TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ѓоковиќ преку Нишикори до полуфинале на „Вимблдон“

А1 On - 11.07.2018

Носителот на 12 Гренд-слем титули, Новак Ѓоковиќ (Србија) повторно покажа дека ја враќа својата најдобра форма и го елиминираше Кеј Нишикори (Јапонија) со 6:3, 3:6, 6:2, 6:2 за два часа и 38 минути игра.

Ѓоковиќ се пласираше во полуфинале на „Вимблдон“

Н.Македонија - 11.07.2018

Носителот на 12 Гренд-слем титули, Новак Ѓоковиќ (Србија) повторно покажа дека ја враќа својата најдобра форма и го елиминираше Кеј Нишикори (Јапонија) со 6:3, 3:6, 6:2, 6:2 за два часа и 38 минути ...

Прв до полуфинален билет на Вимблдон: Нишикори „падна“ пред Ѓоковиќ

Дерби - 11.07.2018

Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ е првиот полуфиналист на третиот грен слем турнир за оваа сезона Вимблдон. Ѓоковиќ во денешната битка на „Ол Ингланд Клаб“ го победи Кеи Нишикори со 3-1 во сетови со 6-3, 3-6, 6-2 и 6-2.

Ѓоковиќ во полуфинале на Вимблдон за прв пат по 2015

МКД - 11.07.2018

Новак Ѓоковиќ е прв полуфиналист на Вимблдон откако попладнево со 3-1 во сетови славеше над Кеи Нишикори. Трикратниот шампион на „Ол Ингленд клаб“, Новак Ѓоковиќ се пласираше помеѓу четритеи најдобри откако попладнево триумфираше над Кеи Нишикори на ...

Вимблдон: Нишикори елиминиран, Ѓоковиќ во полуфиналето

Спортски - 11.07.2018

Српскиот тенисер продолжува со победите на Вимблдон, денес го совлада Јапонецот за влез во полуфиналето. Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ се пласираше во полуфиналето на Вимблдон откако денес го совлада Кеи Нишикори со 3:1 во сетови (6:3, ...

Прво гренд слем полу-финале за Ѓоковиќ уште од 2016 година

TopSport - 11.07.2018

Новак Ѓоковиќ избори пласман во полу-финалето на Вимблдон. Спрскиот тенисер славеше над Кеи Нишикори со 3:1 (6:3, 3:6, 6:2, 6:2), за нешто повеќе од два и пол часа игра. Ѓоковиќ ја забележа 14.победа во меѓусебните дуели со Нишикори и воедно се ...

По 2016 прво полуфинале за Ѓоковиќ, со атомски тенис го „среди“ Нишикори

Gol.mk - 11.07.2018

Некогашниот најдобар тенисер на светот Новак Ѓоковиќ продолжува со одличните игри на Вимблдон, откако без многу мака успеа да обезбеди место меѓу четирите најдобри на „Олд Ингланд Клуб“. За првиот српски рекет ова е прво Грен слем полуфинале по ...

Ѓоковиќ игра како некогаш - полуфинале на Вимблдон!

Sport 1 - 11.07.2018

Поранешниот рекет број еден, Новак Ѓоковиќ, го совлада Јапонецот Кеи Нишикори со 3-1 во сетови во четвртфиналето на Вимблдон и се пласираше во полуфиналето. Ѓоковиќ го совлада јапонскиот тенисер по два часа и 38 минути борба со 6-3, 3-6, 6-2, 6-2.

Ѓоковиќ прв до полуфинален билет

Екипа - 11.07.2018

Новак Ѓоковиќ е првиот полуфиналист на Вимблдон откако српскиот тенисер успеа да триумфира над Кеи Нишикори со 3-1 во сетови. Тој влезе во мечот со убедливи 13-2 во досегашниот дуел против ривалот од Јапонија, по што на централниот терен повторно ја ...

