TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Казнени налози за три лица од Свети Николе за непочитување на полицискиот час

А1 On - 26.03.2020

Три граѓани на Свети Николе, не ја почитувале забраната за движење од 21.00 часот, до 05.00 часот, односно до 12.00 часот. Во соопштението на Јавното обвинителство, се вели дека еден од обвинетите, при прогласена епидемија на опасната заразна болест ...

Полицијата регистрираше 66 прекршувања на забраната за движење во изминатите 24 часа

Курир - 26.03.2020

Вкупно 66 лица во изминатите 24 часа ја прекршиле забраната за движење на територија на Македонија. Според информациите на Курир, од нив едно лице е над 67 годишна возраст од Тетово, а три лица се под 18 години од кои две од Свети Николе и едно од ...

Забрана за движење од 16 до 05 часот за време на викендите

Телма - 25.03.2020

Владата, на денешната седница, донесе одлука со која во викендите се забранува движењето на сите граѓани од 16 до 5 часот за да се забави ширењето на коронвирусот и да се заштити населението.

Спасовски: Новата забрана за движење во викенд е за поголема заштита, остануваат да важат и претходните

Канал5 - 25.03.2020

За време на викенд (сабота и недела) за сите граѓани се забранува движењето од 16 часот до 5 часот наредниот ден. Одлуката ја донесе Владата, а на Фејсбук ја соопшти премиерот Оливер Спасовски.

Владата донесе одлука за забрана на движење на сите граѓани викендот од 16 до 5 часот

Сител - 25.03.2020

Се забранува движењето на сите граѓани за време на викендот (сабота и недела) од 16 часот до 5 часот, одлучи Владата на денешната седница со цел поголема заштита на населението од ширењето на коронавирусот.

Забрана за движење на сите граѓани за време на викенд од 16:00 до 05:00 часот

Женски магазин - 25.03.2020

Првиот човек на здравството сподели ан својот фејсбук профил за најновата мерка за заштита од коронавирус. „НАЈНОВА ИНФОРМАЦИЈА: Забрана за движење на сите граѓани за време на викенд (сабота и недела) во периодот од 16:00 до 05:00 часот“, напиша ...

Забрана за движење од 16 до 5 часот за време на викендите, нова мерка на Владата

Сакам да кажам - 25.03.2020

На денешната владина седница донесена е уште една мерка со која се ограничува движењето на граѓаните за време на викендите. Во сабота и недела се забранува движење на сите граѓани од 16 до 5 часот наутро.

За време на викендите се забранува движење од 16 до 5 часот

Макфакс - 25.03.2020

Со цел уште поголема заштита од ширењето на коронавирисот, Владата денеска донесе одлука за дополнителна рестрикција на движењето на населението за време на викенд. Како што објвави техничкиот министер, Оливер Спасовски на „Фејсбук“, за време на ...

Најнова информација: се забранува движење за сите граѓани за време на викенд од 16:00 од 05:00 часот!

Струмица Денес - 25.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, пред малку соопшти дека се забранува движење на сите граѓани за време на викенд (сабота и недела) во периодот од 16:00 до 05:00 ...

За викенд полициски час од 16 ч. попладне до 05 ч. наутро

Нова ТВ - 25.03.2020

Владата ги заострува мерките против ширењето на коронавирусот. За време на викендите ќе биде забрането излегување од дома за сите граѓани во периодот од 16 часот попладне до 05 часот наутро.

Нова засилена мерка – полицискиот час за викенд ќе почнува во 16 часот и ќе важи за сите граѓани

А1 On - 25.03.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски, информираше дека Владата донела одлука за дополнителна рестрикција за време на викендите. Тој посочи дека се воведува забрана за движење во периодот од 16 часот до 5 часот наутро.

Во сабота и во недела полицискиот час ќе почнува од 16 часот

360 степени - 25.03.2020

За време на викендот, односно во сабота и во недела, полицискиот час ќе почнува од 16, наместо од 21 часот, како што е во работни денови. Тоа е предвидено со одлуката на Владата за дополнително ограничување на движењето на граѓаните.

Забрането движење за сите граѓани во период од 16 до 5 часот за време на викенд

ТВ21 - 25.03.2020

На крајот од денешната прес конференција на министерот Венко Филипче беше посочено дека Владата донесе одлука за зголемување на полицискиот час, односно се воведува забрана за движење на сите граѓани од 16 часот до 5 часот за време на ...

