TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев утре на средба со канцеларката Меркел

Алсат-М - 12.06.2019

Премиерот Зоран Заев е на службен пат во Германија каде утре ќе се сретне со канцеларката Ангела Меркел од која се очекува да добие јасен одговор дали Скопје ќе добие или не датум за отпочнување на преговорите за членство во ЕУ.

Заев не ја исклучува можноста нов мандатар да формира влада

Канал5 - 12.06.2019

Не добивање датум за преговори со Европската Унија по автоматизам не значи и распишување на предвремени парламентарни избори. Премиерот Зоран Заев разгледува повеќе опции кои би ги активирал доколку Брисел не одреди датум во јуни.

Празниот ден во календарот на Меркел и Заев

Deutsche Welle - 12.06.2019

Во очекување на утрешната средба со македонскиот премиер Заев, календарот на германската канцеларка е празен. Toa не дава многу причини за оптимизам. Средбата официјално не се најавува, а не се предвидени ниту изјави.

Премиере, пица се испорачува, а Македонија треба да се води!

+инфо - 12.06.2019

Заев малку да си се потсмири. Нека прошета низ Берлин, на чист воздух. А потоа, со фрау Меркел, нека разговара како вистински државник, како иден нобеловец, како човек од кого се очекува да води земја кандидатка за членка на ЕУ, а не како диливери ...

Бучковски: Би било големо изненадување ако Заев добие ветување од Меркел за датум во јули

PressingTV - 12.06.2019

Би било големо изненадување ако нашиот премиер добие ветување од канцеларката Меркел дека во јули би можеле да добиеме датум за преговори. Максимално што очекувам да се добие уверување од канцеларката Меркел дека на јунскиот или јулскиот самит ќе ...

Државниот врв бара преговори со ЕУ веднаш, аналитичарите скептични

Р.С.Европа - 12.06.2019

И додека македонскиот државен врв лобира во европските престолнини и ги убедува нивните државници дека земјава е подготвена за почеток на преговорите со ЕУ, аналитичарите велат дека најверојатно нема да има одлука за датум за преговори во јуни, туку ...

Средбата со Меркел како последен обид за помирување на Берлин и Скопје

24 Вести - 12.06.2019

Две години по доаѓањето на Илинденска – датумот за преговори како вовед во нова политичка криза. Дали Заев се чувствува излажан од Европа – зошто оваа Влада брои ситно по сите отстапки што ги направи на меѓународен план? Средбата со Меркел како ...

Оптимизмот во Заев не умира: Премиерот чека ЕУ да го исполни ветувањето

Фактор - 12.06.2019

Тоа што Европската унија и го вети на Македонија сега треба да го исполни. Ова го кажа премиерот Заев во синоќешната емисија „Отворено“ на ТВ24 од каде што потенцираше дека ќе има јасна определба кога земјава ќе добие датум за преговори.

Заев не ја исклучува можноста друг мандатар да ја формира владата

PressingTV - 12.06.2019

Втор пат за неколку денови премиерот Зоран Заев ја најави можноста друг мандатар да ја формира владата. Ова сценарио ќе биде возможно доколку по утрешната средба со Меркел стане јасно дека Македонија нема да добие датум за почеток на преговори со ЕУ.

Заев: Меркел е голем пријател на Северна Македонија

PressingTV - 12.06.2019

Премиерот Заев со оптимизам заминува за Берлин на средба со канцеларката Меркел. Тој истакна дека од таа средба се очекуваат појасни деталји за утврдување на датумот за отворање на поглавјата.

Како датумот за преговори стана закана до Брисел?

MakPress - 12.06.2019

Датумот за почеток на преговорите е неизвесен и за на есен. Но премиерот не се откажува, па утре заминува на средба со германската канцеларка во обид да издејствува поинакво решение. Но неговиот оптимизам секојдневно се покрива со ново демантирање.

Премиерот Заев во емисијата „Отворено“: Успехот на Северна Македонија во евроинтеграцискиот процес е и успех на ЕУ, ...

Centar - 11.06.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и заменик претседателот на Владата на РСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, министерката за правда, Рената Дескоска и министерот без ресор задолжен за комуникации, ...

