TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Го избришав Фејсбук од телефон, а и треба истото да го направиш

Оff.net - 13.01.2018

Само треба да ја избришеш апликацијата. Толку. Не твојот Фејсбук профил. Не твојот живот на интернет. Само апликацијата, топло препорачува Миријам Крамер од Мешабл. Пред еден месец ја избришав Фејсбук апликацијата од телефон.

Зукерберг загубил над 3 милијарди долари поради новите промени во Facebook

Стандард - 13.01.2018

Цената на акциите на компанијата Facebook се намалила за 4,5%, откако основачот на социјалната мрежа, Марк Зукерберг најави воведување на големи промени во формирањето на „њуз фидот“. Така Зукерберг, кој поседува 14% од акциите на компанијата, ја ...

ПО НАЈАВИТЕ ЗА ДРАСТИЧНИ ПРОМЕНИ НА ФЕЈСБУК: Акциите во пад, Марк Закерберг изгуби над 3 милијарди долари

Фактор - 13.01.2018

По информациите дека Фејсбук наскоро на глобално ниво ќе го промени начинот на прикажување вести и на сите во светот ќе им воведе раздвоен News и Explore Feed, акциите на таа компанија паднаа за повеќе од 4 отсто.

Facebook веќе нема да биде ист, како ќе изгледа News Feed

Телефони.мк - 13.01.2018

Минатата година со Facebook беше одбележана со скандали, лажни вести, говор на омраза и злоставување. Затоа Марк Цукерберг изјави дека во 2018 овие проблеми ќе му бидат предизвик. Наместо да се фокусира на најважната содржина на News Feed, целта на ...

Работи што треба да се земат предвид во пресрет на промените што ги воведува „Фејсбук“

Факултети - 13.01.2018

Фото: Getty Images „Фејсбук“ најави неверојатни промени на „Њуз фид“, реката на содржини што луѓето ја гледаат кога ќе се логираат на оваа социјална мрежа. Целта на промените е да им се даде приоритет на постови што инспирираат „значајни интеракции“ ...

Facebook воведува драстични промени

Кумановски м. - 13.01.2018

loading... Експериментот кој Facebook веќе некое време го тестира со Explore Feed како посебна страница, изгледа дека конечно ќе го добие својот расплет. Зукерберг наведува дека балансот на News feed се одалечил од она што Facebook го може и сака, а ...

За Фејсбук ќе бидат поважни пријателите од фирмите

Deutsche Welle - 12.01.2018

Она што ќе го пишуваат пријателите на Фејсбук ќе биде во прв план, а дури потоа доаѓаат постовите на фирмите и другите медиуми, информира шефот на Фејсбук, Марк Закерберг. За да се постигне таа цел сукцесивно се менувани алгоритмите кои се одговорни ...

Експериментот на Facebook во Србија е успешен – News Feed ќе биде поинаков во целиот свет

Иновативност - 12.01.2018

Марк Цукерберг, основачот на Facebook, на својата страница објави дека главната цел во 2018 година ќе му биде времето потрошено на неговата социјална мрежа да биде квалитетно потрошено и затоа се обврза да го направи Facebook уште подобар.

Фејсбук промени: Повеќе комуникација со пријателите, помалку огласи

Нова ТВ - 12.01.2018

Фејсбук објави дека воведува промена во однос на она што ќе се појавува кај корисниците како News Feed. СО ова, како што се истакнува, ќе се даде приоритет на мислења од пријателите, членовите на семејството и групите пред мислењата од компаниите.

Фејсбук најави големи промени за да ги стави личните објави во прв план

Сакам да кажам - 12.01.2018

Фејсбук објави дека ќе направи значајни промени во начинот на којшто работи фидот за вести, при што објавите од компании, брендови и медиуми ќе бидат помалку видливи. Место тоа, во прв план ќе биде комуникацијата помеѓу пријатели и членови на ...

Facebook најави големи промени

Бизнис Инфо - 12.01.2018

Фото: Pixabay Основачот на Facebook Марк Цукерберг најави голема промена на популарната социјална мрежа. Промена ќе има во алгоритмот што ја уредува почетната страница во рубриката Новости (News Feed).

Најавени се драстични промени на „Фејсбук“!

