TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поплави и снежни врнежи на Балканот

Телма - 15.05.2019

Семејството и жителите на местото Бегов Хан, бројни спасувачки екипи на цивилната заштита ја продолжуваат денеска опсежната потрага за 6-годишното момче Ибрахим Мешељевиќ, кој возејќи точак, ја изгубил рамнотежата и вчера попладне паднал во ...

ВИДЕО: Драматично во БиХ - поплавите загрозуваат животи, водата го прекри цел град

Press24 - 15.05.2019

Поплавите во Босна и Херцеговина направија големи штети, а на Фејсбук се појави и снимка од Приједор кој се наоѓа под вода. На снимката може да се види дека дел од градот е под вода, а но и околината на шумите и нивите.

Службите подготвени за доаѓањето на Андреа

Н.Македонија - 15.05.2019

Невремето Андреа изминатиот викенд погоди делови на Хрватска, при што во Загреб силниот ветер корнеше дрвја и носеше покриви, поради што пожарникарската служба имаше над 150 интервенции, а десетина луѓе беа повредени.

(Видео) Вонредна состојба поради поплавите во Босна и Херцеговина

1tv - 15.05.2019

Во местото Бегов Хан кај Жепча шестгодишно момче паднало во поток, чиј водостој се зголеми како последица на обилните дождови. Неговата мајка скокнала по него за да го спаси, но безуспешно.

Вонредна состојба во делови од БиХ поради поплавите

Deutsche Welle - 15.05.2019

Поради поплави по поројните дождови, во Босна и Херцеговина е прогласена вонредна состојба во повеќе градови. Дождот кој не престанува од неделата предизвика големи проблеми во делови од .

(ВИДЕО) Се уште се трага по 6-годишното дете кое падна во надојдената река во БиХ

Скопје1 - 15.05.2019

Потрагата за шестгодишниот Ибрахим Мешељевиќ, кој падна во поток во Босна и Херцеговина, продолжува и ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Ветер, дожд, надојдени реки, поплави, па снег во БиХ и во Хрватска

ММС - 15.05.2019

За само два дена жителите на Балканот, особено во Хрватска и Босна и Херцеговина, се бореа прво со силниот ветар, па со обилниот дожд што ги преполни реките и другите водотеци, кои на многу места се излеаја и предизвикаат поплави, а вчера, ноќеска и ...

Спасителите трагаат по шестгодишно дете кое исчезна во поплавите во Босна

Макфакс - 15.05.2019

Продолжува потрагата по шестгодишното дете кое вчера исчезна во надојдената вода при поплавите кои што ја зафатија Босна и Херцеговина. Вчера попладне спасителите детално го пребарале коритото на надојдената река Мрачајска, по што започнала ...

Потрагата за детето кое падна во поток во Босна продолжува и денес (ВИДЕО)

+инфо - 15.05.2019

Потрагата за шестгодишниот Ибрахим Мешељевиќ, кој падна во поток во Босна и Херцеговина, продолжува и денеска. Иако потрагата на спасувачките екипи завршила откако се стемнило, членовите на семејството го барале момчето цела ноќ.

Шестгодишно дете падна во надојдената вода: 300 луѓе вклучени во потрагата, родителите завршија на психијатрија

Press24 - 15.05.2019

Шесгодишниот Ибрахим Мешелевиќ, кој вчера возејќи велосипед падна во надојдениот поток, се уште не е пронајден. Роднина на малиот Ибрахим вели дека можно е телото да заврило во реката Босна. Во потрагата се вклучени 300 луѓе.

Поплави во БиХ и Хрватска предизвикани од поројните дождови

Телма - 14.05.2019

Поројните дождови во Босна и Херцеговина и Хрватска предизвикаа излевање на водостојот во повеќе реки, поплавувајќи десетици куќи во повеќе населени места и голем број патишта, зголемувајќи ги стравувањата од можно повторување на страотните поплави ...

Дожд и ветрови однесоа сѐ пред себе во БиХ и Хрватска

Deutsche Welle - 14.05.2019

Обилни дождови предизвикаа големи проблеми во делови од Босна и Херцеговина и Хрватска. Невремето започна во неделата, а продолжи во првите два работни дена. Во делови од БиХ прогласена вонредна состојба Надојдените реки во БиХ предизвикаа колапс на ...

(ВИДЕО) Невреме прави хаос во соседството. Поплави во Хрватска и во БиХ

Алсат-М - 14.05.2019

Обилни врнежи предизвикаа поплави и излевање на повеќе реки на северозападот на БиХ. Во Приједор се поплавени околу 200 станбени објекти, а дојде и до пораст на нивото на водата и излевање на реката Пухарска.

