TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тивок бојкот наспроти тивка поддршка: Улогата на Албанците во изборот на нов претседател

Н.Македонија - 16.05.2024

Во вториот круг на претседателските избори, освен за изборот на новиот шеф на државата, битката беше и за цензусот, односно за 40 отсто одзив или 726 илјади гласа. Споредбено со резултатите од првиот круг, одзивот многу тешко ќе се постигнеше без да ...

Реакција од ДУИ: Одлуките на ДИК за прегласување во 6 изборни места може да го лишат Европскиот фронт од 2 пратеника – Османи најави дека ќе ги обжали одлуките до Управен и ќе поднесе пријави за членовите на ДИК

Lider

Беџети: Вреди манипулира со мислењето за „чисти албански гласови“

ТВ21

Европскиот фронт ги обжалува одлуките на ДУИ

Алсат-М

Османи: Ќе ги обжалиме одлуките на ДИК пред Управниот суд

Канал5

Сејдини за МИА: Досега не е пристигната ниту една жалба по одлуките на ДИК

Бриф

ДИК прифати седум приговори, до петок ќе се знае дали и каде ќе се прегласува

Канал5

Телма Алфа Макфакс Опсервер Канал5 Скопје инфо Слободен Печат Точка

Османи на средбите со амбасадорите: „Одлуките на ДИК за прегласување се обид да се украде изборната волја“

Макфакс - 15.05.2024

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи во текот на вчерашниот ден оствари средби со амбасадорите на САД, Германија, Велика Британија и Холандија. Тој преку социјалните мрежи објави дека им се пожалил на амбасадорите за компромитирање на ...

Османи како технички министер им се пожали на амбасадорите за одлуките на ДИК

МКД

Османи: На амбасадорите им изразив загриженост за компромитирање на изборниот процес

Скопје1

Османи им се пожалил на дел од странските амбасадори за компромитирање на изборите

360 степени

Османи им се жалел на амбасадорите на одлуките на ДИК за прегласување

Независен

Османи на средбите со амбасадори „изразил загриженост за компромитирање на изборниот процес“

365

Османи изразил загриженост до странските амбасадори за компромитирање на изборниот процес

Слободен Печат

Во Центар Локално Н.Македонија А1 On Бриф Press24 Zoom Република

ДУИ се жали дека им се крадат пратенички места, ќе бара спас од Управниот суд

Deutsche Welle - 15.05.2024

Од Европскиот фронт на ДУИ сметаат дека со „оркестрирани чекори“ се прават напори да им се одземат еден до два пратеника и да не се дозволи тие да бидат втората политичка сила во Северна Македонија Шефот на македонската дипломатија, од редовите на ...

Европскиот фронт ќе ги обжали одлуките на ДИК за прегласување во ИЕ5 и ИЕ6 и ќе поднесе пријави за членовите

А1 On

Европскиот фронт ќе ги обжали одлуките на ДИК за прегласување во ИЕ5 и ИЕ6

Слободен Печат

Европскиот фронт ќе ги обжали одлуките на ДИК за прегласување во ИЕ5 и ИЕ6 и ќе поднесе пријави за членовите

365

Европскиот фронт ќе ги обжали одлуките на ДИК за прегласување во ИЕ5 и ИЕ6 и ќе поднесе пријави за членовите

Бриф

Европскиот фронт ќе ги обжали одлуките на ДИК за прегласување во ИЕ5 и ИЕ6 и ќе поднесе пријави за членовите

Пулс24

Европскиот фронт ќе ги обжали одлуките на ДИК за прегласување во ИЕ5 и ИЕ6

Либертас

Точка МКД Frontline MakPress

Имаше ли факти за нерегулатности?! – Шеху и Демири за случувањата при гласањето за преговорите

ТВ21 - 15.05.2024

Јавната седница на ДИК пред два дена траеше над 12 часа на која членовите на одлучуваа по приговорите на политичките партии за изборните резултати. Од 27 приговори, ДИК прифати седум, еден во ИЕ6 и шест во ИЕ5.

„И НЕКОЈ ДИБЕК ЌЕ ТЕ ПРАША, БРАТ КАКО СЕ НОСИТЕ СО ПОРАЗОВ НА ПАРЛАМЕНТАРНИ“? Апасиев за изборниот резултат

Фактор

За неколку дена ќе се знае каде ќе се прегласува – ДИК прифати приговори за седум избирачки места

Телма

ДИК прифати 7 приговори, прегласување на 22 мај

Сител

ДИК усвои четири приговори за избирачки места во Крушево, Охрид и Желино

24 Вести

Државната изборна комисија со одлука за поништување на гласањето на седум избирачки места од парламентарните избори одржани на 8 мај – прифатени приговори на Вреди и ВМРО-ДПМНЕ

Lider

ДИК прифати приговори за седум избирачки места

Фокус

ТВ21 Алсат-М Алсат-М Независен +инфо ТВ21 Н.Македонија Lider

Османи очекува Управниот суд да ја преиначи одлуката за прегласувањето, најави и пријави за членовите на ДИК

Макфакс - 15.05.2024

Домашната и меѓународната јавност беа сведоци на еклатантното кршење на процедурите во Државната изборна комисија и партиската и институционална кражба на изборната волја преку незаконската одлука за прегласување во точно избрани гласачки места, во ...

