TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Патриотизмот на боливудската старлета втурнат во индиско-пакистанскиот спор

Н.Македонија - 14.08.2019

Си-ен-ен Пријанка Чопра, боливудската старлета и амбасадорка на добра волја за УНИЦЕФ, арогантно ѝ се обрати на Пакистанката Ајша Малик, која ја критикуваше актерката поради тоа што „поттикнувала нуклеарна војна против Пакистан“, и покрај нејзината ...

Пакистанскиот премиер предупреди дека одлуката за Кашмир го загрозила регионалниот мир

Глас на Америка - 14.08.2019

Пред повеќе од една недела Индија го укина специјалниот статус на овој регион ВАШИНГТОН — Пакистанскиот премиер Имран Кан денес предупреди дека неодамнешната одлука на Индија, за укинување на специјалниот статус на Кашмир, го загрозила регионалниот ...

Пакистан уверува дека ќе одговори на секоја индиска агресија во Кашмир

А1 On - 14.08.2019

Пакистанскиот премиер, Имран Кан, денеска ја предупреди Индија дека неговата земја е подготвена да одговори на секоја агресија во спорниот регион Кашмир, подвлекувајќи дека можеби е дојден моментот во кој Исламабад ќе му оддржи лекција на Њу Делхи, ...

Пакистан бара состанок на Советот за безбедност на ОН поради спорот за Кашмир со Индија

Макфакс - 14.08.2019

Пакистан ги повика членовите на Советот за безбедност на ОН да се позанимава со агресивните активности на Индија откако Њу Делхи му ја укина автономијата на Кашмир и наметна полициски час во делови од регионот, пренесува РТ.

Пакистанскиот премиер со поддршка за Кашмир

А1 On - 14.08.2019

Пакистанскиот премиер Имран Кан денеска им порача на жителите на индискиот дел од Кашмир дека ги поддржува во нивната борба за самоопределување. Тој во изјавата по повод независноста на Пакистан ја осуди одлуката на индиската Влада, донесена на 5 ...

Пакистанскиот премиер ги поддржува жителите на индискиот дел од Кашмир

Макфакс - 14.08.2019

Пакистанскиот премиер Имран Кан денес им порача на жителите на делот од Кашмир под контрола на Индија дека ја поддржува нивната борба за самоопределување. Во изјавата за Денот на независноста на Пакистан, тој ја осуди одлуката на Њу Делхи да ја ...

Полицискиот час во Кашмир ќе биде олеснет од утре

Опсервер - 14.08.2019

Ограничувањата за слобода на движење во индискиот дел на Кашмир ќе бидат олеснети од утре, по Денот на независноста, изјави државниот гувернер. Сепак, телефонските линии и интернетот ќе останат прекинати.

Пакистан бара од ОН итна седница на Советот за безбедност во врска со Кашмир

Локално - 14.08.2019

Пакистан побара ОН да свика итна седница на Советот за безбедност поради се поголемите тензии меѓу Исламабад и Њу Делхи по одлуката на Индија да укине специјален статус на спорната држава Џаму и Кашмир.

Блокадата на Кашмир ќе биде продолжена

Слободен Печат - 13.08.2019

Судот наведува дека ситуацијата во Кашмир е „чуствителна" и дека на владата и треба време да се избори со неа. Индискиот Врховен суд, кој ја разгледуваше петицијата за итно повлекување на големите рестрикции што Владата во Њу Делхи му ги наметна на ...

Пакистан уверува дека ќе одговори на секоја индиска агресија во Кашмир

Опсервер - 14.08.2019

Пакистанскиот премиер, Имран Кан, денеска ја предупреди Индија дека неговата земја е подготвена да одговори на секоја агресија во спорниот регион Кашмир, подвлекувајќи дека можеби е дојден моментот во кој Исламабад ќе му оддржи лекција на Њу Делхи, ...

Пакистан бара состанок на Советот за безбедност на ОН поради спорот за Кашмир со Индија

Точка - 14.08.2019

Пакистан ги повика членовите на Советот за безбедност на ОН да се позанимаваат со агресивните активности на Индија откако Њу Делхи му ја укина автономијата на Кашмир и наметна полициски час во делови од регионот, пренесува РТ.

Пакистанскиот премиер со поддршка за Кашмирците

Сител - 14.08.2019

Пакистанскиот премиер Имран Кан денеска им порача на жителите на индискиот дел од Кашмир дека ги поддржува во нивната борба за самоопределување. Тој во изјавата по повод независноста на Пакистан ја осуди одлуката на индиската Влада, донесена на 5 ...

Пакистанскиот премиер ги поддржува жителите на индискиот дел од Кашмир

24Инфо - 14.08.2019

Пакистанскиот премиер Имран Кан денес им порача на жителите на делот од Кашмир под контрола на Индија дека ја поддржува нивната борба за самоопределување. Во изјавата за Денот на независноста на Пакистан, тој ја осуди одлуката на Њу Делхи да ја ...

Полицискиот час во Кашмир ќе биде олеснет од утре

А1 On - 14.08.2019

Ограничувањата за слобода на движење во индискиот дел на Кашмир ќе бидат олеснети од утре, по Денот на независноста, изјави државниот гувернер. Сепак, телефонските линии и интернетот ќе останат прекинати.

Пакистан разместува воена опрема близу до индиската граница

Centar - 12.08.2019

Пакистанската војска почна да пренесува воена опрема во воздухопловната база „Скарду“, во близина на територијата Ладах на индиско-пакистанската граница, јави новинската агенција АНИ повикувајќи се на извори во индиската влада.

