TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тестовите на двајцата лидери негативни, во изолација само четворица новинари на Канал 5

Нова ТВ - 10.04.2020

Тестовите за коронавирус на двајцата лидери на партиите Зоран Заев и Христијан Мицковски се направени на средина на инкубациониот период од 14 дена. Ова за министерот за здравство Венко Филипче и епидемиолозите е доволен факт за да не одат во ...

Филипче: Тестот на Заев негативен на коронавирус

Р.С.Европа - 10.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека тестот за коронавирус на претседателот на СДСМ, Зоран Заев е негативен. Заев е во самоизолација, како и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски откако се обелодени дека позитивен на ...

Заев и Мицкоски во самоизолација поради сомнежи за коронавирус

Р.С.Европа - 10.04.2020

Лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски, се во самоизолација, откако имале контакт со новинар заболен од коронавирус. И кај нас политичари може да се заразат со Ковид 19.

Спасовски: Со олеснување ги примив резултатите дека Заев и Мицкоски се негативни на коронавирусот

А1 On - 10.04.2020

„Со олеснување ги примив резултатите со кои се потврдува дека лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски имаат негативни резултати на тестовите за КОВИД-19“, напиша на својот профил на Фејсбук премиерот Оливер Спасовски.

Четворица вработени од „Канал 5“ во изолација, откако на главниот уредник му беше дијагностициран коронавирус

А1 On - 10.04.2020

Четворица вработени во телевизијата „Канал 5“ ќе бидат во домашна самоизолација, бидејќи дента, кога главниот уредник Гоце Михајловски ги добил првите симптоми, тие биле на работа. Ова го соопшти новинарката Тамара Стојкова, а пак, министерот за ...

Заев и мицкоски немаат коронавирус, но од денеска се во изолација поради интервју со заразен новинар

Сакам да кажам - 10.04.2020

Во Македонија се потврдени уште 48 случаи на коронавирус, додека во земјата почна најдолгиот полициски час ...

Четворица вработени во Канал 5 во самоизолација

360 степени - 10.04.2020

Четворица вработени во телевизијата Канал 5 од денеска ќе бидат во самоизолација. Ова го соопшти новинарката Тамара Стојкова од Канал 5, која вклучувањето на прес-конференцијата на министерот за здравство, Венко Филипче, не го искористи да постави ...

Четворица вработени во Канал 5 телевизија се во самоизолација

Слободен Печат - 10.04.2020

Од телевизијата наведоа дека Канал 5 продолжува да информира професионално и независно и покрај големиот предизвик со кој се соочени во моментов. Претставник на Канал 5 телевизија на денешната прес-конференција на министерот за здравство Венки ...

Филипче: Максимална одговорност и почитување на владините мерки

МКД - 10.04.2020

На Христијан Мицкоски и на Зоран Заев денеска им е наложена самоизолација од една недела, затоа што нивниот контакт во студиото на ТВ Канал 5 со заразениот новинар бил пред една недела, а нивните тестови се негативни.

Уште четворица новинари од Канал 5 во самоизолација

Фокус - 10.04.2020

Новинарка од телевизијата на Канал 5 на прес конференцијата на министерот за здравство, Венко Филипче се вклучи и соопшти дека уште четворица новинари на Канал 5 се во самоизолација. Сепак новинарите од Телма се интересираа што ќе биде и со ...

Филипче: Тестирањата на Заев и Мицкоски беа брзи зашто имаат контакти со многу луѓе

360 степени - 10.04.2020

И Зоран Заев и Христијан Мицкоски се негативни на тестовите за коронавирус откако беа тестирани поради контакт со новинарот и уредник во Канал 5 ТВ, Гоце Михајлоски кој е позитивен на вирусот.

Четворица вработени во Канал 5 телевизија се во самоизолација

Денешен - 10.04.2020

Претставник на Канал 5 телевизија на денешната прес-конференција на министерот за здравство Венки Филипче, информираше дека четворица вработени во телевизија се во самоизолација заради заболувањето од корона вирус на главниот и одговорен уредник на ...

Филипче: Заев една недела во изолација, сите кои имале контакт со лидерите не треба да се тестираат и изoлираат

Фокус - 10.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче попладнево го потврди негативниот тест на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Порача дека ќе биде во изолација уште една недела, со опглед да тоа што поминала една недела од контактот со заразениот новинар од Канал 5.

