TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НБА играч го промени презимето – сега е „Слобода“

Вечер Прес - 29.11.2021

Кошаркарот на Бостон Селтикс, Енес Кантер, од понеделникот и официјално стана американски државјанин, а ќе го смени и презимето. Кантер остана без турско државјанство бидејќи со години го критикуваше претседателот Реџеп Таип Ердоган и неговиот режим.

Запознајте го Турчинот „Слобода“

Екипа - 28.11.2021

Кошаркарот на Бостон, Енис Кантер кој досега во јавноста беше познат по критикувањето на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и неговиот режим во понеделник ќе стане Американец, а ќе го промени и презимето.

Кантер утре станува Американец, отсега ќе носи презиме Freedom!

MTM - 28.11.2021

Промената на личните имиња не е ништо ново во НБА лигата, на тие кои се сеќаваат на Рон Артест и неговото ново име Metta World Peace (Мета светски мир), така што одлуката на Енес Кантер од понеделник да се вика Енес Кантер Фридом (Enes Kanter ...

Кантер станува американски државјанин, реши да додаде симболично презиме

Дерби - 28.11.2021

Енес Кантер од утре ќе биде американски државјанин, а решил да го додаде презимето Фридом (слобода) во своите нови документи за идентификација. Кантер кој настапува за Бостон Селтикс, го загуби турското државјанство поради критиките на адреса на ...

Кантер станува американски државјанин, реши да додаде симболично презиме

Точка - 28.11.2021

Енес Кантер од утре ќе биде американски државјанин, а решил да го додаде презимето Фридом (слобода) во своите нови документи за идентификација. Кантер кој настапува за Бостон Селтикс, го загуби турското државјанство поради критиките на адреса на ...