TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Каталонија почна да прави респиратори со 3Д печатачи

Иновативност - 27.03.2020

Каталонија почна да произведува респиратори со помош на 3Д печатачи наменети за користење на одделите за интензивна нега. Заедничките напори на јавните и приватните институции доведе до изработка на прототипови.

Како функционира шемата на лажни вести на ВМРО-ДПМНЕ или како да купите 150 респиратори за 500.000 евра?

Centar - 26.03.2020

Со половина милион евра се купуваат дури 150 респиратори! Можеби звучи крајно нелогично за толку малку пари да се купи толкава количина на стока која во моментов најбарана на светскиот пазар, но таквата логика се чини функционира само во светот на ...

Ана Ивановиќ „бркала врски“ за набавка на респиратори во Србија

+инфо - 26.03.2020

Српската тенисерка Ана Ивановиќ учествувала во набавката на 35 респиратори за граѓаните на Србија. Како што пишуваат српските медиуми, Ивановиќ дала финансиска поддршка, но ги искористила и своите контакти за побрзо да се набават овие апарати.

Хуман потег: Ана Ивановиќ донирала 35 респиратори за Србија

Локално - 26.03.2020

Ана Ивановиќ испрати важна порака до своите следбеници на социјалните мрежи, a за нејзините зборови и понатаму се зборува низ целиот свет. Откако донираше 35 респиратори на Србија за време на пандемијата со коронавирус, Ивановиќ објави на својот ...

Свештеник се откажал од респираторот за да спаси помлад пациент: Си замина тивкиот јунак на Италија

NMD - 26.03.2020

Неговата жртва треба да се запамти. Дон Џузепе Берардели (72) се откажал од респираторот и му го отстапил на пациент кој не бил ни свесен за овој милосрден чин на самопожртвување. Италијанскиот свештеник од местото Касниго во провинцијата Бергамо ...

Помош од 55 респиратори за Инфективна – транспортот отежнат, се прават напори побрзо да стигнат во Скопје

ТВ21 - 26.03.2020

Наскоро се очекува да добиеме 55 респираторни машини наменети за Инфективната клиника, од кои дел се помош од норвешката амбасада, а другите од Европската унија. Засега не се знае кога ќе пристигнат овие машини во земјава поради проблемите со ...

Османи: Обезбедени 55 респиратори, 25 се во депо во Турција, а 30 треба допрвин да се произведат во Кина

Сител - 26.03.2020

Државата обезбеди 25 респираторни машини, со пари донирани од Норвешката амбасада. Тие во моментов се во депо во Турција. Се бара начин како тие да се транспортаат до Македонија, информираше вицепремиерот Османи.

Јувентус со повеќе од 0.5 милион купува 150 респиратори, Филипче со 1.2 милиони купува 50 респиратори за болниците

Република - 26.03.2020

‘Јувентус’ со нешто повеќе од 0.5 милион 💶 купува 150 респиратори за болниците. Венко Филипче со 1.2 милиони 💶 купува 50 респиратори за болниците. П.С денеска ситуацијата е повеќе и од сериозна со неколку градови-жаришта, над 200 заболени, 3 мртви и ...

Пикот ќе стигне, ама којзнае дали и респираторите, допрва и нови ќе се купуваат

Алфа - 26.03.2020

Власта уверуваше дека во државата има повеќе од доволно апарати, но дури сега се бара начин како респираторите да се внесат во Македонија. Транспортот на апаратите за дишење станува проблем, како неопходните машини да стигнат во земјава, а и допрва ...

Паника меѓу олигарсите поради коронавирусот: Купуваат респиратори, лекари, опремуваат домашни клиники

+инфо - 26.03.2020

Во екот на пандемијата на коронавирус, богатите Руси почнаа во паника да купуваат респиратори и да опремуваат домашни клиники, со надеж дека на тој начин ќе си обезбедат подобри услови во случај да се разболат со заразната болест што го пустоши низ ...

(ВИДЕО) Османи: Со помошта од ЕУ и меѓународните донатори засега ќе се набават 55 респиратори

А1 On - 26.03.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска на прес-конфернеција соопшти дека согласно потребите на земјата за справување со пандемијата од коронавирусот од ЕУ и помошта од меѓународните донатори ќе бидат обезбедени средства за поддршка ...

Обезбедени се 25 респиратори и уште 30 се резервирани преку УНДП, како и парични средства од Кина и ЕУ

еМагазин - 26.03.2020

Обезбедени се 25 респиратори од страна на УНОПС, преку средствата обезбедени од Норвешка, а дополнително се резервирани уште 30 респираторни машини преку УНДП од добавувач од Кина за чија набавка на располагање ќе се стават дел од итните средства ...

