TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонскиот јазик влезе во ЕУ

Н.Македонија - 03.07.2020

Со почетокот на германското претседателство со ЕУ, на 1 јули годинава, Европската комисија ја испрати предлог-верзијата на преговарачката рамка за Македонија до Европскиот парламент и сега се очекува таа да биде разгледана и прифатена од сите ...

Германското претседателство и македонските преговори со ЕУ

Deutsche Welle - 03.07.2020

Би можеле да кажеме дека европскиот распоред на претседателство со Унијата е на наша страна. Сега ни е потребна внатрешна европеизација. Пишува Ивор Мицковски. На 1 јули започна шестмесечното германско претседателство со Унијата предводено од Ангела ...

Демократски сојуз: Чекор поблиску до ЕУ

Канал5 - 03.07.2020

Исклучително важен момент е што во Предлог - рамката повторно се користи терминот „македонски јазик“ без никакви условувања и додавки. Демократскиот сојуз го поздравува објавувањето на Предлог – преговарачката рамка од страна на ЕК за Македонија, со ...

РЕТРО: Новата методологија на ЕУ, надеж за поскоро полноправно членство, се очекува до октомври прифаќање на финалниот ...

Опсервер - 03.07.2020

Скопје, 2 јули 2020 () – Северна Македонија е чекор поблиску на патот на интегрирање во Европската унија, откако завчера Европската Комисија ја предаде преговарачката рамка за земјата до Советот на ЕУ.

Шекеринска од Македониум: Имаме преговарачка рамка со ЕУ, тоа е успех и македонштина а не празни ветувања!

24Инфо - 02.07.2020

Вечерва пред Македониумот во Крушево, заменик претседателката на СДСМ – Радмила Шекеринска се осврна и на денешниот успех на владата во добивањето на преговарачката рамка од страна на ЕУ. Ние сме генерацијата која може да каже возвративме на ...

Димитров: Добивме потврда за сработеното

24 Вести - 02.07.2020

Партиите ги поделија своите ставови околу преговарачката рамка која ја доби земјава со ЕУ. Владејачката СДСМ ја поздрави, но и со порака до ВМРО-ДПМНЕ да ги стори истото кога се во прашање евроинтегративните процеси на земјава.

Македонија за октомври ја очекува конечната верзија на преговарачката рамка со ЕУ

Телма - 02.07.2020

„Да ни е со среќа“, со овие зборови шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска го заврши обраќање по одлуката на Европската комисија да ја достави предлог-преговарачката рамка за Македонија.

Заев: Нашиот јазик е македонски, да престанат да го навредуваат со „северџански“

Нова ТВ - 02.07.2020

Вчера сведочевме на уште една многу важна, историска, епизода во нашето движење кон членство во Европската Унија. Европската комисија го утврди предлогот за Преговарачка рамка за преговорите за членство во ЕУ и го достави на разгледување до државите ...

Новата методологија предупредување – има ли ризик од регрес на Македонија во преговорите со ЕУ?

ТВ21 - 02.07.2020

Преговарачката рамка на Европската комисија за Северна Македонија доаѓа во деликатно време, кога во земјава нема политичка Влада, кога земјата е во предизборна кампања и под притисок од земјите соседи Бугарија и Грција за историски прашања.

Димитров: Се што рековме во крупните процеси испорачавме! Испорачавме членство во НАТО, испорачавме преговори со ЕУ!

Centar - 02.07.2020

Носителот на листа во ИЕ1 од коалицијата „Можеме“, Никола ДИмитров вечерва во „Отворено студио“ на Телевизија 24 го истакна значењето на она што вчера пристигна како вест од Брисел, уште еден успешен чекор во реализирањето на стратешките цели: ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во предизборие за преговарачката рамка за Македонија донесена од ЕК

Сител - 02.07.2020

Утврдената преговарачка рамка од Брисел денеска централна тема во двата главни изборни табори. Кој е заслужен за тоа што Макеоднија стигнала пред портите на Европската унија, но и побитно кој треба да ја добие довербата за да ја води државата низ ...

