TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Економски“: ФЕНИ ќе послужи за перење пари ?

Курир - 08.12.2017

Владата и банките како инвеститор за „Фени Индустри“, според јавно публикувани информации е на пат да ангажира компанија која се наоѓа на црната листа на меѓународни организации, пишува порталот Економски.мк.

Случај „Фени“

24 Вести - 07.12.2017

Ако бугарски Енекод исплатеше барем една плата на работниците, ние сериозно ќе ја разгледавме нивната понуда. Ова е одговорот на трите банки доверители во Фени, откако минатата недела првиот човек на Енекод ги обвини дека го фаворизираат ...

Кошаркари-херои: Во Фени нема плата, но пак ќе се брани гордоста на клубот!

Gol.mk - 07.12.2017

Кошаркарите на Фени Индустри објавија соопштение во кое јавно со стручноот штаб соопштија дека и покрај тоа што немаат земено плата, ќе продолжат да ги бранат боите на клубот. По заминувањето во стечај на главниот спонзор „Фени“, во клубот се ...

Кошаркарите на Фени покажуваат неверојатна љубов кон клубот

SportMedia - 07.12.2017

Кошаркарите на Фени не го добија ветеното, односно повторно останаа без заслужените плати, но покажаа неверојатна лојалност и ветија дека ќе играат и против Пелистер, задутре од 18 ...

Фени: Плата не добивме ниту денеска, ама полни со љубов ќе играме против Пелистер!

Sport 1 - 07.12.2017

Кошаркарите на Фени од Кавадарци ѝ се обратија на јавноста со соопштение дека не ја добиле ветената плата, по што сепак решиле да го играат мечот со Пелистер, закажан за в ...

Вработените во „Фени“ добија плата

МРТ - 07.12.2017

Трите банки денеска соопштија дека разговараат со потенцијалните инвеститори, а со еден од нив веќе имаат потпишано меморандум за разбирање, но потсетуваат дека финалната одлука за тоа кој ќе биде идниот газда на комбинатот, ќе биде донесена во ...

Банките доверители во „Фени“: Меморандумот со инвеститорите не е замена за стечајот

+инфо - 07.12.2017

Финална одлука за тоа кој ќе биде идниот сосптвеник на „Фени“ ќе се носи во рамките на стечајната постапка, согласно законските одредби. Банките најголеми доверители во „Фени“моментално разговараат со потенцијални инвеститори, а со еден од нив се ...

Вработените во „Фени“ добија плата

Макфакс - 07.12.2017

На вработените во кавадаречкиот металуршки комбинат „Фени“ им беше исплатена платата за месец ноември, со што им останува неподмирена уште една плата, којашто е влезена во стечајна маса. Вчера, стечајниот управник на „Фени“, Мирослав Анастасиевски, ...

Што ќе значи потпишаниот Меморандум за стечајот на ФЕНИ

Фактор - 07.12.2017

Откако трите банки доверители на ФЕНИ потпишаа Меморандум со еден од заинтересираните инвеститори за покажување на намера за преземање на комбинатот банките со допис објаснуваат дека ова не е замена на стечајната постапка.

Швајцарската ФОС АСЕТ потпиша меморандум со банките

Телма - 06.12.2017

Швајцарскиот инвестициски фонд ФОС Асет менаџмент е првиот инвеститор кој потпишал меморандум за разбирање со условите предложени од трите банки. Фондот депонирал 3 милиони евра кај банките доверители, но дали ќе ја преземат компанијата или таа ќе ...

Кривична пријава за екс директорот на Фени

24 Вести - 06.12.2017

Неверојатни 51,5 милиони долари испумпал во странство екс директорот Јусуф Миракхмедов од сметката на Фени, објави денеска финансиската полиција. Наместо да наплати, Миракхмедов простил долг од преку 50 милиони долари, кој фирмата Кунико маркетинг ...

Вработените од „Фени“ ги прекинаа блокадите, чекаат ноемвриска плата

24 Вести - 06.12.2017

Вработените во кавадаречки „Фени“ денеска ги прекинаа блокадите на патиштата. Очекуваат да им биде исплатена ноемвриската плата. Во моментов синдикатот води преговори да се најде начин како да се исплати октомвриската плата со што вработените би ...

„Фени“ ќе продолжи со работа за 1,5 до 2 месеца, ветува швајцарскиот фонд

Макфакс - 06.12.2017

Швајцарскиот инвестициски фонд „ФОС Асет менаџмент“ депонирал 3 милиони евра на сметката на „Фени“. Одлуката дали ќе ја добие фабриката банките треба да ја објават најрано денес попладне кога истекува рокот во кој заинтересираните инвеститори треба ...

