TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наместо во изолација, заразен штипјанец со коронавирус бил затекнат во градот

360 степени - 10.04.2020

Штипјанец кој е заразен со коронавирус не се придржувал до задолжителната самоизолација и за него е побарана казна од 2000 евра. Како што информираше основното јавно обвинителство во Штип поднесен е предлог за казна против него за кривично дело за ...

Вработена во Агенцијата за храна и ветеринарство позитивна на Ковид 19

Република - 10.04.2020

Вработена во Агенцијата за храна и ветеринарство е заразена од коронавирусот, па и таму се изврши темелна дезинфекција на објектот, а и седумина колеги кои биле во контакт со неа се во изолација, извести на денешната прес-конференција министерот за ...

Дијагностициран ковид-19 кај вработена во Агенцијата за храна

360 степени - 10.04.2020

Кај една вработена во Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) е дијагностициран коронавирус, по што во изолација се и седум нејзини колеги. За ова информира министерот за здравство Венко Филипче, посочувајќи дека вработената неколку денови не ...

Штипјанец ја прекршил задолжителната изолација, побарана казна

24Инфо - 10.04.2020

Основното јавно обвинителство Штип поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 од Кривичниот законик.

Поддршка на ранливите категории граѓани во Кочани со проектот за општинско корисна работа

Опсервер - 10.04.2020

Кочани, 10 април 2019 () – Општина Кочани доби согласност за продолжување на ангажманот на осумте лица во проектот општинско корисна работа, при што тие во услови на епидемија од КОВИД-19 ќе им помагаат на старите, изнемоштените и на лицата со ...

Општина Кочани подготвена за претстојната викенд-изолација

Опсервер - 10.04.2020

Кочани, 10 април 2019 () – Кризниот штаб на Општина Кочани на денешната седница ја анализираше подготвеноста на дежурните служби и инстиуции за претстојниот викенд и забраната за движење на граѓаните, при што беше констатирано дека мерките се ...

По смртта на мажот позитивен на вирусот, повеќе лица од Кавадарци се во самоизолација

Фокус - 10.04.2020

Бројот на лица во самоизолација во Кавадарци од 12 се зголеми на 23, откако пред пет дена во изнајмен дел од куќа беше пронајден мртов 44-годишен маж, за кој постхумно направениот тест покажа дека бил позитивен на корона вирус.

Заев се чувствува добро, ама ќе остане во изолација дома во Струмица

360 степени - 10.04.2020

Лидерот на СДСМ и доскорешен премиер Зоран Заев, во родната Струмица ги чека резултатите од тестот за коронавирусот, откако се утврди дека бил на интервју со заразен новинар, кој сега е на лекување во болницата „8 Септември“.

Општина Демир Хисар ја утврди оперативната викенд програма

Опсервер - 10.04.2020

Демир Хисар, 10 април 2020 () – Општинскиот кризен штаб на Демир Хисар со кој раководи градоначалникот Марјанче Стојановски ја утврди оперативната програма која викендов ќе се реализира за време на полицискиот час во таа општина.

Заев: Во самоизолација сум во мојот дом во Струмица, немам симптоми

Опсервер - 10.04.2020

Скопје, 10 април 2020 () – Лидерот на СДСМ Зоран Заев преку неговиот фејсбук профил потврди дека е во самоизолација поради контакт со заболен од коронавирусот, се чувствува добро и го чека резултот од тестот кој му е направен денеска.

Заев на фејсбук: Немам симптоми, во самоизолација сум во Струмица

Вечер - 10.04.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на неговиот фејсбук профил информираше дека е во самоизолација во неговиот дом во Струмица. -Немам симптоми, денеска се тестирав за присуство на вирусот и резултатите ги очекуваме во текот на денот – по што ќе се утврдат ...

Заев: Немам симптоми, чекам резултати во самоизолација во Струмица

Frontline - 10.04.2020

Би сакал да ве информирам дека во текот на минатата недела имав ТВ интервју со новинар, за кој неодамна се утврди дека е позитивен на КОВИД-19, напиша претседателот на СДСМ, Зоран Заев на ...

АХВ: Седум вработени се во самоизолација по потврдата дека вработена е позитивна на коронавирусот

+инфо - 09.04.2020

Агенцијата за храна и ветеринарство е максимално посветена на исполнување на законските обврски за контрола на безбедноста на храната и здравјето на граѓаните и ниту во еден случај, не е доведено во прашање нормалното функционирање на институцијата.