Пакистан бара од ОН итна седница на Советот за безбедност заради Кашмир

Слободен Печат - 14.08.2019

Пакистан побара ОН да свика итна седница на Советот за безбедност поради се поголемите тензии меѓу Исламабад и Њу Делхи по одлуката на Индија да укине специјален статус на спорната држава Џаму и Кашмир.

Индискиот Врховен суд ја потврди блокадата на Кашмир

А1 On - 13.08.2019

Индискиот Врховен суд, кој ја разгледуваше петицијата за итно повлекување на големите рестрикции што Владата во Њу Делхи му ги наметна на Кашмир, соопшти дека безбедносната блокада врз овој регион со специјален статус треба да биде продолжена, јави ...

Пакистан уверува дека ќе одговори на секоја индиска агресија во Кашмир

MakPress - 14.08.2019

Пакистанскиот премиер, Имран Кан, денеска ја предупреди Индија дека неговата земја е подготвена да одговори на секоја агресија во спорниот регион Кашмир, подвлекувајќи дека можеби е дојден моментот во кој Исламабад ќе му оддржи лекција на Њу Делхи, ...

Пакистан бара состанок на Советот за безбедност на ОН поради спорот за Кашмир со Индија

Centar - 14.08.2019

Пакистан ги повика членовите на Советот за безбедност на ОН да се позанимаваат со агресивните активности на Индија откако Њу Делхи му ја укина автономијата на Кашмир и наметна полициски час во делови од регионот, пренесува РТ.

Пакистанскиот премиер со поддршка за Кашмирците

Опсервер - 14.08.2019

Пакистанскиот премиер Имран Кан денеска им порача на жителите на индискиот дел од Кашмир дека ги поддржува во нивната борба за самоопределување. Тој во изјавата по повод независноста на Пакистан ја осуди одлуката на индиската Влада, донесена на 5 ...

Пакистанскиот премиер ги поддржува жителите на индискиот дел од Кашмир

Точка - 14.08.2019

Пакистанскиот премиер Имран Кан денес им порача на жителите на делот од Кашмир под контрола на Индија дека ја поддржува нивната борба за самоопределување. Во изјавата за Денот на независноста на Пакистан тој ја осуди одлуката на Њу Делхи да ја укине ...

Полицискиот час во Кашмир ќе биде олеснет од утре

MakPress - 14.08.2019

Ограничувањата за слобода на движење во индискиот дел на Кашмир ќе бидат олеснети од утре, по Денот на независноста, изјави државниот гувернер. Сепак, телефонските линии и интернетот ќе останат прекинати.

Пакистан бара од ОН итна седница на Советот за безбедност во врска со Кашмир

Опсервер - 14.08.2019

Пакистан побара ОН да свика итна седница на Советот за безбедност поради се поголемите тензии меѓу Исламабад и Њу Делхи по одлуката на Индија да укине специјален статус на спорната држава Џаму и Кашмир.

Индискиот Врховен суд ја потврди блокадата на Кашмир

Нетпрес - 13.08.2019

Индискиот Врховен суд, кој ја разгледуваше петицијата за итно повлекување на големите рестрикции што Владата во Њу Делхи му ги наметна на Кашмир, соопшти дека безбедносната блокада врз овој регион со специјален статус треба да биде продолжена, јави ...

Пакистанскиот премиер со поддршка за Кашмирците

4NEWS - 14.08.2019

Пакистанскиот премиер Имран Кан денеска им порача на жителите на индискиот дел од Кашмир дека ги поддржува во нивната борба за самоопределување. Тој во изјавата по повод независноста на Пакистан ја осуди одлуката на индиската Влада, донесена на 5 ...

Пакистан бара од ОН итна седница на Советот за безбедност во врска со Кашмир

24 Вести - 14.08.2019

Пакистан побара ОН да свика итна седница на Советот за безбедност поради се поголемите тензии меѓу Исламабад и Њу Делхи по одлуката на Индија да укине специјален статус на спорната држава Џаму и Кашмир.

Индискиот Врховен суд ја потврди блокадата на Кашмир

Опсервер - 13.08.2019

Индискиот Врховен суд, кој ја разгледуваше петицијата за итно повлекување на големите рестрикции што Владата во Њу Делхи му ги наметна на Кашмир, соопшти дека безбедносната блокада врз овој регион со специјален статус треба да биде продолжена, јави ...

Пакистанскиот премиер со поддршка за Кашмирците

Вечер - 14.08.2019

Пакистанскиот премиер Имран Кан денеска им порача на жителите на индискиот дел од Кашмир дека ги поддржува во нивната борба за самоопределување. Тој во изјавата по повод независноста на Пакистан ја осуди одлуката на индиската Влада, донесена на 5 ...

Пакистан бара од ОН итна седница на Советот за безбедност во врска со Кашмир

ММС - 14.08.2019

Пакистан побара ОН да свика итна седница на Советот за безбедност поради се’ поголемите тензии меѓу Исламабад и Њу Делхи по одлуката на Индија да укине специјален статус на спорната држава Џаму и Кашмир.

Пакистанскиот премиер со поддршка за Кашмирците

MakPress - 14.08.2019

Пакистанскиот премиер Имран Кан денеска им порача на жителите на индискиот дел од Кашмир дека ги поддржува во нивната борба за самоопределување. Тој во изјавата по повод независноста на Пакистан ја осуди одлуката на индиската Влада, донесена на 5 ...