TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ШОК: Буфон го напушта Јувентус, но не оди во пензија

Спортски - 17.05.2018

Главна тема денес на Апенините е Џанлуиџи Буфон кој на пресконференција официјално објави дека го напушта Јувентус после цели 17 години. Иако сите очекуваа дека 40-годишниот голман ќе објави крај на кариерата, сепак Буфон ги шокира сите со изјавата ...

Буфон: Нема дилема кој ќе биде новиот капитен на Јуве!

Gol.mk - 17.05.2018

Легендарниот чувар на мрежата Џанлуијџи Буфон денес и официјално соопшти дека по завршувањето на оваа сезона ги напушта редовите на Јувентус. Авантурата на италијанскиот голман завршува по цели 17 години минати во торинскиот клуб, со кого освои ...

Барселона на спектакуларен начин ќе се збогува од Андрес Иниеста

Кајгана - 17.05.2018

Барселона подготвува големо збогување од легендарниот Андрес Иниеста. Фудбалерите на Барселона веќе одамна си ја обезбедија титулата првак на Шпанија, која ќе ја прослават за време на неделниот натпревар против Реал Сосиедад, а тој меч ќе биде и ...

Иниеста го издвои играчот за кој Барса мора да вложи секаков напор за да го задржи: Ако тој си замине, тоа ќе биде ...

Дерби - 17.05.2018

Андрес Иниеста полека се подготвува за својот последен фудбалски танц како играч на Барселона, но во пресрет на натпреварот со Реал Сосидад, капитенот на каталонскиот гигант стана интересен за јавноста и со една директна препорака која ја испрати до ...

Буфон: Ако го сретнев судијата Оливер два дена подоцна, ќе го гушнев и ќе му се извинев!

Sport 1 - 17.05.2018

Легендарниот Џанлуиџи Буфон се кае поради тоа што го нападна Мајкл Оливер во четвртфиналето на Лигата на шампиони. Судијата по целата мешаница му даде црвен картон на голманот на Јувентус.

Чеферин: Без оглед на се Буфон е голем џентлмен

СуперСпорт - 17.05.2018

Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин и понатака има позитивно мислење за Џиџи Буфон без оглед на неговото однесување во реваншот од четвртфиналето од Лигата на шампионите против Реал Мадрид.

Буфон: Да го видев Оливер по два дена, ќе го гушнев и ќе му се извинев

Екипа - 17.05.2018

Џанлуиџи Буфон денеска на прес-конференција објави дека на крајот од сезонава ќе си замине од Јувентус, а конечната одлука околу идниот ангажман ја одложи за неколку седмици. Искусниот голман говореше на различни теми, меѓу нив и за инцидентот во ...

Касиљас прсече: Одлуката падна, останува ли на „Драгао“

Спортски - 17.05.2018

Како што пренесуваат португалските медиуми, Икер Касиљас ќе остане уште една година во редовите на португалскиот шампион, Порто. Касиљас пред три години пристигна на „Драгао“ од мадридски Реал, оваа сезона често беше и на клупата, со оглед на тоа ...

Буфон образложи што ќе му направел на Оливер ако го сретнел два дена по незаборавниот хаос на „Бернабеу“

Дерби - 17.05.2018

Џанлуиџи Буфон со многу емоции и солзи во очите соопшти дека претстојниот меч со Верона ќе биде последен за него во дресот на Јувентус, но исто така изненади и најголем дел од новинарите, откако додаде дека ова автоматски не значи крај на неговата ...

Помала плата и уште една сезона за Касилјас во Порто

Екипа - 17.05.2018

Легендарниот шпански голман Икер Касилјас ќе остане во Порто и следната сезона. Тој се согласил на продолжување на договорот со новиот португалски шампион за помала плата од досегашната. Новиот договор ќе биде на една година.

10 моменти кои ја одбележаа кариерата на Буфон

Оff.net - 17.05.2018

Да ја анализираш кариерата на Џиџи Буфон е како да раскажуваш дополнителни 22 години живот. Историски мигови, незаборавни паради, многу трофеи, безброј рекорди и пред сè верност кон Јуве која ја демонстираше со срце дури и во втора лига.

Крај на една ера: Буфон заминува од Јувентус, но ќе продолжи да брани

СуперСпорт - 17.05.2018

Еден од најдобрите голмани на денешницата, Џиџи Буфон на прес конференција потврди дека ќе си замине од Јувентус по крајот на сезоната. „Тоа што е сигурно е дека во сабота ќе го играм последниот натпревар за Јувентус“ –коментираше Буфон.