Договорена донација од 50-тина респиратори

Телма - 26.03.2020

Норвешката амбасада донира 25 респиратори за Инфективната клиника во Скопје, информираше вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи. Во моментов тие се во Турција и се бара начин како да се донесат во нашата земја по копнен пат.

Османи: Обезбедени се 55 респиратори, се чека на испорака

Мета - 26.03.2020

„Обезбедени се 25 респиратори со пари од норвешката амбасада, кои сега се моментално во Турција и се бара начин како да се транспортираат во Македонија“, информира Бујар Османи, заменик претседателот на Владата за европски прашања, на прес ...

Ана Ивановиќ донираше респиратори за Србија

Екипа - 26.03.2020

Поранешната тенисерка број еден во светот која е амбасадорка на УНИЦЕФ, Ана Ивановиќ со донација на респиратори помогна во борбата против коронавирусот во Србија. УНИЦЕФ донираше 50 респиратори и медицинска опрема, 35 респратори платила Ивановиќ.

Со европски пари обезбедени повеќе од 50 респиратори, се преговара за нивен транспорт до Скопје

Алсат-М - 26.03.2020

Со средства од норвешката амбасада обезбедени се 25 респираторни машини за потребите на инфективната клиника, информираше на денешната прес конференција вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи.

Црногорските медиуми: Србите на границата ни запленија три респиратори

МКД - 26.03.2020

Три од петте респиратори кои црногорскиот Фонд за здравствено осигурување ги нарачал од претставник на шведски произведувач, со седиште во Белград, Србија ги задржала на границата со Црна Гора и потоа ги запленила, јавува подгоричкиот портал Вијести.

Земјава бара начин како да донесе веќе обезбедени 25 респиратори од Турција и најмалку 30 од Кина

360 степени - 26.03.2020

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, информираше за активностите кои владата ги презема за активностите за помош во справувањето со кризата со коронавирусот. Така, тој посочи дека е формирано координативно тело на агенциите на ...

Османи: Добивме 25 респиратори од амбасадата на Норвешка, 30 од фондот на ЕУ

ТВ21 - 26.03.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, на прес-конференција истакна дека наскоро Македонија ќе добие 55 респиратори, а ќе има уште од Кина, која во моментов е „преплавена“ од барање за респиратори од многу земји.

Обезбедени се 25 респираторни машини кои треба да стигнат од Турција, нарачани уште 30 од Кина

OhridNews - 26.03.2020

Со средства од норвешката амбасада обезбедени се 25 респираторни машини за потребите на Инфективната клиника во Скопје. Како што рече заменик претседателот на Владата за европски прашања, Бујар Османи, во моментот респираторите се во депо во Турција ...

Обезбедени се 55 респираторни машини за Македонија, се чека само транспорт

Фокус - 26.03.2020

Вкупно 55 респираторни машини се обезбедени за потребите на здравството во Македонија за справување со ситуацијата на корона вирусот. Ова денеска го истакна вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи.

Црногорските медиуми: Србите на граница ни запленија три респиратори

Макфакс - 26.03.2020

Три од пет респиратори нарачани од црногорскиот Фонд за здравствено осигурување од претставникот на шведскиот производител, чие седиште е во Белград, биле задржани од Србија на границата со Црна Гора и потоа биле запленети, пишуваат подгорички ...

Хуман потег: Поранешната најдобра тенисерка во светот ѝ помогна на Србија!

СуперСпорт - 26.03.2020

Поранешната најдобра тенисерка во светот, Ана Ивановиќ реши да ѝ помогне на својата држава во вакви тешки денови. Србија е една од големиот број држави, кои се погодени од коронавирусот, а Ана реши да испрати важна помош.

(Видео) Владата обезбедила 25 респиратори, нарачала уште 30

Независен - 26.03.2020

Фото: Б. Грданоски Вицепремиерот Бујар Османи извести денес дека се обезбедени 25 респиратори со пари донирани од норвешката амбасада, кои сега се во депо во Турција и се бара начин како да се донесат во Македонија.

Ивановиќ не ја заборави Србија, испрати помош во борбата против ковид-19

Gol.mk - 26.03.2020

Поранешната тенисерка Ана Ивановиќ не ја заборави татковината и испрати голема помош во борбата против вирусот ковид-19. Србија е една од многубројните држави кои минуваат тежок период поради пандемијата со коронавирусот и секоја помош ѝ е ...

Ана Ивановиќ за Србија обезбеди 35 респиратори

Вечер - 26.03.2020

Српската тенисерка Ана Ивановиќ учествувала во набавката на 35 респиратори и со финансиска поддршка и со лобирање преку свои контакти. Неколку компании и Ивановиќ обезбедиле големи парични средства со кои се порачани овие неопходни респиратори за ...