Во Малешиевијата иницијатива за стоп на туристи и сопственици на викендички

Телма - 09.04.2020

Во живописната Малешевија, позната на туристите по убавините и како единствена воздушна бања на социјалните мрежи почна иницијатива за Органичување на група на луѓе кои не се од Малешевијата.

Штипјанка наместо во самоизолација била да пазари во маркет

360 степени - 09.04.2020

Штипското обвинителство бара 2 000 казна за 68-годишна жена, која имала наредба да седи во самоизолација, но на 2 април отишла да пазари во маркет, соопштија од ОЈО Штип. Покрај за неа, во Штип се бара истата казна и за уште едно лице, кое го ...

Делчевскиот градоначалник Горан Трајковски апелира да не се дезинформира јавноста преку групи и поединци

Опсервер - 09.04.2020

Делчево, 9 април 2020 () – Социјалните мрежи не се релевантен извор на информации, а секој поединец кој ќе влезе во играта со лажни вести и дезинформации, од за него познати причини, ќе одговара согласно со законот.

По повикот од Кризниот штаб, жители на Кочани јавно кажуваат дека имаат Ковид-19

Мета - 09.04.2020

Откако пред неколку дена лекарите од Кризниот штаб во Кочани – двајца специјалисти и тројца матични лекари, ги повикаа граѓаните да излезат и јавно да кажат дека се позитивни на корона вирусот, веќе имаше неколку случаи во кои заразени со вирусот ...

Во изолација вработени во ОЈО Кавадарци и полициска станица

Либертас - 09.04.2020

Осуммина вработени во Основното јавно обвинителство Кавадарци, петмина од полициската станица и еден доктор се во самоизолација, потврдуваат за КТВ од обвинителството. Сите овие лица се ставени во само изолација бидејќи биле на увид во станот во кој ...

Дванаесет лица во самоизолација во Малешевијата

Независен - 09.04.2020

Пехчево и Берово се меѓу општините кои се уште му одолеваат на коронавирусот. Ова, според епидемиологот Сузана Каракашева, се должи на свеста на граѓаните за задолжителното почитување на мерките и препораките на Владата и Министертстворо за ...

Во општините од крајниот исток во државата досега не е регистриран ниту еден случај на ковид 19

24 Вести - 09.04.2020

Стоп за влез во Пијанецот и Малешевијата за луѓе кои не живеаат таму. Во Берово и Пехчево се формираа групи на Фејсбук кои бараат Владата да донесе мерки за забрана за влез на луѓе кои не се родум од општините во рок од две недели за кога се очекува ...

Формирани локални тимови за поддршка на најранливата категорија граѓани во Пехчево

Опсервер - 09.04.2020

Пехчево, 9 април 2020 () – Општина Пехчево ги оформи локалните тимови кои ќе им пружаат поддршка на старите и изнемоштени лица, лицата со попреченост и лица во социјален ризик. Како што информираат од Оштината за оваа намена ангажирани се вкупно 19 ...

Формирани локални тимови за поддршка на најранливата категорија граѓани во Пехчево

MakPress - 09.04.2020

Општина Пехчево ги оформи локалните тимови кои ќе им пружаат поддршка на старите и изнемоштени лица, лицата со попреченост и лица во социјален ризик. Како што информираат од Оштината за оваа намена ангажирани се вкупно 19 деветнаесет невработени ...

Дванаесет лица во самоизолација во Малешевијата

Курир - 09.04.2020

Пехчево и Берово се меѓу општините кои се уште му одолеваат на коронавирусот. Ова, според епидемиологот Сузана Каракашева, се должи на свеста на граѓаните за задолжителното почитување на мерките и препораките на Владата и Министертстворо за ...

Пехчево и Берово се за пофалба: Нема ниту едно прекршување на полицискиот час

+инфо - 09.04.2020

– Во самоизолација во Пехчево моментално има едно лице, додека 11 лица се во самоизолација во Берово. Сите се во добра здравствена состојба без симптоми на болеста. Апелирам и понатаму на почитување на мерките и препораките за заштита од КОВИД-19, ...

Дванаесет лица во самоизолација во Малешевијата

А1 On - 09.04.2020

Пехчево и Берово се меѓу општините кои се уште му одолеваат на коронавирусот. Ова, според епидемиологот Сузана Каракашева, се должи на свеста на граѓаните за задолжителното почитување на мерките и препораките на Владата и Министертстворо за ...