Јувентус има нов капитен – Џорџо Киелини

Спортски - 17.05.2018

Јувентус по заминувањето на Џанлуиџи Буфон ќе добие и нов капитен. Џанлуиџи Буфон денес објави дека во сабота го игра последниот натпревар во дресот на Јувентус, покрај тоа тој истакна и дека се повлекува од репрезентацијата на Италија со цел да им ...

Барселона со спектакуларна кореографија ќе се збогува од Иниеста

Екипа - 17.05.2018

Легендарниот шпански фудбалер, Андрес Иниеста, ќе има величествено збогување од Барселона. Последниот натпревар во дресот на Барселона 34-годишниот Иниеста ќе го одигра в недела против Реал Сосиедад, а навивачите на каталонскиот тим веќе осмислиле ...

Јувентус се збогува со Буфон: Ти благодариме за сè! (ВИДЕО)

Sport 1 - 17.05.2018

Денеска во 11.30 часот Џанлуиџи Буфон имаше прес-конференција на која потврди дека викендов ќе го одигра последниот меч во дресот на „старата дама“. Италијанецот откри дека има неколку понуди, а веднаш се појавија шпекулации дека Реал Мадрид и ПСЖ ...

Неверојатната кариера на Буфон во Јувентуз низ бројки

24Фудбал - 17.05.2018

Легендарниот Џиџи Буфон денеска објави крај на неговиот престој во Јувентус, па низ бројки да видиме каков беше неговиот престој во италијанскиот шампион. Буфон објави крај на престојот во Јувентус, но не и крај на кариерата.

Буфон В сабота го игра последниот меч за Јувентус, но можеби не ја завршува кариерата

Сакам да кажам - 17.05.2018

Легендарниот голман Џанлуиџи Буфон објави дека в сабота ќе го одигра последниот натпревар за Јувентус, во којшто ги помина последните 17 години. Светскиот првак од 2006 година на средбата со Верона по деветти пат ќе го крене шампионскиот пехар, ...

Фотографии од семејниот албум на Џиџи Буфон

Оff.net - 17.05.2018

На денот кога објави дека во сабота играчки се збогува со Јувентус (и во очекување да дознаеме дали ќе се збогува и со фудбалот), дојде ред да го разгледаме неговиот омилен албум со ...

„Никој никогаш нема да биде како Џанлуиџи Буфон“ – Јувентус со емотивно видео му се заблагодари на Џиџи (Видео)

Спортски - 17.05.2018

Денес со почеток во 11:30 часот во тренинг центарот на Јувентус беше одржана прес-конференција на која Џанлуиџи Буфон потврди дека во сабота го игра последниот натпревар во дресот на Јувентус.

Буфон со солзи во очите стави крај на незаборавната етапа во Јувентус, но приреди и едно изненадување

Дерби - 17.05.2018

Џанлуиџи Буфон денеска ја одржа толку очекуваната вонредна прес-конференција која самиот ја закажа за ова претпладне, а на истата легендарниот италијански голман и официјално соопшти дека натпреварот со Верона ќе биде последен за него во дресот на ...

Буфон заминува од Јувентус

+инфо - 17.05.2018

Легендарниот италијански голман Џанлуиџи Буфон денеска официјално објави дека в сабота ќе го одигра последниот натпревар за „Старата дама“. Легендарниот италијански голман Џанлуиџи Буфон денеска официјално објави дека в сабота ќе го одигра ...

Буфон: Заминувам од Јувентус, но...

24Фудбал - 17.05.2018

На посебна прес конференција Џанлуиџи Буфон денеска соопшти дека по 17 години си заминува од Јувентус. Џиџи Буфон и официјално објави дека го напушта Јувентус, но не објави и крај на играчката кариера која би можел да ја продолжи во друг клуб.

Последна шанса за трофеј во ЛШ: Буфон застанува на голот на Реал Мадрид?

Sport 1 - 17.05.2018

Еден од најдобрите голмани на сите времиња, Џанлуиџи Буфон објави денеска дека по 17 години минати во италијанскиот великан Јувентус на крајот на сезонава ќе го напушти Торино, а весникот „Тутоспорт“ веќе најави две потенцијални дестинации – Реал ...

Заврши ерата на Буфон во Јуве: „Сакам на најдобар начин да се простам од фановите“

Gol.mk - 17.05.2018

Името на Џанлујџи Буфон уште долги години ќе се споменува во фудбалската јавност, но како историја, бидејќи денес легендарниот голман на Јувентус ја најави својата играчка кариера. Можеби најголемиот чувар на мрежата на сите времиња на денешната ...

Буфон се прости со Јуве: Горд ја завршувам оваа авантура!

Sport 1 - 17.05.2018

Џанлуиџи Буфон, како што најави, одржа прес-конференција на која зборуваше за својата иднина. Дефинитивно се прости со Јувентус, но, очигледно, тоа нема да значи и крај на неговата кариера.

