TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Грција како порано: Ниту карантин, ниту тестови

Денар - 23.05.2020

На туристите во Грција нема да им треба тест за СОВИД-19 и нема да има потреба од карантин, пренесува порталот Greekinfo. Ова е предвидено во планот за започнување туризам во Грција наречен „Restart tourism“, кој го најавија грчкиот премиер Кријакос ...

Македонија се уште останува со затворени граници, Србија од денеска отворена за влез и излез

24 Вести - 22.05.2020

Се уште не е време земјата да ги отвори границите смета министерот за здравство Венко Филипче, додека соседна Србија од денеска веќе со отворени граници. Објаснувањето на домашните власти кај нас е дека треба да помине период на имплементација на ...

Во Грција сепак ќе се тестираат патниците, но не сите

Локално - 22.05.2020

Македонските туристи кои планираат да ја посетат Грција ова лето нема да бидат обврзани да тестираат за Ковид 19 пред патувањето, но може да се случи да бидат случајно тестирани на аеродромот или при преминување на границата.

Како најпознатите европски дестинации ја спасуваат туристичката сезона?

Факултети - 22.05.2020

Една четвртина од вредноста хрватскиот бруто домашен производ (БДП) доаѓа од приходи од туризмот. Во Грција, 26% од работната сила работи во туристичкиот сектор. Доколку се гледаат апсолутните бројки, ниту една земја во светот не прима толку гости ...

Теохарис: Првите туристи во Грција ќе бидат од нашето соседство

Опсервер - 22.05.2020

Атина, 22 мај 2020 () – Сигурно говориме за земји од нашето соседство, од овие земји ќе биде и полесно да дојдат туристи, вели министерот за туризам на Грција Харис Теохарис во однос на тоа кои ќе бидат првите туристи, за кои земјата ќе дозволи влез ...

Македонските туристи во Грција од 15 јуни без карантин и тестирање

Канал5 - 21.05.2020

Грчката телевизија Скај попладнево објави дека Македонија е на списокот со уште 18 земји чии туристи ќе бидат примани во Грција без карантин и тестирање. Грција своите први туристи оваа година ќе ги прими од 15.

Јадран и Егеј подготвени за корона туризам!

Вечер - 21.05.2020

Пандемијата на коронавирусот, се чини, ќе ги смени плановите за летување на најголемиот број вљубеници во патувањата. Неодамна, во врска со отворањето на границите, министерот за здравство Венко Филипче повика на внимателност.

Пецас: Пред два месеца сите ја сметаа за загубена туристичката сезона

Вечер - 21.05.2020

Во март, сите предвидуваа дека туризмот за оваа година е загубен, немаше предвидувања дека на 15 јуни ќе бидеме во позиција да почнеме да ги отвораме сезонските туристички објекти и да почнеме да примаме туристи, рече портпаролот на грчката Влада ...

Северна Македонија меѓу 19-те земји кои ќе смеат да пратат туристи во Грција

Кајгана - 21.05.2020

Грчката влада вчера соопшти дека ќе го рестартира туризмот од 15 јуни, а од 1 јули ќе дозволи меѓународни летови. Соопштението од Грција следеше откако министрите за туризам од земјите членки на ЕУ се согласија да направат „сѐ што е потребно за брзо ...

Македонија меѓу 19 земји на списокот чии граѓани ќе можат да летуваат во Грција

24Инфо - 21.05.2020

Балканските земји може да бидат меѓу првите на чии граѓани ќе им биде дозволен влез во Грција без тест за коронавирус и без задолжителен карантин. Ова го предвидува планот на грчката Влада „Restart tourism“, со кој се најавува брзо и безбедно да ...

Грција ќе дозволи престој на туристи од нашата земја без тестирање и карантин

ТВ21 - 21.05.2020

Грција своите први туристи оваа година ќе ги прими од 15. јуни, а на листата на гости ќе се најдат и нашите патници кои што ќе можат да патуваат во оваа земја. Грчката телевизија „Скај“ објави 19 земји на кои Грција ќе им дозволи влез во земјата без ...

Истражувањето покажа: Турција туристички најбрзо ќе се опорави

Локално - 21.05.2020

Туристичката индустрија во Турција која го прави околу десет отсто од глобалниот бруто домашен производ, и е нанесена најголема штета затоа што земјите ги затвориле границите и авионите не летаа.

Од 15 јуни влез во Грција без тест за коронавирус

Тера - 21.05.2020

Планот за рестартирање на туризмот на Грција што го презентираше министерот за туризам, Хари Теохарис, предвидува дека од 15 јуни, Грција ќе дозволи влез на туристи само од 19 држави. Тие се избрани врз основа на епидемиолошките критериуми.

Пецас: Пред два месеци сите ја сметаа за загубена туристичката сезона

MakPress - 21.05.2020

Во март, сите предвидуваа дека туризмот за оваа година е загубен, немаше предвидувања дека на 15 јуни ќе бидеме во позиција да почнеме да ги отвораме сезонските туристички објекти и да почнеме да примаме туристи, рече портпаролот на грчката Влада ...