Заев очекува по средбата со Меркел точно да се определи кога ќе добиеме датум

+инфо - 11.06.2019

Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега.

Заев: Ние направивме се на ред е ЕУ

Press24 - 11.06.2019

Заев се огласи денеска на Фејсбук за се што е постигнато за ЕУ. Фокусот на нашата земја, но и на целиот регион и на Европа, е во реализација на заклучоците од Советот на ЕУ во јуни 2018, што го поставија патот кон отворање преговори во јуни 2019.

Заев: Ако нема датум може нов мандатар да формира влада

+инфо - 11.06.2019

Премиерот Зоран Заев вечерва откри дека е можно и нов мандатар да формира влада, доколку не добиме датум за почеток на преговори со ЕУ. Тој во емисија за телевизијата 24 рече дека во игра се сите опции како враќање на мандатот, предвремени ...

Заев: Блескав е извештајот, ако нема летово, ЕУ да каже зошто нема датум за преговори

24Инфо - 11.06.2019

Ние направивме се што требаше, сега треба Европа да го стори истото, изјави премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на телевизија 24 на тема „Две години Влада“. Според премиерот, консталацијата на односите во регионот, односот Белград-Приштина, ...

Заев очекува по средбата со Меркел прецизно определување кога ќе го добиеме датумот за преговори

Слободен Печат - 11.06.2019

Посочи дека очекува моќта на привлекување на ЕУ на земјите кандидатки да опстои и двете стратешки цели, членство во НАТО и добивање на датум за почеток на преговорите ќе бидат исполнети годинава.

И предвремените избори се опција, вели Заев

Centar - 11.06.2019

Јас ги кажав сите опции, најверојатно предвремените избори се тоа што боде уши. Ова не го правиме заради Северна МАкедонија, ова го правиме и заради Европската унија, дециден е премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување на тв 24 во емисијата ...

Заев кажа дали се чувствува изневерено од ЕУ

Фактор - 11.06.2019

Премиерот Зоран Заев во Отворено на 24 ТВ вечерва изјави дека 15 години го чекаме датумот за преговори со Европската Унија и дека заслужуваме да го добиеме. Тој рече дека нема да избрзува да каже дали е изигран, но вели дека животот е борба, животот ...

Пораката од Меркел ќе ги одлучи идните чекори на Владата

Телма - 11.06.2019

Од пораката што канцеларката Ангела Меркел ќе му ја испорача задутре на премиерот Заев за тоа кога Македонија може да се надева на датум за преговори со ЕУ и конечната одлука на Европскиот Совет ќе зависат идните потези на владата дали ќе има ...

Заев: Политичките одлуки во земјата ќе зависат од пораките на ЕУ и од средбата со Меркел

Канал5 - 11.06.2019

Средбата на премиерот Заев со германската канцеларка Ангела Меркел клучна за судбината на Владата. Пораките што в четврток Меркел ќе му ги пренесе на претседателот на македонската влада ќе бидат насока за одлуката дали ќе има владина реконструкција, ...

Тринаесет членки на ЕУ бараат датум за Северна Македонија и Албанија

Р.С.Европа - 11.06.2019

Во заедничко соопштение министрите за надворешни работи на 13 земји - членки на ЕУ бараат во јуни Северна Македонија и Албанија да добијат датум за отпочнување на преговори со ЕУ. Според нив, од суштинско значење е да се обезбеди севкупен напредок ...

Заев: Политичките одлуки ќе зависат од ЕУ и од Меркел

Р.С.Европа - 11.06.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека политичките одлуки во земјата за тоа дали ќе има реконструкција на Владата или предвремени избори ќе зависат од одлуката на Европскиот совет и како европските земји ќе ги постават работите, како и од пораките ...

Меркел ќе пресече дали ќе има нова влада или избори во Македонија

Нетпрес - 11.06.2019

Ставот на германската канцеларка Ангела Меркел за тоа дали и кога Македонија ќе добие датум за преговори ќе ја одредат иднината на владата на премиерот Зоран Заев. Заев в четврток во Берлин ќе се сретне со Меркел, а фокусот ќе биде на прашањето дали ...

