TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ: Странските гринфилд инвестиции зголемени за 200 отсто, економскиот раст зема залет

Скопје1 - 12.07.2019

По 11 години изолација и стагнација, економијата се движи во добар правец. Напредокот во економијата е потврден и во годишната анализа за економските реформски програми на Европската комисија којшто констатира дека економскиот раст во земјава ...

Костадинов: Економијата расте и се развива (ВИДЕО)

Локално - 11.07.2019

„Уште еден податок покажува дека по години стагнација и уназадување, економијата е стабилизирана, расте и се разввива. ФДИ Интеленџенс, сервисот на Фајненшел тајмс, објави дека во периодот од јуни 2018 до мај 2019 во Република Северна Македонија ...

Костадинов: По години стагнација и уназадување, економијата е стабилизирана и се развива

24Инфо - 11.07.2019

Уште еден податок покажува дека по години стагнација и уназадување, економијата е стабилизирана, расте и се разввива. ФДИ Интеленџенс, сервисот на Фајненшел тајмс, објави дека во периодот од јуни 2018 до мај 2019 во Република Северна Македонија ...

СДСМ: Економскиот раст зема залет

МКД - 12.07.2019

По 11 години изолација и стагнација, економијата се движи во добар правец. Напредокот во економијата е потврден и во годишната анализа за економските реформски програми на Европската комисија којшто констатира дека економскиот раст во земјава ...

ФДИ: Раст од 200 проценти на гринфилд инвестициите во Северна Македонија

Сител - 10.07.2019

Бројот на гринфилд инвестиции во Северна Македонија од јуни 2018 до мај 2019 година бележи раст од 200 проценти споредено со истиот период пред една година и изнесува вкупно 184,4 милиони долари, покажува извештајот за гринфилд инвестициите во ...

Гринфилд: Странските инвестиции бележат пораст од 200 проценти

Слободен Печат - 10.07.2019

Оваа бројка е според податоците кои ги објави „fDi Intelligence“, сервис на „Financial Times“. Во периодот од јуни 2018. до мај 2019. година во нашата земја од гринфилд странски инвестиции се слеани 184,4 милиони долари, а тоа е раст од 200%, според ...

Во земјите на Западен Балкан лани имало прилив на гринфилд инвестиции од 9,36 милијарди долари

Нетпрес - 10.07.2019

Во период од јуни 2018-та до мај 2019-та година во Македонија се слеани 184,4 милиони долари гринфилд странски инвестиции, што претставува раст од 200%, покажуваат податоците на fDi Intelligence, сервис на Financial Times.

Странски инвестиции: Во Србија рекордни 5,98 милијарди, во Албанија 809,9 милиони, а во Македонија 184 милиони долари

PressingTV - 10.07.2019

Регионот од Западен Балкан привлече 9,36 милијарди американски долари, странски гринфилд инвестиции во во 2018 година, што е највисок износ во последните десет години, пишува пишува fDi Intelligence, специјализираниот сервис на Financial Times.

Северна Македонија бележи раст од 200% на гринфилд проекти

iPortal - 10.07.2019

Земјите од Западен Балкан лани забележаа прилив од 9,36 милијарди долари на странски директни инвестиции што е највисок износ во последните 10 години, покажува Извештајот за глобалните гринфилд инвестиции на специјалниот сервис на „Fajnenšl Tajmsa“, ...

Костадинов: За една година 184 милиони долари странски гринфилд-инвестиции, уште една потврда за успешните политики

Макфакс - 11.07.2019

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов, денеска на прес-конференција зборуваше за податоците од „ФДИ Интеленџенс“, сервисот на „Фајненшел тајмс“, кој како што рече, објавил дека во периодот од јуни минатата до мај годинава во државава регистрирани ...

Странските гринфилд инвестиции зголемени за 200 отсто, вработени се 50.000 граѓани за две години, економскиот раст зема ...

24Инфо - 12.07.2019

По 11 години изолација и стагнација, економијата се движи во добар правец. Напредокот во економијата е потврден и во годишната анализа за економските реформски програми на Европската комисија којшто констатира дека економскиот раст во земјава ...

