TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Филипче: Вакцините се сертифицирани, нема разлика во редоследот како ќе пристигнуваат

24 Вести - 14.01.2021

Македонија останува последна земја во регионот што се уште ги чека вакцините против КОВИД. Од македонското претставништво на Светската здравствена организација не прецизираат кога точно земјава ќе ги добие вакцините преку нивниот т.н.

СЗО: Властите во Скопје да го подготват теренот за вакцините

Алсат-М

Вакцините стигнуваат за помалку од месец – СЗО тврди дека нема проблем со КОВАКС механизмот

Телма

Вакцините се на пат кон земјава, тврди СЗО – дозите од „Фајзер“ ќе стигнат во февруари, вели Филипче

360 степени

Тавила: КОВАКС вакцините наскоро ќе пристигнат

Либертас

Тавила: КОВАКС вакцините наскоро ќе пристигнат

Слободен Печат

Тавила: КОВАКС вакцините наскоро ќе пристигнат

Сител

24Инфо Фокус Press24 Опсервер Независен Нова ТВ Frontline Локално

Ердоган денес ќе прими кинеска вакцина

Слободен Печат - 14.01.2021

Реџеп Таип Ердоган ќе биде вакциниран против коронавирусот во живо на телевизија подоцна во текот на денот, потврди портпаролот на неговата Партија на правдата и развојот. Претседателот на Турција тоа го прави со цел да ги отстрани сите сомнежи за ...

Турција ја почна имунизацијата со вакцината на кинеската компанија „Синовак“

360 степени

Во Турција започна имунизацијата со кинеска вакцина

Макфакс

Во Турција почна имунизација со кинеската вакцина Синовак

Независен

Прв ден на вакцинација во Турција: 100.000 здравствени работници ја примија „Синовак“

Локално

Турција и Кина си подадоа рака ! Ердоган ја одобри кинеската вакцина

Во Центар

Производството на кинеската вакцина КоронаВак ќе достигне до една милијарда дози годишно

+инфо

Курир Нетпрес А1 On MakPress Либертас Опсервер Слободен Печат 24Инфо

Попладневен преглед: Сите вакцини ќе бидат соодветно сертифицирани и безбедни, вели Филипче, демант на Царовска, ниту ...

Frontline - 14.01.2021

МНР за посетата на Османи на Атина: Реафирмиран процесот на градење доверба меѓу двете земји како пример за добрососедски односи во регионот. Во регионот добивме нова реалност, докажавме дека сите предизвици можат ефикасно да се решат преку ...

Филипче: Сите вакцини што ќе ги донесеме во земјава ќе бидат соодветно сертифицирани и безбедни

24 Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Нова лага на Филипче, немале соседите доволно вакцини па немало и за Македонија

24Инфо

Филипче најави пристигнување на вакцини во февруари, кажа и зошто некои земји не ни испратија дел од нивните количини

Алсат-М

Вакцините на Фајзер и преку КОВАКС механизмот ќе пристигнат во февруари

ММС

Филипче: Првите дози од вакцината на „Фајзер“ ќе ристигнат во февруари

24Инфо

Министерот за здравство Филипче најави вакцини во февруари

Акцент

Скопје24 Канал5 ТВ21 Кајгана +инфо Слободен Печат Press24 Република

Mосква во февруари ќе побара ЕУ да ја одобри руската вакцина

Макфакс - 14.01.2021

Русија следниот месец ќе поднесе официјална апликација за да добие одобрение од Европската унија за вакцината „спутник 5“, објави Кирил Дмитриев, шеф на рускиот Фонд за директни инвестиции (РДИФ), кој е покровител за оваа вакцина против ...

Москва ги отвора училиштата, но ги продолжува рестриктивните мерки против ковид-19 за уште една недела

МКД

Повеќето српски граѓани аплицирале за руската вакцина Спутник V

А1 On

Русите ќе развијат „лајт“ верзија на вакцината за Ковид-19

USB

Путин нареди испитување на новите мутации на коронавирусот: Знам дека нашата вакцина е најдобра, но...

Точка

Путин: Мислам дека руската вакцина е најдобрата во светот

Вечер

Путин: Мислам дека руската вакцина е најдобрата во светот

24Инфо

iPortal Кајгана Опсервер +инфо Слободен Печат Нетпрес Курир Точка

ЗАРАЗАТА СО КОРОНАВИРУС МОЖЕ ДА ОБЕЗБЕДИ НЕКОЛКУ МЕСЕЦИ ИМУНИТЕТ, НО И ТИЕ СО АНТИТЕЛА МОЖЕ ДА ГО ШИРАТ ВИРУСОТ, ПОКАЖА ...

Сакам да кажам - 14.01.2021

Повеќето луѓе кои го прележале коронавирусот се заштитени од повторна зараза најмалку пет месеци, вели истражување спроведено од англиски здравствени работници. Тие утврдиле дека оние кои веќе се заразиле со коронавирус имаат 83% помали шанси ...

