TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Белград нѐ сосече: Нема македонски екипи во АБА!

24 Вести - 13.03.2018

Нема да има ниту една македонска екипа во првата АБА-лига, во следната сезона. Раководството на регионалната лига ја донесе оваа одлука на вечерашниот состанок во Белград, уривајќи ги илузиите на МЗТ Скопје дека ќе продолжи да игра меѓу најдобрите.

АБА лигата не дозволи проширување, следната сезона без мак-клубови на Јадранот

Gol.mk - 13.03.2018

Македонската кошарка од следната сезона нема да има претставник во АБА лигата, откако денес на состанокот на клубовите во Белград беше одлучено да не бидат доделени вајлд-карти, кои ги очекуваше македонскиот гигант, МЗТ Скопје.

МЗТ славеше над Фени во новото коло во домашното првенство

Спортски - 13.03.2018

Во рамки на домашното првенство, актуелниот македонски шампион, МЗТ Скопје славеше над Фени Индустри со 82:75. Тимот од „Јане Сандански“ беше резултатски подобар противник во текот на целиот меч, па МЗТ сега е на третата позиција на табелата.

МЗТ Скопје и дефинитивно испаѓа, Македонија во следната сезона нема да има претставник во првата АБА лига!

МКД - 13.03.2018

Откако оваа сезона заврши на последното место, МЗТ Скопје во следната сезона ќе може да игра само во втората АБА лига каде ќе има место за уште еден македонски тим. Македонија следната сезона ќе нема претставник во најсилната регионална кошаркарска ...

Македонија ќе нема претставник во АБА-лигата следната сезона

Телма - 13.03.2018

Македонската кошарка нема да има свој клуб претставник во АБА-лигата следната сезона. Ова беше одлучено на денешниот состанок на Собранието на клубови во Белград, Србија. Два македонски клуба можат да се пријават за учество во АБА 2 и преку добри ...

Македонија остана без претставник во АБА лигата

Курир - 13.03.2018

Собранието на АБА лигата на денешниот состанок донесе одлука да не се проширува регионалното натпреварување со што Македонија останува без претставник во најсилната конкуренција на просторот на поранешна Југославија.

Фени три четвртини парираше, МЗТ на крајот славеше

Екипа - 13.03.2018

МЗТ Скопје забележа победа од 82-75 над Фени индустри во последниот натпревар од 18. коло во првата кошаркарска лига на Македонија. „Металците“ наидоа на неочекувано силен отпорот од гостите од Кавадарци, кои три четвртини одлично парираа, но сепак ...

МЗТ сигурен дома: Стојановски и Лалиќ ја решија енигмата наречена Фени (ФОТО)

Sport 1 - 13.03.2018

Кошаркарите на МЗТ Скопје нешто потешко од очекувањата, на домашен терен, го совладаа тимот на Фени индустри (82-75), во вечерашниот заостанат меч од 18. коло од Првата лига и се вратија на третата позиција на табелата.

МЗТ Скопје најде решение за упорниот Фени

Дерби - 13.03.2018

По последниот настап сезонава во АБА лигата, МЗТ Скопје денеска имаше обврски во домашното првенство, а таму го совлада Фени Индустри со 82:75. Домашниот тим беше резултатски подобар во првиот и последниот период, но и тоа беше доволно за 13.

АБА го промени форматот, МЗТ Скопје може да игра само во Втората лига

Дерби - 13.03.2018

Раководството на регионалната кошаркарска АБА лига денеска одлучи да го промени форматот за новата сезона, а ваквото решение не оди во прилог на македонските клубови и најмногу на МЗТ Скопје.

Збогум АБА – Македонија до догледно време без излез на Јадранот

Спортклуб - 13.03.2018

Денес од состанокот на АБА лигата во Белград стигна лоша информација за македонските љубители на кошарката. Иако се најавуваше, нема да има проширување на првата АБА лига, па така МЗТ Скопје откако испадна сезонава, догодина нема да игра, а ниту ...

МЗТ Скопје се мачеше со Фени Индустри

SportMedia - 13.03.2018

Добрата игра во последната четвртина на МЗТ Скопје му го донесе 13. триумф во домашниот шампионат. Бранителот на титулата во првите 30. минути виде мака против Фени Индустри, но потоа со серија од 14-4 успеа да се одлепи резултатски и на крајот да ...

АБА ПОТВРДИ: МЗТ Скопје во Втора лига, Работнички може да сонува за излез на „Јадранот“

SportMedia - 13.03.2018

АБА-лига на својата официјална страница потврди дека МЗТ Скопје дефинитивно го губи своето место во ова натпреварување, бидејќи оваа сезона заврши на последната позиција на табелата. На Собранието кое пред малку заврши беше потврден новиот систем за ...

