TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Франција бројот на заразени со корона вирусот вчера надмина 50 илјади за едно деноноќие

Канал5 - 26.10.2020

Бројот на заразени со корона вирусот вчера надмина 50 илјади во Франција, што е нов рекорд и во Франција и во Европа. Процентот на позитивни во однос на тестираните се искачи на 17 проценти. 116 лица починаа за 24 часа од ковид.

Франција урива црни рекорди: Нови 52.010 случаи на коронавирус за еден ден

Курир - 26.10.2020

Франција вчера пријавила 52.010 новозаболени од коронавирус, што е најмногу во еден ден од почеток на епидемијата. Новиот највисок дневен биланс го надмина бројот кој во оваа држава беше потврден во сабота – 45.422.

Осум месеци коронавирус во земјава: Од сите нас зависи какво сценарио нè очекува

360 степени - 26.10.2020

Во последниот месец во земјава има речиси 10 000 нови случаи со ковид-19. Вчера земјава го имаше најцрниот ден од почетокот на пандемијата со 22 смртни случаи и 29.5% позитивни случаи од тестираните 26 февруари 2020 година.

80,4% од починатите од Ковид-19 во Македонија се со претходни заболувања

еМагазин - 26.10.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 18. октомври покажуваат дека 80,4% од починатите од Ковид-19 во Македонија се со претходни заболувања. „Од регистрираните смртни случаи, најголем дел се на возраст над 60 години (n=625) ...

51 лице починало од Ковид-19 надвор од болница

еМагазин - 26.10.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 18. октомври покжуваат дека 51 лице во Македонија починало од Ковид-19 надвор од болница. „Педесет и еден (6,0%) од пријавените случаи починале во вонболнички услови, а останатите 795 ...

Над 8.000 новозаразени од коронавирус во Германија

Макфакс - 26.10.2020

Во последните 24 часа во Германија се потврдени 8.685 случаи со коронавирус. Според Институтот за заразни болести „Роберт Кох“, починале 24 лица како последица на вирусот. Од почетокот на епидемијата во Германија од Ковид-19 заболеа 437.866, а ...

Над 8.000 новозаболени во Германија

Курир - 26.10.2020

Нови 8.685 случаи на коронавирус се потврдени во последните 24 часа во Германија, објави денеска Институтот „Роберт Кох“. Во истиот период Германија регистира и 24 смртни случаи од Ковид-19, пренесува Ројтерс.

Германија повторно над 8.000 новозаразени

Независен - 26.10.2020

Во последните 24 часа во Германија се потврдени 8.685 случаи со корона вирус, објави денеска Институтот за заразни болести „Роберт Кох“. Во истиот период починаа 24 чица од последиците на висруот, пренесе Ројтерс.

Трет ден по ред рекорден број заразени во светот; СЗО: Ова е критичен момент

МКД - 25.10.2020

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека вчера е урнат светскиот рекорд кога станува збор за бројот на заразени со коронавирусот, трет ден по ред. Според светските статистики на СЗО, во саботата се потврдени 465.319 заразени, а во ...

Струмица, Тетово и Куманово со најмногу активни случаи со коронавирус – Крушево и Македонски брод со најмалку

ТВ21 - 25.10.2020

Струмица со 434, Тетово со 408 и Куманово со 331 активен случај се ТОП 3 општини (без Град Скопје) каде што има најголем број на активни случаи со коронавирус. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 197 оздравени пациенти од: Скопје-91, ...

Франција ја помина бројката од 50.000 заразени на ден

Независен - 25.10.2020

Франција регистрираше 52.010 нови потврдени случаи со корона вирус во изминатите 24 часа, по рекордните 45.422 во саботата, се вели во соопштението на Министерството за здравство во неделата.

Трет ден со ред рекорден број коронаинфекции во светот, Франција првпат со над 50.000 случаи

Нетпрес - 25.10.2020

Светската здравствена организација (СЗО – WHO) објави во неделата дека во саботата се соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на заразените со коронавирусот, трет ден со ред.

790 нови случаи на Ковид-19 во Грција

Канал5 - 25.10.2020

Во Грција во последните 24 часа се потврдени 790 нови случаи на коронавирус, додека починале десет лица. Од почетокот на пандемијата регистрирани се 30.782 случаи на коронавирус, од кои 3.862 се поврзани со патувања во странство а 11.724 со веќе ...

