TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Израел започна копнена операција во јужниот дел на Газа

Вечер Прес - 03.12.2023

Извештаите на радиото на израелската армија потврдија дека Израел започна копнена операција северно од Кан Јунис, град во јужниот дел на Газа. Би-Би-Си ги провери и сликите на социјалните мрежи на кои се гледа израелски тенк кој дејствува во близина ...

Израелската офанзива се шири кон југ, Хамас тврди дека за 24 часа има 700 убиени

Фокус

Израел ја префрла офанзивата кон јужниот дел на Газа

Р.С.Европа

Расте бројот на цивилни жртви пред налетот на израелската армија во Газа

Телма

Меѓународниот кривичен суд ги повика Израел и Хамас да го почитуваат меѓународното право

24Инфо

Околу 1,8 милиони луѓе внатрешно раселени во Појасот Газа

Р.С.Европа

Наредена евакуација во Газа, војната би можела да трае 10 години

Независен

Во Центар А1 On Р.С.Европа Р.С.Европа 360 степени А1 On Во Центар Во Центар

Белата куќа смета дека Израел прави напори да го намали бројот на цивилни жртви во Газа

Слободен Печат - 03.12.2023

Белата куќа денеска објави дека Израел „вложува напори“ да го намали бројот на цивилни жртви во Газа од обновувањето на конфликтот по седумдневниот прекин на огнот, а во момент кога се засилија повиците од меѓународната заедница за заштита на ...

Шефот на Пентагон го предупреди Израел за стратешки пораз

Пулс24

Во изминатите 24 часа се убиени повеќе од 700 Палестинци во Појасот Газа, повеќе од 15.500 од почетокот на војната

Вечер Прес

Иран: Ако Израел не се смири, војната ќе се прошири во регионот

А1 On

Израел ги изведе најсилните напади од почетокот на војната, бомбардирајќи го југот на Газа

Во Центар

ПАЛЕСТИНЦИТЕ: Немаме каде да бегаме! ХАМАС: Нема размена на заробеници додека не заврши војната (ВИДЕО)

Во Центар

Во израелски воздушен напад настрада палестински научник со семејството

Вечер Прес

Курир Сакам да кажам Слободен Печат А1 On Мета Нетпрес Локално Сител

ПРАЗНО И ТАЖНО, ГРАДОТ ГОДИНАВА ЌЕ ОСТАНЕ „ВО МРАК“: Поради војната во Газа, во Витлеем нема елка

Вечер Прес - 03.12.2023

Оваа година во Витлеем нема да има новогодишна елка бидејќи прославите во традиционалното родно место на Исус ќе се одржуваат „без помпа и премногу светлина“ во сенка на војната во Газа. Витлеем, кој се граничи со Ерусалим на окупираниот Западен ...

Во Витлеем годинава нема да има украсена елка и божиќна атмосфера поради војната

Слободен Печат

Витлеем без елка годинава: Поради војната градот е празен и тажен

Во Центар

“ЛИЧНО ГО ОХРАБРИВ ИЗРАЕЛ ДА ИЗБЕГНЕ ЦИВИЛНИ ЖРТВИ“ – Лојд Остин повика на почитување на меѓународното право и го ...

Во Центар - 03.12.2023

Државниот секретар за одбрана на Соединетите Американски Држави (САД), Лојд Остин, изјави денеска, коментирајќи ги борбите меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас, дека – „војната во урбани услови може да се добие само ако ги заштитите ...

Остин: Израел има „морална одговорност“ да ги заштити цивилите

Бизнис Вести

Остин: Израел има „морална одговорност“ да ги заштити цивилите

MakPress

Остин: Израел има „морална одговорност“ да ги заштити цивилите

ТВ21

Остин: Израел има „морална одговорност“ да ги заштити цивилите

Сител

Остин: Израел има „морална одговорност“ да ги заштити цивилите

Слободен Печат

Остин: Израел има „морална одговорност“ да ги заштити цивилите

Канал5

Бриф Zoom Телма Локално Денешен

ОН: Околу 75 отсто од жителите на Газа принудени да ги напуштат своите домови

А1 On - 03.12.2023

Канцеларијата на Обединетите нации за координација на хуманитарни прашања објави дека околу 1,8 милиони луѓе во Појасот Газа се внатрешно раселени, од вкупно 2,2 милиони жители. Канцеларијата додаде дека „предизвик е да се добие точниот број“ на ...

УНИЦЕФ предупреди на страдањата на децата во Газа, повика на траен прекин на огнот

Вечер Прес

УНИЦЕФ предупреди за страдањата на децата во Газа, повика на траен прекин на огнот

Локално

Израел ја повторува својата безмилосна воена тактика во јужниот дел на Газа, цивилите повеќе немаат каде да бегаат

Во Центар - 03.12.2023

По седумдневниот прекин на огнот кој заврши во петокот наутро, израелските одбранбени сили (ИДФ) ја продолжија својата воена кампања во Газа со размери и интензитет што потсетуваат на првиот бран на нивниот одговор на нападот на Хамас на 7 октомври.

Ердоган: Уништувањето на Хамас не е реално сценарио

Денар

Демонстранти во Италија ги повикуваа луѓето да ги бојкотираат производите и услугите поврзани со Израел

Во Центар

Газа: По завршувањето на примирјето загинаа 193 Палестинци

А1 On

Израел возвраќа на нападите од Хезболах од либанска територија

Слободен Печат

Израел и Хамас уште една година во војна?

