TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прва задача на Антикорупциска ќе бидат претседателските избори – претседателката на ДКСК Ивановска во Студио 1

1tv - 11.02.2019

Претседателката на новата Државна Комисија за спречување на корупцијата Билјана Ивановска, во отвореното Студио 1 најавува транспарентна работа, исто како што бил транспарентен и јавниот конкурс за изборот на членовите.

Прво честитки, потоа критики, Бајрами: Баџанак да, но блискост не

ТВ21 - 11.02.2019

Не траеја долго честитките до новите членови на Антикорупциска комисија. Всушност по нивниот избор почнаа реакциите во врска со сомнежот за непотизам и кршење на процедурите. По изборот за член на комисијата, Нури Бајрами стана протагонист во ...

Героски го повика Бајрами да се повлече од Антикорупциска поради баџанакот Џафери

Канал5 - 11.02.2019

Новинарот Бранко Геровски уште еднаш го повика Нури Бајрами членот на антикорупциската комсија и баџанакл на спикерот Џафери да се повлече од функцијата . Според него тоа е сериозен фелер во неговата кандидатура Бајрами деновиве преку писмо му се ...

Бајрами: Избран сум во транспарентна постапка - не е нарушен законот за антикорупција

Канал5 - 11.02.2019

Талат Џафери 16 години е во политиката и тоа секогаш на важни функции. Поради судирот на интереси и чистата совест, иако сме баџанаци, ние сме држеле коректни односи и тоа далечни. По јавното барање за оставка на Нури Бајрами, новоизбраниот член на ...

За изборот на ДКСК, процесот и „баџанакот“

Нова ТВ - 11.02.2019

Учествував во изборот на членови на ДКСК, како претставник на граѓанскиот сектор, заедно со колешката Сабина Факиќ (делегирани како членови на Советот за соработка помеѓу Владата и граѓанскиот сектор), и заедно со Тамара Чаусидис, Сашка Цветковска, ...

Дескоска: Не гледам никакво прекршување на законот во изборот на новите антикорупционери

Канал5 - 11.02.2019

Да оставиме време на новиот состав на Антикорупциската комисија да почне да работат и од тоа ќе се цени дали бил направен вистинскиот избор или било нешто друго во позадина, рече Дескоска .

Дескоска смета дека баџанак не е роднина

Курир - 11.02.2019

Министерката за правда Рената Дескоска смета дека нема ништо спорно што баџанакот на претседателот на Собранието Талат Џафери е избран за член на Антикорупциската комисија. Тоа не се ограничувања, тоа е како се мери родбинство а тука не се опфаќа ...

Дескоска: Нема формално прекршување на законот со изборот на баџанакот на Џафери

Нова ТВ - 11.02.2019

Нема формално прекршување на законот со изборот на новите членови на Антикорупциската комисија, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска, во врска со реакциите во јавноста за изборот на Нухи Барјами за ллен на Комисијата, кој е баџанак ...

Сите очи вперени кон битката со корупцијата

Н.Македонија - 11.02.2019

Дали новиот начин на избор на членовите на антикорупциската комисија и новите законски измени ќе придонесат државата поуспешно да ја извојува битката со корупцијата, која е еден од битните предуслови за напредувањето на Македонија кон ЕУ.

Нема законско прекршување во изборот на Нури Бајрами за член на Антикорупциска

CivilMedia - 11.02.2019

Министерката за правда Рената Дескоска, во изборот на Нури Бајрами за член на Државната комисија за корупција, баџанакот на претседателот на Собранието, Талат Џафери, не гледа ништо спорно или против законски.

Дескоска: Со изборот на баџанакот на спикерот Џафери не е прекршен Законот

1tv - 11.02.2019

Времето ќе покаже дали новите антикорупцинери се вистинскиот избор или пак во позадина било нешто друго. Процесот беше транспарентен, рече Министерката за правда Рената Тренска Дескоска одговарајќи на новинарско прашање, како го коментира изборот за ...

Какво време не очекува наредните денови – Славчо Попоски гостин во Студио 1

1tv - 11.02.2019

Во првиот блок од денешното отворено Студио 1 се потсетивме на разговорот со членот на Антикорупциската комисија, Горан Трпеноски кој откри дека причината поради која дополнително се мотивирал да аплицира за работно место во комисијата е откривањето ...

