TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Итна седница на НАТО поради нападот на турската војска во Сирија

Макфакс - 28.02.2020

Членките на Северноатлантскиот сојуз (НАТО) ќе одржат вонредна седница по повикот на Турција поради нападот врз нејзините сили во Сирија, соопшти воената организација.На седницата ќе присуствуваат амбасадори од сите 29 земји-членки, а единствената ...

Над 30 турски војници убиени во воздушен напад во Сирија

Сакам да кажам - 28.02.2020

Најмалку 33 турски војници се убиени во воздушен напад на сириските режимски сили во северозападна Сирија, потврдија турски официјални лица. „Има и повредени“, кажа гувернерот на турската провинција Хатај, Рами Доган.

Голема ескалација во Идлиб: Во воздушни напади убиени 33 турски војници, започнува ли турска инвазија на Сирија?

Точка - 28.02.2020

Најмалку 33 турски војници се убиени во вчерашните воздушни напади на просторот на северозападната сириска провинција Идлиб. Засега не е познато колку војници се ранети, но според неофицијалните информации, станува збор за стотина повредени турски ...

Голема загуба за Турција: Убиени 33 турски војници за еден ден во Сирија

Фактор - 28.02.2020

Најмалку 33 турски војници се убиени во воздушните напади од страна на сириските власти и нејзините сојузници во текот на вчерашниот ден, што претставува голема загуба за турската офанзива во реонот Идлиб.

Турција ги отвора границите за бегалците од Сирија кон Европа

AKO - 28.02.2020

Турција одлучи да не ги спречува бегалците кои доаѓаат од Сирија на патот кон европските земји. Ова го објави висок турски офицер за турските медиуми. Ваквата одлука следува по офанзивата на Башар ел Асад против опозициските сили во регионот Идлиб и ...

Турција бомбардираше позиции на режимот на Башар ал Асад како одговор на убиството на 33 турски војници

Слободен Печат - 28.02.2020

Турција одговори со бомбардирање по смртта на најмалку 33 нејзини војници во напади во провинцијата Идлиб, кои Анкара му ги припишува на сирискиот режим. Турција бомбардираше позиции на режимот на Башар ал Асад како одговор на загинувањето на 33 ...

ОН: Ако нема брза реакција, ризикот од ескалација во Сирија ќе се зголеми од час во час

Слободен Печат - 28.02.2020

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ги осуди „ воздушните напади на сирискиот режим и нејзиниот руски сојузник” во провинцијата Идлиб, а САД ги повикаа Сирија и Русија да ја запрат својата „грозоморна офанзива”, во која загинаа најмалку ...

Турција го отвора патот за 1 милион сириски бегалци кон ЕУ

Expres - 28.02.2020

Турција веќе нема да ги спречува сириските бегалци да стигнат до Европа, изјави висок турски функционер, како одговор на Анкара на убиството на 33 турски војници во воздушниот напад на сириските владини сили во северозападниот регион Идлиб, јавуваат ...

Вонреден состанок во НАТО

Курир - 28.02.2020

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг свика вонреден состанок денеска со амбасадорите на државите на Алијансата. Амбасадорите ќе разговараат за ситуацијата во Сирија на барање на Турција.

Турција се закани дека ќе го отвори патот за бегалците кон Европа

Нова ТВ - 28.02.2020

Турција одлучи да не ги спречува сириските бегалци да стигнат до Европа по копно и море, изјави висок претставник на турската власт за Ројтерс во пресрет на очекуваното пристигнување на бегалците од сириската област Идлиб каде што се раселени скоро ...

Турција веќе нема да ги запира сириските бегалци

Курир - 28.02.2020

„Турција одлучи повеќе да не ги спречува сириските бегалци кои се обидуваат да стигнат до Европа по копно и море, изјави турски официјален претставник. Изјавата беше дадена во пресрет на масовно движење на бегалци од сириската провинција Идлиб, каде ...

29 турски војници убиени во воздушен напад во Идлиб, Ердоган свика итен состанок за Сирија

МКД - 27.02.2020

Најмалку 29 турски војници се убиени во воздушен напад во сириската провинција Идлиб, а не е познато колку војници се повредени. Турските власти соопштија дека нападот го извршила сириската војска.