Последна вест: Сабота и недела полициски час од 16 до 05 часот

AKO - 25.03.2020

НАЈНОВА ИНФОРМАЦИЈА: Забрана за движење на сите граѓани за време на викенд (сабота и недела) во периодот од 16:00 до 05:00 часот, објави Министерот за здравство, Венко Филипче. Полицискиот час досега беше од 21 часот навечер до 05 ...

Дополнителна рестрикција на движењето на населението за време на викенд!

OhridNews - 25.03.2020

Владата денеска донесе одлука за дополнителна рестрикција на движењето на населението за време на викенд. Во работните денови останува досега важечката мерка, согласно која забрането е движење на сите лица од 21 до 05 часот.

Викендов се проширува полицискиот час, ќе трае од 16 до 5 часот

Радио МОФ - 25.03.2020

Во текот на претојниот викенд забраната за движење во С. Македонија се проширува и ќе започнува во 16 часот, одлучи Владата на денешната седница. „Со цел уште поголема заштита на населението од ширењето на коронавирисот, Владата денеска донесе ...

Владата забрани движење за сите граѓани од 16 до 05 часот викендов

+инфо - 25.03.2020

Владата забрани движење за сите граѓани до 16 до 5 часот викендов, изјави владиниот портпарол Муамет Хоџа. Поригоризните мерки од викендов ги најави претходно министерот Филипче. – Сега Владата дискутира за предлогот на Комисијата за заразни болести ...

Со одлука на Владата забраната за движење во деновите на викендот, односно во сабота и недела, ќе започнува во 16:00 ...

Centar - 25.03.2020

На предлог на Комисијата за заразни болести, и по заклучок на Главниот координативен кризен штаб за целосна координација за спречување на внесување и ширење на коронавирусот COVID-19, Владата донесе одлука за измени и дополнувања на забраната на ...

За викенд, по 16 часот – дома

Expres - 25.03.2020

На денешната седница Владата донесе нова мерка за поголема заштита на населението од ширењето на коронавирусот, која предвидува за време на викенд граѓаните да можат да се движат од 05 до 16 часот.

Забрана за движење за време на викендот на цело население

ММС - 25.03.2020

Поради заштита на населението, Владата денеска донесе одлука за дополнителна рестрикција на движењето на населението за време на викендот, беше соопштено денеска за време на пресконференцијата на министерот за здравство, Венко Филипче.

Влада: Се забранува движењето на сите граѓани за време на викенд од 16 часот до 05 часот!

Бриф - 25.03.2020

Со цел уште поголема заштита на населението од ширењето на коронавирисот, Владата денеска донесе одлука за дополнителна рестрикција на движењето на населението за време на викенд. Се забранува движењето на сите граѓани за време на викенд (сабота и ...

ИТНО: Нови рестрикции на движењето од Владата

Пулс24 - 25.03.2020

ИТНО: Нови рестрикции на движењето од Владата Само што беше соопштено дека за време на викенд движењето ќе биде ограничено наместо од 21 часот, од 16 часот, па се до 5 часот ...

Викендот подолг полициски час -забрането движење од 16 до 5 часот

Независен - 25.03.2020

Владата донесе одлика да го продолжи полицискиот час во текот на викендот и место од 21 часот тој да почне од 16 часот. Ова го соопши портпаролот на Владата на прес конференцијата на министерот за здравство Венко ...

Се забранува движење од 16 до 5 часот за време на викендот

Вечер - 25.03.2020

Владата ги заостри мерките за забрана за движење на населението. Според новата одлука за време на викендот се забранува движењето од 16 часот попладне до 5 часот ...

Владата со нова одлука за подолг полициски час за време на викендите

24 Вести - 25.03.2020

На прес конференцијата на Владата е донесена одлука полицискиот час за време на викендите да биде продолжен и да трае од 16 часот до 5 часот следниот ...

Влада: Движење за време на викендите од 05 – 16 часот

Frontline - 25.03.2020

Владата одлучи да воведе нова рамка на забрана за движење во време на викенди т.е сабота и недела, од 05 до 16 часот. Владата на Република Северна Македонија на денешната седница со нови, дополнителни мерки за превенција на ширење на корона вирусот.