Дванаесет лица во самоизолација во Малешевијата

Press24 - 09.04.2020

Пехчево и Берово се меѓу општините кои се уште му одолеваат на коронавирусот. Ова, според епидемиологот Сузана Каракашева, се должи на свеста на граѓаните за задолжителното почитување на мерките и препораките на Владата и Министертстворо за ...

Дванаесет лица во самоизолација во Малешевијата

Опсервер - 09.04.2020

Пехчево, 9 април 2020 () – Пехчево и Берово се меѓу општините кои се уште му одолеваат на коронавирусот. Ова, според епидемиологот Сузана Каракашева, се должи на свеста на граѓаните за задолжителното почитување на мерките и препораките на Владата и ...

Дванаесет лица во самоизолација во Малешевијата

Либертас - 09.04.2020

– Пехчево и Берово се меѓу општините кои се уште му одолеваат на коронавирусот. Ова, според епидемиологот Сузана Каракашева, се должи на свеста на граѓаните за задолжителното почитување на мерките и препораките на Владата и Министертстворо за ...

Дванаесет лица во самоизолација во Малешевијата

MakPress - 09.04.2020

Пехчево и Берово се меѓу општините кои се уште му одолеваат на коронавирусот. Ова, според епидемиологот Сузана Каракашева, се должи на свеста на граѓаните за задолжителното почитување на мерките и препораките на Владата и Министертстворо за ...

По повикот од Кризниот штаб, жители на Кочани јавно кажуваат дека се заразени со коронавирус

Press24 - 09.04.2020

Откако пред неколку дена лекарите од Кризниот штаб во Кочани – двајца специјалисти и тројца матични лекари, ги повикаа граѓаните да излезат и јавно да кажат дека се позитивни на корона вирусот, веќе имаше неколку случаи во кои заразени со вирусот ...

Штипјанка наместо во самоизолација, си пазарела во маркет

Фокус - 09.04.2020

Штипското обвинителство бара 2.000 казна за 68-годишна жена, која имала наредба да седи во самоизолација, но на 2 април отишла да пазари во маркет, соопштија од ОЈО Штип. Покрај за неа, во Штип се бара истата казна и за уште едно лице, кое го ...

Делчевскиот градоначалник Горан Трајковски апелира да не се дезинформира јавноста преку групи и поединци

Либертас - 09.04.2020

– Социјалните мрежи не се релевантен извор на информации, а секој поединец кој ќе влезе во играта со лажни вести и дезинформации, од за него познати причини, ќе одговара согласно со законот.

Дванаесет лица во самоизолација во Малешевијата

Frontline - 09.04.2020

Пехчево и Берово се меѓу општините кои сè уште нема ниту еден случај на заболен од корона вирус. Ова, според епидемиологот Сузана Каракашева, се должи на свеста на граѓаните за задолжителното почитување на мерките и препораките на Владата и ...

По повикот од Кризниот штаб, жители на Кочани јавно кажуваат дека имаат Ковид-19

Либертас - 09.04.2020

Откако пред неколку дена лекарите од Кризниот штаб во Кочани – двајца специјалисти и тројца матични лекари, ги повикаа граѓаните да излезат и јавно да кажат дека се позитивни на корона вирусот, веќе имаше неколку случаи во кои заразени со вирусот ...

Наместо во самоизолација штипјанка била да си пазари во маркет

Пулс24 - 09.04.2020

Штипското обвинителство бара 2.000 казна за 68-годишна жена, која имала наредба да седи во самоизолација, но на 2 април отишла да пазари во маркет, соопштија од ОЈО Штип. Покрај за неа, во Штип се бара истата казна и за уште едно лице кое го ...

АХВ: Седум вработени се во самоизолација по потврдата дека вработена е позитивна на коронавирусот

Либертас - 09.04.2020

Агенцијата за храна и ветеринарство е максимално посветена на исполнување на законските обврски за контрола на безбедноста на храната и здравјето на граѓаните и ниту во еден случај, не е доведено во прашање нормалното функционирање на институцијата.

АХВ: 7 вработени кои биле во контакт со заразената се во домашна изолација

Локално - 09.04.2020

Агенцијата за храна и ветеринарство го осуди обидот на порталот ak-press.mk, да ја манипулира јавноста, ширејќи лажни вести дека е доведено во прашање функционирањето на Агенцијата и контролата на безбедноста на храната, поради потврден случај на ...