Европскиот фронт ќе ги обжали одлуките за прегласување и најави кривични против членовите на ДИК

Локално

ДИК прифати 7 од 27 поднесени приговори - еден од коалиција „Влен“ и шест од ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести

Со прегласувањето ВМРО-ДПМНЕ може да освои пратеник плус на сметка на ДУИ

Република

По одлуката на ДИК за прегласување на некои места тече рокот за жалби до Управниот суд

24Инфо

Прегласувањето во Тетово, Охрид и Крушево им ги мати „математиките“ на ДУИ и Али Ахмети?

Frontline

ДИК прифати седум приговори - шест во Петтата изборна единица и еден во Шестата изборна единица

Press24

Фактор 365 Gostivarpress.mk OhridNews Бриф Frontline MakPress МКД

Јакимовски вели дека му биле украдени гласовите, предупредува на кривична пријава против Даштевски и ДИК

Во Центар - 15.05.2024

Коалицијата „Храбро за Македонија“ предупреди на тужба во Управниот суд, како што велат, украдени над 600 гласови на три избирачки места. Претседателот на ГРОМ, Стевче Јакимовски, предупреди на кривична пријава и за претседателот на Државната ...

Течат роковите за поднесување тужби до Управен суд - „Гром“ најави тужба со наводи за кражба на гласови

24 Вести

„Храбро за Македонија“: Украдени ни се преку 600 гласови од само три избирачки места, ќе поднесеме кривична против претседателот на ДИК

А1 On

Јакимовски обвини дека им се украдени повеќе од 600 гласа, ќе поднесат кривична за Даштевски и тужба во Управниот суд

Макфакс

„Храбро за Македонија“: Украдени ни се преку 600 гласови, ќе поднесеме тужба до управниот суд

Канал5

Коалицијата „Храбрo за Македонија“ обвинува за кражба на 600 гласови од 3 избирачки места, планира кривични против Даштевски и Државната изборна комисија

Lider

„Храбро за Македонија“: Украдени ни се преку 600 гласови, ќе поднесеме тужба до Управниот суд и кривична против претседателот на ДИК

Либертас

Слободен Печат Press24 Во Центар Бриф +инфо МКД 24Инфо Опсервер

ВМРО-ДПМНЕ очекува зголемување на бројот на пратеници по прегласувањето

Република - 14.05.2024

„Дадовме приговори за некои места каде имаше нерегуларности во гласањето, ни ги прифатија и сега ќе има прегласување на истите тие места, каде што очекуваме да добиеме плус некој пратеник доколку граѓаните ни го дадат својот глас”, изјави ...

До петок ќе се знае дали ќе има прегласување

Република

ВМРО-ДПМНЕ очекува да добие плус двајца пратеници по прегласувањето во Охрид, Крушево и Желино

Локално

ДУИ ПРАВЕЛА БУГАРСКИ ВОЗ ВО ЛИПКОВО Од 7 отворени гласачки кутии, во 4 била откриена кражба на гласови

+инфо - 14.05.2024

Претставници на коалицијата „Вреди“ во Тетово на прес-конференција објавија примери за прекршување на Изборниот законик во шестата изборна единица. Портпаролот на Движење Беса, Фатмир Сабриу, во име на коалицијата образложи дека тоа го темели на ...

„Вреди“: ДИК за ИЕ6 отвори седум гласачки кутии, во четири се констатирани неправилности, ДУИ нема капацитет за спроведување избори

365

„Вреди“: ДИК за ИЕ6 отвори седум гласачки кутии, во четири се констатирани неправилности, ДУИ нема капацитет за спроведување избори

А1 On

Вреди“: ДИК за ИЕ6 отвори седум гласачки кутии, во четири се констатирани неправилности, ДУИ нема капацитет за спроведување избори

Либертас

„Вреди“: ДИК за ИЕ6 отвори седум гласачки кутии, во четири се констатирани неправилности

Press24

Вреди: „Бугарскиот воз“ на ДУИ „возел“ во 4 од 7 избирачки кутии

МКД

„Вреди“: ДИК за ИЕ6 отвори седум гласачки кутии, во четири се констатирани неправилности, ДУИ нема капацитет за спроведување избори

Република

ТВ21 24Инфо 360 степени Frontline MakPress