Заев негативен, ќе биде една недела во самоизолација

Press24 - 10.04.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев е негативен на денешното тестирање за Ковид-19, информираше предмалку министерот за здравство Венко Филипче. Нему му е препишана самоизолација во времетраење од една недела.

(ВИДЕО) Заев негативен на корона вирусот

Независен - 10.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче соопшти дека тестирањето на лидерот на СДСМ Зоран Заев покажало дека тој е негативен на корона вирусот. Се продолжува согласно препораките за сите, односно тој треба да остане во дополнителна самоизолација една ...

Филипче: Досега направени се вкупно 7.067 тестирања на Ковид-19 вирусот

CivilMedia - 10.04.2020

Лидерите на двете најголеми политички партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски се негативни на коронавирус, тие остануваат во домашна изолација. Во однос на двајцата лидери на партиите – сите оние кои што досега имале контакт со нив ...

Филипче: Мицкоски и Заев беа тестирани брзо поради тоа што имаат интензивни контакти со многу луѓе, медиуми…

ТВ21 - 10.04.2020

Министерот Венко Филипче ги коментираше нападите од социјалните мрежи за брзината на тестирање на лидерите на политичките партии. „Сакам да дадам после оние коментари за јавноста, во однос на брзината на тестирањето со која пристапивме кон лидерите ...

Негативни се тестовите на двајцата лидери на партии, уште 4 колеги од Канал 5 во изолација

OhridNews - 10.04.2020

Резултатот на тестот на лидерот на СДСМ Зоран Заев е негативен, изјави пред малку на прес конференција министерот за здравство Венко Филипче. Претходно, тој, попладнево изјави дека коронатестот е негативен и кај лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан ...

Заев негативен на Ковид – 19

Опсервер - 10.04.2020

Скопје, 10 април 2020 () – Негативни се резултатите за коронавирус кај лидерот на СДСМ Зоран Заев, објави министерот за здравство Венко Филипче. -Се продолжува со препораките, а тоа е самоизолација од една недела за двајцата лидери со оглед на тоа ...

Заев и Мицкоски негативни на коронавирусот, во изолација една недела

Кумановски м. - 10.04.2020

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Христијан Мицкоски и Зоран Заев се негативни на коронавирусот, но и покрај тоа ќе останат во самоизолација една недела, информираше на прес конференција министерот за здравство Венко Филипче.

Заев и Мицкоски се негативни, нема тестирање и самоизолација за тие кои контактирале со лидерите

+инфо - 10.04.2020

Пред половина час стигна резултатот на лидерот на СДСМ Зоран Зеав и тој е негативен. Се продолжува според стандардните препораки, а тоа е дека е попишана задолжителна самоизолација од една недела од денешниот ден, соопшти на редовната прес ...

Четворица вработени во Канал 5 во самоизолација

Република - 10.04.2020

Денеска на прес-конференцијата на министреот за здравство Венко Филипче во делот новинарите прашуваат, новинарка од ТВ Канал 5 упати апел до сите гледачи да се чуваат, и извести дека четворица вработени во телевизијата се испратени во самиозолација.

Сите кои биле во контакт со Мицкоски и Заев, не се во ризик и нема потреба од тестирање

ТВ21 - 10.04.2020

Сите оние кои биле контакт со лидерите на двете најголеми партии Христијан Мицкоски и Зоран Заев, нема да бидат тестирани, со оглед на негативните тестови и на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и на лидерот на СДСМ.

Заев не е заразен со корона вирус, во домашна самоизолација и тој и Мицковски

Вечер - 10.04.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев нема корона вирус. Лабораториските анализи на Институтот за јавно здравје покажуваат дека тој не е заразен со ковид 19, тестот е негативен.Ова го потврди министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес ...

„Канал 5“ не постави прашање до министерот за здравство, се заблагодарија за поддршката

Бриф - 10.04.2020

На денешната прес конференција на министерот за здравство Венко Филипче, од „Канал 5“ телевизија не поставија прашање до министерот, туку се заблагодарија за поддршката поради непријатната вест.

(ВО ЖИВО) Филипче: Сите кои биле во контакт со Мицкоски и Заев не треба да се самоизолираат

Бриф - 10.04.2020

Тестовите на двата лидери на политичките партии ВМРО ДПМНЕ и СДСМ се негативни, соопшти на денешната прес конференција министерот за здравство Венко Филипче. Христијан Мицкоски и Зоран Заев добија препорака да се самоизолираат во траење на уште една ...