Во БиХ потрага по шестгодишно дете кое паднало во поток, мајката скокнала да го спаси

+инфо - 14.05.2019

Сите надлежни служби во Загреб беа ангажирани за санирање на проблемите предизвикани од силниот ветер, кој дури изутринава малку ослабна. Во текот на ноќта загрепските пожарникари имале над 460 интервенции.

ВИДЕО: Црвен аларм во БиХ - Водата носи се пред себе, вонредна состојба

Press24 - 14.05.2019

Во Босна и Херцеговина наврна голема количина на дожд, посебно на некои места од земјата, кадешто се поплавени голем број на куќи и полиња, а во Бања Лука е прогласена вонредна состојба. Селаните останале будни цела ноќ и се бореле со огромната ...

Хорор во Б и Х: Шестгодишно дете паднало во надојден поток, па по него скокнала и мајката

Press24 - 14.05.2019

На местото Бегов Хан во Босна во попладневните часови, малолетно дете паднало во надојдениот поток, а потрагата по него се уше трае. Имено 6- годишното дете било во близина ка својата куќа која случајно паднало вбо водата, каде водостојт е зголемен ...

ВИДЕО: Пред пет години водата му уништила се, а сега трагедијата се повторува- со солзи во очите раскажа што му однесе ...

Press24 - 14.05.2019

Во Босна и Херцеговина се поплавени голем број куќи и ниви, а мештаните цела ноќ биле будни и се бореле со надојдената вода. Точно на денешен ден пред пет години, пред пет години во 2014 година, нивната куќа била поплавена, а сега трагедијата се ...

Хаос во Босна: Евакуација поради поплави, водата ги носи мостовите (ФОТО+ВИДЕО)

+инфо - 14.05.2019

Поплавите во Босна и Херцеговина синоќа оставија многумина будни. Во некои делови била наредена и евакуација на жители, од страна на полицијата. Било кажано дека засега сѐ е под контрола, но ситуацијата била тешка.

Еве што не смеете да правите во случај на поплава

Фактор - 14.05.2019

Целиот регион го зафати невреме и поплави. БиХ и Хрватска се соочуваат со поплави, а хрватските служби информираа што луѓето не треба да прават во случај на поплави. Советуваат луѓето никако да не влегуваат во вода, затоа што тоа би било смртоносно.

Невреме и поплави на Балканот: Ударниот бран на реките допрва се очекува (ФОТОГАЛЕРИЈА)

ММС - 14.05.2019

Поплавени куќи и населби, отсечени и поплавени села, евакуација на делови од градови, населби без вода и струја – тоа е првичниот епилог од невремето што го зафати Балканот, а засега најпогодени се неговите северни делови.

Поплави во БиХ, во Бања Лука прогласена вонредна состојба

Локално - 14.05.2019

Поројните дождови кои продолжија да врнат во текот на ноќта во Босна и Херцеговина предизвикаа значителни проблеми во северните и централните делови на земјата, каде дојде до ново излевање на реките од коритата, поради што се поплавени голем број ...

(ВИДЕО) Во Бегов Хан се трага по мало дете кое паднало во поток

Фактор - 14.05.2019

Во БиХ има потрага по шестгодишно дете кое паднало во поток, а мајката скокнала да го спаси. Во местото Бегов Хан кај Жепча денеска шестгодишно дете паднало во поток, чиј водостој се зголемил по обилните дождови.

Вонредна состојба во Бања Лука, наставата во прекин!

Либертас - 14.05.2019

Градоначалникот на Бања Лука, Игор Радојичиќ доцна синоќа прогласи вонредна состојба во дел на градот, во населбите долж водотекот Врбање и по течението на реката до Врбас. Утринава ситуацијата е подобра, во однос на падот на водотеците и ...

(Видео) Вонредна состојба поради поплавите во Босна и Херцеговина

Либертас - 15.05.2019

Властите во Босна и Херцеговина прогласија вонредна состојба во неколку општини во државата поради обилните поплави. Во местото Бегов Хан кај Жепча шестгодишно момче паднало во поток, чиј водостој се зголеми како последица на обилните дождови.

Спасителите трагаат по шестгодишно дете кое исчезна во поплавите во Босна

24Инфо - 15.05.2019

Продолжува потрагата по шестгодишното дете кое вчера исчезна во надојдената вода при поплавите кои што ја зафатија Босна и Херцеговина. Вчера попладне спасителите детално го пребарале коритото на надојдената река Мрачајска, по што започнала ...