(видео) ЗАКАНА ОД НОВ БРАН: Турција ги отвори границите за мигранти од Сирија кон Европа

Денешен - 28.02.2020

Турција одлучи повеќе да не ги спречува бегалците од Сирија да стигнат до Европа, турската полиција, крајбрежната стража и граничните службеници за безбедност наредија да се отвора границата со Сирија.

Ердоган свика вонреден состанок на Советот за безбедност

Press24 - 27.02.2020

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган свика вонреден состанок на Советот за безбедност поради ситуацијата на северозападот на Сирија, пренесуваат локалните медиуми. Опозициската Сириска опсерваторија за човекови права соошти дека 34 турски ...

Русија ја обвини Турција дека го крши договорот за Сирија (ВИДЕО)

МКД - 27.02.2020

Руското министерство за одбрана ја обвини денес Анкара дека го крши договорот за Сирија со поддржувањето на милитантите во провинцијата Идлиб. „Турција го крши договорот постигнат во Сочи и продолжува со артилериски оган да ги поддржува нелегалните ...

„Ерусалим пост“: Армијата на Турција напаѓа руски авиони во Сирија

Слободен Печат - 27.02.2020

Турски воени специјалци во сириската провинција Идлиб користеле ракети за да се обидат да ги соборат руските и сириските воени авиони, пишува весникот „Ерусалим пост“, откако беше соопштено дека сириските бунтовници, поддржани од турската армија, го ...

Турската војска гаѓа руски авиони! Во Сирија владее вистински хаос, еве како се бранат силите на Асад и Путин

Точка - 27.02.2020

Турските единици гаѓаат позиции на сириските владини сили и руски авиони во провинцијата Идлиб, се наведува во репортажата на телевизијата "Rossia 24". "Сириската војска, во буквална смисла, ја спасува авијацијата - и сирската и руската".

Тројца турски војници загинаа во северозападна Сирија

Слободен Печат - 27.02.2020

Тројца турски војници загинаа во северозападна Сирија при судир на турските и сириските сили, изјави денеска во Анкара претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, кој ја оцени ситуацијата на теренот како „поповолна“ и наведе дека „загубата од ...

„Ерусалим пост“: Турската армија напаѓа руски авиони во Сирија

Денешен - 27.02.2020

Турски воени специјалци во сириската провинција Идлиб користеле ракети за да се обидат да ги соборат руските и сириските воени авиони, пишува весникот „Ерусалим пост“, откако беше соопштено дека сириските бунтовници, поддржани од турската армија, го ...

Турската војска ги гаѓаше руските авиони: Еве како се бранат руските и сириските снаги

Магазин - 27.02.2020

Турските единици ги гаѓаат сириските владини сили и руските авиони во покраината Идлиб, се вели во извештаите на телевизијата „Русија 24“. „Сириската армија буквално ја спасува својата и Руската авијација.

Најмалку двајца турски војници убиени во Сирија: Кој ги нападна, сириската или руската авијација?

Точка - 27.02.2020

Турското министерство за одбрана објави дека утринава најмалку двајца турски војници се убиени, а уште двајца ранети во воздушни напади на позициите на турската армија во сириската провинција Идлиб.

Путин одби средба со Ердоган

МКД - 27.02.2020

Претседателот на Русија Владимир Путин нема намера на 5 март да се сретне со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Путин нема намера да присуствува на состанок за да разговараат за ситуацијата во сириската провинција Идлиб, и покрај изјавите на ...

Терористите во Идлиб почнале офанзива со десетици бомбаши-самоубијци (ВИДЕО)

МКД - 27.02.2020

Единиците на нелегалните оружени банди со поддршка од турските трупи почнале офанзива на градот Саракиб во сириската провинција Идлиб, јави сириската државна агенција САНА. „Терористичките групи употребија десетици бомбаши-самоубијци и ...

Ердоган вели Турција нема да се повлече од Идлиб: „Ние сме домаќини таму“, му даде ултиматум на Асад да се повлече

МКД - 26.02.2020

Повторувајќи ја вообичаената реторика за Сирија, турскиот лидер ја отфрли можноста да се повлечат од Идлиб, каде неговите сили ги подржуваат бунтовниците кои се борат против владата. Тој исто така му даде одредено време на Дамаск да се повлече ...