Четворица вработени од телевизија Канал 5 во самоизолација

еМагазин - 10.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче информираше дека епидемиолозите вршат анкета помеѓу вработените од „Канал 5“, а ќе се постапува според наодите. Просториите на телевизиите биле дезинфицирани.

Филипче: Сите оние кои биле во контакт со Заев или Мицкоски не треба да се тестираат или да бидат во самоизолација

Локално - 10.04.2020

Министерот Венко Филипче на денешната редовна прес-конференција изјави дека пред половина час, пристигна резултатот од тестот на претседателот Зоран Заев и тој е негативен. „Припишана му е самоизолација од 7 дена, затоа што претходно тој веќе се ...

Новите заболени во Куманово биле во контакт со претходните случаи

Кумановски м. - 10.04.2020

Зголемениот број на нови случаи во Куманово се пациенти кои претходно биле ставени во самоизолација, рече денеска на прес конференција министерот Венко Филипче. Новозаболените претходно биле во контакт со дијагностицирани лица од Куманово и во ...

Заев и Мицковски одат во изолација, позитивен е новинар на Канал5 кој беше во контакт и со двајцата

Пулс24 - 10.04.2020

Лидерите на двете најголеми партии, Зоран Заев и Христијан Мицкоски од денеска се во задолжителна домашна изолација. Минатата недела имаа интервјуа кај главниот уредник на канал 5 телевизија, за кој денеска се покажа дека е позитивен на корона ...

Заев е негативен, има уште седум дена изолација

Денешен - 10.04.2020

Информацијата штотуку ја соопшти Филипче. Му следуваат уште седум дена изолација, бидејќи поминале седум дена од интервјуто со заразениот Гоце Михајловски. Прес конференцијата ...

4 новинари од Канал 5 во домашна самоизолација

AKO - 10.04.2020

По дијагностицирањето на присуство на коронавирус кај главниот и одговорен уредник на Канал 5, 4 новинари од оваа телевизија доброволно останале во домашна самоизолација. Уредникот на оваа телевизија, Гоце Михајловски, е заболен од КОВИД 19 и се ...

Партиските лидери во изолација, позитивен новинар

Телма - 10.04.2020

Тестот на опозицискиот лидер е негативен, екс-премиерот се` уште ги чека резултатите од неговиот. Лидерите на двете најголеми партии, Зоран Заев и Христијан Мицкоски од денеска се во задолжителна домашна изолација.

Мицкоски: Останувам во самоизолација, иако резултатот за Ковид-19 ми е негативен

Курир - 10.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски со телефонско вклучување во вестите на Сител телевизија, истакна дека останува во самоизолација иако тестот за Ковид 19 му е негативен. -Направив тест, резултатите од тој тест се негативни, она што ми ...

Се тестираат сите лица кои биле во контакт со Мицкоски

Макфакс - 10.04.2020

Сите лица кои имале контакт со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се тестираат и се преземаат сите неопходни мерки, велат од опозициската партија преку соопштение. Мицкоски е негативен на коронавирусот, но ќе биде во самоизолација во ...

Ангеловска: Членови на владата имале контакт со Заев, чекаат насоки од Филипче дали ќе се тестираат

Канал5 - 10.04.2020

Лидерите на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ од денеска се во самоизолација. По информацијата дека главниот и одговорен уредник на Канал 5 Телевизија е позитивен на корона вирусот, Заев и Мицкоски направија тестови по што се уврди дека претседателот на ВМРО ДПМНЕ ...

Мицкоски: Останувам во самоизолација, иако резултатот за Ковид-19 ми е негативен!

Магазин - 10.04.2020

Претседателот на најголемата македонска политичка партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски со телефонско вклучување во вестите на Сител телевизија, истакна дека останува во самоизолација иако тестот за Ковид 19 му е негативен.

Во ВМРО-ДПМНЕ се тестирале сите кои контактирале со Мицкоски, во СДСМ доброволна самоизолација на оние кои контактирале ...

МКД - 10.04.2020

По објавувањето на информацијата дека лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски се изолација откако имаа интервјуа со заразен новинар, од двете партии велат дека ги преземаат сите мерки препорачани од надлежните институции.

