TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Аушвиц: Заедничкото сеќавање поврзува

Deutsche Welle - 27.01.2020

Во серијата „Места на злосторство - места на помирување“ се занимаваме со прашањето како врз тешкото минато да се изгради соживот. Во Аушвиц видовме како конзервирањето предмети поврзува една Германка и еден Полјак.

Мизрахи: Холокаустот да биде потсетник и никогаш повеќе да не бидеме сведоци на такви злосторства

Сител - 27.01.2020

Министерската за труд и социјална политика Рашела Мизхрахи денеска се придружува во одбележувањето на Меѓународениот ден на сеќавањето на холокаустот 27 Јануари, со пораката: Да не се повтори! -По повод Меѓународниот ден на сеќавањето на холокаустот ...

Спасовски: Со сите сили се бориме против кршење на човековите права

Press24 - 27.01.2020

Претседателот на Владата на Република Mакедонија, Оливер Спасовски заедно со владина делегација na .комеморативна aкадемија. Pокрај премиерот Спасовски во владината делегација присуствуваа и заменичката на претседателот на Владата и министерка за ...

Песков: Путин не доби покана за комеморацијата во Аушвиц

Макфакс - 27.01.2020

Рускиот претседател Владимир Путин не доби покана да учествува во одбележувањето на 75 години од ослободувањето на нацистичкиот концентрационен логор Аушвиц-Биркенау, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Холокаустот да не се повтори, заканите кон Евреите се уште се проблем, а ситуацијата се влошува преку социјалните ...

Канал5 - 27.01.2020

Нашата политичка и морална должност е да ја сочуваме вистината за Холокаустот и неговите жртви, никогаш да не бидат заборавени, со цел оваа трагедија никому и никогаш да не се повтори. Нашата обврска е со сите сили да се бориме против ...

75 години од ослободувањето на Аушвиц

Р.С.Европа - 27.01.2020

Поминаа 75 години откако советските трупи го ослободија концентрациониот логор Аушвиц-Биркенау во Полска, но работата на идентификацијата на повеќе од милион жртви сè уште трае. Историчарите макотрпно собираат информации, користејќи сè, од листите ...

Во Аушвиц околу 200 преживеани се сетија на ослободувањето пред 75 години

Макфакс - 27.01.2020

Преживеани заробеници од Аушвиц, логорот на смртта каде нацистите убиле околу 1,3 милиони луѓе, се собираа денеска за да ја одбележат 75-годишнината откако Црвената армија го ослободи кампот.

Заев: Да не заборавиме каде може да не однесе омразата и предрасудите

Press24 - 27.01.2020

На денешен ден се сеќаваме на жртвите од Холокауст, на загубените животи, растурени семејства и горчливи искуства. Да не заборавиме каде можат да нѐ одведат предрасудите и омразата и да го зачуваме ова сеќавање како лекција за генерациите кои ...

Грчко МНР: Должност на сите нас е да го овековечиме сеќавањето на жртвите од Холокаустот

Опсервер - 27.01.2020

– Сеќавањето на трагичните настани ќе остане неизбришливo и живo, а наша должност е да го овековечиме и да се бориме против расизмот и антисемитизмот, соопштуваат од Министерството за надворешни работи на Грција по повод Светскиот ден за сеќавање на ...

Зошто југословенскиот павилјон во Аушвиц е празен

Призма - 27.01.2020

Помеѓу септември 1941 и август 1944 година, повеќе од 20.000 луѓе од територијата на Југославија, која тогаш била окупирана од нацистите, биле транспортирани во концентрациониот логор Аушвиц-Биркенау .

Точно 75 свеќи за жртвите на Холокаустот во Берлин

А1 On - 27.01.2020

Во берлинскиот Меморијал на Холокаустот синоќа беа запалени 75 свеќи по повод денешното одбележување на Меѓународниот ден на сеќавање на жртвите на холокаустот. Церемонијата на палење на свеќи по повод Меѓународниот ден на сеќавања на жртвите од ...

Сеќавање на холокаустот: Останаа фотографиите и болката

Deutsche Welle - 27.01.2020

„Ниеден Евреин од Македонија не беше депортиран во Аушвиц, сите беа депортирани во Треблинка и никој не се врати“, низ солзи зборува Благоја Младеновски. Денеска во Македонската акедемија на науките и уметностите ќе се одржи комеморативна академија ...