Вработените во Фени ги прекинаа блокадите, екс менаџментот доби нова кривична пријава

Сител - 06.12.2017

Швајцарскиот фонд Фос Асад Менаџмент е првиот инвеститор кои го потпиша меморандумот со условите од банките за превземање на Фени. Но дали ќе го добие комбинатот ќе се се знае до крајот на денот кога истекува рокот во кои сите заинетерсирани ...

(Видео) Ексдиректорот на „Фени“ доби втора кривична пријава од Финансиската полиција

Макфакс - 06.12.2017

Управата за финансиска полиција поднесе втора кривична пријава против поранешниот директор на „Фени“, Јусуф Миракхмедов, поради основано сомнение за злоупотреба на службена положба и овластување.

Транспортерите на руда за „Фени” бараат да бидат исплатени

+инфо - 06.12.2017

Транспортерите бараат примени од банките, вицепремиерот Кочо Анѓушев или од стечајниот во „Фени”. Што побрзо да се најде инвеститор за „Фени”, побара денеска Трајче Пејовски, претседател на Здружението на транспортери кои носеа руда за комбинатот ...

Плата и пријавување на сите работници во Фени Индустри, најави стечајниот управник

Сител - 06.12.2017

Стечајниот управник на Фени Индустри Мирослав Анастасиевски денеска преку соопштение информира дека по добивањето на решението од Основниот суд Велес, доверителите подносители на пријавата за стечај, ги депонирале потребните средства на сметката на ...

Протестот на „Фени” во мирување...

Н.Македонија - 06.12.2017

Протестот на „Фени” во мирување Работници од „Фени” кои изминативе денови протестираа поради две неисплатени плати, денеска го ставија протестот во мирување. Претседателот на Синдикатот Ѓоре Палитов информира дека вчера, по блокадата на патот ...

Кривична пријава за извршниот директор на Фени, Миракхмедов

Канал 77 - 06.12.2017

Управата за финансиска полиција денес поднесе кривична пријава поради постоење на сомневање за злоупотреба на службената должност и овластување за Јусуф Миракхмедов, извршен директор на кавадаречкиот комбинат за никел Фени индустри.

Економски: ФЕНИ ќе послужи за перење пари?

Нетпрес - 08.12.2017

Владата и банките како инвеститор за „Фени Индустри“, според јавно публикувани информации е на пат да ангажира компанија која се наоѓа на црната листа на меѓународни организации, пишува порталот Економски.мк.

Фени ќе игра и против Пелистер, иако кошаркарите се уште се без плата

Екипа - 07.12.2017

Македонскиот кошаркарски прволигаш Фени индустри, кој се наоѓа во незавидна финансиска состојба, одлучи да го одигра и саботниот меч против Пелистер, иако неколку месеци кошаркарите немаат земени плата. Тие со соопштение се обратија до јавноста.

Вработените во „Фени“ добија плата

Вечер - 07.12.2017

На вработените во кавадаречкиот металуршки комбинат „Фени“ им беше исплатена платата за месец ноември, со што им останува неподмирена уште една плата, којашто е влезена во стечајна маса. Вчера, стечајниот управник на „Фени“, Мирослав Анастасиевски, ...

Финалната одлука за тоа кој ќе биде идниот сопственик на ФЕНИ ќе се носи во рамките на стечајната постапка

Денар - 07.12.2017

Банките излегоа со известување во врска со потенцијалните инвеститори за Фени Индустри: “По периодот во кој беше побарано од потенцијалните инвеститори за Фени Индустри да достават свои понуди во вид на Меморандум, известуваме дека во овој момент ...

Фонд ФОС Асет менаџмент даде понуда за „Фени“

+инфо - 07.12.2017

Од ФОС Асет неофицијално објаснуваат дека се подготвени да ги преземат сите долгови на комбинатот кои достигаат 60 милиони евра. Швајцарскиот инвестициски фонд ФОС Асет менаџмент е првиот инвеститор кој потпишал меморандум за разбирање со условите ...

Испумпани над 50 милиони долари: Кој дозволи ваков криминал – доцни ли кривичната за екс директорот на Фени?!

Локално - 06.12.2017

Неверојатни 51,5 милиони долари испумпал во странство екс директорот Јусуф Миракхмедов од сметката на Фени, објави денеска финансиската полиција. Наместо да наплати, Миракхмедов простил долг од преку 50 милиони долари, кој фирмата Кунико маркетинг ...

