TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Палмер: "Иницијативата на Македонија, Србија и Албанија има поддршка од САД"

Точка - 08.11.2019

"Малиот Шенген е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка", рекол Метју Палмер во Женева. "Европската перспектива на Западен Балкан која е основа на американското ангажирање во регионот подолго од 20 години не се промени и нема да се ...

Косово не е пречка за воспоставување на „Мини Шенген“

Р.С.Европа - 08.11.2019

Воспоставувањето на „мини Шенген“, според упатените е можно, бидејќи станува збор, пред се, за економска соработка и несогласувањата околу Косово не треба да влијаат на тоа. Лидерите на Северна Македонија, Албанија и Србија утре ќе имаат средба во ...

Палмер: „Мал Шенген” ја има поддршкта од САД

Слободен Печат - 08.11.2019

Според него структурата на иницијативата е отворена, и во неа има место за Црна Гора, БиХ и Косово. Мал Шенген” е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка, изјави денеска во Женева специјалниот претставник на американскиот државен секретар ...

И Палмер поддржува „Мал Шенген“

Expres - 08.11.2019

„Мал Шенген е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка“, изјаву заменик помошникот државен секретар на САД, Метју Палмер. Тој вели дека европската перспектива на Западен Балкан, која е основа на ангажманот на САД во регионот повеќе од 20 ...

Османи: Во Охрид се поканети сите лидери од Западен Балкан

Фактор - 08.11.2019

Вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи, во своето последно интервју вели дека претстојниот викенд во Охрид се поканети сите лидери од земјите од Западен Балкан како продолжување на иницијативата за формирање на „мини-шенген“ зоната.

Како една реченица го заживеа моделот на „двете Германии“ за Косово

МКД - 08.11.2019

Во отсуство на какви било назнаки во кој правец би можел да почне дијалогот меѓу Белград и Приштина, кога ќе биде продолжен, една реченица на специјалниот претставник на американскиот Стејт департмент Метју Палмер ја даде насоката.

Западен Балкан тема на средбата Варвициотис – Палмер

Слободен Печат - 07.11.2019

Палмер на средбата „го препознал придонесот на Грција како фактор на стабилност", како и водечката улога што земјата може да ја игра во регионот. Европската перспектива на Македонија и Албанија и случувањата на Западен Балкан биле во фокусот на ...

„Мал шенген“ се враќа на „голема врата“ во Охрид

Независен - 07.11.2019

На 9 ноември во Охрид ќе продолжат трилатералните средби меѓу властите на Македонија, Албанија и Србија за олеснување на протокот на стоки, услуги, капитал и луѓе. Датумот за одржување на втората средба, во рамки на иницијативата за воспоставување ...

Идејата за „мал шенген“ в сабота ќе се разработува во Охрид

Нова ТВ - 07.11.2019

В сабота (9 ноември) во Охрид ќе продолжат трилатералните средби меѓу властите на Македонија, Албанија и Србија за олеснување на протокот на стоки, услуги, капитал и луѓе. Датумот за одржување на втората средба, во рамки на иницијативата за ...

Западен Балкан тема на средбата Варвициотис – Палмер

Либертас - 07.11.2019

– Европската перспектива на Северна Македонија и Албанија и случувањата на Западен Балкан биле во фокусот на разговорите на алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Милтидис Варвициотис со заменик помошникот државен секретар на САД, ...

Западен Балкан тема на средбата Варвициотис – Палмер

Сител - 07.11.2019

Европската перспектива на Северна Македонија и Албанија и случувањата на Западен Балкан биле во фокусот на разговорите на алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Милтидис Варвициотис со заменик помошникот државен секретар на САД, ...

Палмер и Варвициотис разговарале за европската перспектива на Македонија

Press24 - 07.11.2019

Европската перспектива на Северна Македонија и Албанија и случувањата на Западен Балкан биле во фокусот на разговорите на алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Милтидис Варвициотис со заменик помошникот државен секретар на САД, ...