Османи: Обезбедени се 55 респиратори, отежнат е нивниот транспорт до Македонија

+инфо - 26.03.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи информира дека од меѓународни донации веќе се обезбедени 50 респираторни машини за Македонија. Османи на прес-конференција информира за мерките кои владата ги презема за обезбедување на странска помош ...

Србија на граница заплени три респиратори наменети за Црна Гора

Вечер - 26.03.2020

Од петте респиратори што црногорскиот Фонд за здравствено осигурување (ФЗО) ги нарача од претставници на шведски производител, вчера три беа задржани на границата со Србија, а потоа и конфискувани, потврди за подгорички „Вијести“ диркеторот на ...

Османи: Македонија ќе добие 55 респираторни машини

Локално - 26.03.2020

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи смета дека земјава остварила голема победа со тоа што добила одлука за почеток на преговорите со ЕУ, нешто што, како што вели, 15 години не можела да го направи поради ветото на разни земји.

Бујар Османи: Чекаме европска донација во респиратори кои се во Турција и Кина

Фактор - 26.03.2020

Вицепремиерот Бујар Османи денеска соопшти дека преку Секретаријатот за европски прашања се очекува донација од вкупно 55 респиратори во борбата против епидемијата. - Обезбедени се 25 респираторни машини како донација од норвешката амбасада.

Османи: Се разгледува како да се транспортираат 25-те респираторни машини од Турција, обезбедени се дополнителни 30 ...

Слободен Печат - 26.03.2020

Заменик претседателот на Владата за европски прашања, Бујар Османи на денешната прес-конференција информираше за набавка и транспорт на респираторни машини, како и финансиската помош која ќе ја добие Македонија, особено како земја која треба да ...

Ана Ивановиќ покажа како се сака татковината: Познато што ќе донира на Србија

Спортклуб - 26.03.2020

Во соседна Србија, но и во околните држави познатите спортисти од ден на ден даваат се поголема конкретна помош во справување со корона вирусот. Последна во низа е поранешната српска тенисерка, Ана Ивановиќ која на својата татковина ќе и подари 35 ...

ЗАБОЛЕНИ КОИ СЕ ПОСТАРИ ОД 60 ГОДИНИ НЕ ГИ СТАВАМЕ НА РЕСПИРАТОР- Болна исповед на доктор од Италија

Магазин - 26.03.2020

Борбата против коронавирусот станува се потешка. Нема доволно апарати за сите кои страдаат. Ние дозволуваме да умрат пациентите да се збогуваат со своите семејства, вели д-р Гал Пелег. Израелски лекар кој работи во болницата во Парма вели дека на ...

НЕВЕРОЈАТЕН ГЕСТ НА АНА ИВАНОВИЌ: Тенисерката донира 35 респиратори во Србија и финансиска помош…

Магазин - 26.03.2020

Познатата поранешна српска тенисерка Ана Ивановиќ ја покажа својата хуманост на дело. Имено веќе голем броспортисти и бизнисмени од Србија решија да помогнат на својата земја, па така и Ана одлучила да подари 35 респиратори.

Италијански свештеник се откажал од респираторниот апарат, за да му го отстапи на заразен млад човек

Скопје1 - 25.03.2020

Свештеник на Римокатоличката црква во Италија кој го препуштил својот респиратор на друг, помлад пациент, кого не го ни знаел, починал од ефектите на коронавирусот. Дон Џузепе Берардели (72 г.

‘Злобен гениј’ застана на патот на коронавирусот – канадски доктор демонстрирал респиратор кој лечи 9 пациенти ...

Точка - 25.03.2020

Додека болниците низ светот се подготвуваат да обезбедат што повеќе респираторни машини, некои доктори стануваат креативни за да им помогнат на своите пациенти. Таков е случајот со канадскиот доктор Алејин Гутијер, анестезиолог од болницата „Перт ...

Исповед на лекар во болница во Парма: Постарите од 60 години не ги ставаме на респираторни машини (ВИДЕО)

Press24 - 25.03.2020

Израелски доктор кој работи во болница во Парма вели дека медицинските работници добиле упаатства од надлежните на не се ставаат постарите од 60 години на респиратори. Тоа доволно говори за ужасната ситуација во Северна Италија, епицентар на ...

Ги чуваат за помладите: Во Италија постарите од 60 години веќе не ги ставаат на респиратори

Република - 25.03.2020

Гал Пелег, доктор од Израел кој работи во болницата во Парма вели дека добиле упатства постарите од 60 години веќе да не ги ставаат на респиратори. Тој објаснува дека во неговата болница има малку вештачки бели дробови кои пациентите ги одржуваат во ...