Официјална Софија се уште не реагира на содржината на преговарачката рамка за Македонија, во делот на јазикот

Сител - 02.07.2020

Бугарија се уште без официјален став за нацрт преговарачката рамка на Европската комисија. Официјална Софија не реагира на документот кој предвидува дека европското законодавство треба да биде преведено на македонски јазик, кој тие го поставија како ...

Предлог преговарачката рамка, со македонски јазик вметнат во неа, испратен до земјите членки на ЕУ

Сител - 02.07.2020

Нацрт преговарачката рамка е донесена и оди на усвојување кај членките на Унијата. Евроинтегративецот Османи се надева дека конечниот текст ке биде усогласен до октомври, при што секоја членка ке има право да интервенира со свои забелешки.

ЕУ објави предлог-преговарачка рамка со Северна Македонија

Глас на Америка - 02.07.2020

Процесот на преговори, во согласност со новата методологија, ќе се води зa триесетина поглавја поделени во 6 кластери На 20 страници Европската комисија ја образложува предлог-преговарачката рамка со земјава, документот според кој ќе се раководи ...

Објавен документот со кој македонскиот се промовира во иден официјален јазик на ЕУ

360 степени - 02.07.2020

Употребата на одредницата „македонски“ (Macedonian) добива дополнително на значење ако Предлог-преговарачката рамка за Северна Македонија се спореди со Преговарачката рамка за Црна Гора, во која се користи синтагмата „официјален јазик“ наместо ...

Спасовски и Димитров: За три години ги одблокиравме стратегиските цели на земјата

360 степени - 02.07.2020

Според техничките премиер и шеф на дипломатијата, утврдувањето на предлог-преговарачката еамка е уште еден доказ дека Северна Македонија, со цврсти и сигурни чекори, продолжува по својот европски пат, кој носи и обврска за континуитет на реформите ...

Преговарачката рамка за членство во ЕУ предадена вчера во Советот на ЕУ

Канал5 - 02.07.2020

Деветнаесет години по Договорот за стабилизација и асоцијација со Европската Унија, Македонија го прави последнито исчекор кон долгоочекуваните ...

Подготвени сме во најкус рок да ги завршиме преговорите со ЕУ, кажаа Спасовски и Димитров

Сакам да кажам - 02.07.2020

Премиерот Оливер Спасовски и министерот за надворешни работи Никола Димитров сметаат дека преговарачките тимови се подготвени да ги почнат и во најкус период да ги спроведат преговорите за членство на земјава во Европската унија.

Сред изборна кампања, ветар во грб од Брисел

Вечер Прес - 02.07.2020

Европската комисија ги предаде преговарачките рамки за Македонија и Албанија до Советот на ЕУ. Според дипломатите во Брисел, не се очекува првата меѓувладина конференција пред крајот на оваа година.

ТВ 24 ја објавува предлог преговарачката рамка на Европската комисија

24 Вести - 02.07.2020

Телевизија 24 ја објавува предлог - преговарачата рамка на Европската Комисија . Преговарачката рамката го користи терминот македонски јазик, каде се истакнува дека целото ЕУ законодавство ќе треба да биде преведено на јазикот на земјата преговарач, ...

Што содржи преговарачката рамка? Ревизија на Преспанскиот и Договорот со Бугарија ќе значи блокада на ЕУ перспективата

365 - 02.07.2020

Како што може да се види од документот на предлог преговарачката рамка што ја утврди Европската комисија (кој го објави „ТВ24“), еден од централните делови на преговорите се добрососедските односи, односно спогодбите со Грција и Бугарија.

Северна Македонија прави силни и цврсти чекори на својот европски пат, истакнаа Спасовски и Димитров

CivilMedia - 02.07.2020

Европската комисија вчера ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и за Албанија до Советот на ЕУ (земјите членки на ЕУ). Премиерот Спасовски на денешната прес-конференција со министерот за надворешни работи Никола Димитров, изјави дека ...

Спасовски: На прагот сме на процес кој ќе ни овозможи европските стандарди да ги примениме дома

Вечер - 02.07.2020

Премиерот Оливер Спасовски во своето обраќање на прес-конференција по повод утврдената Преговарачка рамка за преговори со ЕУ, заедно со министерот за надворешни работи Никола Димитров, истакна дека со тоа е остварена успешно уште една многу важна ...