Имунитетот на Ковид 19 трае најмалку 5 месеци, а луѓето со антитела можат да бидат потенцијални „преносители“

ММС

Сите што прележале ковид-19 имаат имунитет најмалку пет месеци, покажува истражување во Британија

360 степени

Британско истражување: Внимавајте, луѓето кои прележале ковид-19, можат повторно да заразат други

+инфо

Истражување: Имунитетот на Ковид-19 трае најмалку 5 месеци, а потоа...

Точка

КОВИД-19 инфекцијата обезбедува имунитет најмалку 5 месеци, но сепак може да сте преносители

Акцент

Истражување во Велика Британија: Внимавајте, луѓето кои прележале Ковид-19, можат повторно да заразат други

Нетпрес

Алсат-М Фокус

Епископот Партениј: Да не се прави „теологија“ од вакцинирањето, ова прашање не е во надлежност на црквата, туку на ...

А1 On - 14.01.2021

Сосема е непотребно да се прави некаква си „теологија“ за вакцинирањето, а проблематиката за вакцините не е во надлежност на Црквата, туку е работа на научните медицински институции. Ова го порача Епископот Антаниски, г.

Епископ Партениј: Да не се прави „теологија” од вакцинацијата

Слободен Печат

Да не се прави „теологија” од вакцинирањето, ова прашање не е во надлежност на црквата, туку на медицината, вели Партениј

24Инфо

Кој одлучува за вакцинацијата – Црквата или медицината?

iPortal

Партениј: Да не се прави „теологија“ од вакцинирањето

Кајгана

Игумен Партениј: Да не се прави „теологија“ од вакцинирањето, ова прашање не е во надлежност на црквата, туку на медицината

Frontline

Епископ Партениј: Да не се прави „теологија“ од вакцинирањето, ова прашање не е во надлежност на црквата, туку на медицината

OhridNews

Опсервер

Д-р Петличковски: Антителата кај луѓето со прележан ковид може да се задржат и до една година

Локално - 14.01.2021

Бројот на лица со детектибилни антитела е значително зголемен. Ако на почетокот на епидемијата во март и април имавме 4 проценти позитивни лица, значи од 100 луѓе, 4 лица ќе најдевме со по 5 антитела, сега сме стигнат на бројка помеѓу 60 до 70 ...

Заразувањето со коронавирусот дава еднаков имунитет како и вакцината, заклучија британски научници

МКД - 14.01.2021

Луѓето што го преболеле коронавирусот се заштитени од повторна зараза исто како и оние што ги примиле најдобрите вакцини против него, покажува истражување спроведено на 20.000 британски здравствени работници, најголемо од ваков вид во светот.

Британски научници: Заразата со коронавирус обезбедува ист имунитет како и вакцините

Макфакс

Нова студија докажува: Луѓето кои прележале коронавирус имаат подобра заштита од реинфекција од луѓето кои се вакцинирани

Press24

Раст на бројот на новозаразени од коронавирус во Албанија

24Инфо

По групирањата за време на новогодишните и божикните празници расте бројот на новозаразени од коронавирус во Албанија

Слободен Печат

Расте бројот на новозаразени од коронавирус во Албанија

А1 On

Раст на бројот на новозаразени од коронавирус во Албанија

MakPress

Вечер Скопје инфо Точка USB Опсервер

СЗО: Досега се дадени 28 милиони вакцини во 46 земји во светот

Макфакс - 14.01.2021

За 36 дена се дадени околу 28 милиони дози вакцина против коронавирус во 46, претежно богати земји во светот, изјави претставникот на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан. И покрај фактот дека вакцинацијата против Ковид-19 започна во ...

Богатите земји добро се снабдија: Во 46 држави поделени 28 милиони вакцини

Република

СЗО: Во 46 богати земји од светот досега поделени 28 милиони вакцини

Бизнис Вести

Во 46 земји во светот досега се примени 28 милиони дози вакцини против ковид-19

Канал5

СЗО: Во 46 богати земји од светот досега поделени 28 милиони вакцини

24Инфо

СЗО: Во 46 богати земји од светот досега поделени 28 милиони вакцини

Курир

СЗО: Во 46 богати земји од светот досега поделени 28 милиони вакцини

Независен

Опсервер +инфо Фокус Либертас А1 On Слободен Печат Нетпрес Сител

Пладневен преглед: „Тргнете ги партиските валкани прстиња од Вевчанскиот карневал“, Попис ќе има, не прифаќаме уцени од ...

Frontline - 14.01.2021

Попис оваа година ќе има , тоа е патриотски чин важен за развој на државата. СДСМ и парламентарното мнозинство не прифаќаат никакви уцени од страна на деструктивецот и докажан губитник Христијан Мицкоски и неговата ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ.