Нов црн рекорд во Франција: Повеќе од 50.000 новозаразени, ситуацијата во болниците се влошува

Слободен Печат - 25.10.2020

Франција во претходните 24 часа регистрираше 52.010 новозаразени со коронавирусот, што е најмногу во еден ден од почетокот на пандемијата, соопшти француското Министерство за здравство. Новиот најголем дневен биланс го надмина бројот на новозаразени ...

Британија: 19.790 нови случаи на Ковид-19

Канал5 - 25.10.2020

Велика Британија денес забележала 19.790 нови случаи на коронавирус и 151 смртен случај, покажуваат официјалните податоци. Бројот на нови случаи е помал од вчера, кога биле регистрирани 23.012, а бројот на смртни случаи исто така опаднал за разлика ...

Во Скопје регистрирани 271 нови случаи на коронавирус – најмногу активни во Аеродром

ТВ21 - 25.10.2020

Министерството за здравство информираше дека во последните 24 часа направени се 1901 тестирања, а регистрирани се 561 нови случаи на коронавирус, додека пак на територија на Град Скопје регистрирани се 271 новозаболени.

Во моментов активни над 7.000 случаи на заразени со коронавирус

Макфакс - 25.10.2020

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, откако вечерва беа потврдени нови 561 заразени. Најмногу активни случаи има во Скопје – 3.562, од кои најголем дел се од Аеродром (699), Карпош (547) и Центар (519).

Хрватска 2421, Романија 3855, Италија над 21.000 новозаболени од Ковид 19

А1 On - 25.10.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 43.169.091 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.157.226 пациенти, а оздравеле 31.801.421 луѓе. Софија – Во Бугарија се регистрирани 1.043 новозаразени лица, 546 ...

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Макфакс - 25.10.2020

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на заразените со коронавирусот, трет ден по ред. Според статистиките на СЗО, во саботата беа потврдени 465.319 заразени, ...

Италија: Повторно рекорден број новозаразени

Канал5 - 25.10.2020

Италија пријави нов дневен рекорд со 21.273 новозаразени со коронавирус, покажуваат денешните податоци од министерството за здравство. Вкупниот број на случаи во Италија сега изнесува 525.782.

ПОВЕЌЕ ОД 50 ИЛЈАДИ ЗАРАЗЕНИ: Франција секој ден со нов рекорд

Локално - 25.10.2020

Бројот на корона заразени за еден ден надмина неверојатни педесет илјади во Франција! Во неделата ги имаше точно 52.010. Ова е, се разбира, нов апсолутен рекорд и во Франција и во Европа. Процентот на позитивни во однос на тестираните се искачи на ...

Аеродром достигна 699 активни случаи со коронавирус, над 500 има и во Карпош и во Центар

360 степени - 25.10.2020

По над 400 активни случаи има во Гази Баба и Кисела Вода Речиси половина од вкупниот број активни случаи во земјава се во Скопје Од вкупно 7 408 активни случаи со ковид – 19 во земјава, речиси половина – 3 562 се во Скопје.

Подгорица ново жариште на коронавирусот: 168 новозаразени во Црна Гора, 112 се од главниот град

Слободен Печат - 25.10.2020

Во последните 24 часа во Црна Гора се регистрирани 168 нови случаи на коронавирус, од 638 тестирани. Најмногу нови случаи се потврдени во Подгорица – 112. Со тоа вкупниот број на активни случаи се искачи на 3.756, додека од почетокот на годината ...

Аеродром, Карпош и Центар остануваат општини со најголем број активни случаи на Ковид

А1 On - 25.10.2020

Најновите податоци што вечерва ги објави Министерството за здравство покажуваат дека Скопје останува град со најголем број на активни случаи на Ковид-19 од кои најмногу има во Аеродром, Карпош и Центар.

Уште 168 новозаразени во Црна Гора, починаа тројца

Независен - 25.10.2020

Во Црна Гора во последните 24 часа регистрирани се 168 новозаразени од 638 тестирани, а починаа три лица. Најмногу нови случаи се регистрирани во Подгорица. Во истиот период оздравеле 174 пациенти.

Пораст на бројот на новозаразени во регионот, Хрватска рекордер со речиси 2.250

Слободен Печат - 25.10.2020

Во исчекување на податоците од македонското министерство за здравство за состојбата со новозаболените од коронавирус во последните 24 часа, дел од земјите во регионот веќе ги објавија своите податоци.

