TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп побара прекинување на истрагата за отповикување: „Ловот на вештерки мора да престане“

МКД - 20.11.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денес не го криеше гневот додека неговиот амбасадот во Европската Унија сведочеше во Конгресот, барајќи истрагата за негово отповикување „веднаш да престане“. „Тој лов на вештерки мора веднаш да престане.

Што рече клучниот сведок за импичментот на Трамп? (ВИДЕО)

Кумановски м. - 21.11.2019

Американскиот амбасадор во ЕУ и помошник на претседателот Доналд Трамп, Гордон Сандленд изјави дека Трамп условил средба во Белата куќа со новиот претседател на Украина за неговата подготвеност да покрене истрага за демократските противници на ...

Трамп: Ловот на вештерки мора веднаш да престане !

Канал5 - 20.11.2019

Доналд Трамп денеска не го криеше својот гнев откако сведочеше неговиот амбасадор во Европската Унија пред Конгресот како дел од истрагата за отповикување на претседателот , барајќи веднаш да се „прекине“. „Овој лов на вештерки мора да запре СЕГА.

Сондленд: Трамп ни нареди да зивршиме притисок врз Украина

Телма - 20.11.2019

Дипломатот Гордон Сондленд, амбасадор на САД во ЕУ на сведочењето во Конгресот во рамки на процедурата за импичмент му го зададе можеби најтешкиот удар на Трамп до сега, коментираат американските медиуми.

Путин: САД сега ја обвинуваат Украина за мешање во изборите

Р.С.Европа - 20.11.2019

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека е задоволен што во политичката борба во Вашингтон оставени се настрана обвинувањата дека Москва се мешала во изборите во САД, пренесува АП. „Фала му на Бога што веќе нема кон нас обвинувања за мешање во ...

Сондленд: По директна наредба од Трамп ја притискав Украина да ги истражува Бајденови

МКД - 20.11.2019

Амбасадорот Гордон Сондленд им кажа на истражителите за импичмент во Домот дека Руди Џулијани вршел притисок за „услуга за услуга“ со Украина и рече дека тој морал да се согласи затоа што наредбата дошла од претседателот Доналд Трамп.

Путин: Поради политичките борби во Вашингтон, никој не ја обвинува Русија за местење во изборите! Сега станува збор за ...

Точка - 20.11.2019

Рускиот претседател, Владимир Путин, денеска изјавил дека е задоволен што политичките борби во Вашингтон го ставија во втор план обвинението дека Москва се мешала во американските избори. „Му благодарам на Бога, никој не нè обвинува за местење на ...

Сондленд – Ги следевме наредбите на Трамп во Украина

Р.С.Европа - 20.11.2019

Американскиот амбасадор во ЕУ, Гордон Сондленд, во денешното сведочење пред Одборот на Претставничкиот дом за разузнавачки прашања, изјави дека со личниот адвокат на претседателот Доналд Трамп, Руди Џулијани во Украина делувал според „неговите ...

Денешното сослушување може да биде клучно за импичментот на Трамп

Слободен Печат - 20.11.2019

Трамп негира дека постапил незаконски и критикуваше некои од досегашните сведоци. Дипломатот Гордон Сондленд, амбасадор на САД во ЕУ, денес е на јавен распит во Конгресот во рамки на процедурата за импичмент и неговото сведочење може да биде ...

Американскиот амбасадор во ЕУ Гордон Сондланд ќе сведочи во постапката за импичмент на Трамп

Глас на Америка - 20.11.2019

Американската конгресна комисија за разузнавање денес ќе го слушне сведочењето на клучниот сведок во наводите дека претседателот Доналд Трамп вршел притисок врз Украина за инкриминирање на информации за неговиот политички ривал од Демократската ...

Трамп бил многу скептичен по изборот на Зеленски, тврди Вокер

Нетпрес - 20.11.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп со „длабок скептицизам“ гледал на изборот на Владимир Зеленски за претседател на Украина којашто ја нарекол „корумпирана држава, полна со ужасни луѓе“, изјавил на соослушувањето во Конгресот за процесот на ...

