TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трпчески воодушеви во Њу Џерси, следат рецитали во Европа и Порторико

Сакам да кажам - 20.01.2020

Пијанистот со светска кариера Симон Трпчески одржа три концерти во САД со Оркестарот на Њу Џерси и славната диригентка Шијан Жанг. Како што пренесува Здружението за култура и уметност КултурОп, тие веќе имаат соработувано на концерти во Кина.

Симон Трпчески ја почна концертната сезона 2020 во САД

24 Вести - 20.01.2020

Првите три концерти во 2020 година пијанистот Симон Трпчески ги одржа во Соединетите Американски Држави каде што во регионот на Њу Џерси настапи со „Њу Џерси симфони“ и познатата диригентка Шиан Жан од Кина.

Студеното студенило на нашиот примитивизам

CivilMedia - 20.01.2020

од корнер: Симон Трпчески е маестро од посебно висока класа. И покрај некои релевантни светски критики кои му забележуваат дека неговите клавирски изведби не секогаш се со потребната емоционална продуховеност, тој е толку совршено технички прецизен ...

За маестро Трпчески и во Америка не постои зборот на С (ФОТО)

Expres - 20.01.2020

За време на турнејата во САД ниту во писмената ниту во вербалните најави за настапите на маестро Симон Трпчески го нема зборот Северна. Во материјалот дистрибуиран за концертите на пијанистот со Симфонискиот оркестар на Њу Џерси секаде стои ...

Концертите во Штип во студени сали

Сител - 18.01.2020

Познатиот македонски пијанист Симон Трпчевски имаше настап на традиционалниот новогодишен концерт кој секоја година го организира средното музичко училиште „Сергеј Михаилов“ кој се одржа пред 20-тина дена.

„За многу години Македонци“ во изведба на Симон Трпчески во Њујорк (Видео)

MakPress - 19.01.2020

Професорот на на универзитетот „Колумбија“ во Њујорк и надворешен член на МАНУ Горазд Росоклија, на својот фејсбук профил објави видео на кое виртуозот Симон Трпчески, во присуство на уште неколку други, на пијано изведува дел од песната „За многу ...

Домот на културата во Штип нема радијатори – исчезнале!

Expres - 18.01.2020

„Центарот за култура нема затоплување со години затоа што сите радијатори преку ноќ или за кратко време едноставно ги снемало. Останаа само цевките, а над 50 радијатори изчезнаа како да се однесени некаде за старо железо.

Напад врз Симон Трпчески од активистка на СДСМ – сакала да му пише мо*ко

Expres - 18.01.2020

Активистката на СДСМ Видана Бошкова Мицевска жестоко го нападна пијанистот Симон Трпчески, кој прекина концерт во Штип поради тоа што во Домот на културата немаше греење. „Симон Трпчевски прекинал концерт во Штип заради лоши услови.

„Одговор“ од маестро Трпчески од Њујорк на прозивките за Штип (ВИДЕО)

Expres - 18.01.2020

Со посредство на Фејсбук-профилот на Горазд Росоклија, професор на универзитетот „Колумбија“ во Њујорк и член на МАНУ надвор од работниот состав, стигна „одговорот“ од пијанистот Симон Трпчески за прозивките од активисти на власта за прекинатиот ...

Концертите во Штип во студени сали

4NEWS - 18.01.2020

Познатиот македонски пијанист Симон Трпчевски имаше настап на традиционалниот новогодишен концерт кој секоја година го организира средното музичко училиште „Сергеј Михаилов“ кој се одржа пред 20-тина дена.

По критиките од власта: Маестро Симон Трпчески ги поздрави од Њујорк со „За многу години, Македонци“

Република - 18.01.2020

Откако се најде на немилост на власта бидејќи се пожали на лошите услови во Домот на културата во Штип, со посредство на Фејсбук-профилот на Горазд Росоклија, професор на Универзитетот „Колумбија“ во Њујорк и член на МАНУ надвор од работниот состав, ...

Трпчевски ја поздрави власта со „За многу години Македонци“ (ВИДЕО)

PressingTV - 18.01.2020

Откако се најде на немилост на власта бидејќи се пожали на лошите услови во домот на културата во Штип,со посредство на Фејсбук-профилот на Горазд Росоклија, професор на универзитетот „Колумбија“ во Њујорк и член на МАНУ надвор од работниот состав, ...