Нема проширување: Ниту МЗТ ниту Работнички во АБА следната сезона

Екипа - 13.03.2018

Денешниот состанок на Собранието на АБА-лигата донесе лоша вест за Македонија, откако беше обелоденето дека нашата земја нема да има ниту еден претставник во елитното регионално натпреварување во наредната сезона.

МЗТ Скопје се загреа за големото дерби

Basketball - 13.03.2018

Со половина сили, МЗТ Скопје дојде до 13. победа во сезоната совладувајќи го Фени Индустри на домашен терен со 82:75. Со само деветмина кошаркари во составот, шампионот не форсираше премногу иако тоа на крајот можеше да остави последици врз ...

Лоша вест од Белград: АБА ја „избрка“ Македонија од Првата лига!

Sport 1 - 13.03.2018

Македонската кошарка останува без претставник во најсилното натпреварување на просторот на поранешна СФР Југославија, а МЗТ Скопје следната сезона ќе може да се пријави само за настап во АБА 2-лигата, заедно со уште еден тим од нашата земја.

Планот „Б“ на АБА-лига е фатален за МЗТ, а уште полош за Работнички

SportMedia - 13.03.2018

Постоечкиот систем на АБА-лига заминува во историја, ова натпреварување станува затворено. Ова значи дека за МЗТ Скопје нема да има место, актуелниот македонскиот шампион ќе се сели во АБА 2, а неговото место ќе му припадне на победникот од ...

Муса најдобар млад играч оваа сезона во АБА лигата

Идивиди - 13.03.2018

АБА лигата објави на својата официјална веб-страница дека Џанан Муса од Цедевита е избран за најдобар млад играч оваа сезона. Муса е убедливо прв во гласањето на тренерите, навивачите и посебната комисија на АБА лигата.

КАТАСТРОФА: Не две, туку ниедна екипа од Македонија идната сезона во АБА лигата

Basketball - 13.03.2018

Потајно се надевавме дека идната сезона Македонија повторно ќе има две екипи во регионалното натпреварување. Место тоа, првпат по шест години, нашата кошарка нема да има ниеден претставник во елитата.

Македонските клубови можат да бидат само АБА-второлигаши!

TopSport - 13.03.2018

На најновата седница на собранието на АБА-лигата беа донесени неколку одлуки со кои се потврдува дека за македонските клубови е достапна само „втората лига“ на регионалното натпреварување.

Лалиќ во „идеалните три" во последното АБА коло

SportMedia - 13.03.2018

МЗТ Скопје одигра уште еден лош натпревар во АБА конкурецијката за среќа, за оваа сезона, последен. Но затоа пак, барем според оној поединечен ефект може да се пофали дека има играч кој ја одбележа оваа последна рунда од регионалното натпреварувaње, ...

АБА-сезоната низ бројки: Мавра единствен репрезент на МЗТ

Gol.mk - 13.03.2018

Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје остави зад себе кошмарна сезона во регионалната АБА-лига во која заврши на последното место и само административен пат може да донес настап и наредната сезона.

Црногорците со две екипи во плејофот, Будуќност главен конкурент на тимот на Антиќ!

Sport 1 - 13.03.2018

По 22 кола и вкупно 132 одиграни натпревари, синоќа заврши регуларниот дел од АБА-лигата со релативно изненадувачки епилог – доминација на екипите од Црна Гора кои ќе имаат дури два претставника во плејофот за титула.

Познати учесниците во АБА плеј-офот, две екипи од Црна Гора и по една од Хрватска и Србија

Gol.mk - 13.03.2018

Вчера официјално заврши регуларниот дел од сезоната во регионалната кошаркарска АБА лига. Веќе се познати термините за „плеј-офот“, кој почнува веќе в недела. Во полуфиналето ќе се сретнат Црвена звезда – Морнар и Будуќност – Цедевита, а првите ...

МЗТ без Трајковски и најверојатно без Соколов ќе го пречека Фени Индустри

Gol.mk - 13.03.2018

По дебаклот кај Морнар за крај на АБА лигата, екипата на МЗТ Скопје му се враќа на домашниот шампионат. Денес, со почеток од 18.00 часот, „металците“ ќе го пречекаат тимот на Фени Индустри и ќе го одиграат вториот меч во три дена, по напорното ...