„Лос Анџелес тајмс”: САД не исплатиле дел од сумата за воена помош на Украина

24Инфо - 20.11.2019

САД не исплатиле 35 милиони долари од вкупната сума во висина од околу 400 милиони долари воена помош за Украина, објави синоќа „Лос Анџелес тајмс”, повикувајќи се на документи за расходите на Пентагон.

Продолжува јавното сослушување за импичмент на Трамп

Р.С.Европа - 20.11.2019

Поранешниот специјален американски пратеник за Украина Курт Волкер и претставникот на Советот за национална безбедност Тим Морисон пет часа сведочеа пред комисијата за импичмент во Претставничкиот дом на Конгресот кој е предводен од демократите.

Исказите на неколку клучни сведоци ќе ја одредат судбината на Трамп во Белата куќа?

Слободен Печат - 19.11.2019

Драматичните сослушувања ќе бидат пренесувани на телевизија и најверојатно ќе бидат пресудни во донесувањето на одлуката дали Трамп ја злоупотребил својата моќ и вршел притисок врз Украина поради сопствени политички цели.

Втора недела конгресни сослушувања во постапката за импичмент на Трамп

Глас на Америка - 19.11.2019

Џенифер Вилијамс, виша соработничка на потпретседателот Мајк Пенс, и поручникот Александер Видман, советник за национална безбедност за Украина се закажани да сведочат во утринската сесија.

Продолжува јавното сослушување за импичмент на Трамп

Алсат-М - 20.11.2019

Поранешниот специјален американски пратеник за Украина Курт Волкер и претставникот на Советот за национална безбедност Тим Морисон пет часа сведочеа пред комисијата за импичмент во Претставничкиот дом на Конгресот кој е предводен од демократите.

Продолжува јавното сослушување за импичмент на Трамп

Независен - 20.11.2019

Поранешниот специјален американски пратеник за Украина Курт Волкер и претставникот на Советот за национална безбедност Тим Морисон пет часа сведочеа пред комисијата за импичмент во Претставничкиот дом на Конгресот кој е предводен од демократите.

„Лос Анџелес тајмс“: САД не исплатиле дел од сумата за воена помош на Украина

А1 On - 20.11.2019

САД не исплатиле 35 милиони долари од вкупната сума во висина од околу 400 милиони долари воена помош за Украина, објави синоќа „Лос Анџелес тајмс“, повикувајќи се на документи за расходите на Пентагон.

„Лос Анџелес тајмс“: САД не исплатиле дел од сумата за воена помош на Украина

Бриф - 20.11.2019

САД не исплатиле 35 милиони долари од вкупната сума во висина од околу 400 милиони долари воена помош за Украина, објави синоќа „Лос Анџелес тајмс“, повикувајќи се на документи за расходите на Пентагон.

Лос Анџелес тајмс: САД не исплатиле 35 милиони долари од воената помош за Украина

Слободен Печат - 20.11.2019

Се уште е неизвесно кои се причините зошто не е исплатен дел од редовната годишна воена помош за Украина, иако фискално годината заврши на 30 септември. САД не исплатиле 35 милиони долари од вкупната сума во висина од околу 400 милиони долари воена ...

„Лос Анџелес тајмс“: САД не исплатиле дел од сумата за воена помош на Украина

+инфо - 20.11.2019

САД не исплатиле 35 милиони долари од вкупната сума во висина од околу 400 милиони долари воена помош за Украина, објави синоќа „Лос Анџелес тајмс“, повикувајќи се на документи за расходите на Пентагон.

„Лос Анџелес тајмс“: САД не исплатиле дел од сумата за воена помош на Украина

Вечер Прес - 20.11.2019

САД не исплатиле 35 милиони долари од вкупната сума во висина од околу 400 милиони долари воена помош за Украина, објави синоќа „Лос Анџелес тајмс“, повикувајќи се на документи за расходите на Пентагон.