Пецас: Пред два месеци сите ја сметаа за загубена туристичката сезона

Либертас - 21.05.2020

– Во март, сите предвидуваа дека туризмот за оваа година е загубен, немаше предвидувања дека на 15 јуни ќе бидеме во позиција да почнеме да ги отвораме сезонските туристички објекти и да почнеме да примаме туристи, рече портпаролот на грчката Влада ...

Од кога на море? Македонските туристи меѓу „сигурните“ патници за Грција

Вечер - 21.05.2020

Грција ќе ги прими првите туристи веќе после 15 јуни, без тест за коронавирус и без задолжителен карантин, а на листата „сигурни“ патници на кои ова најрано ќе им биде возможно се македонските туристи и граѓаните на останатите балканските земји.

Македонија меѓу 19 земји на списокот чии граѓани ќе можат да летуваат во Грција

Курир - 21.05.2020

Балканските земји може да бидат меѓу првите на чии граѓани ќе им биде дозволен влез во Грција без тест за коронавирус и без задолжителен карантин. Ова го предвидува планот на грчката Влада „Restart tourism“, со кој се најавува брзо и безбедно да ...

Грција го објави списокот на земји на чии граѓани ќе им биде дозволен влез за одмор

Press24 - 21.05.2020

Балканските земји може да бидат меѓу првите на чии граѓани ќе им биде дозволен влез во Грција без тест за коронавирус и без задолжителен карантин. Ова го предвидува планот на грчката Влада „Restart tourism“, со кој се најавува брзо и безбедно да ...

Не секој ќе може да летува во Грција: Објавена листа од 19 земји чии граѓани ќе може да одмараат ова лето во Грција

Centar - 21.05.2020

Балканските земји може да бидат меѓу првите на чии граѓани ќе им биде дозволен влез во Грција без тест за коронавирус и без задолжителен карантин. Ова го предвидува планот на грчката Влада „Restart tourism“, со кој се најавува брзо и безбедно да ...

Македонските туристи во Грција од 15 јуни без карантин и тестирање

ММС - 21.05.2020

Грција своите први туристи оваа година ќе ги прими од 15. јуни, а на листата на гости ќе се најдат и нашите граѓани кои што ќе можат да патуваат во оваа земја без карантин и тестирање. Македонските власти засега не донеле одлука од кога ќе ги ...

За Грција Македонија е земја со добра епидемиолошка слика

Независен - 22.05.2020

Псири во Атина Сигурно говориме за земји од нашето соседство, од овие земји ќе биде и полесно да дојдат туристи, вели министерот за туризам на Грција Харис Теохарис во однос на тоа кои ќе бидат првите туристи, за кои земјата ќе дозволи влез на 15 ...

Теохарис: Првите туристи во Грција ќе бидат од нашето соседство

Сител - 22.05.2020

Сигурно говориме за земји од нашето соседство, од овие земји ќе биде и полесно да дојдат туристи, вели министерот за туризам на Грција Харис Теохарис во однос на тоа кои ќе бидат првите туристи, за кои земјата ќе дозволи влез на 15 јуни, јави ...

Теохарис: Првите туристи во Грција ќе бидат од нашето соседство

Либертас - 22.05.2020

Теохарис во интервјуто за грчката телевизија ЕРТ објасни дека на конечната листа со земји, што сѐ уште не е финализирана, работи експертска комисија на епидемиолози. Било побарано, да се разгледаат балканските и балтичките земји, земјите од северна ...

Теохарис: Првите туристи во Грција ќе бидат од нашето соседство

Вечер - 22.05.2020

Сигурно говориме за земји од нашето соседство, од овие земји ќе биде и полесно да дојдат туристи, вели министерот за туризам на Грција Харис Теохарис во однос на тоа кои ќе бидат првите туристи, за кои земјата ќе дозволи влез на 15 јуни, јави ...

Теохарис: Првите туристи во Грција ќе бидат од соседството

Слободен Печат - 22.05.2020

Сигурно говориме за земји од нашето соседство, од овие земји ќе биде и полесно да дојдат туристи, вели министерот за туризам на Грција Харис Теохарис во однос на тоа кои ќе бидат првите туристи, за кои земјата ќе дозволи влез на 15 јуни, јави ...

Теохарис: Првите туристи во Грција ќе бидат од нашето соседство

А1 On - 22.05.2020

Сигурно говориме за земји од нашето соседство, од овие земји ќе биде и полесно да дојдат туристи, вели министерот за туризам на Грција Харис Теохарис во однос на тоа кои ќе бидат првите туристи, за кои земјата ќе дозволи влез на 15 јуни, јави ...

Грција првите гости ги очекува од соседството меѓу кои и од Македонија

Република - 22.05.2020

Сигурно говориме за земји од нашето соседство, од овие земји ќе биде и полесно да дојдат туристи, вели министерот за туризам на Грција Харис Теохарис во однос на тоа кои ќе бидат првите туристи, за кои земјата ќе дозволи влез на 15 јуни, јави ...