„Вимблдон“ попушта во судирот со Мундијалот во Русија

Н.Македонија - 11.07.2018

Организаторите на тенискиот гранслем-турнир „Вимблдон“ нема да го менуваат времето на одигрување на финалето во машка конкуренција, и покрај тоа што предвидениот термин е во судир со завршниот меч на Светското првенство во Русија, но ќе им дозволат ...

Скромна прослава за 4-годишнината од бракот: Вака Ѓоковиќ и честиташе на Јелена!

Точка - 11.07.2018

Најдобриот тенисер, Новак Ѓоковиќ, и неговата сопруга Јелена Ѓоковиќ, вчера прославиле четири години од нивниот брак, пишува Glossy. После повеќегодишната врска, пред четири години застанаа на лудиот камен и направиле интимна свадба, на која ...

Ќе се пронајдат милион жени- Ѓоковиќ со моќна порака и ја честиташе годишнината од бракот на Јелена (ФОТО)

Курир - 11.07.2018

Познатиот тенисер Новак Ѓоковиќ на денешен ден пред четири години стапи во брак со сопругата Јелена Ѓоковиќ со која има две деца. -Денеска е нашата годишнина од бракот. Имам толку многу љубов за мојата сродна душа.

Тука сум да докажам дека сум најдобра

Вечер - 11.07.2018

Поранешниот светски женски тениски рекет број еден Американката Серена Вилијамс се пласираше во полуфиналето на третиот грен слем турнир сезонава – Вимблдон. Таа во четвртфиналето со пресврт ја совлада Италијанката Камила Џорџи со 3:6, 6:3, 6:4.

Вилијамс: Tука сум за да докажам дека се вратив

Курир - 11.07.2018

Американската тенисерка Серена Вилијамс се пласира во полуфиналето на Вимблдон. Таа вели дека имала голема желба да докажа дека се враќа на старите патеки. – Се чувствувам одлично. Ова е само мојот четврти турнир по враќањето.

Бекер: Ѓоковиќ игра во препознатливата форма

А1 On - 10.07.2018

Легендарниот тенисер Борис Бекер смета дека Новак Ѓоковиќ игра во препознатливата форма и повторно ужива во тенисот, а поради тоа може далеку да стигне на Вимблдон. Најдобриот српски тенисер веќе втора седмица се натпреварува на турнирот и заедно со ...

Организаторите на Вимблдон му ја исполнија желбата на Ѓоковиќ, Федерер нема да игра на централниот терен

Дерби - 10.07.2018

Новак Ѓоковиќ потврди дека официјално побарал од организаторите на Вимблдон да игра на централниот терен во рамките на четвртфиналето, а денеска се покажа дека неговата реакција вроди со плод.

ВИДЕО: Нема сензација – Серена Вилијамс „се протна“ во полуфиналето

Спортклуб - 10.07.2018

Седумкратната шампионка на Вимблдон Серена Вилијамс со многу напор успеа да се пласира во полуфиналето на Вимблдон. Таа во четвртфиналето ја совлада Камелија Џиорџи со 2-1 во сетови. Италијанката водеше со 1-0, но немаше сили за пресврт.

Серена продолжува да чекори кон 24-тата Гренд Слем титула

Стандард - 10.07.2018

Американската Серена Вилијамс оствари пресврт со 3:6, 6:3, 6:4 против Камила Џорџи и се пласираше во полуфиналето на „Вимблдон“, каде ќе се сретне со Јулија Гергес. Со победата над Џорџи, Серена не само што е блиску до израмнување на рекордот на ...

Серена во полуфинална пресметка со Гергес

TopSport - 10.07.2018

Серена Вилијамс го продолжи „походот“ кон осма титула од Вимблдопн и 24. од гренд слем турнирите, откако загуби сет, но ја победи Италијанката Камила Џорџи за пласман во полуфиналето. Вилијамс, која се врати за 3:6/6:3/6:4 победа на „Централниот ...

Ѓоковиќ преку Нишикори до полуфинале на „Вимблдон“

Локално - 11.07.2018

Носителот на 12 Гренд-слем титули, Новак Ѓоковиќ (Србија) повторно покажа дека ја враќа својата најдобра форма и го елиминираше Кеј Нишикори (Јапонија) со 6:3, 3:6, 6:2, 6:2 за два часа и 38 минути игра.