Дескоска за баџанакот на Џафери: Не гледам прекршување на законот во изборот на антикорупционерите

Press24 - 11.02.2019

Јас не гледам никакво прекршување на законот во постапката за избор новите членови на Антикорупциската комисија, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска во врска со реакциите во јавноста за изборот на Нури Бајрами за член на ДКСК, кој ...

Трпеноски во Централниот Дневник на 1ТВ: Мотивација ми беше откривањето на аферата за незаконското трошење во ...

1tv - 10.02.2019

Претседателските избори прв предизвик на новите членови на комисијата за спречување корупција По речиси една година, се избраа членови на Државната комисија за спречување корупција, но и околу овој избор се појавија контроверзии.

Прва задача на Антикорупциска ќе бидат претседателските избори – претседателката на ДКСК Ивановска во Студио 1

Либертас - 11.02.2019

Претседателката на новата Државна Комисија за спречување на корупцијата Билјана Ивановска, во отвореното Студио 1 најавува транспарентна работа, исто како што бил транспарентен и јавниот конкурс за изборот на членовите.

Прво честитки, потоа критики, Бајрами: Баџанак да, но блискост не

4NEWS - 11.02.2019

Не траеја долго честитките до новите членови на Антикорупциска комисија. Всушност по нивниот избор почнаа реакциите во врска со сомнежот за непотизам и кршење на процедурите. По изборот за член на комисијата, Нури Бајрами стана протагонист во ...

Која е Билјана Ивановска, новиот главен антикорупционер: Политички неутрална и непозната за јавноста

Фактор - 10.02.2019

Претседателка на Државната комисија за спречување на корупцијата Билјана Ивановска е многу малку позната за јавноста, но со богата професионална биографија, со големо професионално искуство и досега без ниту еден сомнителен елемент во нејзината ...

Небиум: Во текот на интервјуто не знаевме за баџаначката врска со Џафери, затоа и никој од нас не го постави тоа ...

Либертас - 11.02.2019

Дел од обраќањето на Бесим Небиум, претставник од граѓанскиот сектор кој учествуваше во интервјуирањето на кандидатите за членови на ДКСК: Во јавноста најмногу прашина крена изборот на г-н Нури Бајрами, кој е баџанак на Претседателот на Собранието, ...

Дескоска: Не гледам никакво прекршување на законот во изборот на новите антикорупционери

Слободен Печат - 11.02.2019

Останува на ДКСК, како што посочи Дескоска, дали ќе си ја врши работата совесно, чесно и така како што е пропишано со законот. Јас не гледам никакво прекршување на законот во постапката за избор новите членови на Антикорупциската комисија, изјави ...

Дескоска за новите антикорупционери: Изборот на баџанакот на Џафери е законски

+инфо - 11.02.2019

Министерката за правда Рената Дескоска вели дека нема формално прекршување на законот со изборот на новите членови на Антикорупциската комисија, а по реакциите во јавноста за изборот на Нури Бајрами за член на Комисијата, кој е баџанак на ...

Трпеноски во Централниот Дневник на 1ТВ: Мотивација ми беше откривањето на аферата за незаконското трошење во ...

Либертас - 10.02.2019

Претседателските избори прв предизвик на новите членови на комисијата за спречување корупција По речиси една година, се избраа членови на Државната комисија за спречување корупција, но и околу овој избор се појавија контроверзии.

Ивановска: Никој ниту од власта, ниту од опозицијата не ми честиташе на изборот, тоа е добар знак

Фокус - 11.02.2019

Претседателката на Државнта комисија за спречување на корупцијата, Билјана Ивановска, во вечерашното гостување на 1ТВ најавува транспарентна работа, исто како што бил транспарентен и јавниот конкурс за изборот на членовите.

Дескоска не гледа прекршување на Законот во тоа што баџанакот на Џафери е избран за антикорупционер

Фокус - 11.02.2019

Јас не гледам никакво прекршување на законот во постапката за избор новите членови на Антикорупциската комисија, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска во врска со реакциите во јавноста за изборот на Нури Бајрами за член на ДКСК, кој ...

Дескоска за новите антикорупционери: Изборот на баџанакот на Џафери е законски

Либертас - 11.02.2019

Министерката за правда Рената Дескоска вели дека нема формално прекршување на законот со изборот на новите членови на антикорупциската комисија, а по реакциите во јавноста за изборот на Нури Бајрами за член на Комисијата, кој е баџанак на ...