ФДИ: Раст од 200 проценти на гринфилд инвестициите во Македонија

Опсервер - 10.07.2019

Бројот на гринфилд инвестиции во Северна Македонија од јуни 2018 до мај 2019 година бележи раст од 200 проценти споредено со истиот период пред една година и изнесува вкупно 184,4 милиони долари, покажува извештајот за гринфилд инвестициите во ...

Србија со 5,98 милијарди, а Македонија само 184 милиони долари странски инвестиции

Фокус - 10.07.2019

Регионот од Западен Балкан привлече 9,36 милијарди американски долари, странски гринфилд инвестиции во во 2018 година, што е највисок износ во последните десет години, пишува пишува fDi Intelligence, специјализираниот сервис на Financial Times, ...

Раст од 200% на гринфилд проекти во Северна Македонија

1tv - 10.07.2019

Земјите од Западен Балкан лани забележаа прилив од 9,36 милијарди долари на странски директни инвестиции што е највисок износ во последните 10 години, покажува Извештајот за глобалните гринфилд инвестиции на специјалниот сервис на „Fajnenšl Tajmsa“, ...

(ВИДЕО) Костадинов: Економијата расте и се развива

А1 On - 11.07.2019

„Уште еден податок покажува дека по години стагнација и уназадување, економијата е стабилизирана, расте и се разввива. ФДИ Интеленџенс, сервисот на Фајненшел тајмс, објави дека во периодот од јуни 2018 до мај 2019 во Република Северна Македонија ...

СДСМ: Странските гринфилд-инвестиции зголемени за 200 отсто

Макфакс - 12.07.2019

По 11 години изолација и стагнација, економијата се движи во добар правец, оцени владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија преку соопштение. Напредокот во економијата, велат од СДСМ, е потврден и во годишната анализа за економските ...

ФДИ: Бројот на гринфилд инвестиции во Македонија со пораст од 200 проценти

MakPress - 10.07.2019

Бројот на гринфилд инвестиции во Македонија од јуни 2018 до мај 2019 година бележи раст од 200 проценти споредено со истиот период пред една година и изнесува вкупно 184,4 милиони долари, покажува извештајот за гринфилд инвестициите во регионот на ...

Во Србија рекордни 5,98 милијарди, а Македонија само 184 милиони долари странски инвестиции

Скопје1 - 10.07.2019

Регионот од Западен Балкан привлече 9,36 милијарди американски долари, странски гринфилд инвестиции во во 2018 година, што е највисок износ во последните десет години, пишува пишува fDi Intelligence, специјализираниот сервис на Financial Times, ...

Костадинов: Економијата расте и се развива

24 Вести - 11.07.2019

„Почитувани граѓани, почитувани новинари, Уште еден податок покажува дека по години стагнација и уназадување, економијата е стабилизирана, расте и се разввива. ФДИ Интеленџенс, сервисот на Фајненшел тајмс, објави дека во периодот од јуни 2018 до мај ...

СДСМ: Странските гринфилд инвестиции зголемени за 200 отсто, вработени се 50.000 граѓани за две години, економскиот ...

iPortal - 12.07.2019

По 11 години изолација и стагнација, економијата се движи во добар правец. Напредокот во економијата е потврден и во годишната анализа за економските реформски програми на Европската комисија којшто констатира дека економскиот раст во земјава ...

Инвестициски бум во нашата земја – инвестициите рапидно растат

Скопје24 - 10.07.2019

Бројот на гринфилд инвестиции во Северна Македонија од јуни 2018 до мај 2019 година бележи раст од 200 проценти споредено со истиот период пред една година и изнесува вкупно 184,4 милиони долари, покажува извештајот за гринфилд инвестициите во ...

Костадинов: Економијата расте и се развива

Канал5 - 11.07.2019

Уште еден податок покажува дека по години стагнација и уназадување, економијата е стабилизирана, расте и се развива. ФДИ Интеленџенс, сервисот на Фајненшел тајмс, објави дека во периодот од јуни 2018 до мај 2019 во Македонија регистрирани се 184,4 ...