Полицискиот час за викенд ќе трае подолго

Кумановски м. - 25.03.2020

Полицискиот час во сабота и недела ќе започне во 16 часот и ќе трае до 5 часот наутро, соопштија од Владата на Република Северна Македонија. На сила ќе останат сите останати забрани, особено во Куманово каде се забранува организирање транспорт на ...

Владата донесе одлука полицискиот час за викенд да биде од 16 часот до 5 наутро

еМагазин - 25.03.2020

Владата на попладневната седница донела одлука за дополнителни рестрикции на движењата за викенд за сите граѓани, информираше владиниот портпарол Мухамед Хоџа по завршувањето на прес-конференцијата на министерот за здравство Венко Филипче.

Полициски час и за викенд, од 16 до 5 часот!

Слободен Печат - 25.03.2020

Со цел уште поголема заштита на населението од ширењето на коронавирисот, Владата денеска донесе одлука за дополнителна рестрикција на движењето на населението за време на викенд. Ова беше соопштено на крајот од денешната прес конференција на која ...

Владата забрани движење за викендот од 16 до 5 часот наутро

Фактор - 25.03.2020

Владата забрани движење на сите граѓани за време на викендот од 16 до 5 часот наутро. Ова е соопштено попладнево. Граѓаните треба да ги почитуваат сите мерки за заштита кои ги испорачаа надлежните.

Нови мерки, но и новозаболени

Н.Македонија - 25.03.2020

Владата донесе дополнителни ограничувања за движењето на граѓаните, министерот за економија Крешник Бектеши претстави мерки за справување со економските последици од пандемијата, а претседателот Стево Пендаровски вчера се обрати до јавноста, додекa ...

Во Грција над 750 прекршувања на забраната за движење

+инфо - 25.03.2020

Од понеделникот наутро кога стапи во сила забраната за непотребно движење на граѓаните, заклучно со вчера во 15 часот, грчката полиција регистрирала вкупно 766 прекршувања на мерката низ цела Грција, а на граѓаните им била изречена предвидената ...

Забрана за контакти ја става германската демократија на тест

Н.Македонија - 25.03.2020

Со воведување на забрана на контакти како нова мерка во борбата против ширењето на коронавирусот, Германија навидум ја става демократијата на тест, судејќи според коментарите на медиумите кои сметаат дека слободата не може да биде ограничена, ...

Владата донесе нови мерки за заштита на најранливите категории граѓани

Канал5 - 24.03.2020

Новите промени во полицискиот час ги испразни парковите каде вообичаено се собираат пензионерите. Нив ги замени полицијата која на клучните места каде што можеше да ги затекне вршеше контроли.

Осум лица од регионот не го почитувале полицискиот час

Тера - 24.03.2020

Синоќа трета вечер на сила беше полицискиот час. Видеото го направивме нешто пред 22 часот во центарот на Битола, на Широк сокак, „Булеварот 1 мај“, улиците „Васко Карангелевски“ и „Партизанска“.

Вкупно три жртви од коронавирусот на Кипар, попладнево стапи во сила целосна забрана на движење

А1 On - 24.03.2020

Кипарското Министерство за здравство попладнево соопшти дека уште две лица го загубиле животот од Ковид-19, со што бројката на жртви се зголеми на тројца, додека пак во земјата потврдени се вкупно 124 случаи на коронавирусот, јави дописничката на ...

Продолжен полицискиот час за дел од граѓаните

Алфа - 24.03.2020

Младите дома, постарите и пензионерите на улица. Новите правила за движење не создадоа посебен метеж. Напротив, тивки улици, празни автобуси, нормален проток на возила. Слична слика и пред маркетите каде нема гужва.

МВР: Управните служби ќе издаваат документи на постарите и на малолетниците во кој било термин надвор од траењето на ...

24Инфо - 24.03.2020

Поради одлуката на Владата на Р.С.Македонија за измени и дополнувања на одлуката за ограничување на движењето на граѓаните на целата територија во земјата (лицата од 67 години ќе смеат да се движат само од 5 часот наутро до 11 часот, a младите лица ...