„Одговор“ од маестро Трпчески од Њујорк на шарените прозивки за Штип (ВИДЕО)

Курир - 18.01.2020

Со посредство на Фејсбук-профилот на Горазд Росоклија, професор на универзитетот „Колумбија“ во Њујорк и член на МАНУ надвор од работниот состав, стигна „одговорот“ од пијанистот Симон Трпчески за прозивките од активисти на власта за прекинатиот ...

Симон Трпчески настапи со Њу Џерси Симфони и прославената диригентка Шиjан Жанг

Република - 20.01.2020

Првите три концерти во новава година го доведоа нашиот прославен пијанист од светски глас Симон Трпчески во Соединетите американски држави каде што во регионот на Њу Џерси настапи со Њу Џерси Симфони и прославената диригентка Шиjан Жанг.

Симон Трпчески ја почна концертната сезона 2020 во САД

МКД - 20.01.2020

Познатиот пијанист Симон Трпчески првите три концерти во 2020 година ги одржа во Њу Џерси во САД. Првите три концерти во 2020 година пијанистот Симон Трпчески ги одржа во Соединетите Американски Држави каде што во регионот на Њу Џерси настапи со „Њу ...

Симон Трпчески ја почна концертната сезона 2020 во САД

Курир - 20.01.2020

Првите три концерти во 2020 година пијанистот Симон Трпчески ги одржа во Соединетите Американски Држави каде што во регионот на Њу Џерси настапи со „Њу Џерси симфони“ и познатата диригентка Шиан Жан од Кина.

Симон Трпчески ја почна концертната сезона 2020 во САД

А1 On - 20.01.2020

Првите три концерти во 2020 година пијанистот Симон Трпчески ги одржа во Соединетите Американски Држави каде што во регионот на Њу Џерси настапи со „Њу Џерси симфони“ и познатата диригентка Шиан Жан од Кина.

Симон Трпчески ја почна концертната сезона 2020 во САД

Нетпрес - 20.01.2020

Првите три концерти во 2020 година пијанистот Симон Трпчески ги одржа во Соединетите Американски Држави каде што во регионот на Њу Џерси настапи со „Њу Џерси симфони“ и познатата диригентка Шиан Жан од Кина.

Симон Трпчески ја почна концертната сезона 2020 во САД

Опсервер - 20.01.2020

– Првите три концерти во 2020 година пијанистот Симон Трпчески ги одржа во Соединетите Американски Држави каде што во регионот на Њу Џерси настапи со „Њу Џерси симфони“ и познатата диригентка Шиан Жан од Кина.

Симон Трпчески ја почна концертната сезона 2020 во САД

Вечер - 20.01.2020

Првите три концерти во 2020 година пијанистот Симон Трпчески ги одржа во Соединетите Американски Држави каде што во регионот на Њу Џерси настапи со „Њу Џерси симфони“ и познатата диригентка Шиан Жан од Кина.

Симон Трпчески ја почна концертната сезона 2020 во САД

Скопје инфо - 20.01.2020

Првите три концерти во 2020 година пијанистот Симон Трпчески ги одржа во Соединетите Американски Држави каде што во регионот на Њу Џерси настапи со „Њу Џерси симфони“ и познатата диригентка Шиан Жан од Кина.

ВО СВЕТОТ САЛИТЕ НЕ СЕ КАКО ВО ШТИП: Македонскиот пијанист Симон Трпчески ја почна концертната 2020 година во САД

Денешен - 20.01.2020

Првите три концерти во 2020 година македонскиот пијанист Симон Трпчески ги одржа во Соединетите Американски Држави каде што во регионот на Њу Џерси настапи со „Њу Џерси симфони“ и познатата диригентка Шиан Жан од Кина.

Симон Трпчески ја почна концертната сезона 2020 во САД

MakPress - 20.01.2020

Првите три концерти во 2020 година пијанистот Симон Трпчески ги одржа во Соединетите Американски Држави каде што во регионот на Њу Џерси настапи со „Њу Џерси симфони“ и познатата диригентка Шиан Жан од Кина.