Димитров не одговори дали Бугарија може да ја блокира преговарачката рамка со „македонски јазик“ во неа

Република - 02.07.2020

Maкедонскиот јазик во прегововарачката рамка во контект дека треба да се преведе целото законодавство на ЕУ на македонски јазик и оти целта на рамката е членство и оти ќе треба да има преведувачи во однос на употребата на македонскиот јазик.

Османи: Преговарачка рамка очекуваме до октомври

Телма - 02.07.2020

Европската комисија ја достави предлог-преговарачката рамка за Македонија, која сега треба да го помине филтерот на земјите-членки пред конечно да биде усвоена за земјав да ги започне преговорите.

Спасовски и Димитров: Нема отстапување од процесот, да ги донесеме европските стандарди дома

Опсервер - 02.07.2020

Скопје, 2 јули 2020 () – Европската комисија вчера објави дека е утврден предлогот за Преговарачката рамка и е доставен на одобрување на земјите-членки. Со ова се потврдува дека нема отстапување од процесот што е утврден.

Спасовски и Димитров: Време е да ги засукаме ракавите за европските стандарди да си ги донесеме дома (ВИДЕО)

Слободен Печат - 02.07.2020

Македонскиот премиер Оливер Спасовски и министерот за надворешни работи Никола Димитров одржуваат прес-конференција за добиената преговарачка рамка од ЕК. -Оставрена уште една важна етапа за пристап на Северна Македонија во ЕУ.

Што содржи нацрт преговарачката рамка на ЕУ со Северна Македонија?

Бриф - 02.07.2020

МИА дојде до комплетниот предлог документ на Европската Комисија доставен до Советот на ЕУ со кој се поставуваат начелата на преговорите кои треба да бидат отворени до крајот на оваа година, јави дописничката на МИА од Брисел.

Цветанова: Да се радуваш на „нацрт преговарачка рамка“, или не ја разбираш, или си во предизборен очај

Expres - 02.07.2020

Поранешната министерка за култура Ганка Цветанова ја коментира објавата на Твитер од шефот на дипломатијата Никола Димитров за утврдената нацрт преговарачка рамка со Европската ...

ЕК ја предаде преговарачката рамка за С. Македонија, јазикот е македонски

Слободен Печат - 02.07.2020

Европската Комисија (ЕК) вчера ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ, содржината на рамките се објавува само откако таа ќе биде усвоена од страна на земјите членки во Советот, јави дописничката на МИА од ...

Преговарачката рамка за Северна Македонија предадена вчера во Советот на ЕУ

24Инфо - 02.07.2020

Европската Комисија (ЕК) вчера ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ, содржината на рамките се објавува само откако таа ќе биде усвоена од страна на земјите членки во Советот, јави дописничката на МИА од ...

Преговарачката рамка за Северна Македонија предадена вчера во Советот на ЕУ

Вечер Прес - 02.07.2020

Европската Комисија (ЕК) вчера ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ, содржината на рамките се објавува само откако таа ќе биде усвоена од страна на земјите членки во Советот, јави дописничката на МИА од ...

Преговарачката рамка за Северна Македонија предадена вчера во Советот на ЕУ

Frontline - 02.07.2020

Конкретно, фокусот на овие рамки е врз владеењето на правото, функционирањето на демократските институции и јавната администрација, како и економијата, а се предвидува „посилен политички двигател“ на процесот како и подинамичен ритам на преговорите ...

Преговарачката рамка за Македонија предадена вчера во Советот на ЕУ

Сител - 02.07.2020

Европската Комисија (ЕК) вчера ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ, содржината на рамките се објавува само откако таа ќе биде усвоена од страна на земјите членки во Советот, јави дописничката на МИА од ...

Преговарачката рамка за С. Македонија предадена вчера во Советот на ЕУ

Скопје инфо - 02.07.2020

Европската Комисија (ЕК) вчера ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ, содржината на рамките се објавува само откако таа ќе биде усвоена од страна на земјите членки во Советот, јави дописничката на МИА од ...

Преговарачката рамка за Северна Македонија вчера предадена во Советот на ЕУ

Кајгана - 02.07.2020

Европската Комисија (ЕК) вчера ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ, содржината на рамките се објавува само откако таа ќе биде усвоена од страна на земјите членки во Советот, јави дописничката на МИА од ...

