TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вкусен вегетаријански рецепт: Плескавици од тиквички

Магазин - 15.03.2019

За оние кои не се љубители на месото овие вегетаријански плескавици се идеален рецепт за ручек. Верувајте не ви е потребно многу време ниту мака, овие плескавици се прават експресно а се превскусни и што е најважно нискокалорични.

Свински котлети во сос од печурки: Сјаен предлог за совршен ручек

Gotvi.mk - 15.03.2019

Идеално јадење за ручек со вашето семејство, готово за 40 минути! Состојки: 4 свински котлети сол бибер 1 прстофат гранули лук 1 главица сечкан кромид 300 гр сечкани свежи шампињони 1 инстант крем супа од печурки (од кесичка) Начин на подготовка: ...

Многу вкусен: Швајцарски рости компир

Gotvi.mk - 15.03.2019

Доколку сте љубител на компири, ова јадење ќе ви стане омилено. Состојки: 4 компири маслиново масло магдонос сол сирење лута пиперка по вкус Начин на подготовка: Излупете и изрендајте 4 големи компири. Исцедете ги во чиста кујнска крпа.

Запечено пилешко со пармезан и лук: Вкусен оброк за целото семејство

Gotvi.mk - 15.03.2019

Вака подготвеното пилешко ќе ви стане омилен оброк! Состојки: 1/2 шолја путер 4 чешниња изрендан лук 3/4 шолји презла 1/2 шолја пармезан 1/2 шолја рендано чедар сирење 1/4 лажичка сушен магдонос 1/4 лажичка сушено оригано 1/4 лажичка бибер 1/8 ...

Полнет крап

Пулс24 - 15.03.2019

1 крап 1 кг компири 500 г моркови 3-4 чешниња лук 200 г суви црни сливи без семки 1 китка магдонос 1 лимон 1 лажица сув зачин масло, сол и мелен црн пипер Крапот го чистиме и го миеме. Го посолуваме од надвор и од внатре, и го намрсуваме со масло.

Тава со спанаќ, мелено месо и ориз

Мои рецепти - 15.03.2019

Често го приготвувам овој ручек. Некогаш наместо месо, додавам печурки, но денес, тавата беше со мелено месо. На загреано масло, запржете ги лукчето и кромидот. Потоа, додајте го сецканиот морков и праз.

Со помош на овој трик ќе го приготвите највкусниот помфрит! (РЕЦЕПТ)

Среќа.mk - 15.03.2019

Крцкав и вкусен помфрит кој едноставно се подготвува, во домашни услови. Потребни состојки: компири сол масло за готвење Подготовка: Излупете го компирот и исечете го на парчиња. Нека биде постојано во сад со вода за да не потемне.

Деликатес на денот: Пилешко со бадеми

Gotvi.mk - 15.03.2019

Направете вкусен ручек, пилешко со бадеми. Состојки: 500 гр. пилешко 2 моркови малку зелка пола праз соја сос вода 1 мала шолја бадеми Подготовка: Се сече на стапчиња пилешкото и се сечат и лупените моркови, па зелката.

Потпечено пилешко со пармезан и лук: Вкусен оброк за цело семејство

Убавина и Здравје - 15.03.2019

Вака приготвеното пилешко ќе стане вашиот омилено јадење Ова е одличен оброк, кој може да го приготвите за помалку од еден час. Пробајте, зошто да не?! Загрејте ја рерната на 175 степени. Стопете го путерот во тавче на тивок оган и потоа пропржете ...

Трик кој не сте го знаеле – Вака печениот компир ќе биде мек и вкусен

Gotvi.mk - 15.03.2019

Сите сакаме компир, а кога станува збор за печениот компир, има трик како да биде повкусен. Ќе биде помек и повкусен ако пред печење го валкате во брашно. Вака ќе има посебна арома и мекост.

Запечени тортиљи со пилешко и бешамел

Мои рецепти - 14.03.2019

Пилешкото месо се сечи на тенки и кратки ленти. Се додава сенф, сол, мешан сув зеленчук, мелен црн пипер и убаво се меша да се впијат зачините. Нека отстои 2 часа, па го динстаме. Во тава го ставаме месото додаваме масло и малку вода и динстаме со ...

Ручек за петка: Шпанска тортиља од рерна

Gotvi.mk - 14.03.2019

Многу вкусно јадење од компири… Состојки: 6 компири (околу 1 кг) 6 јајца 1 главица кромид 1 црвена пиперка 50 гр грашок 3 чешниња лук сол бибер масло Состојки за прилог: краставички зелени маслинки феферони ајвар сирење домати Начин на подготовка: ...

Посен ручек: Леќа со печурки

Gotvi.mk - 14.03.2019

Вкусно посно јадење… Состојки: 250 гр леќа 200 гр печурки 2 лажички сенф 2 чешниња лук масло сол бибер листови магдонос Начин на подготовка: Леќата потопете ја и оставете ја да отстои преку ноќ, па наредниот ден згответе ја, процедете, налијте со ...

Салата со тиквички и ореви

Мои рецепти - 14.03.2019

Кога излегува сезона на млади тиквички, многу често ја приготвувам оваа салата. Едноставна е, освежителна и пред се многу вкусна. Најпрво, тиквичката излупете ја, па исечете ја на кругови.

Кремаст печен компир со путер и пармезан

Gotvi.mk - 14.03.2019

Печен компир кој постојано ќе го правите… Состојки: 6-8 големи компири 50 гр путер 70 гр рендан пармзан 1 лажичка бибер Начин на подготовка: Компирите добро измијте ги и исечкајте ги на дебели кругови, од околу 1 см.

Швајцарски компир- вкусен рецепт кој редовно ќе го подготвувате

MTM - 14.03.2019

Ако сте љубител на компири, ова јадење сигурно ќе стане едно од вашите омилени. Потребно е: 4 големи компири маслиново масло магдонос сол сирење, лута пиперка по вкус Подготовка: 1. Излупете и изрендајте 4 големи компири.

Посен ѓувеч

Пулс24 - 14.03.2019

1/2 кг лупени компири 6 зелени пиперки 3 домати 3 моркови 1 тиквичка 1 главица кромид 1 чаша ориз 1 лажица сечкан магдонос 1 лажица црвен пипер масло, сол и мелен црн пипер На загреано масло во тенџере на оган пржете го исечканиот кромид додека се ...

Деликатес за постот: Риба во сос

Gotvi.mk - 14.03.2019

Направете вкусен ручек за постот. Состојки: 1 кг. ослич сол, брашно и масло 2 лимони 2 лажици маслиново масло 1 чешне лук 3 лажички сечен магдонос Подготовка: Се чисти и сече рибата на делови и се става сол.

Руско ќофте

Опсервер - 14.03.2019

Убава идеја за денешниот ручек … Потребно е: 500 г мешано мелено месо (говетско и свинско) 1 јајце неколку лажици лебни трошки 3 млади кромидчиња, ситно сецкани 300 г шампињони, сецкани на ливчиња 2 поголеми кисели краставички, исечени на стапчиња ...

Руско ќофте

Вечер - 14.03.2019

Убава идеја за денешниот ручек … Потребно е: 500 г мешано мелено месо (говетско и свинско) 1 јајце неколку лажици лебни трошки 3 млади кромидчиња, ситно сецкани 300 г шампињони, сецкани на ливчиња 2 поголеми кисели краставички, исечени на стапчиња ...