Факултети - 12.01.2018

Фото: Reuters Основачот на „Фејсбук“, Марк Закерберг, најави големи промени во алгоритмот кој ја уредува почетната страница, односно во рубриката „Новости“ (News Feed) на „Фесбук“ така што отсега приоритетот ќе биде ставен на „смислените социјални ...

Марк Закерберг ве спасува од рекламите на Facebook

Кајгана - 12.01.2018

Истражување покажува дека користењето на социјалните мрежи за поврзување со луѓето кои ни значат може да биде добро за нас. Можеме да се чувствуваме поврзано и помалку осамени, вели директорот на Facebook.

„Фејсбук“ најави големи промени

Макфакс - 12.01.2018

Фејсбук најави промени во начинот на функционирање на своите вести, правејќи ги помалку истакнати натписите од бизниси, брендови и медиуми. Наместо тоа, ќе се истакне содржината што ги поттикнува разговорите меѓу семејството и пријателите, кои ја ...

Фејсбук станува претерано страшен

Оff.net - 12.01.2018

Во нешто што наликува на сценарио од следната сезона на Black Mirror откриено е дека Фејсбук знае како да те следи користејќи ја прашината на камерата на твојот смартфон. Тоа што Фејсбук тврди дека не ја користи твојата локација за да ти даде ...

Закерберг најави промени по кои Фејсбук повеќе нема да биде ист

Точка - 12.01.2018

Основачот на Фејсбук, Марк Закерберг најави голема промена на популарната социјална мрежа. Промената ќе се однесува на главниот “News Feed” и објавите кои ќе се прикажуваат таму. Имено, Закерберг одлучи да направи алгоритам кој најпрво ќе ги ...

ШТО ПОДГОТВУВА Цукерберг: Фејсбук им нанесува сериозен удар на медиумските содржини

Фактор - 12.01.2018

Facebook ја објави официјално огромната промена која претстои при начинот на кој социјалната мрежаја покажува содржината на своите корисници. Експериментот кој веќе неколку месеци се прави во Словачка, Шри Ланка, Србија, Боливија, Гватемала и ...

Фејсбук подготвува сериозни промени

Стандард - 12.01.2018

Фејсбук подготвува сериозни промени. Во иднина приоритет за социјалната мрежа ќе бидат фотографиите и видеата објавени од семејства и пријатели. Содржината од трговски марки, медиуми и познати личности ќе имаат многу помала тежина во делот за вести.

За Фејсбук ќе бидат поважни пријателите од фирмите

Либертас - 12.01.2018

Она што ќе го пишуваат пријателите на Фејсбук ќе биде во прв план, а дури потоа доаѓаат постовите на фирмите и другите медиуми, информира шефот на Фејсбук, Марк Закерберг. За да се постигне таа цел сукцесивно се менувани алгоритмите кои се одговорни ...

Најавени се драстични промени на „Фејсбук“!

Скопје24 - 12.01.2018

Основачот на „Фејсбук“, Марк Закерберг, најави големи промени во алгоритмот кој ја уредува почетната страница, односно во рубриката „Новости“ (News Feed) на „Фесбук“ така што отсега приоритетот ќе биде ставен на „смислените социјални интеракции“ ...

Фејсбук најави големи промени

Вечер - 12.01.2018

Фејсбук најави промени во начинот на функционирање на своите вести, правејќи ги помалку истакнати натписите од бизниси, брендови и медиуми. Наместо тоа, ќе се истакне содржината што ги поттикнува разговорите меѓу семејството и пријателите, кои ја ...

Facebook повеќе нема да биде ист, еве како ќе изгледа News Feed!

USB - 12.01.2018

Facebook официјално ја објави огромната промена која претстои при начинот на кој социјалната мрежа ја покажува содржината на своите корисници. Експериментот кој веќе неколку месеци се изведува во Словачка, Шри Ланка, Србија, Боливија, Гватемала и ...

Фејсбук подготвува сериозни промени

Бриф - 12.01.2018

Фејсбук подготвува сериозни промени. Во иднина приоритет за социјалната мрежа ќе бидат фотографиите и видеата објавени од семејства и пријатели. Содржината од трговски марки, медиуми и познати личности ќе имаат многу помала тежина во делот за вести.