„Фени“ ќе продолжи со работа за 1,5 до 2 месеца, ветува швајцарскиот фонд

Вечер - 06.12.2017

Швајцарскиот инвестициски фонд „ФОС Асет менаџмент“ депонирал 3 милиони евра на сметката на „Фени“. Одлуката дали ќе ја добие фабриката банките треба да ја објават најрано денес попладне кога истекува рокот во кој заинтересираните инвеститори треба ...

(Видео) Екс директорот на „Фени“ доби втора кривична пријава од Финансиската полиција

Вечер - 06.12.2017

Управата за финансика полиција поднесе втора кривична пријава против поранешниот директор на „Фени“, Јусуф Миракхмедов, поради основано сомение за злоупотреба на службена положба и овластување.

Транспортерите на руда за „Фени” бараат поскоро да се најде инвеститор

Либертас - 06.12.2017

Што побрзо да се најде инвеститор за „Фени”, побара денеска Трајче Пејовски, претседател на Здружението на транспортери кои носеа руда за комбинатот кој сега е во стечај. – Бараме да бидеме примени од банките, вицепремиерот Анѓушев или од стечајниот ...

Стечајниот управник најави плати и пријавување на сите работници во „Фени“

Press24 - 06.12.2017

Стечајниот управник на Фени Индустри Мирослав Анастасиевски денеска преку соопштение информира дека по добивањето на решението од Основниот суд Велес, доверителите подносители на пријавата за стечај, ги депонирале потребните средства на сметката на ...

Протестот на „Фени” во мирување

Телма - 06.12.2017

Работници од „Фени” кои изминативе денови протестираа поради две неисплатени плати, денеска го ставија протестот во мирување. Претседателот на Синдикатот Ѓоре Палитов информира дека вчера, по блокадата на патот Градско-Прилеп, разговарале со ...

Вработените во „Фени“ добија плата

Канал 77 - 07.12.2017

На вработените во кавадаречкиот металуршки комбинат „Фени“ им беше исплатена платата за месец ноември, со што им останува неподмирена уште една плата, којашто е влезена во стечајна маса. Вчера, стечајниот управник на „Фени“, Мирослав Анастасиевски, ...

Инвеститор за „Фени“ ќе се бара преку стечајната постапка

Макфакс - 07.12.2017

По периодот во кој беше побарано од потенцијалните инвеститори за „Фени Индустри“ да достават свои понуди во вид на Меморандум, Банките доверители разговараат со потенцијални инвеститори, а со еден од нив бил потпишан и Меморандум за разбирање.

„Фени“ ќе продолжи со работа за 1,5 до 2 месеца, ветува швајцарскиот фонд

Орбис - 06.12.2017

Швајцарскиот инвестициски фонд „ФОС Асет менаџмент“ депонирал 3 милиони евра на сметката на „Фени“. Одлуката дали ќе ја добие фабриката банките треба да ја објават најрано денес попладне кога истекува рокот во кој заинтересираните инвеститори треба ...

Екс директорот на „Фени“ доби втора кривична пријава од Финансиската полиција

Кајгана - 06.12.2017

Управата за финансика полиција поднесе втора кривична пријава против поранешниот директор на „Фени“, Јусуф Миракхмедов, поради основано сомение за злоупотреба на службена положба и овластување.

Транспортерите на руда за „Фени” бараат поскоро да се најде инвеститор

А1 On - 06.12.2017

Што побрзо да се најде инвеститор за „Фени”, побара денеска Трајче Пејовски, претседател на Здружението на транспортери кои носеа руда за комбинатот кој сега е во стечај. – Бараме да бидеме примени од банките, вицепремиерот Анѓушев или од стечајниот ...

Вработените во „Фени“ ќе добијат плата

+инфо - 06.12.2017

Вработените ќе примат плата и ќе потпишат договори за вработување, без прекин на стажот, континуитетот ќе биде запазен,инфорира Анастасиевски. Доверителите кои поднесоа пријава за стечај ги депонирале потребните пари на сметка на „Фени“, информира ...

Протестот на „Фени” во мирување, најавена исплата на платите

МКД - 06.12.2017

Работници од „Фени” кои изминативе денови протестираа поради две неисплатени плати, денеска го ставија протестот во мирување. Претседателот на Синдикатот Ѓоре Палитов информира дека вчера, по блокадата на патот Градско-Прилеп, разговарале со ...

