје1 - 11.01.2019

Во сабота (12 Јануари 2019) со почеток во 11:00 часот, ќе се одржи протест кај Жичарата Тетово – Попова Шапка против уништувањето на овој туристички центар. „Туризмот што го имаат Струга и Охрид за три месеци, Тетово требаше да го има за дванаесет ...

Протест за спас на Попова Шапка

МКД - 12.01.2019

Педесеттина поддржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка" дваесетина минути го блокираа патот што води кон зимскиот центар кај жичарницата во Тетово. Тие го искажаа своето незадоволство од, како што рекоа, несовесноста, неодржливоста, ...

Укината забраната за автобуси и камиони на патниот правец Тетово-Попова Шапка

Точка - 12.01.2019

Од Авто мото-сојузот на Македонија информираат дека во 13 часот и 30 минути е укината забраната за движење на автобуси и тешки товарни возила на патниот правец Тетово – Попова Шапка. Сообраќајот на државните патишта и натаму се одвива по влажни ...

Со бокада на патот кон Попова Шапка тетовци протестираа за спас на зимскиот центар

Нетпрес - 12.01.2019

Група подржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ дваесетина минути го блокираа патот, кај жичарницата во Тетово, кој води кон туристичкиот центар за да го искажат својот револт поради, како што рекоа, уништувањето на едно од ...

Зимска идила на Попова Шапка - викендов скијачите можат да уживаат во убавините што ги пружа овој скијачки центар

Скопје инфо - 12.01.2019

Идилично утро и убав ден на Попова Шапка. Во најголемиот скијачки центар во државава Попова Шапка од изутрина река од скијачи чекаат пред ски-лифтовите и жичарницата „Церипашина“. Стазите се во одлична состојба, а снег има доволно.

Протест за спас на Попова Шапка

MTM - 12.01.2019

Педесеттина подржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка" дваесетина минути го блокираа патот што води кон истоимениот зимски центар кај жичарницата во Тетово. На овој начин тие го искажаа своето незадоволство од, како што рекоа, ...

Љубов кон планината, од врвовите до засекогаш – Разговор со Илина Арсова и Јован Божиновски во Студио 1

1tv - 10.01.2019

Двајца вљубеници во планината, алпинистката Илина Арсова, која ги има освоено седумте највисоки врвови на сите континенти и Јован Божиновски од Тетово, кој се качил на Шапка на три дена, но останал таму четири години. -Снег. Многу снег и бордање.

Протест за спас на Попова Шапка

Курир - 12.01.2019

Педесеттина поддржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка” дваесетина минути го блокираа патот што води кон зимскиот центар кај жичарницата во Тетово. Тие го искажаа своето незадоволство од, како што рекоа, несовесноста, неодржливоста, ...

Тетовци со блокада побараа спас за Шапка

+инфо - 12.01.2019

Педесеттина поддржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ дваесетина минути го блокираа патот што води кон зимскиот центар кај жичарницата во Тетово. На овој начин тие го искажаа своето незадоволство од, како што рекоа, несовесноста, ...

(Видео) Протест за спас на туристичкиот центар Попова Шапка

1tv - 12.01.2019

Педесеттина подржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ дваесетина минути го блокираа патот што води кон истоимениот зимски центар кај жичарницата во Тетово. На овој начин тие го искажаа своето незадоволство од, како што рекоа, ...

Видео) Протест за спас на туристичкиот центар Попова Шапка

Либертас - 12.01.2019

Педесеттина подржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ дваесетина минути го блокираа патот што води кон истоимениот зимски центар кај жичарницата во Тетово. На овој начин тие го искажаа своето незадоволство од, како што рекоа, ...