Претседателката на ДКСК Ивановска: Прва задача на Антикорупциска ќе бидат претседателските избори

Вечер - 11.02.2019

Претседателката на новата Државна Комисија за спречување на корупцијата Билјана Ивановска, во отвореното Студио 1 на 1ТВ најавува транспарентна работа, исто како што бил транспарентен и јавниот конкурс за изборот на членовите.

Дескоска: Не гледам никакво прекршување на законот во изборот на новите антикорупционери

24Инфо - 11.02.2019

Јас не гледам никакво прекршување на законот во постапката за избор новите членови на Антикорупциската комисија, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска во врска со реакциите во јавноста за изборот на Нури Бајрами за член на ДКСК, кој ...

Дескоска: Не гледам никакво прекршување на законот во изборот на новите антикорупционери

1tv - 11.02.2019

Јас не гледам никакво прекршување на законот во постапката за избор новите членови на Антикорупциската комисија, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска во врска со реакциите во јавноста за изборот на Нури Бајрами за член на ДКСК, кој ...

Дескоска: Не гледам никакво прекршување на законот во изборот на новите антикорупционери

А1 On - 11.02.2019

Јас не гледам никакво прекршување на законот во постапката за избор новите членови на Антикорупциската комисија, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска во врска со реакциите во јавноста за изборот на Нури Бајрами за член на ДКСК, кој ...

Дескоска: Не гледам никакво прекршување на законот во изборот на новите антикорупционери

Телма - 11.02.2019

Јас не гледам никакво прекршување на законот во постапката за избор новите членови на Антикорупциската комисија, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска во врска со реакциите во јавноста за изборот на Нури Бајрами за член на ДКСК, кој ...

Дескоска: Не гледам никакво прекршување на законот во изборот на новите антикорупционери

Н.Македонија - 11.02.2019

Јас не гледам никакво прекршување на законот во постапката за избор новите членови на Антикорупциската комисија, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска во врска со реакциите во јавноста за изборот на Нури Бајрами за член на ДКСК, кој ...

Дескоска: Не гледам никакво прекршување на законот во изборот на новите антикорупционери

MTM - 11.02.2019

Јас не гледам никакво прекршување на законот во постапката за избор новите членови на Антикорупциската комисија, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска во врска со реакциите во јавноста за изборот на Нури Бајрами за член на ДКСК, кој ...

Дескоска: Не гледам никакво прекршување на законот во изборот на новите антикорупционери

iPortal - 11.02.2019

Да оставиме време на новиот состав на Антикорупциската комисија да почне да работат и од тоа ќе се цени дали бил направен вистинскиот избор или било нешто друго во позадина, рече Дескоска .

Дескоска: Џафери и баџанакот не се роднини и нема прекршување на Законот

Република - 11.02.2019

Јас не гледам никакво прекршување на законот во постапката за избор новите членови на Антикорупциската комисија, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска во врска со реакциите во јавноста за изборот на Нури Бајрами за член на ДКСК, кој ...

Дескоска: Не гледам ништо спорно или против законски за избор на новите членови на Антикорупциската комисија

ТВ21 - 11.02.2019

По изборот на Нури Бајрами за член на Државната комисија за корупција, баџанакот на претседателот на Собранието, Талат Џафери, се појавија реакции во јавноста. Министерката за правда Рената Дескоска во врска со оваа реакција денеска изјави не гледа ...

Дескоска за баџанакот на Џафери: Не е прекршен Законот

Независен - 11.02.2019

Јас не гледам никакво прекршување на законот во постапката за избор новите членови на Антикорупциската комисија, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска во врска со реакциите во јавноста за изборот на Нури Бајрами за член на ДКСК, кој ...

Дескоска не гледала прекршување, баџанаците не биле опфатени во законот

Нетпрес - 11.02.2019

Јас не гледам никакво прекршување на законот во постапката за избор новите членови на Антикорупциската комисија, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска во врска со реакциите во јавноста за изборот на Нури Бајрами за член на ДКСК, кој ...

Дескоска: Не гледам ништо спорно или против законски за избор на новите членови на Антикорупциската комисија

4NEWS - 12.02.2019

По изборот на Нури Бајрами за член на Државната комисија за корупција, баџанакот на претседателот на Собранието, Талат Џафери, се појавија реакции во јавноста. Министерката за правда Рената Дескоска во врска со оваа реакција денеска изјави не гледа ...