Вработените во „Фени“ добија плата

Точка - 07.12.2017

На вработените во кавадаречкиот металуршки комбинат „Фени“ им беше исплатена платата за месец ноември, со што им останува неподмирена уште една плата, којашто е влезена во стечајна маса. Вчера, стечајниот управник на „Фени“, Мирослав Анастасиевски, ...

Инвеститор за „Фени“ ќе се бара преку стечајната постапка

Орбис - 07.12.2017

По периодот во кој беше побарано од потенцијалните инвеститори за „Фени Индустри“ да достават свои понуди во вид на Меморандум, Банките доверители разговараат со потенцијални инвеститори, а со еден од нив бил потпишан и Меморандум за разбирање.

„Фени“ ќе продолжи со работа за 1,5 до 2 месеца, ветува швајцарскиот фонд

Точка - 06.12.2017

Швајцарскиот инвестициски фонд „ФОС Асет менаџмент“ депонирал 3 милиони евра за „Фени“ кај банките доверители. Одлуката дали ќе ја добие фабриката банките треба да ја објават најрано денес попладне кога истекува рокот во кој заинтересираните ...

Јусуф Миракхмедов доби кривична - се товари за злоупотреби во „Фени“

Фактор - 06.12.2017

Управата за финансиска полиција поднесе втора кривична пријава против поранешниот директор на „Фени“, Јусуф Миракхмедов, поради основано сомение за злоупотреба на службена положба и овластување.

Плата и пријавување на сите работници во Фени Индустри, најави стечајниот управник

Слободен Печат - 06.12.2017

Стечајниот управник на Фени Индустри Мирослав Анастасиевски денеска преку соопштение информира дека п о добивањето на решението од Основниот суд Велес, доверителите подносители на пријавата за стечај, ги депонирале потребните средства на сметката на ...

Протестот на „Фени” во мирување

Алсат-М - 06.12.2017

Работници од „Фени” кои изминативе денови протестираа поради две неисплатени плати, денеска го ставија протестот во мирување. Претседателот на Синдикатот Ѓоре Палитов информира дека вчера, по блокадата на патот Градско-Прилеп, разговарале со ...

Вработените во „Фени“ добија плата

Локално - 07.12.2017

На вработените во кавадаречкиот металуршки комбинат „Фени“ им беше исплатена платата за ноември, со што им останува ненамирена уште една плата која е влезена во стечајна маса. Вчера стечајниот управник на „Фени“, Мирослав Анастасиевски, информира ...

Инвеститор за „Фени“ ќе се бара преку стечајната постапка

Вечер - 07.12.2017

По периодот во кој беше побарано од потенцијалните инвеститори за „Фени Индустри“ да достават свои понуди во вид на Меморандум, Банките доверители разговараат со потенцијални инвеститори, а со еден од нив бил потпишан и Меморандум за разбирање.

Швајцарскиот фонд ветува, „Фени“ ќе продолжи со работа за 1,5 до 2 месеца

Денар - 07.12.2017

Швајцарскиот инвестициски фонд „ФОС Асет менаџмент“ депонирал 3 милиони евра за „Фени“ кај банките доверители. Одлуката дали ќе ја добие фабриката банките треба да ја објават најрано денес попладне кога истекува рокот во кој заинтересираните ...

Вработените во „Фени“ ќе добијат плата и пријавување

Нетпрес - 06.12.2017

По добивањето на Решението од Основниот Суд Велес, за продолжување на започнатите работи, доверителите подносители на пријавата за стечај, ги депонираа потребните средства на сметката на Фени Индустри АД, информира стечајниот управник на „Фени“, ...

Протестот на „Фени” во мирување

+инфо - 06.12.2017

Најдоцна до утре, до 9 -10 часот ќе ја добиеме. Но службеничката тука ги прави сите напори да се исплати уште денеска, соопшти Палитов. Работници од „Фени” кои изминативе денови протестираа поради две неисплатени плати, денеска го ставија протестот ...

Вработените во „Фени“ добија плата

Шеталиште - 07.12.2017

На вработените во кавадаречкиот металуршки комбинат „Фени“ им беше исплатена платата за ноември, со што им останува ненамирена уште една плата која е влезена во стечајна маса. Вчера стечајниот управник на „Фени“, Мирослав Анастасиевски, информира ...

Одлуката за идниот сопственик на ФЕНИ ќе се носи во рамки на стечајната постапка

А1 On - 07.12.2017

„По периодот во кој беше побарано од потенцијалните инвеститори за Фени Индустри да достават свои понуди во вид на Меморандум, известуваме дека во овој момент Банките разговараат со потенцијални инвеститори, а со еден од нив се потпиша Меморандум за ...