Ни трага, ни глас од 6- годишното момче: 300 луѓе вклучени во потрагата, родителите завршија на психијатрија

Курир - 15.05.2019

Шесгодишниот Ибрахим Мешелевиќ, кој вчера возејќи велосипед падна во надојден поток на местото Бегов Хан во Босна и Херцеговина, се уште не е пронајден. Роднина на малиот Ибрахим вели дека можно е телото да завршило во реката Босна.

Загреб ја проценува штетата, во БиХ поплави и снег, безбедно во Србија и во Црна Гора

24Инфо - 14.05.2019

Се намали јачината на ветрот кој предизвика голема материјална штета во Загреб, а врнежите од дожд продолжуваат во Хрватска. Во делови на БиХ ситуацијата е критична поради поплавите, каде трае потрагата по шестгодишно дете кое паднало во надојден ...

ВИДЕО: Црвен аларм во БИХ- Водата носи се пред себе, вонредна состојба

Курир - 14.05.2019

Во Босна и Херцеговина наврна голема количина на дожд, посебно на некои места од земјата, кадешто се поплавени голем број на куќи и полиња, а во Бања Лука е прогласена вонредна состојба. Селаните останале будни цела ноќ и се бореле со огромната ...

Шестгодишно дете паднало во надојден поток, па по него скокнала и мајката

Курир - 14.05.2019

На местото Бегов Хан во Босна и Херцеговина во попладневните часови, малолетно дете паднало во надојдениот поток, а потрагата по него се уште трае. Имено 6- годишното дете било во близина на својата куќа кога случајно паднало во водата, каде ...

Босна и Херцеговина под вода: Поплавите предизвикаа хаос (ВИДЕО)

Слободен Печат - 14.05.2019

Босанските портали постојано објавуваат видеа и фотографии од поплавите, а обилните дождови не престануваат да паѓаат. Поплавите во Босна и Херцеговина продолжуваат да носат се пред себе. Во некои делови била наредена и евакуација на жители, од ...

СОВЕТИ: Еве што не смеете да правите во случај на поплава!

Магазин - 15.05.2019

Целиот регион во текот на изминативе денови го зафати невреме и поплави. Обилните дождови во Босна и Херцеговина и Хрватска предизвикаа големо излевање на водостојот во повеќе реки, поплавувајќи десетици куќи во повеќе населени места и голем број ...

Еве што не смеете да правите во случај на поплава

Скопје24 - 14.05.2019

Целиот регион го зафати невреме и поплави. БиХ и Хрватска се соочуваат со поплави, а хрватските служби информираа што луѓето не треба да прават во случај на поплави. Советуваат луѓето никако да не влегуваат во вода, затоа што тоа би било см*тоносно.

Вонредна состојба во БиХ поради поплавите, блокирани голем број улици

Република - 14.05.2019

Обилните дождови кои продолжија да врнат во текот на ноќта во Босна и Херцеговина предизвикаа значителни проблеми во северните и централните делови на земјата, каде дојде до ново излевање на реките од коритата, поради што се поплавени голем број ...

(ВИДЕО) Вонредна состојба поради поплавите во Босна и Херцеговина

iPortal - 15.05.2019

Властите во Босна и Херцеговина прогласија вонредна состојба во неколку општини во државата поради обилните поплави. Во местото Бегов Хан кај Жепча шестгодишно момче паднало во поток, чиј водостој се зголеми како последица на обилните дождови.

Потрага по шестгодишно дете кое исчезна во поплавите во Босна

Н.Македонија - 15.05.2019

Продолжува потрагата по шестгодишното дете кое вчера исчезна во надојдената вода при поплавите кои што ја зафатија Босна и Херцеговина. Вчера попладне спасителите детално го пребарале коритото на надојдената река Мрачајска, по што започнала ...

Загреб ја проценува штетата, во БиХ поплави и снег, безбедно во Србија и во Црна Гора

Сител - 14.05.2019

Се намали јачината на ветрот кој предизвика голема материјална штета во Загреб, а врнежите од дожд продолжуваат во Хрватска. Во делови на БиХ ситуацијата е критична поради поплавите, каде трае потрагата по шестгодишно дете кое паднало во надојден ...

Еве што не смеете да правите во случај на поплава заради ваша безбедност

iPortal - 14.05.2019

Целиот регион го зафати невреме и поплави. БиХ и Хрватска се соочуваат со поплави, а хрватските служби информираа што луѓето не треба да прават во случај на поплави. искуствата од минатото советуваат луѓето никако да не влегуваат во вода, затоа што ...

Поплави во БиХ, блокирани голем број улици

24Инфо - 14.05.2019

Обилните дождови кои продолжија да врнат во текот на ноќта во Босна и Херцеговина предизвикаа значителни проблеми во северните и централните делови на земјата, каде дојде до ново излевање на реките од коритата, поради што се поплавени голем број ...

