TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Договорени и законите за судскиот совет и за судовите, нема договор за јавното обвинителство

Сакам да кажам - 16.04.2018

Власта и опозицијата ги договорија сите спорни детали за реформските закони од правосудството. На денешната седница на собраниската Комисија за политички систем и односи со заедниците, беа прифатени дел од амандманите поднесени од опозиционата ...

Пратениците од власта и опозицијата ги усогласија ставовите за законите на судските реформи

24 Вести - 16.04.2018

Во хармонична атмосфера, и без дебата во собраниска комисија поминаа дел од реформските закони за судството. Ова е епилогот, од викенд средбите меѓу власта и опозицијата на која се пеглаа несоглАсувањата, откако во четвртокот не беа изглАсани.

Реформи; Разликата меѓу власта и опозицијата останува кај главниот јавен обвинител

Алсат-М - 16.04.2018

Предлог измените во Законот за судовите и Судскиот совет, го поминаа второто читање во Собранието. Во Комисијата за политички систем, едногласно беа прифатени амандманите кои се однесуваат на дисциплинските мерки кон судиите во Законот за судовите.

Судиите ќе се разрешуваат по повеќе основи

Телма - 16.04.2018

Судиите што ќе откријат доверливи информации од предметите на кои работат, како и тие што нема да ги применат пресудите од Судот за човекови права во Стразбур, ќе бидат разрешени. Власта ги прифати амандманите на ВМРО ДПМНЕ, на Законот за судовите, ...

Постигнат договор за дел од законите за правосудство

Сител - 16.04.2018

Судиите кои нема да ги почиуваат одлуките од Судот за човекови права во Стразбург или кои ќе издадат калсифицирани податоци кои ги дознале во вршењето на својата функција ќе се соочат со разрешување.

(ВИДЕО) Ристовски: Претседателот на Врховен засега ќе има право на глас во Судскиот совет, подетално ќе се расправа во ...

А1 On - 16.04.2018

Законите за кривична постапка и Јавно обвинителство денеска не се најдоа на дневен ред на Комисијата за политички систем затоа што тие веќе се во парламентарна процедура, објасни заменикот министер за правда, Оливер Ристовски, по што додаде дека ...

Прифатени седум амандмани на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за судови и осум за Законот за Судски совет

Сител - 16.04.2018

Министерството за правда и работната група на СДСМ прифатиле дел од предлозите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во врска дисциплинската одговорност за судиите и гласањето во Судскиот совет. Врз основа на овој договор денеска во собраниската Комисија за ...

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

Канал5 - 16.04.2018

Власта и опозицијата ги усогласија ставовите за законот за судови и за Судскиот совет. За законите за кривична постапка и за јавниот обвинител допрва ќе се договараат. Со новиот закон за судови, судиите ќе бидат казнувани и разрешувани ако не ги ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се усогласуваат за реформите

Р.С.Европа - 16.04.2018

Во очекување на извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија работните групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат со усогласување на реформиските закони. Работните групи на партиите продолжуваат со разговорите за усогласување на ...

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

+инфо - 16.04.2018

Разидувањата на владејачкото мнозинство и опозицијата беа во однос на дисциплинската постапка за судиите. Работните групи на СДСМ и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги усогласиле ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет.

Маневски: Нема ниту една реформска одредба во законот за изменување и дополнување на законот  за судовите

Курир - 16.04.2018

Во Законот за изменување и дополнување на Законот за судовите, кој е ставен во Собраниска процедура, нема ниту една реформска одредба. Се е фарса. Иако долго време наголемо се најавуваа наводни судски реформи, од тоа нема ништо.

Останува уште Законот за судови, за ДИК и другите закони ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се договорија

Сакам да кажам - 16.04.2018

Работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ и викендов не ги усогласија ставовите за измените на Законот за судовите, а пред договор се за Законите за кривичната постапка и за Јавното обвинителство.

Речиси усогласени се законите за судски реформи

Телма - 15.04.2018

Работните групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ речиси целосно ги усогласија законите за судските реформи. Два од нив веќе утре ќе се најдат пред матичната Комисија за политички систем, која ќе покаже дали се апсолвирани разликите поради кои овие закони ...

Остро „НЕ“ за американскиот план за формирање Судско-медиумски совет

Сведок - 15.04.2018

Читам „из даљине“ и не можам да верувам. Американците смислиле да се формира Судско-медиумски совет или Комитет во Македонија, кој треба да ги реши проблемите во судството на релација судии-новинари, во делот на транспарентно судство.

Денеска втора шанса за судските реформи

Независен - 15.04.2018

Собраниската комисија за политички систем денеска ќе расправа за системскиот закон за судови и за законот за Судскиот совет, кои се дел од реформскиот пакет, а кои во четвртокот не дојдоа на ред за усвојување во парламентот.