Поранешни затвореници од Аушвиц: Го победивиме фашизмот, но не го уништивме

Локално - 27.01.2020

На поранешните затвореници од концентрациониот логор Аушвиц-Биркенау во Аушвиц денес им е тешко да се вратат, но се чувствуваат должни да учествуваат во комеморативни настани. Некои од преживеаните затвореници од концентрациониот логор ги ...

Обраќање на потпретседателот на СДСМ, Коста Петров за Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаустот

24Инфо - 27.01.2020

На Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаусот се сеќаваме на сите мажи, жени и деца кои беа злоупотребени, измачувани или убиени за време на Холокаусот. Се сеќаваме на 7148-те Евреи од Северна Македонија кои на 11 март 1943 година бea депортирани ...

Холокаустот и одрекувањето

Н.Македонија - 27.01.2020

Денеска се одбележува Меѓународниот ден на комеморација на жртвите на холокаустот, воведен со резолуција на ОН од 2005 година. Освен оваа 75-годишнина од ослободувањето на Аушвиц-Биркенау (од страна на Црвената армија), годинава следуваат и ...

Царовска во Аушвиц на Меѓународниот ден на сеќавање на жртвите од Холокаустот

24Инфо - 27.01.2020

Ве известуваме дека заменичката на Претседателот на Владата задолжена за економски прашања и координација со економските ресори, Мила Царовска, отпатува во Република Полска, каде што денес попладне, како предводник на делегација на Република Северна ...

АУШВИЦ 75 години подоцна: Логорот за смрт, центар на холокаустот

Машки магазин - 27.01.2020

Кога пристигнаа ослободителите, писателот Примо Леви - еден од најпознатите преживеани - лежеше во кампот болница и страдаше од црвена треска. „Војниците упатуваа „необични погледи полни со срам врз спружените телата, торшните колиби и малкуте ...

Меѓународен ден на сеќавање на холокаустот

24Инфо - 27.01.2020

– Со комеморативна академија во МАНУ денеска во Скопје ќе биде одбележан 27 јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот. На комеморативната академија обраќање ќе имаат премиерот Оливер Спасовски, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ...

Меѓународен ден на сеќавање на жртвите од холокаустот

Курир - 27.01.2020

Со резолуција на Генералното собрание на Обединети нации донесена во ноември 2005 година 27 јануари е востановен Меѓународниот ден на сеќавање на жртвите од холокаустот. Дваесет и седми јануари е одреден како ден кога во 1945 година ослободен е ...

Холандија им се извини на Евреите за холокаустот

Канал5 - 26.01.2020

Холандскиот премиер за прв пат се извини во име на владата за прогонот на Евреите во Холандија во времето Втората светска војна. „Денес, додека последните преживеани се уште се меѓу нас, се извинувам во име на владата за постапките на тогашните ...

Меѓународен ден на сеќавање на жртвите од холокаустот

Слободен Печат - 27.01.2020

Со резолуција на Генералното собрание на Обединети нации донесена во ноември 2005 година 27 јануари е востановен Меѓународниот ден на сеќавање на жртвите од холокаустот. Дваесет и седми јануари е одреден како ден кога во 1945 година ослободен е ...

Меѓународен ден на сеќавање на жртвите од холокаустот

Опсервер - 27.01.2020

– Со резолуција на Генералното собрание на Обединети нации донесена во ноември 2005 година 27 јануари е востановен Меѓународниот ден на сеќавање на жртвите од холокаустот. Дваесет и седми јануари е одреден како ден кога во 1945 година ослободен е ...

Меѓународен ден на сеќавање на холокаустот

Опсервер - 27.01.2020

– Со комеморативна академија во МАНУ денеска во Скопје ќе биде одбележан 27 јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот. На комеморативната академија обраќање ќе имаат премиерот Оливер Спасовски, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ...

Меѓународен ден на сеќавање на жртвите од холокаустот

Пулс24 - 27.01.2020

Со резолуција на Генералното собрание на Обединети нации донесена во ноември 2005 година 27 јануари е востановен Меѓународниот ден на сеќавање на жртвите од холокаустот. Дваесет и седми јануари е одреден како ден кога во 1945 година ослободен е ...