Спасителите трагаат по шестгодишно дете кое исчезна во поплавите во Босна

Centar - 15.05.2019

Продолжува потрагата по шестгодишното дете кое вчера исчезна во надојдената вода при поплавите коишто ја зафатија Босна и Херцеговина. Вчера попладне спасителите детално го пребарале коритото на надојдената река Мрачајска, по што почнала потрагата и ...

Загреб ја проценува штетата, во БиХ поплави и снег, безбедно во Србија и во Црна Гора

А1 On - 14.05.2019

Се намали јачината на ветрот кој предизвика голема материјална штета во Загреб, а врнежите од дожд продолжуваат во Хрватска. Во делови на БиХ ситуацијата е критична поради поплавите, каде трае потрагата по шестгодишно дете кое паднало во надојден ...

(ВИДЕО) Блокирани голем број улици во БиХ, поради поплавите

Независен - 14.05.2019

Обилните дождови кои продолжија да врнат во текот на ноќта во Босна и Херцеговина предизвикаа значителни проблеми во северните и централните делови на земјата, каде дојде до ново излевање на реките од коритата, поради што се поплавени голем број ...

Загреб ја проценува штетата, во БиХ поплави и снег, безбедно во Србија и во Црна Гора

MakPress - 14.05.2019

Се намали јачината на ветрот кој предизвика голема материјална штета во Загреб, а врнежите од дожд продолжуваат во Хрватска. Во делови на БиХ ситуацијата е критична поради поплавите, каде трае потрагата по шестгодишно дете кое паднало во надојден ...

Земаат замав поплавите во БиХ, блокирани голем број улици

MTM - 14.05.2019

Обилните дождови кои продолжија да врнат во текот на ноќта во Босна и Херцеговина предизвикаа значителни проблеми во северните и централните делови на земјата, каде дојде до ново излевање на реките од коритата, поради што се поплавени голем број ...

ДРАМА ВО БИХ: Шестгодишно дете паднало во надојдената река, мајката скокнала по него (ВИДЕО)

Слободен Печат - 14.05.2019

Според податоците од претпладнево, Сана во приедор достигна ниво од 460 сантиметри, што е кота на вонредна одбрана од поплави. Во местото Бегов Хан кај Жепча денеска шестгодишно момче падна во река, чиј водостој се зголеми како последица на обилните ...

Земаат замав поплавите во БиХ, блокирани голем број улици

Либертас - 14.05.2019

Драматично влошување на состојбата е забележано на подрачјето на Бања Лука и Добој, каде реките Врбања и Врбас се закануваат на локалното население, јави Хина. Градоначалникот на Бања Лука Игор Радојчиќ прогласи вонредна состојба во дел од градските ...

Шестгодишно дете паднало во надојдената река во БиХ, мајката скокнала по него

Република - 14.05.2019

Во местото Бегов Хан кај Жепча во Босна и Херцеговина шестгодишно момче паднало во река. Водостојот на реката бил прилично зголемен поради обилните дождови кои го зафатијај регионот. Неговата мајка скокнала по него за да го спаси, но безуспешно.

Поплави во БиХ по обилните дождови

Тера - 14.05.2019

Обилните дождови кои продолжија да врнат во текот на ноќта во Босна и Херцеговина предизвикаа значителни проблеми во северните и централните делови на земјата, каде дојде до ново излевање на реките од коритата, поради што се поплавени голем број ...

Загреб ја проценува штетата, во БиХ поплави и снег, безбедно во Србија и во Црна Гора

1tv - 14.05.2019

Се намали јачината на ветрот кој предизвика голема материјална штета во Загреб, а врнежите од дожд продолжуваат во Хрватска. Во делови на БиХ ситуацијата е критична поради поплавите, каде трае потрагата по шестгодишно дете кое паднало во надојден ...

Земаат замав поплавите во БиХ, блокирани голем број улици

А1 On - 14.05.2019

Обилните дождови кои продолжија да врнат во текот на ноќта во Босна и Херцеговина предизвикаа значителни проблеми во северните и централните делови на земјата, каде дојде до ново излевање на реките од коритата, поради што се поплавени голем број ...

Загреб ја проценува штетата, во БиХ поплави и снег, безбедно во Србија и во Црна Гора

PressingTV - 14.05.2019

Се намали јачината на ветрот кој предизвика голема материјална штета во Загреб, а врнежите од дожд продолжуваат во Хрватска. Во делови на БиХ ситуацијата е критична поради поплавите, каде трае потрагата по шестгодишно дете кое паднало во надојден ...