Нишикори: Со Ѓоковиќ секогаш водиме војна

А1 On - 10.07.2018

Јапонскиот тенисер, Кеи Нишикори истакна дека очекува тежок четвртфинален натпревар против српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ на Вимблдон. Ова ќе биде нивен 16-ти меѓусебен дуел, при кои Ѓоковиќ досега има триумфирано дури 13 пати.

Серена ја преживеа и Џорџи за место во полуфиналето на Вимблдон

Екипа - 10.07.2018

Серена Вилијамс направи уште еден чекор напред кон нов трофеј на Вимблдон, славејќи над Камила Џорџи од Италија со 2-1 во сетови за место во полуфиналето од овој гранслем турнир. Американката немаше лесна задача, особено откако Џорџи го доби првиот ...

Серена не дозволи изненадување и против Гергес ќе игра за ново финале на Вимблдон

Gol.mk - 10.07.2018

Најголемата фаворитка за трофејот на Вимблдон, Серена Вилијамс , се намачи, но успеа да ја совлада Италијанката Камила Џорџи (3-6, 6-3, 6-4) за да се пласира во полуфиналето. Американката го загуби првиот сет во кој одигра под посакуваното нови, но ...

Надал има слободен ден: Ќе тренирам, ќе готвам, ќе гледам фудбал

Нова ТВ - 10.07.2018

Рафаел Надал вчера го „преслуша“ Чехот Јан Весели во осминафиналето на Вимблдон, во четврт-финалето го чека дуел со подобриот меѓу Хуан Мартин дел Потро и Жил Симон. Со оглед дека денешниот ден му е без натпреварувачки обврски во Лондон, Шпанецот ...

Кербер против Остапенко во полуфиналето на Вимблдон кај дамите

Сител - 10.07.2018

Анџелик Кербер и Јелена Остапенко го сочинуваат првиот полуфинален пар кај дамите на Гренд-слем турнирот во Лондон, Вимблдон. 11-носителка Германката Кербер во два сета ја победи Дариа Касаткина од со 6-3 и 7-5, додека нејзината противничка ...

Фаворитките без проблеми: Кербер - Остапенко е првиот полуфинале пар на Вимблдон!

Gol.mk - 10.07.2018

Фаворитките Анџелика Кербер и Јелена Остапенко без многу проблеми обезбедија место меѓу четирите најдобри на Вимблдон, и двете ќе го сочинуваат првиот полуфинален пар на овој Грен слем. Финалистката од пред две сезони, Кербер за час и половина ја ...

Дел Потро последен патник во четвртфиналето на Вимблдон

Сител - 10.07.2018

Хуан Мартин Дел Потро е последниот патник во четвртфиналето на Вимблдон во машка конкуренција. Аргентинецот кој ја има улогата на 5-ти носител во тежок меч кој траеше 4 часа 24 минути го победи Французинот, Жил симон Франција со 3:1 по сетови 7-6, ...

Дел Потро против Надал во четвртфиналето на „Вимблдон“

Стандард - 10.07.2018

Аргентинецот Хуан Мартин Дел Потро е последниот четвртфиналист на овогодинешниот „Вимблдон“. Петтиот носител Дел Потро пласираше 27 аса и го елиминираше Французинот Жил Симон со 7:6 (1), 7:6 (5), 5:7, 7:5 (5).

Надал: Малку ќе тренирам, ќе готвам и ќе гледам фудбал

Екипа - 10.07.2018

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал ги откри своите планови за денешниот слободен ден кој го има на Вимблдон откако вчера убедливо славеше против Весели и првпат од 2011 година стигна до четвртфиналето на турнирот.

Дел Потро „преживеа“, Остапенко и Кербер во полуфинале

TopSport - 10.07.2018

Хуан Мартин дел Потро ја заврши работата против Французинот Жил Симон за вторпат во кариерата да се пласира во четврт-финалето на Вимблдон, каде што ќе го чека светскиот број 1, Рафаел Надал.