СДСМ: Странските гринфилд инвестиции зголемени за 200 отсто

А1 On - 12.07.2019

„По 11 години изолација и стагнација, економијата се движи во добар правец. Напредокот во економијата е потврден и во годишната анализа за економските реформски програми на Европската комисија којшто констатира дека економскиот раст во земјава ...

Костадинов: Економијата расте и се развива

Опсервер - 11.07.2019

Почитувани граѓани, почитувани новинари, Уште еден податок покажува дека по години стагнација и уназадување, економијата е стабилизирана, расте и се разввива. ФДИ Интеленџенс, сервисот на Фајненшел тајмс, објави дека во периодот од јуни 2018 до мај ...

СДСМ: За само две години, вработени се околу 50.000 граѓани

PressingTV - 12.07.2019

По 11 години изолација и стагнација, економијата се движи во добар правец.Напредокот во економијата е потврден и во годишната анализа за економските реформски програми на Европската комисија којшто констатира дека економскиот раст во земјава ...

Костадинов: Раст на гринфилд инвестициите од 200 отсто, економијата расте

iPortal - 11.07.2019

Уште еден податок покажува дека по години стагнација и уназадување, економијата е стабилизирана, расте и се развива. ФДИ Интеленџенс, сервисот на Фајненшел тајмс, објави дека во периодот од јуни 2018 до мај 2019 во Република Северна Македонија ...

СДСМ: Странските гринфилд инвестиции зголемени за 200 отсто, вработени се 50.000 граѓани за две години, економскиот ...

Канал5 - 12.07.2019

По 11 години изолација и стагнација, економијата се движи во добар правец. Напредокот во економијата е потврден и во годишната анализа за економските реформски програми на Европската комисија којшто констатира дека економскиот раст во земјава ...

(ВИДЕО) Koстадинов: Раст на гринфилд инвестициите од 200 отсто, економијата расте

Бриф - 11.07.2019

Уште еден податок покажува дека по години стагнација и уназадување, економијата е стабилизирана, расте и се разввива. ФДИ Интеленџенс, сервисот на Фајненшел тајмс, објави дека во периодот од јуни 2018 до мај 2019 во Република Северна Македонија ...

СДСМ: Странските гринфилд инвестиции зголемени за 200 отсто, вработени се 50.000 граѓани за две години, економскиот ...

24 Вести - 12.07.2019

„По 11 години изолација и стагнација, економијата се движи во добар правец. Напредокот во економијата е потврден и во годишната анализа за економските реформски програми на Европската комисија којшто констатира дека економскиот раст во земјава ...

Костадинов: Довербата во економијата е вратена

PressingTV - 11.07.2019

Уште еден податок покажува дека по години стагнација и уназадување, економијата е стабилизирана, расте и се разввива, рече портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов. „ФДИ Интеленџенс, сервисот на Фајненшел тајмс, објави дека во периодот од јуни 2018 ...

СДСМ: Странските гринфилд инвестиции зголемени за 200 отсто, вработени се 50.000 граѓани за две години

Сител - 12.07.2019

По 11 години изолација и стагнација, економијата се движи во добар правец. Напредокот во економијата е потврден и во годишната анализа за економските реформски програми на Европската комисија којшто констатира дека економскиот раст во земјава ...

(видео) КОСТАДИНОВ: Раст од 200 отсто на странски гринфилд инвестиции и 50.000 нови вработени

Денешен - 11.07.2019

Уште еден податок покажува дека по години стагнација и уназадување, економијата е стабилизирана, расте и се развива, истакна на денешната прес-конференција Костадин Костадинов, пратеник и портпарол на СДСМ.

СДСМ: Странските гринфилд-инвестиции зголемени за 200 отсто

Centar - 12.07.2019

По 11 години изолација и стагнација, економијата се движи во добар правец, оцени владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија преку соопштение. Напредокот во економијата, велат од СДСМ, е потврден и во годишната анализа за економските ...

СДСМ: По 11 години изолација и стагнација, економијата се движи во добар правец

MakPress - 12.07.2019

По 11 години изолација и стагнација, економијата се движи во добар правец. Напредокот во економијата е потврден и во годишната анализа за економските реформски програми на Европската комисија којшто констатира дека економскиот раст во земјава ...