Истражување: Вакцината нуди подобра заштита за лицата кои прележале Ковид-19

Frontline

НОВА СТУДИЈА: Луѓето кои биле заразени со КОРОНА имаат подобра заштита од повторна инфекција отколку луѓето кои биле вакцинирани

Локално

Истражување: Вакцината нуди подобра заштита за лицата кои прележале Ковид-19

Независен

Истражување: Вакцината нуди подобра заштита за лицата кои прележале Ковид-19

24Инфо

Тие кои прележале ковид-19 имаат поголема заштита од реинфекција од вакцинираните

+инфо

Истражување: Вакцината нуди подобра заштита за лицата кои прележале Ковид-19

Сител

Слободен Печат Курир Опсервер iPortal MakPress

Лоша е грчката идеја за потврда за вакцинација при патувања, вели романскиот претседател Јоханис

Независен - 13.01.2021

Романскиот претседател Клаус Јоханис синоќа изјави дека не е добра идејата за сертификат за вакцинација од Кoвид-19 да се користи за олеснување на патувањата на европските граѓани, посочувајќи на можноста за дискриминација.

Јоханис: Лоша е грчката идеја за потврдата за вакцинација при патувања

24Инфо

Јоханис: Лоша е грчката идеја за потврдата за вакцинација при патувања

Либертас

За Романија лошо е ако се воведе сертификат за вакцинација при патувања

+инфо

Јоханис: Лоша е грчката идеја за потврдата за вакцинација при патувања

Сител

Грчката идеја за потврда на вакцинацијата при патувањата е лоша, смета романскиот претседател

Фактор

Јоханис: Лоша е грчката идеја за потврдата за вакцинација при патувања

А1 On

Алсат-М Слободен Печат Фокус Н.Македонија Вечер Точка Скопје1 Република

ЕК ги предупреди земјите-членки да не се обидуваат сами да набавуваат вакцина

24Инфо - 13.01.2021

Комесарката за здравство на Европската Унија, Стела Киријакидес, ги предупреди земјите-членки на ЕУ да не се обидуваат да склучат одделни договори за набавка на вакцини против коронавирус, бидејќи тие со заеднички договор ѝ го пренеле тоа право на ...

ЕК ги предупреди земјите-членки да не се обидуваат сами да набавуваат вакцина

Точка

ЕК ги предупреди земјите-членки да не се обидуваат сами да набавуваат вакцина

Вечер

ЕК ги предупреди земјите-членки да не се обидуваат сами да набавуваат вакцина

Н.Македонија

ЕК ги предупредува земјите-членки да не се обидуваат сами да ја набавуваат вакцината

Независен

ЕК ги предупредува земјите-членки да не се обидуваат сами да ја набавуваат вакцината

Слободен Печат

ЕК ги предупредува земјите-членки да не се обидуваат сами да ја набавуваат вакцината

24Инфо

Либертас Вечер Прес А1 On Иновативност MakPress Макфакс +инфо Опсервер

Мицотакис: До март ќе бидат вакцинирани околу два милиона граѓани

Фокус - 13.01.2021

Во првиот квартал, до крајот на март ќе имаме околу четири милиони дози, па така ќе можеме да имаме вакцинирано околу два милиона наши сограѓани, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервјуто за телевизијата „Антена“, јави дописничката на ...

Мицотакис: До март ќе бидат вакцинирани околу два милиона граѓани

Опсервер

Мицотакис: До март ќе бидат вакцинирани два милиона Грци

Денешен

Мицотакис: До крајот на март ќе бидат вакцинирани околу два милиони Грци

Слободен Печат

Мицотакис: До март ќе бидат вакцинирани околу два милиона граѓани

Сител

Мицотакис: До март ќе бидат вакцинирани околу два милиона граѓани

24Инфо

До март ќе бидат вакцинирани околу два милиона Грци

Република

А1 On Либертас Нетпрес MakPress Тера Курир Expres Локално

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

Опсервер - 13.01.2021

Африканската унија обезбеди речиси 300 милиони вакцини против Ковид-19 во најголемиот досега договор за Африка, изјави денеска Никс Ндеми, Виш научен советник на Африканскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), во интервју за ...

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

24Инфо

Африка обезбеди речиси 300 милиони вакцини против ковид-19

Слободен Печат

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

А1 On

Африка обезбеди 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

+инфо

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

Либертас

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

Нетпрес

Република Денешен MakPress МКД Курир

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на ковид-19

+инфо - 13.01.2021

Не е потврдено дека постоечките вакцини не се ефикасни против новиот вид на ковид-19, што беше откриен во Велика Британија. Светска здравствена организација продолжува со испитувањата, изјави денеска претставничката на СЗО во Русија, Мелита Вујнович.

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на Ковид-19

Република

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на Ковид-19

А1 On

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на Ковид-19

Либертас

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на Ковид-19

24Инфо

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не делуваат на новиот вид на ковид-19

Вечер Прес

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на Ковид-19

MakPress

Локално Опсервер