Србија: Тројца починати 614 нови случаи на Ковид-19

Канал5 - 25.10.2020

Според последните информации бројот на заболени од коронавирус во Србија во последните 24 часа изнесува 614. Починале три лица, вкупно 792 од почетокот на епидемијата. Во последните 24 часа се направени 4.739 тестови, а процентот на заразени е 12,26 ...

Италија со нов црн рекорд: Над 21.000 новозаразени, 128 лица починаа

Слободен Печат - 25.10.2020

Италија пријави нов дневен рекорд со 21.273 новозаразени од коронавирус, покажуваат денешните податоци на тамошното министерство за здравство. Со тоа, вкупниот број на случаи во Италија сега изнесува 525.782 лица.

СЗО: Трет ден по ред со рекорден број на новозаразени

Р.С.Европа - 25.10.2020

Податоците за коронавирус на Светската здравствена организација денеска покажаа трето последователно дневно рекордно високо ниво по бројот на нови потврдени случаи. Комплетните податоци на СЗО вчера покажаа дека 465.319 случаи биле потврдени во ...

Во Косово 186 заразени и двајца починати од Ковид-19 последните 24 часа

А1 On - 25.10.2020

Бројката на жртви на пандемијата на Ковид-19 во Косово се искачи на 663, откако двајца пациенти кај кои бил откриен коронавирусот починаа во последните 24 часа, јави дописникот на МИА од Приштина.

Косово: 186 заразени од Ковид-19

Р.С.Европа - 25.10.2020

Бројката на починати од Ковид-19 на Косово се искачи на 663, откако двајца заразени пациенти починаа во последните 24 часа, јави МИА од Приштина. Според Националниот институт за јавно здравство на Косово (ИКШПК), вчера се откриени 186 новозаразени, ...

Детален преглед по скопски општини: Во Аеродром близу 700 активни случаи на Ковид-19

еМагазин - 25.10.2020

Министерството за здравство информира дека досега во Скопје се евидентирани 11.473 случаи на Ковид-19, а активни се 3.562. Сликата на активни случаи по општини Скопје денеска изгледа вака: Чаир – 166 Гази Баба – 450 Аеродром – 699 Карпош – 547 ...

Во Скопје регистрирани 271 нови случаи на коронавирус – најмногу активни во Аеродром

Курир - 25.10.2020

Министерството за здравство информираше дека во последните 24 часа направени се 1901 тестирања, а регистрирани се 561 нови случаи на коронавирус, додека пак на територија на Град Скопје регистрирани се 271 новозаболени.

Аеродром станува опасно жариште со речиси 700 активни случаи – Каква е состојбата по скопските општини со ковид 19?

Centar - 25.10.2020

Активни случаи на коронавирус по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) • Чаир – 166 • Гази Баба – 450 • Аеродром – 699 • Карпош – 547 • Центар – 519 • Кисела Вода ...

Нови 614 случаи на коронавирус во Србија, три лица починаа

Слободен Печат - 25.10.2020

Во претходните 24 часа од последиците на зараза со коронавирус во Србија починаа три лица, додека позитивни се 614 лица од вкупно тестирани 4.739. Моментално хоспитализирани се 649 лица, а од нив 26 се на респиратори, при што стапката на смртност ...

Неофицијално: Над 560 новозаразени со коронавирус- Народот во страв, за Филипче и Заев состојбата е под контрола

Курир - 25.10.2020

Курир неофицијално дознава дека во последните 24 часа се регистрирани нови 561 случај од коронавирус, додека во главниот град се забележани нови 271 ...

Драстичен пораст на новозаразени во Италија – срушен е нов рекорд

Centar - 25.10.2020

Италија објави нов дневен рекорд со 21.273 новоинфицирани со вирусот корона, покажуваат денешните податоци на Министерството за здравство. Вкупниот број на случаи во Италија сега е 525.782.

Босна и Херцеговина повторно над 1.100 нови случаи, 11 починаа

Независен - 25.10.2020

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина регистрирани се 1.135 нови случаи со корона вирус, а тестирани се 2.523 лица. За разлика од вчера имаат 130 помалку денеска. Во Федерацијата направени се 1.749 тестови,а позитивни биле 729.

