TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протести на северот на Косово, ЕУ и САД го засилија притисокот врз Белград и Приштина за надминување на кризата

24 Вести - 02.06.2023

Ситуацијата на северот на Косово мирна. Во општините Зубин Поток, Звечан и Лепосавиќ ноќта мина без проблеми, а од утрово, жителите на трите општини повторно се собираат барајќи повлекување на градоначалниците Албанци од општинските згради и ...

Србија и Косово: Србите продолжија со протестите на северот на Косово

МКД

Ситуацијата на северот на Косово мирна, ЕУ и САД го засилија притисокот врз Белград и Приштина за надминување на кризата

Бизнис Вести

Двајца Срби уапсени во Звечан завршија во притвор

Република

Продолжуваат протестите на Србите на Косово, околу општините распоредени и припадници на КФОР

Телма

Продолжуваат протестите на косовските Срби – без сигнали дека некој ќе попушти

Телма

Странците притискаат, Албанците и Србите калкулираат

Н.Македонија

Тера Слободен Печат Независен Либертас Бриф Сител Опсервер Вечер Прес

Србите на Косово и денеска протестираат во Звечан, остро тонови од меѓународните сојузници до Курти

Телма - 02.06.2023

Косовските Срби и денеска се собраа на протест во Звечан барајќи специјалните сили да ја напуштат општинската зграда. Ситуацијата и понатаму е тензична по инцидентите во Звечан, кога демонстрантите се судрија со мировниците на НАТО при што 30 ...

Ова е Љиљана Аксентијевиќ, жената која Курти ја нарече водач на терористите од Звечани

24Инфо

Косово - Протестите продолжуваат, Западот притиска врз Приштина

Р.С.Европа

Протестите во Звечан продолжуваат, се бараат нови избори на северот на Косово

360 степени

Германија и Франција сакаат да посредуваат во Косово

Deutsche Welle

Макрон и Шолц со дипломатски притисок за смирување на тензиите на Косово, руското влијание не стивнува

Нова ТВ

ВИДЕО | Андоновиќ: Продолжуваат протестите на косовските Срби во Звечан, европските лидери разговараат за Косово

Слободен Печат

24Инфо Frontline Алсат-М

Сменет печатот на Северна Митровица, ќе стои Република Косово на него

Слободен Печат - 02.06.2023

Градоначалникот на Северна Митровица Ерден Атиќ одлучил да го смени печатот во оваа општина, пренесува порталот КоССев. На новиот печат ќе пишува „Република Косово – Општина Северна Митровица“, пишува КоССев повикувајќи се на Газета експрес.

Расте притисокот врз Косово: вонредна седница на косовското Собрание, се бараат избори

Макфакс

Вонредна седница на косовското Собрание, се бараат избори

24Инфо

Расте притисокот врз Косово: вонредна седница на косовското Собрание, се бараат избори

Centar

Расте притисокот врз Косово: вонредна седница на косовското Собрание, се бараат избори

Точка

Расте притисокот врз Косово: вонредна седница на косовското Собрание, се бараат избори

Скопје1

Расте притисокот врз Косово: Вонредна седница на косовското Собрание, се бараат избори

Press24

24 Вести Либертас

И денеска граѓани се собираат пред општинската зграда на Звечан

Алсат-М - 02.06.2023

Пред зградата на општина Звечан нешто пред 7 часот утринава пристигнаа голем број граѓани и постојано се зголемува. Десетици од насобраните стојат во близина на Домот на културата, заедно со оградата засилена со жица што вчера во близина ја ...

КФОР на главните раскрсници во Звечан, продолжува да ги контролира и општинските згради на северот на Косово

Сител

Четврти ден КФОР ги контролира зградите на 4 општини на северот на Косово

Канал5

Косово: КФОР распореден на уште пет локации во Звечан, протестот продолжи

Во Центар

Работниците на општина Звечан и денеска се пред зградата, присутен е и КФОР

Слободен Печат

Жителите на Лепосавиќ и денеска продолжуваат со протестот, американскиот КФОР заменет со италијански војници

Слободен Печат

КФОР го прошири присуството на своите војници во Звечан

Нетпрес

Локално Lider

Миловиќ: Да се ​​формира ЗСО, немаше да дојдеме во оваа ситуација

Макфакс - 01.06.2023

Поранешниот претседател на општина Звечан, Драгиша Миловиќ оцени денеска дека инцидентите на северот на Косово можеа да се избегнат ако постоеше добра волја и истакна дека пораките на францускиот претседател Емануел Макрон и на американскиот ...

ЕКС ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ОПШТИНА ЗВЕЧАН: Ни порачуваат или да одиме во Србија или да одиме во затвор

Фактор

Миловиќ: Да се ​​формира ЗСО, немаше да дојдеме во оваа ситуација

24Инфо