За Фејсбук ќе бидат поважни пријателите од фирмите

Локално - 12.01.2018

Она што ќе го пишуваат пријателите на Фејсбук ќе биде во прв план, а дури потоа доаѓаат постовите на фирмите и другите медиуми, информира шефот на Фејсбук, Марк Закерберг. За да се постигне таа цел сукцесивно се менувани алгоритмите кои се одговорни ...

Фејсбук најави големи промени

А1 On - 12.01.2018

Фејсбук најави промени во начинот на функционирање на своите вести, правејќи ги помалку истакнати натписите од бизниси, брендови и медиуми. Наместо тоа, ќе се истакне содржината што ги поттикнува разговорите меѓу семејството и пријателите, кои ја ...

Марк Закерберг ве спасува од рекламите на Facebook

GSM.mk - 13.01.2018

Истражување покажува дека користењето на социјалните мрежи за поврзување со луѓето кои ни значат може да биде добро за нас. Можеме да се чувствуваме поврзано и помалку осамени, вели директорот на Facebook.

За Фејсбук ќе бидат поважни пријателите од фирмите

iPortal - 12.01.2018

Она што ќе го пишуваат пријателите на Фејсбук ќе биде во прв план, а дури потоа доаѓаат постовите на фирмите и другите медиуми, информира шефот на Фејсбук, Марк Закерберг. За да се постигне таа цел сукцесивно се менувани алгоритмите кои се одговорни ...

Фејсбук со најава за големи промени!

Таратур - 12.01.2018

Фејсбук на својата прес конференција најави промени во начинот на функционирање на своите вести, правејќи ги помалку истакнати вестите од бизниси,брендови и медиуми. На тоа место ќе гледаме содржина што поттикнува разговор помеѓу семејството и ...

Нови промени – За Фејсбук ќе бидат поважни пријателите од фирмите

Студенти - 13.01.2018

Она што ќе го пишуваат пријателите на Фејсбук ќе биде во прв план, а дури потоа доаѓаат постовите на фирмите и другите медиуми, информира шефот на Фејсбук, Марк Закерберг. За да се постигне таа цел сукцесивно се менувани алгоритмите кои се одговорни ...

Промени на Фејсбук во текот на следните недели

Скопје инфо - 12.01.2018

Фејсбук најави промени во начинот на функционирање на своите вести, правејќи ги помалку истакнати натписите од бизниси, брендови и медиуми. Наместо тоа, ќе се истакне содржината што ги поттикнува разговорите меѓу семејството и пријателите, кои ја ...

Од Фејсбук најавија големи промени

Денар - 12.01.2018

Фејсбук најави промени во начинот на функционирање на своите вести, правејќи ги помалку истакнати натписите од бизниси, брендови и медиуми. Наместо тоа, ќе се истакне содржината што ги поттикнува разговорите меѓу семејството и пријателите, кои ја ...

Фејсбук најави големи промени

Шеталиште - 12.01.2018

Фејсбук најави промени во начинот на функционирање на своите вести, правејќи ги помалку истакнати натписите од бизниси, брендови и медиуми. Наместо тоа, ќе се истакне содржината што ги поттикнува разговорите меѓу семејството и пријателите, кои ја ...

Промените на „Фејсбук“ скапо го чинеа Цукерберг – изгуби 3 милиони долари

Макфакс - 13.01.2018

Цената на акциите на компанијата Фејсбук падна за 4,5%, откако основачот на социјалната мрежа, Марк Цукерберг најави воведување на големи промени во начинот на прикажување вести. Со тоа според светските агенции, 33 -годишниот Цукерберг кој поседува ...

Промените на Фејсбук скапо го чинеа Цукерберг – изгуби 3 милиони долари

Вечер - 13.01.2018

Цената на акциите на компанијата Фејсбук падна за 4,5%, откако основачот на социјалната мрежа, Марк Цукерберг најави воведување на големи промени во начинот на прикажување вести. Со тоа според светските агенции, 33 -годишниот Цукерберг кој поседува ...

Промените на Фејсбук скапо го чинеа Цукерберг – изгуби 3 милијарди долари

Sky - 13.01.2018

Цената на акциите на компанијата Фејсбук падна за 4,5%, откако основачот на социјалната мрежа, Марк Цукерберг најави воведување на големи промени во начинот на прикажување вести. Со тоа според светските агенции, 33 -годишниот Цукерберг кој поседува ...