Италија извести за нов рекорд на новозаразени со коронавирус

Република - 25.10.2020

Италијанските здравствени власти во неделата потврдија нови 21.273 лица кои биле тестирани позитивни на Ковид-19 во последните 24 часа, што е најголем број регистрирани дневни инфекции од почетокот на пандемијата.

Франција првпат со над 50.000 случаи: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Магазин - 25.10.2020

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на заразените со коронавирусот, трет ден по ред. Според статистиките на СЗО, во саботата беа потврдени 465.319 заразени, ...

Вечерен преглед на вести: Заев смета дека нема потреба од нов договор со Бугарија, нови 561 новозаразени, Карпош и ...

Frontline - 25.10.2020

НЕМА потреба од нов договор со Бугарија, смета Заев. ДЕНЕСКА се регистрирани 561 нови случаи на Ковид-19 , oздравени се 197 пациенти, a починати 22 лица. АЕРОДРОМ , Карпош и Центар остануваат општини со најголем број активни случаи на Ковид.

Србија со нови 614 заразени, починаа тројца

Независен - 25.10.2020

Според последните информации за корона вирусот во Србија во последните 24 часа заболеле 614 луѓе. Починаа уште тројца пациенти, со што бројот на жртви се искачи на 792. Направени се 4.739 тестови, а процентот на заразени е 12,96 отсто.

Во светот со коронавирус се заразиле вкупно 43 милиони луѓе

Канал5 - 25.10.2020

Во светот со коронавирус се заразиле повеќе од 43 милиони луѓе, објавено е на сајтот „Worldometar“. Бројот на заразени во светот повторно ненадејно се зголемува од средината на септември, а само вчера се регистрирани повеќе од 450.000 заболени.

Нов црн рекорд: 22 починати од Ковид-19 во последното деноноќие во Македонија!

Expres - 25.10.2020

Епидемијата на коронавирус добива драматични размери во Македонија, откако во последното деноноќие се регистрирани дури 22 починати, што е нов црн рекорд. Починати се 7 пациенти од Скопје (55, 78, 71, 35, 66, 71 и 64 години), по двајца од Дебар (58 ...

Хрватска со рекорден број нови случаи на Ковид-19

Канал5 - 25.10.2020

Хрватска забележи нов рекорден број на случаи со Ковид-19 во еден ден- 2.421. Починале осум пациенти, пренесе „Индекс“. Само во Загреб се регистрирани 976 новозаразени во последните 24 часа.

За првпат во Унгарија повеќе од 3.000 новозаразени, засега карантинот не е опција

Макфакс - 25.10.2020

Унгарија соопшти дека има 3.139 нови случаи на зараза со коронавирус, што е највисока дневна бројка од почетокот на пандемијата, надминувајќи 3.000 за првпат. Вкупниот број на заразени се искачи на 59.247 во државата со 10 милиони жители.

Уште еден тежок ден за БиХ: 1.132 нови случаи

Centar - 25.10.2020

Во Босна и Херцеговина, во текот на денот се евидентирани 1.132 новоинфицирани со коронавирус, Според податоците на институтите на ентитетот, во Федерацијата има 729 новоинфицирани лица, а во Република Српска 403, пренесува порталот Аваз.

Хрватска урива рекорди, денеска 2.421 новозаболени

Независен - 25.10.2020

Во Хрватска денеска се забележани најмногу новозаболени во еден ден, дури 2.421. Починаа осум пациенти. Со најновата бројка, активните случаи се зголемија на 11.144. Од нив 825 пациенти се на болничко лекување, а на респиратор 58.

Хрватска: 2.421 нови случаи со корона за 24 часа, 8 починати

Expres - 25.10.2020

Во последните 24 часа се пријавени 2.421 нов случај на коронавирус, а осум лица починаа, објави денеска Националниот штаб за цивилна заштита на Хрватска. Бројот на новоинфицирани е поголем од вчера, кога бројот на КОВИД 19 пациенти за прв паст ...

Состојбата во Хрватска се влошува: 2.421 новозаразени, 8 починаа

Локално - 25.10.2020

Денес во Хрватска се регистрирани 2.421 случај со коронавирус и пријавени се осум смртни случаи. Вчера во земјата беа регистрирани рекордни 2.242 нови случаи, а состојбата денес е уште полоша.