Теохарис: Првите туристи во Грција ќе бидат од нашето соседство

24 Вести - 22.05.2020

Сигурно говориме за земји од нашето соседство, од овие земји ќе биде и полесно да дојдат туристи, вели министерот за туризам на Грција Харис Теохарис во однос на тоа кои ќе бидат првите туристи, за кои земјата ќе дозволи влез на 15 јуни, јави ...

Грција првите туристи ги очекува од соседството

24Инфо - 22.05.2020

Грција своите гранични рампи за туристите по карантинот поради пандемијата со коронавирусот ги крева на 15 јуни. Втората мерка за целосно отворање на земјата за туристите е најавена за 1 јули кога ќе почната да работата и сите аеродроми.

Теохарис: Првите туристи во Грција ќе бидат од нашето соседство

Frontline - 22.05.2020

Теохарис во интервјуто за грчката телевизија ЕРТ објасни дека на конечната листа со земји, што сѐ уште не е финализирана, работи експертска комисија на епидемиолози. Сигурно говориме за земји од нашето соседство, од овие земји ќе биде и полесно да ...

Грција првите гости ги очекува од соседството меѓу кои и од Македонија

Скопје инфо - 22.05.2020

Сигурно говориме за земји од нашето соседство, од овие земји ќе биде и полесно да дојдат туристи, вели министерот за туризам на Грција Харис Теохарис во однос на тоа кои ќе бидат првите туристи, за кои земјата ќе дозволи влез на 15 јуни, јави ...

Теохарис: Првите туристи во Грција ќе бидат од нашето соседство

Курир - 22.05.2020

Сигурно говориме за земји од нашето соседство, од овие земји ќе биде и полесно да дојдат туристи, вели министерот за туризам на Грција Харис Теохарис во однос на тоа кои ќе бидат првите туристи, за кои земјата ќе дозволи влез на 15 јуни, јави ...

Теохарис: Првите туристи во Грција ќе бидат од нашето соседство

Press24 - 22.05.2020

Сигурно говориме за земји од нашето соседство, од овие земји ќе биде и полесно да дојдат туристи, вели министерот за туризам на Грција Харис Теохарис во однос на тоа кои ќе бидат првите туристи, за кои земјата ќе дозволи влез на 15 јуни, јави ...

Грчкиот министер за туризам: Првите туристи во Грција ќе бидат од нашето соседство

Фокус - 22.05.2020

Сигурно говориме за земји од нашето соседство, од овие земји ќе биде и полесно да дојдат туристи, вели министерот за туризам на Грција, Харис Теохарис во однос на тоа кои ќе бидат првите туристи, за кои земјата ќе дозволи влез на 15 јуни, јави ...

Теохарис: Првите туристи во Грција ќе бидат од нашето соседство

MakPress - 22.05.2020

Сигурно говориме за земји од нашето соседство, од овие земји ќе биде и полесно да дојдат туристи, вели министерот за туризам на Грција Харис Теохарис во однос на тоа кои ќе бидат првите туристи, за кои земјата ќе дозволи влез на 15 јуни, јави ...

ВО ГРЦИЈА ПРВО ТУРИСТИТЕ ОД РЕГИОНОТ ОД 15.ЈУНИ: Нема да се бара Ковид-тест

Фактор - 22.05.2020

Грција првите туристи ги очекува од соседните земји. Министерот за туризам, Харис Теохарис во интервју за ЕРТ вели дека многу полесно, од 15. јуни од кога Грција ќе се отвори за туристичката сезона, ќе дојдат туристите од Северна Македонија, Србија, ...

ВО ГРЦИЈА ПРВО ТУРИСТИТЕ ОД РЕГИОНОТ ОД 15.ЈУНИ: Нема да се бара Ковид-тест

Женски магазин - 22.05.2020

Грција првите туристи ги очекува од соседните земји. Министерот за туризам, Харис Теохарис во интервју за ЕРТ вели дека многу полесно, од 15. јуни од кога Грција ќе се отвори за туристичката сезона, ќе дојдат туристите од Северна Македонија, Србија, ...

Грција ќе прима туристи само од 19 држави и нема да има потреба од корона тест

Press24 - 22.05.2020

Планот за рестартирање на туризмот на Грција што го презентираше министерот за туризам, Хари Теохарис, предвидува дека од 15 јуни, Грција ќе дозволи влез на туристи само од 19 држави. Тие се избрани врз основа на епидемиолошките критериуми.

Сепак ќе има тестирање на патници во Грција, но не на сите!

Екран - 23.05.2020

Македонските туристи кои планираат да ја посетат Грција ова лето, нема да бидат обврзани да тестираат за ковид 19 пред патувањето. Македонските туристи кои планираат да ја посетат Грција ова лето нема да бидат обврзани да бидат тестирани за ковид 19 ...