Трета ноќ полициски час

Денешен - 24.03.2020

Вечерва од 21 часот трета ноќ по ред почна полицискиот час односно забраната за движење на граѓаните во ноќните часови како мерка за заштита на населението и справување со коронавирусот. Од вчера важи одлуката за ограничување на движењето за младите ...

Три лица не се придржувале на забраната за движење во Гостивар

Слободен Печат - 24.03.2020

Тие се движеле низ подрачјето на градот во време на забрана за движење на населението од 21 до 5 ...

МВР: Граѓаните над 67 и под 18 години со термин за лични исправи во време на забрана на движење, да дојдат било кој ...

А1 On - 24.03.2020

Возрасните над 67 години и помладите од 18 години ако имаат закажани термини за издавање лични документи во времетраење на забраната за нивно движење можат да дојдат во било кој термин надвор од траењето на забраната за да ја завршат постапката, ...

МВР: Граѓаните над 67 и под 18 години со термин за лични исправи во време на забрана на движење, да дојдат било кој ...

Канал5 - 24.03.2020

На подрачјето на Скопје од 8 до 16 часот ќе работат пунктовите во МРТВ, Беко, Ѓорче Петров, Бутел и Драчево. Управните служби во сите останати сектори за внатрешни работи се со истото работно време, од 8 до 16 часот.

МВР: Тие што имаат закажан термин за биометриски документи ќе бидат примени во кој било термин

Макфакс - 24.03.2020

Поради одлуката на Владата за измени и дополнувања на одлуката за ограничување на движењето на граѓаните на целата територија во земјата (лицата од 67 години ќе смеат да се движат само од 5 часот наутро до 11 часот, a младите лица до 18 години, од ...

МВР: Граѓаните над 67 и под 18 години со термин за лични исправи во време на забрана на движење, да дојдат било кој ...

Опсервер - 24.03.2020

– Возрасните над 67 години и помладите од 18 години ако имаат закажани термини за издавање лични документи во времетраење на забраната за нивно движење можат да дојдат во било кој термин надвор од траењето на забраната за да ја завршат постапката, ...

МВР: Граѓаните над 67 и под 18 години со термин за лични исправи во време на забрана на движење, да дојдат било кој ...

Слободен Печат - 24.03.2020

Возрасните над 67 години и помладите од 18 години ако имаат закажани термини за издавање лични документи во времетраење на забраната за нивно движење можат да дојдат во било кој термин надвор од траењето на забраната за да ја завршат постапката, ...

МВР: Граѓаните над 67 и под 18 години со термин за лични исправи да дојдат во кој било термин

+инфо - 24.03.2020

Возрасните над 67 години и помладите од 18 години ако имаат закажани термини за издавање лични документи во времетраење на забраната за нивно движење можат да дојдат во било кој термин надвор од траењето на забраната за да ја завршат постапката, ...

МВР: Граѓаните над 67 и под 18 години со термин за лични исправи во време на забрана на движење, да дојдат било кој ...

ТВ21 - 24.03.2020

Возрасните над 67 години и помладите од 18 години ако имаат закажани термини за издавање лични документи во времетраење на забраната за нивно движење можат да дојдат во било кој термин надвор од траењето на забраната за да ја завршат постапката, ...

МВР: Граѓаните над 67 и под 18 години со термин за лични исправи да дојдат кога било вон забраната

Вечер - 24.03.2020

Возрасните над 67 години и помладите од 18 години ако имаат закажани термини за издавање лични документи во времетраење на забраната за нивно движење можат да дојдат во било кој термин надвор од траењето на забраната за да ја завршат постапката, ...

МВР: Граѓаните над 67 и под 18 години со термин за лични исправи во време на забрана на движење, да дојдат било кој ...

Бриф - 24.03.2020

Возрасните над 67 години и помладите од 18 години ако имаат закажани термини за издавање лични документи во времетраење на забраната за нивно движење можат да дојдат во било кој термин надвор од траењето на забраната за да ја завршат постапката, ...

МВР: Граѓаните над 67 и под 18 години за лични исправи да дојдат во било кој термин надвор од забрана

Независен - 24.03.2020

Возрасните над 67 години и помладите од 18 години ако имаат закажани термини за издавање лични документи во времетраење на забраната за нивно движење можат да дојдат во било кој термин надвор од траењето на забраната за да ја завршат постапката, ...