Западен Балкан тема на средбата Варвициотис – Палмер

ММС - 07.11.2019

Европската перспектива на Северна Македонија и Албанија и случувањата на Западен Балкан биле во фокусот на разговорите на алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Милтидис Варвициотис со заменик помошникот државен секретар на САД, ...

Палмер со грчкиот министер зборувале за перспективите на С.Македонија и Албанија

+инфо - 07.11.2019

Европската перспектива на Северна Македонија и Албанија и случувањата на Западен Балкан биле во фокусот на разговорите на алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Милтидис Варвициотис со заменик помошникот државен секретар на САД, ...

Западен Балкан тема на средбата Варвициотис – Палмер

4NEWS - 07.11.2019

Европската перспектива на Северна Македонија и Албанија и случувањата на Западен Балкан биле во фокусот на разговорите на алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Милтидис Варвициотис со заменик помошникот државен секретар на САД, ...

Западен Балкан тема на средбата Варвициотис – Палмер

Нетпрес - 07.11.2019

Европската перспектива на Северна Македонија и Албанија и случувањата на Западен Балкан биле во фокусот на разговорите на алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Милтидис Варвициотис со заменик помошникот државен секретар на САД, ...

Западен Балкан тема на средбата Варвициотис – Палмер

MakPress - 07.11.2019

Европската перспектива на Македонија и Албанија и случувањата на Западен Балкан биле во фокусот на разговорите на алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Милтидис Варвициотис со заменик помошникот државен секретар на САД, Метју ...

Западен Балкан тема на средбата Варвициотис – Палмер

Опсервер - 07.11.2019

Европската перспектива на Северна Македонија и Албанија и случувањата на Западен Балкан биле во фокусот на разговорите на алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Милтидис Варвициотис со заменик помошникот државен секретар на САД, ...

Палмер: „мал Шенген” има поддршка од САД

24Инфо - 08.11.2019

„Мал Шенген” е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка, изјави денеска во Женева специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

Палмер: „Mал Шенген“ има поддршка од САД

Нова ТВ - 08.11.2019

„Мал Шенген“ е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка, изјави денеска во Женева специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

Палмер: „мал Шенген“ има поддршка од САД

Република - 08.11.2019

„Мал Шенген“ е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка, изјави денеска во Женева специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

Палмер: „мал Шенген“ има поддршка од САД

Опсервер - 08.11.2019

„Мал Шенген“ е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка, изјави денеска во Женева специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

Палмер: „Мал Шенген“ има поддршка од САД

А1 On - 08.11.2019

„Мал Шенген“ е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка, изјави денеска во Женева специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

Палмер: „мал Шенген“ има поддршка од САД

Либертас - 08.11.2019

„Мал Шенген“ е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка, изјави денеска во Женева специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

Палмер: „мал Шенген“ има поддршка од САД

Нетпрес - 08.11.2019

„Мал Шенген“ е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка, изјави денеска во Женева специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

Палмер: „Mал Шенген“ има поддршка од САД

Сител - 08.11.2019

„Мал Шенген“ е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка, изјави денеска во Женева специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

Палмер: „Mал Шенген“ има поддршка од САД

4NEWS - 08.11.2019

„Мал Шенген“ е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка, изјави денеска во Женева специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

Поддршка од САД за „мал Шенген“

Р.С.Европа - 08.11.2019

Иницијативата за „мал Шенген“ има поддршка од САД, изјави заменик-помошникот на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер. Тој вели дека тоа е иницијатива која ветува.

Палмер: „Мал Шенген“ има поддршка од САД

MakPress - 08.11.2019

„Мал Шенген“ е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка, изјави денеска во Женева специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

Помпео: САД ја поддржува идејата за „Мал Шенген“

Фокус - 08.11.2019

„Мал Шенген“ е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка, изјави денеска во Женева специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

Палмер: Мал Шенген е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка

Press24 - 08.11.2019

Малиот Шенген е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка", рекол Метју Палмер во Женева. "Европската перспектива на Западен Балкан која е основа на американското ангажирање во регионот подолго од 20 години не се промени и нема да се ...