TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лувр: „Голата Мона Лиза“ е можеби едно од загубените дела на Леонардо да Винчи

Кајгана - 15.03.2019

Слика која има неверојатни сличности со познатата „Мона Лиза“ и често беше поврзувана со студиото и школата на уметникот Леонардо да Винчи, би можела да е креирана лично од раката на италијанскиот мајстор.

Расветлена мистеријата за „Голата Мона Лиза“?

Н.Македонија - 14.03.2019

Цртеж со впечатлива сличност со „Голата Мона Лиза“, чија изработка долго му е припишувана на студиото на Леонардо да Винчи, можеби е дело на италијанскиот сликар, според експертите на музејот „Лувр“, објави британски „Индепендент“.

„Гола Мона Лиза“ можеби лично ја насликал Да Винчи

Порта 3 - 14.03.2019

Експертите сметаат дека ја имаат решено загатката што го збунува уметничкиот свет со години – дали цртежот на гола жена која потсетува на Мона Лиза ја работел Леонардо да Винчи. По детален преглед и тестирање, експерти од Центарот за истражување и ...