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ му го спаси гласот на Вангеловски во Судскиот совет

Макфакс - 16.04.2018

На денешната седница на Комисијата за политички систем се расправаше за дисциплинската одговорност на судовите. Предлогот за измените во овој закон, кои се поставени во три дела, се поднесени од Министерството за правда и се усогласени со ...

Прифатени седум амандмани на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за судови и осум за Законот за Судски совет

Орбис - 16.04.2018

Министерството за правда и работната група на СДСМ прифатиле дел од предлозите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во врска дисциплинската одговорност за судиите и гласањето во Судскиот совет. Врз основа на овој договор денеска во собраниската Комисија за ...

ШТО Е ПРОБЛЕМАТИЧНО: ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ работат на усогласување на реформските закони

Фактор - 16.04.2018

Во очекување на извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија, работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат со усогласување на реформиските закони, пишува Радио Слободна Европа .

Власта и опозиција се усогласија за законите за судовите и за Судски совет

Слободен Печат - 16.04.2018

Работните групи на СДСМ и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги усогласиле ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на седницата што е во тек ги разгледува ...

Судските реформи добиваат втора шанса утре во Собрание, Власта и опозицијата со доближени ставови

Фактор - 15.04.2018

Системскиот закон за судови и законот за Судскиот совет утре во Собранието ќе добие втора шанса откако власта и опозицијата ги доближиле ставовите за време на викендов, објави Пост . Работните групи на ВМРО-ДПМНе и на СДСМ и во текот на викендот ги ...

Прифатени седум амандмани на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за судови и осум за Законот за Судски совет

Стандард - 16.04.2018

Министерството за правда и работната група на СДСМ прифатиле дел од предлозите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во врска дисциплинската одговорност за судиите и гласањето во Судскиот совет. Врз основа на овој договор денеска во собраниската Комисија за ...

Власта и опозицијата се договорија за реформските закони во судството

А1 On - 16.04.2018

Работните групи на власта и опозицијата ги усогласија ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на седницата ги разгледуваше амандманите кои се носат ...

Прифатени амандмани на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за судови и за Законот за Судски совет

Н.Македонија - 16.04.2018

Министерството за правда и работната група на СДСМ прифатиле дел од предлозите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во врска дисциплинската одговорност за судиите и гласањето во Судскиот совет. Врз основа на овој договор денеска во собраниската Комисија за ...

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

Фокус - 16.04.2018

Работните групи на СДСМ и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги усогласиле ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на седницата што е во тек ги разгледува ...

Прифатени седум амандмани на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за судови и осум за Законот за Судски совет

Локално - 16.04.2018

Министерството за правда и работната група на СДСМ прифатиле дел од предлозите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во врска дисциплинската одговорност за судиите и гласањето во Судскиот совет. Врз основа на овој договор денеска во собраниската Комисија за ...

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

Либертас - 16.04.2018

Работните групи на СДСМ и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги усогласиле ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на седницата што е во тек ги разгледува ...

СДСМ му прифати 15 амандмани на ВМРО-ДПМНЕ

Фактор - 16.04.2018

Министерството за правда и работната група на СДСМ прифатиле дел од предлозите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во врска дисциплинската одговорност за судиите и гласањето во Судскиот совет. Врз основа на овој договор денеска во собраниската Комисија за ...

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

Алсат-М - 16.04.2018

Работните групи на СДСМ и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги усогласиле ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на седницата што е во тек ги разгледува ...

Власта и опозиција согласни за законите за судовите и за Судски сoвет

Нова ТВ - 16.04.2018

Работните групи на СДСМ и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги усогласиле ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на седницата што е во тек ги разгледува ...

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

CivilMedia - 16.04.2018

Работните групи на СДСМ и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги усогласиле ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на седницата што е во тек ги разгледува ...

Власта и опозицијата постигнаа договор за реформите во судството

Макфакс - 16.04.2018

Работните групи на власта и опозицијата ги усогласија ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на седницата ги разгледуваше амандманите кои се носат ...

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

Сител - 16.04.2018

Работните групи на СДСМ и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги усогласиле ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на седницата што е во тек ги разгледува ...

Усогласени законите за судовите и за Судскиот совет

Н.Македонија - 16.04.2018

Работните групи на владејачката СДСМ и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги усогласиле ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судскиот совет. Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците ги разгледала амандманите ...

Власта и опозицијата постигнаа договор за реформите во судството

Точка - 16.04.2018

Работните групи на власта и опозицијата ги усогласија ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на седницата ги разгледуваше амандманите кои се носат ...

Власта и опозицијата постигнаа договор за реформите во судството

Правдико - 16.04.2018

Работните групи на власта и опозицијата ги усогласија ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судскиот совет. Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците на седницата ги разгледуваше амандманите што се носат ...