ТАЈМАУТ: Јадранско фијаско – смешна одбрана, многу промени и промашен концепт

Екипа - 13.03.2018

МЗТ Скопје заврши уште една сезона во АБА-лигата, убедливо најслаба во историјата за актуелниот македонски првак кој во бројни ситуации беше посрамотен на терените ширум поранешна Југославија.

Познати термините за плеј-офот во АБА лигата

Канал5 - 13.03.2018

По победата на Будуќност над ФМП, во последниот натпревар од лигашкиот сегмент на регионалната кошаркарска АБА лига, познати се термините за „плеј-офот“. Во полуфиналето ќе се сретнат Црвена ѕвезда - Морнар и Будуќност - Цедевита, а првите ...

Црвена Звезда на Антиќ со победа го потврди првото место во регуларниот дел на АБА

Дерби - 12.03.2018

Црвена Звезда беше убедлива против Цибона, а Будуќност го совлада ФМП, со што овие две екипи со победа го завршија настапот во првата фаза на регионалната кошаркарска лига. Перо Антиќ одмараше на средбата во Белград на која „црвено-белите“ ја ...

Будуќност се избори за втората позиција во АБА

Екипа - 12.03.2018

Црногорскиот тим на Будуќност со победата на ФМП со резултат oд 87-64, се избори за второто место на конечната табела во регуларниот дел од сезоната во АБА – лигата. Кошаркарите на Александар Џикиќ добро се намачија за да ја запишат 17.

Македонија остана без претставник во АБА лигата

Независен - 13.03.2018

Собранието на АБА лигата на денешниот состанок донесе одлука да не се проширува регионалното натпреварување со што Македонија останува без претставник во најсилната конкуренција на просторот на поранешна Југославија.

Конечно заврши кошмарот на МЗТ

Слободен Печат - 12.03.2018

Очајното издание на македонскиот шампион беше заокружено со гостувањето во Бар, Црна Гора, каде што загуби од тимот на Морнар со 106-75. Заврши регуларниот дел од сезоната во регионалната АБА-лига, во која македонскиот претставник екипата на МЗТ ...

Македонските клубови можат да бидат само АБА-второлигаши!

Макфакс - 13.03.2018

На најновата седница на собранието на АБА-лигата беа донесени неколку одлуки со кои се потврдува дека за македонските клубови е достапна само „втората лига“ на регионалното натпреварување.

Огледало на целата сезона, МЗТ декласиран и во Бар

Макфакс - 11.03.2018

Кошаркарите на МЗТ со убедлив пораз во Бар, од екипата на Морнар 106:75, ги завршија настапите во АБА лигата оваа сезона. „Металците“ сезоната ја завршија на последната позиција со само три победи.

Познати термините за плеј-офот во АБА лигата

Слободен Печат - 13.03.2018

По победата на Будуќност над ФМП, во последниот натпревар од лигашкиот сегмент на регионалната кошаркарска АБА лига, познати се термините за „плеј-офот“. Во полуфиналето ќе се сретнат Црвена ѕвезда – Морнар и Будуќност – Цедевита, а првите ...

Македонија остана без претставник во АБА лигата...

Н.Македонија - 13.03.2018

Македонија остана без претставник во АБА лигата Собранието на АБА лигата на денешниот состанок донесе одлука да не се проширува регионалното натпреварување со што Македонија останува без претставник во најсилната конкуренција на просторот на ...

Македонските клубови можат да бидат само АБА-второлигаши!

Вечер - 13.03.2018

" alt= На најновата седница на собранието на АБА-лигата беа донесени неколку одлуки со кои се потврдува дека за македонските клубови е достапна само „втората лига“ на регионалното натпреварување.

Познати дуелите и термините од полуфиналните дуели на АБА лигата

Sport M - 13.03.2018

По победата на Будуќност над ФМП, во последниот натпревар од лигашкиот сегмент на регионалната кошаркарска АБА лига, познати се термините за „плеј-офот“. Во полуфиналето ќе се сретнат Црвена ѕвезда – Морнар и Будуќност – Цедевита, а првите ...

Македонија остана без претставник во АБА лигата

+инфо - 13.03.2018

Собранието на АБА лигата на денешниот состанок донесе одлука да не се проширува регионалното натпреварување со што Македонија останува без претставник во најсилната конкуренција на просторот на поранешна Југославија.

Познати термините за плеј-офот во АБА лигата

Сител - 13.03.2018

По победата на Будуќност над ФМП, во последниот натпревар од лигашкиот сегмент на регионалната кошаркарска АБА лига, познати се термините за „плеј-офот“. Во полуфиналето ќе се сретнат Црвена ѕвезда - Морнар и Будуќност - Цедевита, а првите ...