Јелена Ѓоковиќ лута како рис: Не можела да го скрие гневот

Убавина и Здравје - 10.07.2018

Јелена била многу нервозна и тажна Иако јавноста е навикната да гледа широка насмевка на лицето на Јелена Ѓоковиќ, светските медиуми објавија фотографии на кои сопругата на Новак е многу нервозна и тажна.

Малку ќе тренирам, ќе готвам и ќе гледам фудбал

Вечер - 10.07.2018

Двократниот шампион на грен слем турнирот Вимблдон, Шпанецот Рафаел Надал се пласираше во четвртфиналето, откако го елиминира Чехот Јиржи Весели со 3:0 во сетови. Ова е прв палсман на првиот светски рекет во четвртфиналето по 2011 година.

Бекер: Џоковиќ повторно ужива во тенисот

1tv - 10.07.2018

Легендарниот Борис Бекер констатираше дека Новак Џокович повторно ужива во тенисот, па тоа е причината како би можел да стигне далеку на турнирот Вимблдон. Третиот грен слем во сезоната влезе во втората недела, а до четвртфиналето воглавно стигнаа ...

Незапаметена ситуација на Островот: Вимблдон донесе одлука за „спорниот“ термин ако Англија игра во финале на СП

Дерби - 10.07.2018

Секоја четврта година, натпреварувањата на тенискиот турнир Вимблодон и натпреварите на светските фудбалски првенства се поклопуваат едни со други, но овојпат, распоредот посака и на двете важни случувања да се поклопат и термините кога е во прашање ...

(ФОТО) Серена Вилијамс, поради Вимблдон, ги пропуштила првите чекори на својата ќерка!

Екран - 10.07.2018

Вработените мајки како тенисерката Серена Вилијамс понекогаш пропуштаат важни моменти од животот на своите деца. Така тениската ѕвезда во саботата открила дека нејзината 10. месечна ќерка, Алексис Олимпиа ги направила првите чекори, а таа не била ...

Кој прв ќе попушти?: Ѓоковиќ, Федерер и Надал како машини на Вимблдон

Нова ТВ - 09.07.2018

Новак Ѓоковиќ ја мина и четвртата пречка на Вимблдон. Српскиот тенисер во осминафиналето славеше над Русинот Кирил Хачанов со 6:4, 6:2, 6:2 за еден час и 49 минути игра. Негов нареден ривал на гренслемот во Лондон ќе биде Јапонецот Кеи Нишикори кој, ...

Вимблдон 2018: Федерер И Надал изборија четврtфинале

Телма - 09.07.2018

Водечките светски тенисери Рафаел Надал и Роже Федерер изборија пласман помеѓу најдобрите осум на Грен Слемот Вимблдон.Првиот носител на турнирот, Роже Федерер без загубен сет во мечот со Адријан Манарино се проби до четврфиналето.

Ѓоковиќ убедлив против Качанов за пласман во четвртфиналето на Вимблдон

МКД - 09.07.2018

Новак Ѓоковиќ одигра одлична партија против Карен Качанов од Русија, го совлада со убедливи 3-0 во сетови и се пласираше меѓу осумте најдобри тенисери на Вимблдон. Новак Ѓоковиќ покажува одлични партии на Вимблдон, српскиот тенисер како полека да ја ...

Првите десет носителки на Вимблдон се елиминирани пред четвртфиналето!

МКД - 09.07.2018

Со денешниот пораз на седморангираната Каролина Плишкова, елиминирани се сите топ 10 носителки на Вмблдон, момент кој се случува прв пат во историјата на овој голем турнир. Плишкова денеска беше поразена од Кики Бертенс со 6-3 и 7-6, таа беше ...

Ѓоковиќ: Паѓаше мрак, а јас сакав сè да се заврши денес!

Gol.mk - 09.07.2018

Новак Ѓоковиќ повторно наликува на оној стариот, оној кој самоуверено и без да му даде шанса на противникот успеваше да стигне до трофејот на Вимблдон. Последна негова жртва беше Русинот Карен Качанов, кој едноставно успеа да парира само во првите ...