Заев: Политичките одлуки во земјата ќе зависат од пораките на ЕУ и Меркел

1tv - 11.06.2019

Политичките одлуки во земјата за тоа дали ќе има реконструкција на Влада или предвремени избори ќе зависат од одлуката на Европскиот совет и како европските земји ќе ги постават работите, како и од пораките што ќе ги добиеме од германската ...

Тринаесет членки на ЕУ бараат датум за Северна Македонија и Албанија

Либертас - 11.06.2019

Во заедничко соопштение министрите за надворешни работи на 13 земји – членки на ЕУ бараат во јуни Северна Македонија и Албанија да добијат датум за отпочнување на преговори со ЕУ. Според нив, од суштинско значење е да се обезбеди севкупен напредок ...

Од аберот на Меркел зависи дали Заев ќе го врати мандатот

PressingTV - 11.06.2019

Дали премиерот Зоран Заев ќе ја реконструира владата, ќе има предвремени парламентарни избори или ќе го врати мандатот…сите се најавени опции доколку не се добие датум за почеток на преговори.

Зар и ти, ќерко, Меркел?!

+инфо - 11.06.2019

Доколку вестите од Берлин се испостават како разочарувачки, горчината и по некоја поука од актуелната политика на Германија, ќе ни служи за памет, на сите. В о четврток, неделава, Заев во Берлин ќе се сретне со г-ѓа Меркел.

Со есенски датум до врело политичко лето

Независен - 11.06.2019

Премиерот Зоран Заев утре и задутре ќе престојува во Берлин, каде што ќе има свое обраќање на годишниот прием на Стопанската комора на Германија за Источна Европа. Во рамки на оваа посета се очекува да се реализира и средбата што ја најави Заев со ...

Бучковски песимист – очекува датум, но „не овој вторник, следниот петок“

Република - 12.06.2019

Би било големо изненадување ако нашиот премиер добие ветување од канцеларката Меркел дека во јули би можеле да добиеме датум за преговори. Максимално што очекувам да се добие уверување од канцеларката Меркел дека на јунскиот или јулскиот самит ќе ...

„Макфакс“ – анкета: Ако нема датум за преговори во јуни, оставка за Владата

Точка - 10.06.2019

Во он-лајн анкетата која што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, на прашањето „што доколку земјава не добие датум за преговори со ЕУ во јуни годинава“, најголемиот број од испитаниците, односно речиси половината, се изјасниле дека во тој ...

ЗАЕВ ОДИ КАЈ МЕРКЕЛ: Ќе зборуваат ли за датумот кој земјата го очекува?

Фактор - 10.06.2019

Средба меѓу премиерот Зоран Заев и германската канцеларка, Ангела Меркел ќе има во четврток во Берлин. Оваа средба следи по пораките дека канцеларката не е за брз датум за преговори за земјава.

Стоилковски: Лагите на Заев се прочитани, а за коруптивноста и криминогеноста ја обвинува ЕУ

MakPress - 10.06.2019

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев прокоцка цела година во лаги и манипулации дека Македонија добила датум за преговори.

Премиерот Заев чека ЕУ да го исполни ветувањето

ММС - 12.06.2019

Тоа што Европската унија и го вети на Македонија сега треба да го исполни. Ова го кажа премиерот Заев во синоќешната емисија „Отворено“ на ТВ24 од каде што потенцираше дека ќе има јасна определба кога земјава ќе добие датум за преговори.

Заев во емисијата „Отворено“: Успехот на Северна Македонија во евроинтеграцискиот процес е и успех на ЕУ

iPortal - 11.06.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и заменик претседателот на Владата на РСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, министерката за правда, Рената Дескоска и министерот без ресор задолжен за комуникации, ...

Заев очекува по средбата со Меркел прецизно определување кога ќе го добиеме датумот за преговори

Независен - 11.06.2019

Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега.

Заев: Може нов мандатар да формира влада, ако нема датум

Република - 11.06.2019

Доколку не добиме датум за почеток на преговори со ЕУ, можно е и нов мандатар да формира влада, изјави вечерва во емисијата „Отворено“ премиерот Зоран Заев. Спооред Заев дека во игра се сите опции како враќање на мандатот, предвремени парламентарни ...