По 17 години Буфон си заминува од Јувентус

AKO - 17.05.2018

Легендарниот италијански голман Џанлуиџи Буфон денеска на посебна прес конференција соопшти дека по 17 години си заминува од Јувентус. Со солзи во очите по почетниот говор на претседателот Ањели, Буфон му се заблагодари на сопственикот на Јувентус ...

Буфон објави: Заминувам од Јувентус!

Екипа - 17.05.2018

Џанлуиџи Буфон ќе стави крај на 17-годишната соработка со Јувентус, објави денеска легендарниот голман на прес-конференција во Торино. Веќе подолго време се шпекулираше околу иднината на 40-годишниот чувар на мрежата, кој не објави завршување на ...

Буфон потврди: Тука е крајот на мојата авантура, во сабота го играм последниот натпревар за Јувентус

Спортски - 17.05.2018

Денес во 11:30 часот прес-конференција за медиумите во тренинг центарот на Јувентус одржа Џанлуиџи Буфон, на конференцијата присуствуваше и претседателот на „старата дама“, Андреа Ањели. Буфон на оваа конференција го потврди она што се очекуваше, ...

Буфон се прости од Јувентус – Јуве донесе талент и го претвори во шампион

Sport M - 17.05.2018

Легендарниот италијански голман Џанлуиџи Буфон денеска соопшти дека ќе го напушти Јувентус на крајот од оваа сезона. Долго се зборуваше за судбината на Буфон оваа сезона, а голманот денеска конечно ја откри својата одлука.

Буфон призна: Веќе имам неколку понуди од други клубови, наскоро ќе одлучам дали ќе продолжам

Спортклуб - 17.05.2018

Џиџи Буфон како и што се претпоставуваше, на вонредната прес-конференција соопшти дека го напушта тимот на Јувентус. По соопштување на оваа одлука, легендарниот голман од страна на новинарите беше запрашан што понатаму, на што Буфон посочи дека е ...

Во сабота го играм последниот меч за Јувентус

Оff.net - 17.05.2018

Дотеран и скоцкан во одело, во друштво на претседателот Андреа Ањели, Џиџи Буфон се појави во прес центарот на Јуве и со кнедла во грлото го објави своето официјално збогување со клубот на кој му служеше со срце 17 ...

ОФИЦИЈАЛНО: Буфон пресече и се огласи – по 17 години заминувам од Јувентус

Спортклуб - 17.05.2018

Легендарниот голмана на Јувентус и селекцијата на Италија, 40-годишниот Џиџи Буфон денес на вонредна прес-конференција соопшти дека на крајот од сезоната си заминува во „старата дама“. Буфон во сабота против Верона ќе го одигра последниот натпревар ...

Капело: Јувентус може да освои и осмо Скудето!

СуперСпорт - 17.05.2018

Фабио Капело смета дека победничката серија на Јувентус не е готова и може да продолжи, така што ќе го освојат осмото Скудето по ред наредната сезона. Меѓутоа, Буфон ќе се повлече, а Асамоа и Лихштајнер ќе го напуштат клубот.

Буфон објави дека го напушта Јувентус

24Инфо - 17.05.2018

Џанлуиџи Буфон, легендата на светскиот фудбал, објави дека по 17 години ќе го напушти Јувентус. Својата одлука, Буфон, ја соопшти на прес конференција во друштво на претседателот на Јувентус, Андреа ...

Буфон објави дека го напушта Јувентус (Видео)

TopSport - 17.05.2018

Џанлуиџи Буфон, легендата на светскиот фудбал, објави дека по 17 години ќе го напушти Јувентус. Својата одлука, Буфон, ја соопшти на прес конференција во друштво на претседателот на Јувентус, Андреа Ањели.

Иниеста ќе добие феноменална кореографија на последниот меч на „Камп Ноу“ (Фото)

SportMedia - 17.05.2018

Легендарниот капитен на Барселона Андрес Иниеста целата досегашна ја помина во каталонскиот гигант, но во недела доаѓа крајот на оваа приказна која трае речиси две децении. Иниеста си заминува на крајот од сезоната, а в недела на „Камп Ноу“ ќе игра ...

Ливерпул со понуда за Буфон!?

СуперСпорт - 17.05.2018

Медиумите пишуваат дека Буфон не само што би можел да продолжи да игра, туку би можел да заигра во Ливерпул. Денеска Буфон ќе одржи конференција за новинарите во 11.30 во која ќе ги објави плановите за својата иднина.

Буфон, па дали ова е можно: Легендата на Јуве продолжува, но во Англија!?