АХВ потврди дека нивна вработена е заразена со коронавирусот

Слободен Печат - 09.04.2020

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) преку соопштение до медиумите потврди дека нивна вработена е заразена со коронавирус, но дека нивната работа не е доведена во прашања. Вработената која е заразена, наведуваат од АХВ, не доаѓала на работа од ...

АХВ: Седум вработени се во самоизолација по потврдата дека вработена е позитивна на коронавирусот

iPortal - 09.04.2020

Агенцијата за храна и ветеринарство е максимално посветена на исполнување на законските обврски за контрола на безбедноста на храната и здравјето на граѓаните и ниту во еден случај, не е доведено во прашање нормалното функционирање на институцијата.

АХВ: Со ширење лажни вести доведено е во прашање функционирањето на Агенцијата

Опсервер - 09.04.2020

Скопје, 9 април 2020 Агенцијата за храна и ветеринарство наостро го осудува обидот на порталот ak-press.mk, да ја манипулира јавноста, ширејќи лажни вести дека е доведено во прашање функционирањето на Агенцијата и контролата на безбедноста на ...

АХВ потврди дека една од вработените е позитивна на коронавирус, седум вработени во самоизолација

MakPress - 09.04.2020

Агенцијата за храна и ветеринарство најостро ги осудува обидите на одредени портали, да ја манипулираат јавноста, ширејќи лажни вести дека е доведено во прашање функционирањето на Агенцијата и контролата на безбедноста на храната, поради потврден ...

Заев: Во самоизолација сум во мојот дом во Струмица, немам симптоми

Алсат-М - 10.04.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев преку неговиот фејсбук профил потврди дека е во самоизолација поради контакт со заболен од коронавирусот, се чувствува добро и го чека резултот од тестот кој му е направен денеска.

Заев: Немам симптоми на коронавирус, но сум во домашна самоизолација во Струмица

AKO - 10.04.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на социјалните мрежи информираше дека се наоѓа во домашна самоизолација во Струмица. ,,Би сакал да ве информирам дека во текот на минатата недела имав ТВ интервју со новинар, за кој неодамна се утврди дека е позитивен на ...

Заев: Немам симптоми, во самоизолација сум во мојот дом во Струмица

Телма - 10.04.2020

„Би сакал да ве информирам дека во текот на минатата недела имав ТВ интервју со новинар, за кој неодамна се утврди дека е позитивен на КОВИД-19. Иако во текот на интервјуто ги преземавме сите заштитни мерки како избегнување контакт и одржување ...

Заев: Немам симптоми, ги чекам резултатите

24Инфо - 10.04.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на Фејсбук ја потврди информацијата од министерот Венко Филиче дека е во самоизолација. -Би сакал да ве информирам дека во текот на минатата недела имав ТВ интервју со новинар, за кој неодамна се утврди дека е позитивен ...

ЗАЕВ: Немам симптоми, во текот на интервјуто беа преземени сите мерки

Денешен - 10.04.2020

Зоран Заев пред малку објави: Би сакал да ве информирам дека во текот на минатата недела имав ТВ интервју со новинар, за кој неодамна се утврди дека е позитивен на КОВИД-19. Иако во текот на интервјуто ги преземавме сите заштитни мерки како ...

Заев: Во самоизолација сум, немам симптоми

+инфо - 10.04.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев преку неговиот фејсбук профил потврди дека е во самоизолација поради контакт со заболен од коронавирусот, се чувствува добро и го чека резултот од тестот кој му е направен денеска.

Заев: Немам симптоми, се тестирав за присуство на вирусот и резултатите ги очекуваме во текот на денот

ТВ21 - 10.04.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев на својот Фејсбук профил истакна дека во текот на минатата недела имал ТВ интервју со новинар, за кој се утврди дека е позитивен на Ковид-19. „Иако во текот на интервјуто ги преземавме сите заштитни мерки како ...

Заев: Во самоизолација сум во мојот дом во Струмица, немам симптоми

24 Вести - 10.04.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев преку неговиот фејсбук профил потврди дека е во самоизолација поради контакт со заболен од коронавирусот, се чувствува добро и го чека резултот од тестот кој му е направен денеска.

Заев: Немам симптоми на коронавирус, во домашна самоизолација сум во Струмица

Република - 10.04.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на социјалните мрежи информираше дека се наоѓа во домашна самоизолација во Струмица. ,Би сакал да ве информирам дека во текот на минатата недела имав ТВ интервју со новинар, за кој неодамна се утврди дека е позитивен на ...