Заев потврди, нема да имаме датум за преговори

Курир - 11.06.2019

Ние направивме се што требаше, сега треба Европа да го стори истото, изјави премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на телевизија 24 на тема „Две години Влада“. Според премиерот, консталацијата на односите во регионот, односот Белград-Приштина, ...

Заев во 24 Отворено: Европската Унија тоа што го вети треба да го исполни

24 Вести - 11.06.2019

„Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега.

Тринаесет европски земји лобираат за датум во јуни за Македонија

Вечер - 11.06.2019

Министрите за надворешни работи на Чешка, Естонија, Летонија, Литванија, Унгарија и Бугарија, како и на Италија, Малта, Австрија, Хрватска, Словенија, Полска и Словачка денеска во заедничко соопштение ги повикаа членовите на Европскиот совет да ...

Заев: Политичките одлуки во земјата ќе зависат од пораките на ЕУ и Маркел

Сител - 11.06.2019

Политичките одлуки во земјата за тоа дали ќе има реконструкција на Влада или предвремени избори ќе зависат од одлуката на Европскиот совет и како европските земји ќе ги постават работите, како и од пораките што ќе ги добиеме од германската ...

Зар и ти, ќерко, Меркел?!

CivilMedia - 11.06.2019

пишува: Најверојатниот исход од таму кажаното ќе биде најавата на Заев, во петок, дека Република Северна Македонија, годинава, оди на предвремени парламентарни избори. Навистина е жално што Македонија, на општо изненадување, најлошиот ...

Заев во Берлин по поддршка од Меркел за датум за преговори

Нова ТВ - 11.06.2019

Премиерот Зоран Заев во пресрет на самитот на Европскиот совет што треба да се одржи на крајот од јуни во Брисел, на кој треба да се утврди датум за пристапни преговори на нашата земја со ЕУ, денеска заминува во посета на Германија каде очекува ...

Заев: Блескав е извештајот, очекувам ЕУ да возврати

Нетпрес - 11.06.2019

Ние направивме сѐ што требаше, сега треба Европа да го стори истото, изјави премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на телевизија 24 на тема „Две години Влада“. Според премиерот, консталацијата на односите во регионот, односот Белград-Приштина, ...

13 земји членки на ЕУ со заедничко писмо до Советот на ЕУ – се бара итен и безусловен датум за преговори

24 Вести - 11.06.2019

Северна Македонија и Албанија да добијат датум за отпочнување на преговори со ЕУ на јунскиот Совет за општи работи, бараат шефовите на дипломатиите на 13 земји членки на ЕУ во заедничката изјава објавена денеска.

Заев: Политичките одлуки во земјата ќе зависат од пораките на ЕУ и Мeркел

Фактор - 11.06.2019

Политичките одлуки во земјата за тоа дали ќе има реконструкција на Влада или предвремени избори ќе зависат од одлуката на Европскиот совет и како европските земји ќе ги постават работите, како и од пораките што ќе ги добиеме од германската ...

Зар и ти, ќерко, Меркел?!

Слободен Печат - 11.06.2019

За нас, Балканците, ништо ново: нам ни е во генерациското генетско политичко наследство политиката да ја разбираме како игра на насмевки, празни зборови и лажни ветувања, до првиот опортунистички момент за погазување на дадениот збор или за ...

Заев по средбата со Меркел очекува датум за преговори

Press24 - 11.06.2019

Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега.

Заев потврди, нема да имаме датум за преговори

Сител - 11.06.2019

Ние направивме се што требаше, сега треба Европа да го стори истото, изјави премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на телевизија 24 на тема „Две години Влада“. Според премиерот, консталацијата на односите во регионот, односот Белград-Приштина, ...

И „метлата“ и датата и изборите – во рацете на Меркел

+инфо - 11.06.2019

Политичките одлуки во земјата за тоа дали ќе има реконструкција на Влада или предвремени избори ќе зависат од одлуката на Европскиот совет и како европските земји ќе ги постават работите, како и од пораките што ќе ги добиеме од германската ...