Меѓународен ден на сеќавање на холокаустот

А1 On - 27.01.2020

Со комеморативна академија во МАНУ денеска во Скопје ќе биде одбележан 27 јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот. На комеморативната академија обраќање ќе имаат премиерот Оливер Спасовски, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ...

МАНУ: Меѓународен ден на сеќавање на холокаустот

ММС - 27.01.2020

Со комеморативна академија во МАНУ денеска во Скопје ќе биде одбележан 27 јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот. На комеморативната академија обраќање ќе имаат премиерот Оливер Спасовски, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ...

Меѓународен ден на сеќавање на холокаустот

24 Вести - 27.01.2020

Со комеморативна академија во МАНУ денеска во Скопје ќе биде одбележан 27 јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот. На комеморативната академија обраќање ќе имаат премиерот Оливер Спасовски, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ...

Меѓународен ден на сеќавање на холокаустот

Канал5 - 27.01.2020

Со комеморативна академија во МАНУ денеска во Скопје ќе биде одбележан 27 јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот. На комеморативната академија обраќање ќе имаат премиерот Оливер Спасовски, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ...

Меѓународен ден на сеќавање на холокаустот

Сител - 27.01.2020

Со комеморативна академија во МАНУ денеска во Скопје ќе биде одбележан 27 јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот. На комеморативната академија обраќање ќе имаат премиерот Оливер Спасовски, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ...

Заев: Да не заборавиме каде можат да нѐ одведат предрасудите и омразата

Локално - 27.01.2020

„На денешен ден се сеќаваме на жртвите од Холокауст, на загубените животи, растурени семејства и горчливи искуства“, пишува лидерот на СДСМ, Зоран Заев по повод Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот.

Меѓународен ден на сеќавање на жртвите од холокаустот

ТВ21 - 27.01.2020

Со резолуција на Генералното собрание на Обединети нации донесена во ноември 2005 година 27 јануари е востановен Меѓународниот ден на сеќавање на жртвите од холокаустот. Дваесет и седми јануари е одреден како ден кога во 1945 година ослободен е ...

Меѓународен ден на сеќавање на холокаустот

ТВ21 - 27.01.2020

Со комеморативна академија во МАНУ денеска во Скопје ќе биде одбележан 27 јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот. На комеморативната академија обраќање ќе имаат премиерот Оливер Спасовски, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ...

Меѓународен ден на сеќавање на жртвите од холокаустот

MakPress - 27.01.2020

Со резолуција на Генералното собрание на Обединети нации донесена во ноември 2005 година 27 јануари е востановен Меѓународниот ден на сеќавање на жртвите од холокаустот. Дваесет и седми јануари е одреден како ден кога во 1945 година ослободен е ...

Меѓународен ден на сеќавање на жртвите од холокаустот

А1 On - 27.01.2020

Со резолуција на Генералното собрание на Обединети нации донесена во ноември 2005 година 27 јануари е востановен Меѓународниот ден на сеќавање на жртвите од холокаустот. Дваесет и седми јануари е одреден како ден кога во 1945 година ослободен е ...

Меѓународен ден на сеќавање на холокаустот

CivilMedia - 27.01.2020

Со комеморативна академија во МАНУ денеска во Скопје ќе биде одбележан 27 јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот. На комеморативната академија обраќање ќе имаат премиерот Оливер Спасовски, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ...

Делегација предводена од Царовска на одбележување на 75-годишнината од ослободувањето на логорот Аушвиц-Биркенау

Канал5 - 27.01.2020

На комеморацијата ќе присуствуваат голем број членови на кралски семејства, претседатели, премиери, министри и други официјални лица од меѓународните организации и од држави од Европа и светот.

Делегација предводена од Царовска на одбележување на 75-годишнината од ослободувањето на логорот Аушвиц-Биркенау

Опсервер - 27.01.2020

– Вицепремиерката задолжена за економски прашања и координација со економските ресори Мила Царовска денеска отпатува во Република Полска каде што денеска попладне, како предводник на делегација на Република Северна Македонија, заедно со претставник ...