Вечер Прес

САД му даде зелено светло на Израел за продолжување на војната

Вечер Прес

Радио МОФ Р.С.Европа Слободен Печат А1 On Во Центар Денар MakPress Нетпрес

ОН: 160 Палестинци загинаа во два напади во еден ден

А1 On - 03.12.2023

Хуманитарната агенција на Обединетите нации (OCHA) соопшти дека најмалку 160 палестински жртви биле пријавени во два инцидента во северниот дел на Газа во саботата, бомбардирањето на шесткатна зграда во бегалскиот камп Џабалија и цел блок во ...

ОН: 160 Палестинци загинаа во два напади за еден ден

Макфакс

ОН: 160 Палестинци загинаа во два напади за еден ден

Опсервер

ОН: 160 Палестинци загинаа во два напади за еден ден

Скопје1

ОН: 160 Палестинци загинаа во два напади за еден ден

Centar

Борел жали за континуираните напади врз Газа, го повикува Израел да ги почитува законите за војна

Фокус - 03.12.2023

Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел изрази „жалење“ за продолжувањето на израелските напади врз Појасот Газа, нагласувајќи ја обврската на Тел Авив да го почитува меѓународното хуманитарно ...

Борел жали за континуираните напади врз Газа, го повикува Израел да ги почитува законите за војна

Либертас

Борел изразува жалење за континуираните напади врз Газа и го повикува Израел да ги почитува законите за војна

Локално

Борел жали за нападите врз Газа и го повикa Израел да ги почитува законите за војна

Макфакс

Борел жали за нападите врз Газа и го повикa Израел да ги почитува законите за војна

Опсервер

Борел жали за нападите врз Газа и го повикa Израел да ги почитува законите за војна

Скопје1

Борел жали за нападите врз Газа и го повикa Израел да ги почитува законите за војна

MTM

Точка Нетпрес Centar

Камала Харис: САД против преселувањето на Палестинците, неопходно e обединување под еден ентитет

МКД - 02.12.2023

Американската потпретседателка Камала Харис изјави дека Соединетите Американски Држави во никој случај нема да дозволат принудно преселување на Палестинците од Газа или од Западниот Брег и истакна дека палестинскиот народ треба повторно да се ...

Харис: Америка нема да дозволи раселување на Палестинците, целта е обединување на Палестинците

ТВ21

Харис: САД нема да дозволат принудно преселување на Палестинците

Р.С.Европа

Американскиот потпретседател: Нема да дозволиме принудно преселување на Палестинците од Газа

Centar

Харис: САД нема да дозволат принудно преселување на Палестинците од Газа или Западниот Брег

А1 On

Харис: Америка нема да дозволи раселување на Палестинците, целта е нивно обединување

Нетпрес

Харис: Америка нема да дозволи раселување на Палестинците, целта е нивно обединување

24Инфо

Денешен 365 MakPress

Црвена полумесечина: Продолжува испораката на помош во Газа преку преминот Рафа

Вечер Прес - 02.12.2023

Палестинската Црвена полумесечина соопшти дека „примила камиони со помош преку преминот Рафа“ од своите египетски колеги. Помошта преку египетската граница накратко престана да пристигнува во петокот, по седумдневниот прекин на огнот меѓу Израел и ...

50 камиони со помош влегоа во Газа преку преминот Рафа

Канал5

Израел ги продолжува операциите против Хамас, Газа тврди дека по прекинот на примирјето убиени се над 200 палестинци

Телма - 02.12.2023

Облаци од чад и силни експлозии утрово се слушаат во Газа, израелските сили продолжуваат со своите операции против Хамас. Нападите се фокусираат на областа Кан Јунис, каде што војската ден претходно фрли летоци со предупредување жителите да заминат.

Продолжуваат борбите во Газа, убиени 200 Палестинци, сирени за тревога во јужен Израел

Бизнис Вести

Продолжуваат борбите во Газа, убиени 200 Палестинци, сирени за тревога во јужен Израел

Либертас

Убиени 200 Палестинци, продолжуваат борбите во Газа

Слободен Печат

Продолжуваат борбите во Газа, убиени 200 Палестинци, сирени за тревога во јужен Израел

Сител

Во борбите во Газа убиени 200 Палестинци, сирени за тревога се слушаат во јужен Израел

24Инфо

Продолжуваат борбите во Газа, убиени 200 Палестинци, сирени за тревога во јужен Израел

24 Вести

Канал5 Курир Фокус Нетпрес ММС Lider CivilMedia Frontline

Израел нареди евакуација, објави мапи

Макфакс - 02.12.2023

Портпаролот на израелската армија на арапски објави мапи на „Икс“ кои покажуваат кои делови кои Палестинците во Газа мора да ги напуштат и да побегнат. Користејќи повеќе мапи означени на арапски, Авичај Адраи им кажува на луѓето кои живеат во ...

Израел нареди евакуација, објави мапи

Опсервер

Израел нареди евакуација, објави мапи

Скопје1

Израел нареди евакуација, објави мапи

Centar

Израел нареди евакуација, објави мапи

Точка