„Лос Анџелес тајмс“: САД не исплатиле дел од сумата за воена помош на Украина

MakPress - 20.11.2019

САД не исплатиле 35 милиони долари од вкупната сума во висина од околу 400 милиони долари воена помош за Украина, објави синоќа „Лос Анџелес тајмс“, повикувајќи се на документи за расходите на Пентагон.

„Лос Анџелес тајмс“: САД не исплатиле дел од сумата за воена помош на Украина

Нетпрес - 20.11.2019

САД не исплатиле 35 милиони долари од вкупната сума во висина од околу 400 милиони долари воена помош за Украина, објави синоќа „Лос Анџелес тајмс“, повикувајќи се на документи за расходите на Пентагон.

„Лос Анџелес тајмс“: САД не исплатиле дел од сумата за воена помош на Украина

Опсервер - 20.11.2019

САД не исплатиле 35 милиони долари од вкупната сума во висина од околу 400 милиони долари воена помош за Украина, објави синоќа „Лос Анџелес тајмс“, повикувајќи се на документи за расходите на Пентагон.

Лос Анџелес тајмс: САД не исплатиле 35 милиони од 400 за воена помош на Украина

Денешен - 20.11.2019

САД не исплатиле 35 милиони долари од вкупната сума во висина од околу 400 милиони долари воена помош за Украина, објави синоќа „Лос Анџелес тајмс“, повикувајќи се на документи за расходите на Пентагон.

Почнува клучното сослушување во Конгресот за импичмент на Трамп

Локално - 20.11.2019

Дипломатот Гордон Сондленд, амбасадор на САД во ЕУ, денес е на јавен распит во Конгресот во рамки на процедурата за импичмент и неговото сведочење може да биде увертира демократите да го отповикаат 45-от американски претседател.

Почнува клучното сослушување во Конгресот за импичмент на Трамп

А1 On - 20.11.2019

Дипломатот Гордон Сондленд, амбасадор на САД во ЕУ, денес е на јавен распит во Конгресот во рамки на процедурата за импичмент и неговото сведочење може да биде увертира демократите да го отповикаат 45-от американски претседател.

Дипломатот Гордон Сондленд денес е на сослушување во Конгресот за импичмент на Трамп

iPortal - 20.11.2019

Дипломатот Гордон Сондленд, амбасадор на САД во ЕУ, денес е на јавен распит во Конгресот во рамки на процедурата за импичмент и неговото сведочење може да биде увертира демократите да го отповикаат 45-от американски претседател.

Почнува клучното сослушување во Конгресот за импичмент на Трамп

Опсервер - 20.11.2019

Дипломатот Гордон Сондленд, амбасадор на САД во ЕУ, денес е на јавен распит во Конгресот во рамки на процедурата за импичмент и неговото сведочење може да биде увертира демократите да го отповикаат 45-от американски претседател.

Почнува клучното сослушување во Конгресот за импичмент на Трамп

24Инфо - 20.11.2019

Дипломатот Гордон Сондленд, амбасадор на САД во ЕУ, денес е на јавен распит во Конгресот во рамки на процедурата за импичмент и неговото сведочење може да биде увертира демократите да го отповикаат 45-от американски претседател.

Почнува клучното сослушување во Конгресот за импичмент на Трамп

Либертас - 20.11.2019

Дипломатот Гордон Сондленд, амбасадор на САД во ЕУ, денес е на јавен распит во Конгресот во рамки на процедурата за импичмент и неговото сведочење може да биде увертира демократите да го отповикаат 45-от американски претседател.

Почнува клучното сослушување во Конгресот за импичмент на Трамп

MakPress - 20.11.2019

Дипломатот Гордон Сондленд, амбасадор на САД во ЕУ, денес е на јавен распит во Конгресот во рамки на процедурата за импичмент и неговото сведочење може да биде увертира демократите да го отповикаат 45-от американски претседател.