TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Младите лекари и специјализанти: Ивермектинот е приказна за занимација на јавноста, а вакцинацијата е решение

А1 On - 13.01.2021

Асоцијација на специјализанти и млади лекари упати жестоки критики по фамата која настана во јавноста за употребата на лекот Ивермектин, кој прво беше промовиран од министерот за здравство Венко Филипче, пa пуштен во продажба во одредени аптеки, а ...

Пулмологија: Стоиме зад упатството за Ивермектинот испратено до матичните лекари

Телма

Филипче: Ивермектин само со препорака од лекар

Алсат-М

Ивермектинот достапен за пациентите, протокол за лекување доставен до матичните лекари

Сител

Навистина ли постои безбеден, ефективен и евтин лек за COVID-19?

Нетпрес

Хаос со лекот „Ивермектин“ – го има во поголемите аптеки, во помалите се чува само за познаници

Алфа

„Аџибадем Систина“ располага со лекот „ивермектин“

+инфо

Фактор Слободен Печат Курир Локално 4NEWS Фактор Kumanovo News Вечер Прес

Матичните лекари добиле протокол за лекување со ивермектин

24 Вести - 13.01.2021

Mатичните лекари добиле протокол за лекување со ивермектин велат од министерството за здравство. Стручниот колегиум за универзитетската клиника за пулмологија и алергологија и центрите од интернистичкиот блок, изготвиле мислење за употребата на ...

Матичните лекари добија протокол за лекување со „ивермектин“

360 степени

Лекарите добија протокол за употреба на лекот „ивермектин“, граѓаните да не го земаат на своја рака, вели Филипче

Сакам да кажам

Матичните лекари вчера добија протокол за лекување со Ивермектин

Сител

„Ивермектинот“ да се зема само по препорака на матичен лекар, апелира Министерството за здравство

Мета

МЗ: Матичните лекари вчера добија протокол за лекување со Ивермектин

Опсервер

МЗ: Матичните лекари вчера добија протокол за лекување со Ивермектин

Frontline

Макфакс PressingTV Канал5 Скопје1 Тера Press24 МКД еМагазин

Филипче: Лекот „Ивермектин“ да не се зема по сопствено убедување

Канал5 - 13.01.2021

Колкава доза „Ивермектин“ треба да се даде на пациент кој имал контакт со заразен, а колку таблети треба да земе оној што веќе има симптоми. Ова е протоколот за лекување што матичните лекари го добија од Лекарската комора.

Филипче: “Ивермектинот“ од денеска е достапен во аптеките

Телма

Филипче советува: „Ивермектин“ да се зема по препорака на матичен лекар

Фокус

Филипче: Вчера пристигна лекот „Ивермектин“, да се зема само со препорака од матичен лекар

ТВ21

Лекот „Ивермектин“ да се зема само со препорака на матичен лекар, порача Филипче

Макфакс

Филипче советува „Ивермектин“ да се зема исклучиво по препорака на матичен лекар

Н.Македонија

Филипче: „Ивермектинот“ да се зема ислучиво по препорака на матичен лекар

Локално

Press24 Вечер 24Инфо MTM iPortal Вечер Прес Точка Бриф

Копи – пејст здравство, протоколот за „Ивермектин“ целосно препишан од шест месеци стара колумна

Алфа - 13.01.2021

„Копи – пејст“ протокол за лекување на ковид пациенти со евтиниот лек Ивермектин“ . Матични доктори обвинуваат дека од Лекарската комора добиле скандалозно и сомнително упатство за употреба на лекот Ивермектин кое било украдено од научно, ...

Лекарска комора ги посоветува матичните да препишуваат „ивермектин“ со препишан текст од сајтот Емитер

Слободен Печат

Лазаров: Текстот кој лекарската комора го прати на матичните лекари за употреба на ивермектин е плагијат, автор на оригиналниот текст е Марјан Божиновски

Курир

Лазаров: Лекарската комора ги советува матичните да препишуваат „ивермектин“ со текст кој е плагијат

Локално

Лазаров: Текстот кој лекарската комора го прати на матичните лекари за употреба на ивермектин е плагијат, автор на оригиналниот текст е Марјан Божиновски

Нетпрес

Д-р Лазаров: Текстот испратен од лекарската комора за употреба на ивермектин е плагијат

Сител

Пановски: Ивермектинот да го користат позитивните на коронавирус и оние кои треба да се заштитат од вирусот

Точка - 13.01.2021

„Ивермектин е навистина евтин за лек, за 5 евра се зема два и пол пати поголема количина од онаа која се снабдуваше во Грција. Водено тој е поефективен од Ремдесивир“, вели доктор Никола Пановски во вестите на Сител.

Д-р Пановски: Ивермектинот да го користат позитивните лица и оние кои треба да се заштитат од вирусот

Локално

Д-р Пановски: Ивермектинот да го користат позитивните на коронавирус и оние кои треба да се заштитат од вирусот

Press24

Д-р Никола Пановски: Непотребно е „Ивермектин“ да се дава превентивно, со тоа ќе се прават дома залихи

PressingTV

Д-р Пановски: Ивермектинот да го користат позитивните на коронавирус и оние кои треба да се заштитат од вирусот

Скопје инфо

Д-р Пановски: Непотребно е дома да се прават залихи со ивермектин

Вечер Прес

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче и за ивермектинот излажа, го нема во доволни количини

Курир - 12.01.2021

Уште еден пропуст во низата на Венко Филипче во процесот на лечење на граѓаните со корона. Единствениот лек, влезен во светски протоколи дека помага во лекувањето на пацинетите, Ивермектин навидум стигнат во државава, ама реално го нема, стои во ...

Филипче и за ивермектинот излажа, го нема во доволни количини

24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ: Лекот „Ивермектин“ навидум е стигнат во државава, ама реално го нема

Вечер

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче и за ивермектинот излажа, го нема во доволни количини

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ: Лекот „Ивермектин“ навидум е стигнат во државава, ама реално го нема

Мак. Весник

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче повторно лаже, ивермектинот го нема во доволни количини

МКД

ВМРО-ДПМНЕ: „Ивермектинот“ навидум е стигнат во државава, ама реално го нема

Вечер Прес

Денешен Нетпрес Скопје1 MakPress Република Press24 Макфакс Опсервер

Д-р Лазаров: Лажна вест е дека лекот Ивермектин го има во аптеки

Република - 12.01.2021

Лекот „Ивермектин“ кој се употребува во лекување на вирусот Ковид 19 од денеска е достапен за граѓаните во аптеките, информира Министерството за здравство. Овој лек може да се зема само со лекарски рецепт од матичен лекар или лекар специјалист.

Д-р Ненад Лазаров: Лажна вест е дека лекот Ивермектин е достапен во аптеки

Сител

Д-р Лазаров: Лекот Ивермектин го нема во аптеки, а ниту еден матичен лекар не е информиран ниту се дадени никакви препораки

24Инфо

Лазаров: Лекот Ивермектин го нема во аптеките, а ниту еден матичен лекар не е информиран, ниту се дадени препораки

Скопје инфо

Лазаров: Лекот Ивермектин го нема во аптеките

Нетпрес

Лекар тврди дека Филипче шири лажни вести за лек против Ковид-19

Expres

Д-р Лазаров: Лажна вест е дека лекот Ивермектин го има во аптеки

Press24

Точка Курир Локално Expres Вечер