Над 20 жртви во Сирија, бомбардирани биле и училишта и градинки

Радио МОФ - 26.02.2020

Шест училишта и две градинки биле бомбардирани од сириските власти во провинцијата Идлиб откако се интензивирала воената пресметка во последното упориште на опозициските сили во земјата. Според Белите шлемови, во нападот на сириската војска, ...

Ердоган му постави ултиматум на Асад

Макфакс - 26.02.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган постави ултиматум до Башар ал Асад, да ги повлече своите воени сили зад линијата на турските набљудувачки места и порача дека за тоа има уште малку време, пренесува „Раша тудеј“.

Ердоган: Нема да се повлечеме од Сирија – овде не сме гости, туку домаќини

Press24 - 26.02.2020

Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган повтори дека повлекување на турските сили од сириската провинција Идлиб не доаѓа предвид, а на силите на сирискиот колега Башар ал Асад им даде ултиматум да се повлечат зад линијата на турските точки на ...

Ердоган: Во Идлиб нема да направиме ниту најмал чекор назад

Макфакс - 26.02.2020

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека Турција планира да ги поттисне сириските владини сили од Идлиб во северозападна Сирија до крајот на февруари. „Во Идлиб нема да направиме ниту најмал чекор назад.

Ердоган им се заканува на сириските сили во Идлиб

Нетпрес - 26.02.2020

Турција планитра оваа седмица да ги потисне силите на сириската валда од своитие воени набљудувачки пунктови во северозападната сириска покраина Идлиб, порача во средата турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, и покрај тоа што сириската армија ...

Ердоган: Турција планира да ги потисне сириските сили до март

А1 On - 26.02.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека Турција планира до крајот на февруари да ги потисне сириските владини сили од Идлиб во северозападна Сирија. Зборувајќи пред пратениците, тој рече дека се надева оти наскоро ќе биде решено ...

Европа бара сириската армија и руските сили да го почитуваат примирјето во Идлиб

Опсервер - 26.02.2020

Министрите за надворешни работи на 14 европски држави, меѓу кои и на Франција и на Германија, бараат сириската армија и руските сили да ја прекинат офанзивата во сириската провинција Идлиб и да се почитуваат одредбите од договорот за прекин на огнот ...

Ердоган : Турција до март ќе ги потисне сириските сили

Канал5 - 26.02.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека Турција планира да ги потисне сириските владини сили од Идлиб во северозападна Сирија до крајот на февруари. Говорејќи пред пратениците на владејачката АК партија, тој рече дека се надева ...

Ердоган: Во Идлиб нема да направиме ниту најмал чекор назад

Точка - 26.02.2020

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека Турција планира да ги поттисне сириските владини сили од Идлиб во северозападна Сирија до крајот на февруари. „Во Идлиб нема да направиме ниту најмал чекор назад.

Ердоган: Во Идлиб нема да направиме ниту најмал чекор назад

24Инфо - 26.02.2020

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека Турција планира да ги поттисне сириските владини сили од Идлиб во северозападна Сирија до крајот на февруари. „Во Идлиб нема да направиме ниту најмал чекор назад.

Ердоган: Во Идлиб нема да направиме ниту најмал чекор назад

Centar - 26.02.2020

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека Турција планира да ги поттисне сириските владини сили од Идлиб во северозападна Сирија до крајот на февруари. „Во Идлиб нема да направиме ниту најмал чекор назад.

Ердоган: Турција планира да ги потисне сириските сили до март

Опсервер - 26.02.2020

– Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека Турција планира до крајот на февруари да ги потисне сириските владини сили од Идлиб во северозападна Сирија. Зборувајќи пред пратениците, тој рече дека се надева оти наскоро ќе биде ...

Ердоган: Турција планира да ги потисне сириските сили до март

Либертас - 26.02.2020

– Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека Турција планира до крајот на февруари да ги потисне сириските владини сили од Идлиб во северозападна Сирија. Зборувајќи пред пратениците, тој рече дека се надева оти наскоро ќе биде ...

