TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД: Прво погубување на жена по 67 години

Deutsche Welle - 13.01.2021

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп, непосредно пред истекот на мандатот дозволи егзекуција на жена осудена за убиство. 52-годишната Лиза Монтгомери, почина од смртоносна инјекција.

Првпат по речиси седум децении американската влада уби затвореничка

Канал5 - 13.01.2021

52 годишната Лиза Монтгомери од Канзас е егзекутирана рано утринава првпат по речиси седум децении американската влада уби затвореничка. На смртна казна е осудена во 2007 година поради монструозно злосторство.

Погубена првата жена во САД после 70 години! Осудена поради грозоморно убиство

Алсат-М - 13.01.2021

Американските власти ја погубија Лиса Монтгомери, единствената жена во сојузниот затвор што чекаше да биде погубена, во средата рано наутро откако Врховниот суд ја отстрани последната пречка со одбивање на одлуката на понискиот суд за одложување на ...

Сад ја изврши првата смртна казна врз жена од 1953 година

Сакам да кажам - 13.01.2021

Американската влада ја погуби Лиса Монтгомери, единствената жена која чекаше извршување федерална смртна казна, откако Врховниот суд ја отфрли можноста за одложување во последен момент. Таа прими смртоносна инјекција во затворот во Тер Хоут во ...

САД егзекутираа жена по седум децении

Независен - 13.01.2021

Жена од Канзас е егзекутирана рано во средата, првпат по речиси седум децении американската влада уби затвореничка. Лиза Монтгомери (52) беше прогласена за мртва во 1.31 часот откако доби смртоносна инјекција во сојузниот затворски комплекс во Тере ...

По седум децении, извршена смртна пресуда врз жена во САД

ММС - 13.01.2021

Во САД е погубена Лиса Монтгомери, прва жена по речиси седум децении (од 1953 година) врз која е извршена смртна пресуда. Монтгомери (52) беше осудена во Мисури во 2007 година за киднапирање и убиство на Боби Стинет, жена во осмиот месец од ...

Погубена Лиза Монтгомери, првата жена во САД која прими смртоносна инјекција по скоро 70 години

Слободен Печат - 13.01.2021

Лиза Монтгомери синоќа ја примила смртоносната инјекција во Индијана и стана првата жена во САД, која сојузните власти ја погубиле од 1953 година. На смртна казна е осудена во 2007 година поради монструозно злосторство.

Во САД погубена првата жена по речиси 70 години, убила бремена жена и го извадила бебето

Макфакс - 13.01.2021

Американските власти ја погубија Лиса Монтгомери, единствената жена во сојузниот затвор која чекаше да биде погубена, во средата рано наутро, откако Врховниот суд ја отстрани последната пречка со одбивање на одлуката на понискиот суд за одложување ...

Во САД погубена првата жена од 1953-та година

Точка - 13.01.2021

Таа е 11-тиот осуденик кој е погубен во тој затвор од јули, откако претседателот Доналд Трамп, кој ја поддржува смртната казна, ги продолжил сојузните погубување по 17-годишен прекин. Жената од Канзас е погубена денеска поради убиство на трудница и ...

Во САД извршена смртна казна врз жена-монструм

Expres - 13.01.2021

Лиза Монтгомери(52) осудена во Мисури во 2007 година за киднапирање и убиство на Боби Џо Стинет, жена во осми месец бременост, денес е погубена. Монтгомери ја пронашла својата жртва на Интернет и ја посетила нејзиниот дом во Мисури под изговор дека ...

Прв пат по 68 години: Погубена жена поради киднапирање и убиство на трудница

Локално - 13.01.2021

Американските власти ја погубија Лиса Монтгомери, единствената жена во сојузниот затвор што чекаше да биде погубена, во средата рано наутро откако Врховниот суд ја отстрани последната пречка со која беше отфрлена одлуката на понискиот суд за ...

САД ја извршија првата федерална егзекуција на жена во последните неколку децении

Опсервер - 13.01.2021

– САД ја извршија првата федерална егзекуција на жена по речиси седум децении, соопшти американското Министерство за правда. – Педесет и две годишната Лиза Монтгомери беше егзекутирана во американскиот затвор „Тере Хаут“ согласно казната која беше ...

Во САД погубена првата жена по скоро 70 години, убила бремена жена и го извадила бебето

Вечер - 13.01.2021

Американските власти ја погубија Лиса Монтгомери, единствената жена во сојузниот затвор што чекаше да биде погубена, во средата рано наутро, откако Врховниот суд ја отстрани последната пречка со одбивање на одлуката на понискиот суд за одложување на ...

Во САД погубена првата жена по скоро 70 години, убила бремена жена и го извадила бебето

24Инфо - 13.01.2021

Американските власти ја погубија Лиса Монтгомери, единствената жена во сојузниот затвор што чекаше да биде погубена, во средата рано наутро, откако Врховниот суд ја отстрани последната пречка со одбивање на одлуката на понискиот суд за одложување на ...

