TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Царовска: Дигиталните материјали за учење се целосно во согласност со законските прописи

Мета - 18.09.2021

Законска основа за воведување на дигитални материјали за учење има, рече министерката за образование и наука Мила Царовска во вечерашното гостување во емисијата „360. степени“, одговарајќи на прашањето дали има законска основа за воведување на ...

(ВИДЕО) Бајрамовска-Мустафа укажува дека фалат учебници, Царовска вели дека побараниот број е навремено доставен

360 степени

(ВИДЕО) Бајрамовска-Мустафа: Родителите не се должни сами да ги печатат и плаќаат учебниците

360 степени

(ВИДЕО) Царовска: Ќе се разгледува посочената содржина од учебникот по македонски јазик за четврто одделение

360 степени

Царовска вели дека ќе се преиспитува содржината на учебникот по Македонски јазик за четврто одделение

Слободен Печат

Бајрамовска-Мустафа: Многу деца сѐ уште немаат учебници, Царовска да ги ангажира инспекторите

Слободен Печат

(Видео) Царовска: Ќе се разгледува содржината на учебникот по македонски јазик за четврто одделение

Либертас

Локално Република Локално Press24 Република 24Инфо Press24 Frontline

Бајрамовска-Мустафа бара да се преиспита спроведувањето на физичката настава, Царовска вели дека протоколите се добри

360 степени - 17.09.2021

Бараме да се разгледа предлогот за скратување на часовите и не гледам дека ова е мешање на Народниот правобранител во плановите на МОН и Комисијата за заразни болести, вели државната советничка на Народниот правобранител, Васка Бајрамовска-Мустафа ...

(ВИДЕО) 360 Степени, сезона 8, емисија 4 – дебатираат Мила Царовска и Васка Бајрамовска-Мустафа

360 степени

Бајрамовска-Мустафа бара да се преиспита спроведувањето на физичката настава, Царовска вели дека протоколите се добри

Press24

Царовска уверува дека состојбата во училиштата е стабилна

Сител

Засега не се планира промена на моделот на наставата, само во една општина има прекршување

Канал5

Наставата останува со физичко присуство

Телма

Царовска: На дневно ниво 0.01 процент новозаразени ученици

Вечер Прес

Курир Независен Сител Алсат-М Телма Вечер Прес Нова ТВ

Наставнички пленум бара пократки часови во наставата со физичко присуство

Сител - 17.09.2021

Наставничкиот пленум бара од Министерството за образование и наука скратување на времетраењето на часовите во наставата со физичко присуство од 45 на 30 минути бидејќи, како што наведува во соопштение, наставниците имаат големи потешкотии да ја ...

Состојбата во училиштата стабилна велат од МОН, наставничкиот пленум бара скратување на времетраењето на часовите

OhridNews

Наставнички пленум бара пократки часови во наставата со физичко присуство

Нова ТВ

Наставнички пленум бара пократки часови во наставата со физичко присуство

Независен

Наставнички пленум бара пократки часови во наставата со физичко присуство

24Инфо

Наставниците не можат да предаваат по 45 минути со маски во затворено, бараат комбинирана настава и скратени часови

МКД

Учебната година со физичко присуство се одвива успешно, реформите во образованието продолжуваат

24Инфо

Канал5 Centar OhridNews Опсервер ММС +инфо Слободен Печат Локално

Општина Карпош: Воспитно-образовниот процес во општината се одвива без пречки

Точка - 17.09.2021

Воспитно-образовниот процес во Карпош се одвива без пречки. Учениците, наставниците и родителите се придржуваат до предвидените протоколи за заштита од Ковид-19. Исто така, училиштата обезбедуваат квалитетна и инклузивна настава за сите ученици, ...

ОУ „Димо Хаџи Димов“ во Влае меѓу училиштата со инклузивна настава

Независен

ОУ „Димо Хаџи Димов“ во Влае меѓу училиштата со инклузивна настава

Скопје инфо

ОУ „Димо Хаџи Димов“ во Влае меѓу училиштата со инклузивна настава

MakPress

Најмалку пет деца колабирале, ги фатила сончаница среде училница!?

Слободен Печат - 17.09.2021

Ученици во основни училишта во земјава колабирале на часови затоа што постојано се изложени на сончева светлина, бидејќи, според протоколите за заштита од ковид-19, прозорците во училниците мора да бидат отворени, се пожалија до „Слободен печат“ ...

Народниот правобранител: Да се скратат часовите, децата седат со маски по шест или седум часа

Локално

Народниот правобранител: Да се скратат часовите, децата седат со маски по шест или седум часа

24Инфо