И во СДСМ и во ВМРО-ДПМНЕ се преземаат здравствени превентивни мерки за заштита од корона

Алсат-М - 10.04.2020

По информациите дека лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски имале интервју со новинар кој заболен од коронавирусот и оти и двајцата се во самоизолација, од двете партии ...

Филипче на прес-конференција по 16 часот ќе соопшти за резултатите од корона-тестот на Заев

Нетпрес - 10.04.2020

Резултатите од тестот за присуствот нановиот тип коронавирус на претседателот на СДСМ, Зоран Заев се очекуваат околу 16 часот, a веднаш потоа министерот Венко Филипче ќе одржи прес-конференција на којашто ќе ги соопшти деталите, како и да информира ...

Канал 5 ТВ: Новинарот Михајловски имаше еден негативен тест, немаше симптоми кога беа Заев и Мицкоски

360 степени - 10.04.2020

Новинарот и уредник во Канал 5 ТВ, Гоце Михајловски, е заразениот новинар за кој утрово информираше министерот за здравство, Венко Филипче. Тој е и водител на емисијата „Само интервју“, во која во четвртокот и петокот гости му беа Зоран Заев и ...

Главниот уредник на Канал 5 прв новинар заразен од коронавирус во Македонија, Заев и Мицкоски во изолација

Алфа - 10.04.2020

Главниот уредник на Канал 5 Гоце Михајлоски е првиот заразен новинар од коронавирусот во Македонија, потврдија од телевизијата. Како што велат во своето писмено соопштение, првиот тест кој Михајлоски го направил на 7 април бил негативен, за два дена ...

И ВМРО-ДПМНЕ ќе оди во самоизолација

Независен - 10.04.2020

Откако министерот Венко Филипче објави дека и лидерот на ВМТО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, е ставен во самоизолација, бидејќи бил блиску до заразен новинар, во партијата се уште не знаат какви мерки ќе мора да преземат, но уверуваат дека и досега ги ...

Мицкоски за ТВ21: „Немам симптоми, се тестирав по итна постапка – но во секој момент може да се промени состојбата“

ТВ21 - 10.04.2020

„Немам никакви симптоми, одлично се чувствувам. Врз основа на препораки од медицинските лица овие седум дена, бидејќи веќе седум дена поминаа од контактот со лицето позитивно на коронавирус, ќе треба да останам во изолација“, вели лидерот на ...

И во СДСМ и во ВМРО-ДПМНЕ се преземаат здравствени превентивни мерки за заштита од корона

CivilMedia - 10.04.2020

По информациите дека лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски имале интервју со новинар кој заболен од коронавирусот и оти и двајцата се во самоизолација, од двете партии за МИА информираат дека лицата кои биле во секојдневен ...

Заев и Мицкоски од денес се во домашна изолација

Телма - 10.04.2020

Лидерите на двете најголеми политички партии во земјава, Зоран Заев и Христијан Мицкоски од денес се во домашна изолација. Ова го соопшти министерот за здравство Венко Филипче на обраќање утринава.

Во самоизолација и сопартијци на Мицкоски

Expres - 10.04.2020

По самоизолацијата на лидерот Христијан Мицкоски кој имаше интервју со новинар на една национална ТВ сза кој се покажа дека е позитивен на коронавирус, сите кои биле во контакт со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, ќе одат во самоизоолација, соопштуваат од ...

Заев и Мицкоски: Се чуствуваме добро, ги чекаме резултатите

OhridNews - 10.04.2020

По информацијата од министерот за здравство, Венко Филипче, дека претседателите на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ, се во домашна изолација и им се извршени тестирања за КОВИД-19, со изјави до јавноста се обратија Христијан Мицкоски и Зоран Заев.

ВМРО-ДПМНЕ: Сите што биле во контакт со Мицкоски се подготвуваат за самоизолација

Локално - 10.04.2020

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, по информациите дека лидерот на партијата Христијан Мицкоски е во самоизолација поради контактот со заразениот ТВ новинар, изјавидека сите кои биле во контакт со него се подготвуваат да се стават во ...

Заев и Мицкоски во изолација, новинар заболен од Ковид-19

Алсат-М - 10.04.2020

Лидерите на најголемите политички партии, Зоран Заев и Христијан Мицкоски се во изолација откако е утврдено дека имале интервју со новинар кој во меѓувреме добил позитивен тест на коронавирус.