Меѓународен ден на сеќавање на жртвите од холокаустот

Скопје1 - 27.01.2020

Со комеморативна академија во МАНУ денеска во Скопје ќе биде одбележан 27 јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот. На комеморативната академија обраќање ќе имаат премиерот Оливер Спасовски, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ...

27 јануари 1945, Црвената армија го ослободи Аушвиц

Кајгана - 27.01.2020

На денешен ден во 1945 година Црвената армија го ослободи Аушвиц, најголемиот логор во Втората светска војна. Во логорот останале околу 7.000 затвореници кои Германците во брзањето не стигнале да ги погубат.

Мила Царовска ќе предводи македонска делегација во Аушвиц

Фактор - 27.01.2020

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, отпатува во Полска, каде што денес попладне, ќе ја предводи македонската делегација и заедно со претставник на Еврејската заедница од нашата земја ќе присуствува на „Одбележување на 75 годишнината ...

Меѓународен ден на сеќавање на холокаустот

MakPress - 27.01.2020

Со комеморативна академија во МАНУ денеска во Скопје ќе биде одбележан 27 јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот. На комеморативната академија обраќање ќе имаат премиерот Оливер Спасовски, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ...

Делегација предводена од Царовска на одбележување на 75-годишнината од ослободувањето на логорот Аушвиц-Биркенау

Локално - 27.01.2020

Вицепремиерката задолжена за економски прашања и координација со економските ресори Мила Царовска денеска отпатува во Република Полска каде што денеска попладне, како предводник на делегација на Република С.

Царовска на одбележување на 75-годишнината од ослободувањето на логорот Аушвиц

Вечер - 27.01.2020

Вицепремиерката задолжена за економски прашања и координација со економските ресори Мила Царовска денеска отпатува во Република Полска каде што денеска попладне, како предводник на делегација на Република Северна Македонија, заедно со претставник на ...

Делегација предводена од Царовска на одбележување на 75-годишнината од ослободувањето на логорот Аушвиц-Биркенау

Frontline - 27.01.2020

Вицепремиерката задолжена за економски прашања и координација со економските ресори Мила Царовска денеска отпатува во Република Полска каде што денеска попладне, како предводник на делегација на Република Северна Македонија, заедно со претставник на ...

Меѓународен ден на сеќавање на холокаустот

4NEWS - 27.01.2020

Со комеморативна академија во МАНУ денеска во Скопје ќе биде одбележан 27 јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот. На комеморативната академија обраќање ќе имаат премиерот Оливер Спасовски, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ...

Сеќавање на холокаустот: Останаа фотографиите и болката

Либертас - 27.01.2020

„Ниеден Евреин од Македонија не беше депортиран во Аушвиц, сите беа депортирани во Треблинка и никој не се врати“, низ солзи зборува Благоја Младеновски Денеска во Македонската акедемија на науките и уметностите ќе се одржи комеморативна академија ...

Делегација предводена од Царовска на одбележување на 75-годишнината од ослободувањето на логорот Аушвиц

ММС - 27.01.2020

Вицепремиерката задолжена за економски прашања и координација со економските ресори Мила Царовска отпатува во Република Полска каде што денеска попладне, како предводник на делегација од нашата земја, заедно со претставник на Еврејската заедница во ...

Меѓународен ден на сеќавање на холокаустот

Бриф - 27.01.2020

Со комеморативна академија во МАНУ денеска во Скопје ќе биде одбележан 27 јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот. На комеморативната академија обраќање ќе имаат премиерот Оливер Спасовски, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ...

(ВИДЕО) Петров: Да не заборивме каде може да нè одведат омразата и предрасудите

А1 On - 27.01.2020

„На Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаусот се сеќаваме на сите мажи, жени и деца кои беа злоупотребени, измачувани или убиени за време на Холокаусот. Се сеќаваме на 7148-те Евреи од Северна Македонија кои на 11 март 1943 година бea депортирани ...

Делегација предводена од Царовска на одбележување на 75-годишнината од ослободувањето на логорот Аушвиц-Биркенау

CivilMedia - 27.01.2020

Вицепремиерката задолжена за економски прашања и координација со економските ресори Мила Царовска денеска отпатува во Република Полска каде што денеска попладне, како предводник на делегација на Република Северна Македонија, заедно со претставник на ...