Тажно: Во Италија пациентите над 60 години веќе не ги приклучуваат на респиратори

PressingTV - 25.03.2020

Гал Пелег, доктор од Израел кој работи во болницата во Парма вели дека добиле упатства постарите од 60 години веќе да не ги ставаат на респиратори. Тој објаснува дека во неговата болница има малку вештачки бели дробови кои пациентите ги одржуваат во ...

Лекар од Канада презентираше респиратор кој лечи 9 заболени од коронавирусо во исто време

Таратур - 25.03.2020

Човечката креативност и иновативност очигледно најмногу доаѓа до израз кога човештвото се најдува во кризна и вонредна ситуација. Така и во овие времиња, кога светот е под опсада од пандемијата на коронавирусот.

Ана Ивановиќ со огромна донација во Србија, респиратори, финансиска помош…

Курир - 26.03.2020

Во соседна Србија, но и во околните држави познатите спортисти од ден на ден даваат се поголема конкретна помош во справување со корона вирусот. Последна во низа е поранешната српска тенисерка, Ана Ивановиќ која на својата татковина ќе и подари 35 ...

Црногорски ФЗО: Србија на граница заплени три респиратори наменети за Црна Гора

Сител - 26.03.2020

Од петте респиратори што црногорскиот Фонд за здравствено осигурување (ФЗО) ги нарача од претставници на шведски производител, вчера три беа задржани на границата со Србија, а потоа и конфискувани, потврди за подгорички „Вијести“ диркеторот на ...

Црногорски ФЗО: Србија на граница заплени три респиратори наменети за Црна Гора

А1 On - 26.03.2020

Од петте респиратори што црногорскиот Фонд за здравствено осигурување (ФЗО) ги нарача од претставници на шведски производител, вчера три беа задржани на границата со Србија, а потоа и конфискувани, потврди за подгорички „Вијести“ диркеторот на ...

Црна Гора: Србија ни конфискува три респиратори

+инфо - 26.03.2020

Од петте респиратори што црногорскиот Фонд за здравствено осигурување (ФЗО) ги нарача од претставници на шведски производител, вчера три беа задржани на границата со Србија, а потоа и конфискувани, потврди за подгорички „Вијести“ диркеторот на ...

Црногорскиот ФЗО ја обвини Србија дека на границата запленила три респиратори наменети за нив

24Инфо - 26.03.2020

Од петте респиратори што црногорскиот Фонд за здравствено осигурување (ФЗО) ги нарача од претставници на шведски производител, вчера три беа задржани на границата со Србија, а потоа и конфискувани, потврди за подгорички „Вијести” диркеторот на ...

Црногорски ФЗО: Србија на граница заплени три респиратори наменети за Црна Гора

MakPress - 26.03.2020

Од петте респиратори што црногорскиот Фонд за здравствено осигурување (ФЗО) ги нарача од претставници на шведски производител, вчера три беа задржани на границата со Србија, а потоа и конфискувани, потврди за подгорички „Вијести“ диркеторот на ...

Србија запленила три аспиратори наменети за Црна Гора

Независен - 26.03.2020

Од петте респиратори што црногорскиот Фонд за здравствено осигурување (ФЗО) ги нарача од претставници на шведски производител, вчера три беа задржани на границата со Србија, а потоа и конфискувани, потврди за подгорички „Вијести“ дирeкторот на ...

Црногорски ФЗО: Србија на граница заплени три респиратори наменети за Црна Гора

Слободен Печат - 26.03.2020

Од петте респиратори што црногорскиот Фонд за здравствено осигурување (ФЗО) ги нарача од претставници на шведски производител, вчера три беа задржани на границата со Србија, а потоа и конфискувани, потврди за подгорички „Вијести” директорот на ...

Црногорски ФЗО: Србија на граница заплени три респиратори наменети за Црна Гора

Опсервер - 26.03.2020

– Од петте респиратори што црногорскиот Фонд за здравствено осигурување (ФЗО) ги нарача од претставници на шведски производител, вчера три беа задржани на границата со Србија, а потоа и конфискувани, потврди за подгорички „Вијести“ диркеторот на ...

Црногорски ФЗО: Србија на граница заплени три респиратори наменети за Црна Гора

Нетпрес - 26.03.2020

Од петте респиратори што црногорскиот Фонд за здравствено осигурување (ФЗО) ги нарача од претставници на шведски производител, вчера три беа задржани на границата со Србија, а потоа и конфискувани, потврди за подгорички „Вијести“ диркеторот на ...