Ѓоковиќ го реши Качанов, Надал во четвртфинале по седум години пауза

Екипа - 09.07.2018

Новак Ѓоковиќ покажа дека големата криза е далеку зад него одигрувајќи уште еден добар меч на Вимблдон, славејќи со 3-0 над Русинот Качанов за пласман во четвртфиналето од овој гранслем турнир.

Ѓоковиќ објасни зошто навива за Хрватска: „Животната борба“ на спортистите е пример...

Gol.mk - 09.07.2018

Новак Ѓоковиќ реди победи на третиот Грен слем оваа сезона Вимблдон, но српските фанови не престануваат со критиките заради неговата изјава поврзана со Светското фудбалско првенство во Русија.

Ѓоковиќ „гази“ на Вимблдон: Лесно совладан и Качанов за пласман во четвртфинале

Gol.mk - 09.07.2018

Нова извонредна партија на Вимблдон одигра Новак Ѓоковиќ , кој полесно од очекуваното со убедливи 3-0 (6-4, 6-2, 6-2) го совлада Русинот Карен Качанов и се пласира во четвртфиналето, што е негово десетто во кариерата на престижниот Грен слем турнир.

Нова маестрална партија за Надал, во три сета совладан Весели

Gol.mk - 09.07.2018

Рафаел Надал ја продолжува серија без загубен сет во Вимблдон и можеби полесно од очекуваното се пласира во четвртфиналето на најпрестижниот тениски турнир во сезоната. Популарниот Рафа за нешто помалку од два часа со максимални 3-0 го среди Јиржи ...

Ѓоковиќ безбедно до четвртфинале, Надал ќе го чека својот противник до утре

Дерби - 09.07.2018

Организаторите на Вимблдон решија да го прекинат осминафиналето меѓу Дел Потро и Симон по завршувањето на третиот сет и да ја префрлат завршницата за утрешниот ден, додека Новак Ѓоковиќ во три сета го реши својот дуел со Карен Хачанов.

Српската јавност „удри“ по Ѓоковиќ, а тој: Спортот е над верата, расата и нацијата

Sport 1 - 09.07.2018

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ реагираше на коментарите на јавноста за неговата поддршка упатена до фудбалерите на Хрватска на Светското првенство. Ѓоковиќ е остро критикуван бидејќи ја поддржува Хрватска на Мундијалот, особено бидејќи ...

Надал го положи и четвртиот испит за место меѓу осумте најдобри на Вимблдон

Дерби - 09.07.2018

Рафаел Надал го подигнува нивото на игра од меч во меч, па со добар ритам и одличен тенис ја отвори и втората недела на Вимблдон поради што сосема заслужено се најде во четвртфиналето на турнирот.

Федерер се пласираше во четвртфиналето на Вимблдон

Кајгана - 09.07.2018

Лондон, 9 јули 2018 (МИА) - Осумкратниот шампион на Вимблдон, Швајцарецот Роџер Федерер се квалификуваше по 16-ти пат во четвртфиналето на Отвореното првенство на Велика Британија во тенис.

ВИДЕО: Федерер и Надал изборија четвртфинале, се чека Ѓоковиќ

Спортклуб - 09.07.2018

Двајцата први носители на Вимблдон оваа година Рожер Федерер и Рафаел Надал се пласираа во четвртфиналето на Вимблдон. Двајцата постигнаа победи од 3-0 во сетови. Федерер беше подобар од Андриано Манарино од Франција, додека Надал го совлада Чехот ...

Надал во четвртфиналето на Вимблдон за прв пат по седум години

Sport 1 - 09.07.2018

Светскиот рекет број 1 Рафаел Надал се пласираше во четвртфиналето на Вимблдон за прв пат по 2011 година, откако во три сета го совлада Јири Весели. Шпанецот кој е втор носител на грен-слем турнирот славеше со 6-3, 6-3 и 6-4.