Ердоган: Турција до крајот на февруари ќе ги потисне сириските сили од Идлиб

Слободен Печат - 26.02.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека Турција планира до крајот на февруари да ги потисне сириските владини сили од Идлиб во северозападна Сирија. Зборувајќи пред пратениците, тој рече дека се надева оти наскоро ќе биде решено ...

Ердоган: Турција планира да ги потисне сириските сили до март

MakPress - 26.02.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека Турција планира до крајот на февруари да ги потисне сириските владини сили од Идлиб во северозападна Сирија. Зборувајќи пред пратениците, тој рече дека се надева оти наскоро ќе биде решено ...

Ердоган: Турција планира да ги потисне сириските сили до март

Нетпрес - 26.02.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека Турција планира до крајот на февруари да ги потисне сириските владини сили од Идлиб во северозападна Сирија. Зборувајќи пред пратениците, тој рече дека се надева оти наскоро ќе биде решено ...

Европа бара сириската армија и руските сили да го почитуваат примирјето во Идлиб

24Инфо - 26.02.2020

– Министрите за надворешни работи на 14 европски држави, меѓу кои и на Франција и на Германија, бараат сириската армија и руските сили да ја прекинат офанзивата во сириската провинција Идлиб и да се почитуваат одредбите од договорот за прекин на ...

Ердоган му постави ултиматум на Асад

Н.Македонија - 26.02.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган постави ултиматум до Башар ал Асад, да ги повлече своите воени сили зад линијата на турските набљудувачки места и порача дека за тоа има уште малку време, пренесува „Раша тудеј“.

Ердоган му постави ултиматум на Асад

Точка - 26.02.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган постави ултиматум до Башар ал Асад, да ги повлече своите воени сили зад линијата на турските набљудувачки места и порача дека за тоа има уште малку време, пренесува „Раша тудеј“.

Ердоган му постави ултиматум на Асад

24Инфо - 26.02.2020

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, постави ултиматум до Башар ал-Асад да ги повлече своите воени сили зад линијата на турските набљудувачки места и порача дека за тоа има уште малку време, пренесува „Раша тудеј“.

Европа бара сириската армија и руските сили да го почитуваат примирјето во Идлиб

MakPress - 26.02.2020

Министрите за надворешни работи на 14 европски држави, меѓу кои и на Франција и на Германија, бараат сириската армија и руските сили да ја прекинат офанзивата во сириската провинција Идлиб и да се почитуваат одредбите од договорот за прекин на огнот ...

Ердоган: Тројца турски војници загинаа во Сирија

Нетпрес - 27.02.2020

Тројца турски војници загинаа во северозападна Сирија при судир на турските и сириските сили, изјави денеска во Анкара претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, кој ја оцени ситуацијата на теренот како „поповолна“ и наведе дека „загубата од ...

Ердоган: Тројца турски војници загинаа во Сирија

Опсервер - 27.02.2020

Тројца турски војници загинаа во северозападна Сирија при судир на турските и сириските сили, изјави денеска во Анкара претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, кој ја оцени ситуацијата на теренот како „поповолна“ и наведе дека „загубата од ...

Во Сирија загинаа уште тројца турски војници

Р.С.Европа - 27.02.2020

Тројца турски војници загинаа во северозападна Сирија при судир на турските и сириските сили, изјави денеска во Анкара претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, кој ја оцени ситуацијата на теренот како „поповолна“ и наведе дека „загубата од ...

Ердоган: Тројца турски војници загинаа во Сирија

24Инфо - 27.02.2020

– Тројца турски војници загинаа во северозападна Сирија при судир на турските и сириските сили, изјави денеска во Анкара претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, кој ја оцени ситуацијата на теренот како „поповолна” и наведе дека „загубата од ...

Турската армија напаѓа руски авиони во Сирија

Нетпрес - 27.02.2020

Турски воени специјалци во сириската провинција Идлиб користеле ракети за да се обидат да ги соборат руските и сириските воени авиони, пишува весникот „Ерусалим пост“, откако беше соопштено дека сириските бунтовници, поддржани од турската армија, го ...