Спортклуб - 17.05.2018

Се уште владее неизвесност кога станува збор одлуката на Џиџи Буфон за иднината за својата кариера. Дали ќе замине во пензија или пак ќе продолжи. Буфон пред неколку месеци најави дека ова е негова последна сезона во Јувентус, но не откри дали има ...

Буфон: Во сабота го играм последниот натпревар за Јувентус

Стандард - 17.05.2018

Еден од најдобрите голмани во историјата на фудбалот – Џанлуиџи Буфон, официјално објави дека го напушта италијанскиот шампион Јувентус. Легендата вели дека во сабота, при домашниот дуел против Верона, ќе биде последниот негов натпревар за ...

Барселона подготвува спектакуларна кореографија за прошталниот меч на Иниеста

TopSport - 17.05.2018

Барселона на спектакуларен начин ќе се прости од својата легенда Андрес Иниеста. 34-годишниот фудбалер, в недела, против Реал Сосиедад ќе го одигра последниот натпревар во дресот на каталонскиот гигант.

БОМБА од италијанските медиуми: Буфон има понуда од Ливерпул!?

Спортски - 17.05.2018

Џанлуиџи Буфон денес со почеток во 11:30 часот ќе одржи прес-конференција на која се очекува да ја соопшти својата одлука за иднината на неговата кариера. Фудбалскиот свет очекува легендарниот голман да стави крај на својата блескава кариера и ...

18 лица се повредени по уривањето на монтажни трибини за време на интервјуто со Иниеста(видео)

AKO - 17.05.2018

Дури 18 лица се повредни за време на интервјуто на фудбалерот на Барселона, Андрес Иниеста во едно импровизирано студио на отворено. Имено, додека шпанскиот фудбалер гостуваше во емисијата “Chester”, се урнала монтажната трибина на која имало повеќе ...

Бомба од Италија: Буфон кариерата ја продолжува во Ливерпул!?

Екипа - 17.05.2018

Џанлуиџи Буфон сеуште не соопштил дали на крајот од сезоната ќе ја заврши својата богата кариера или и натаму ќе остане меѓу диреците. Пред неколку месеци истакна дека ова му е последна сезона во Јувентус, но не откри дали имаше шанси на друго место ...

ПСЖ и летово ќе пазари кај Барселона и тоа за 200 милиони евра

SportMedia - 17.05.2018

Пари Сен Жермен решил да ја купи „пола“ Барселона. Откако минатата година ја активираа откупната клаузула од 222 милиони евра и го купија Нејмар за рекорден трансфер, летово подготвуваат нов план.

Италијанските медиуми тврдат: Буфон се сели во Англија

Точка - 17.05.2018

Џанлуиџи Буфон најави дека по крајот на оваа сезона ќе го напушти Јувентус, но се уште нема откриено дали ќе се пензионира, или ќе ја продолжи својата кариера во некој друг клуб. Голманот на Јувентус закажа вондредна прес-конференција после која што ...

Италијанските медиуми тврдат: Буфон се сели во Англија

24Инфо - 17.05.2018

Џанлуиџи Буфон најави дека по крајот на оваа сезона ќе го напушти Јувентус, но се уште нема откриено дали ќе се пензионира, или ќе ја продолжи својата кариера во некој друг ...

Бомба од Италија: Буфон кариерата ја продолжува во Англија

Sport M - 17.05.2018

Џанлуиџи Буфон се уште нема соопштено дали на крајот на сезоната ќе се стави крај на својата богата кариера, или ќе остане меѓу стативите уште една сезона. Буфон пред неколку месеци изјави дека ова е негова последна сезона во Јувентус, но не откри ...

Буфон за одлуката да остане со Јувентус во Серија Б: Направив вистински потег…

Дерби - 16.05.2018

Џиџи Буфон во текот на утрешниот ден ќе одржи прес-конференција на која се очекува да го потврди своето повлекување од фудбалските терени, а во пресрет на тој настан, објавено е интервју во кое Буфон одговара на прашањата на Жерард Пике.

Спектакл во чест на „Бледиот Витез“: Познато како ќе изгледа „Ноу Камп“ во последниот натпревар на Иниеста

Спортски - 16.05.2018

Екипата на Барселона подготви спектакуларна кореографија посветена на Андрес Иниеста. Шампионот на Шпанија во 38 коло го дочекува Реал Сосиедад во натпревар без резултатско значење и поради тоа споменатиот натпревар ќе биде во знак на Андрес Иниеста.

Ќе има ли бомба на Енфилд ова лето: Клоп пред ЛШ финалето на средба со Раиола

Спортклуб - 16.05.2018

Како што јавуваат британските медиуми, тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп, имал иницијална средба со агентот на Џиџи Донарума. Клоп знае какви квалитети поседува корпулентниот голман на „Росонерите“ па наводно го посакувал во своите редови за идната ...