ЕК ја предаде преговарачката рамка за Северна Македонија во Советот на ЕУ

Локално - 02.07.2020

Европската Комисија (ЕК) вчера ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ, содржината на рамките се објавува само откако таа ќе биде усвоена од страна на земјите членки во Советот, јави дописничката на МИА од ...

Преговарачката рамка за С. Македонија предадена вчера во Советот на ЕУ

А1 On - 02.07.2020

Европската Комисија (ЕК) вчера ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ, содржината на рамките се објавува само откако таа ќе биде усвоена од страна на земјите членки во Советот, јави дописничката на МИА од ...

Преговарачката рамка за Северна Македонија предадена вчера во Советот на ЕУ

Либертас - 02.07.2020

Европската Комисија (ЕК) вчера ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ, содржината на рамките се објавува само откако таа ќе биде усвоена од страна на земјите членки во Советот, јави дописничката на МИА од ...

Преговарачката рамка за Северна Македонија предадена вчера во Советот на ЕУ

24 Вести - 02.07.2020

Европската Комисија (ЕК) вчера ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ, содржината на рамките се објавува само откако таа ќе биде усвоена од страна на земјите членки во Советот, јави дописничката на МИА од ...

Преговарачката рамка за Северна Македонија предадена вчера во Советот на ЕУ

Алсат-М - 02.07.2020

Европската Комисија (ЕК) вчера ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ, содржината на рамките се објавува само откако таа ќе биде усвоена од страна на земјите членки во Советот, јави дописничката ...

Поставени шините за македонските преговори со ЕУ

Deutsche Welle - 02.07.2020

За важноста на нацрт преговарачката рамка што вчера ја усвои Европската Комисија, во 9 часот пред Собранието ќе се обрати лидерот на СДСМ. „Европската Комисија ја претстави нацрт преговарачката рамка за Северна Mакедонија и Албанија".

Заев: Со отворањето на преговорите, почнуваме нова фаза од македонската европеизација (ВИДЕО)

Слободен Печат - 02.07.2020

Веста дека Европската комисија вчера го утврди предлогот за Преговарачка рамка за преговорите за членство во ЕУ и го достави на разгледување до државите членки, уште еднаш потврдува дека чекориме напред по патот што го исцртавме.

Заев: Со отворањето на преговорите ние почнуваме нова фаза од македонската европеизација

Локално - 02.07.2020

Веста дека Европската комисија вчера го утврди предлогот за Преговарачка рамка за преговорите за членство во ЕУ и го достави на разгледување до државите членки, уште еднаш потврдува дека чекориме напред по патот што го исцртавме.

Заев: Македонската интеграција кон ЕУ забрзува, следи формален почеток на преговорите

24 Вести - 02.07.2020

Веста дека Европската комисија вчера го утврди предлогот за Преговарачка рамка за преговорите за членство во ЕУ и го достави на разгледување до државите членки, уште еднаш потврдува дека чекориме напред по патот што го исцртавме.

Заев: Македонската интеграција кон ЕУ забрзува, следи формален почеток на преговорите

Канал5 - 02.07.2020

Веста дека Европската комисија вчера го утврди предлогот за Преговарачка рамка за преговорите за членство во ЕУ и го достави на разгледување до државите членки, уште еднаш потврдува дека чекориме напред по патот што го исцртавме.

Заев: Ова е процес што ни ја носи Европската унија дома

+инфо - 02.07.2020

Веста дека Европската комисија вчера го утврди предлогот за Преговарачка рамка за преговорите за членство во ЕУ и го достави на разгледување до државите членки, уште еднаш потврдува дека чекориме напред по патот што го исцртавме.

Заев: Македонската интеграција кон ЕУ забрзува, следи формален почеток на преговорите

Фокус - 02.07.2020

Веста дека Европската комисија вчера го утврди предлогот за Преговарачка рамка за преговорите за членство во ЕУ и го достави на разгледување до државите членки, уште еднаш потврдува дека чекориме напред по патот што го исцртавме.

(Видео) Заев: Се забрзува интеграцијата во ЕУ, да запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Макфакс - 02.07.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за тоа е доказ и утврдувањето на предлогот за преговарачката рамка, што, пак, значи дека се утврдуваат ...