САД ја извршија првата федерална егзекуција на жена во последните неколку децении

А1 On - 13.01.2021

САД ја извршија првата федерална егзекуција на жена по речиси седум децении, соопшти американското Министерство за правда. – Педесет и две годишната Лиза Монтгомери беше егзекутирана во американскиот затвор „Тере Хаут“ согласно казната која беше ...

САД ја извршија првата федерална егзекуција на жена во последните неколку децении

Frontline - 13.01.2021

САД ја извршија првата федерална егзекуција на жена по речиси седум децении, соопшти американското Министерство за правда. – Педесет и две годишната Лиза Монтгомери беше егзекутирана во американскиот затвор „Тере Хаут“ согласно казната која беше ...

САД ја извршија првата федерална егзекуција на жена во последните неколку децении

Сител - 13.01.2021

САД ја извршија првата федерална егзекуција на жена по речиси седум децении, соопшти американското Министерство за правда. – Педесет и две годишната Лиза Монтгомери беше егзекутирана во американскиот затвор „Тере Хаут“ согласно казната која беше ...

САД ја извршија првата федерална егзекуција на жена во последните неколку децении

Либертас - 13.01.2021

САД ја извршија првата федерална егзекуција на жена по речиси седум децении, соопшти американското Министерство за правда. – Педесет и две годишната Лиза Монтгомери беше егзекутирана во американскиот затвор „Тере Хаут“ согласно казната која беше ...

По 70 години САД ја извршија првата федерална егзекуција на жена

+инфо - 13.01.2021

Лиза Монтгомери беше прогласена за виновна поради извршување брутално убиство на бремена жена во 2004 година. Претходно беше планирано казната да се изврши на 8 декември 2020 година во Индијана со смртоносна инјекција.

СМРТНА КАЗНА ВО САД: Извршена првата федерална егзекуција на жена по 70 години

Денешен - 13.01.2021

САД ја извршија првата федерална егзекуција на жена по речиси седум децении, соопшти американското Министерство за правда. – Педесет и две годишната Лиза Монтгомери беше егзекутирана во американскиот затвор „Тере Хаут“ согласно казната која беше ...

САД ја извршија првата федерална егзекуција на жена по 70 години

Нетпрес - 13.01.2021

САД ја извршија првата федерална егзекуција на жена по речиси седум децении, соопшти американското Министерство за правда. – Педесет и две годишната Лиза Монтгомери беше егзекутирана во американскиот затвор „Тере Хаут“ согласно казната која беше ...

Првпат по речиси седум децении американската влада уби затвореничка

Курир - 13.01.2021

На смртна казна е осудена во 2007 година поради монструозно злосторство. Во 2004 година убила жена во осмиот месец од бременоста сакајќи да ѝ го одземе нероденото дете. Детето преживеало. Монтгомери својата жртва ја нашла на интернет и ја посетила ...

САД ја извршија првата егзекуција на жена по 67 години

Кајгана - 13.01.2021

САД ја извршија првата федерална егзекуција на жена по речиси седум децении, соопшти американското Министерство за правда. – Педесет и двегодишната Лиса Монтгомери беше егзекутирана во американскиот затвор „Тере Хаут“ согласно казната која беше ...

САД ја извршија првата федерална егзекуција на жена во последните неколку децении

MakPress - 13.01.2021

САД ја извршија првата федерална егзекуција на жена по речиси седум децении, соопшти американското Министерство за правда. – Педесет и две годишната Лиза Монтгомери беше егзекутирана во американскиот затвор „Тере Хаут“ согласно казната која беше ...

Ја егзекутираа Лиза Монтгомери, прво погубување на жена во САД после 70 години

Фактор - 13.01.2021

Иако адвокатскиот тим на Лиза Монтгомери бараше помилување за фактот дека таа го сторила злосторството поради траумите од нејзиното детство во кое била малтретирана и жртва на непрекинато силување на нејзиниот очув и неговите пријатели и побара ...

Прва смртна казна во САД од 1953 година: Со смртоносна инјекција погубена Лиза Монтгомери

Вечер Прес - 13.01.2021

Американската влада ја погуби Лиса Монтгомери, единствената жена која чекаше извршување федерална смртна казна, откако Врховниот суд ја отфрли можноста за одложување во последен момент. Во вторникот таа прими смртоносна инјекција во затворот во Тер ...

За прв пат после 67 во САД извршена е ЕГЗЕКУЦИЈА на жена

Вечер - 13.01.2021

По 67 години во САД е извршена првата егзекуција на жена, соопшти американското Министерство за правда „Педесет и двегодишната Лиса Монтгомери беше егзекутирана во американскиот затвор „Тере Хаут“ согласно казната која беше едногласно предложена од ...

САД ја извршија првата федерална егзекуција на жена во последните неколку децении

CivilMedia - 13.01.2021

САД ја извршија првата федерална егзекуција на жена по речиси седум децении, соопшти американското Министерство за правда. – Педесет и две годишната Лиза Монтгомери беше егзекутирана во американскиот затвор „Тере Хаут“ согласно казната која беше ...