TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грција протера руски дипломати поради Македонија

Кумановски м. - 12.07.2018

loading... Грција протерува двајца руски дипломати, а Москва порача дека на тоа ќе одговори со протерување на двајца грчки дипломати, наведува агенцијата РИА. Грција соопшти дека ќе протера двајца руски дипломати од земјата, додека рускиот пратеник ...

Грција протера двајца руски дипломати

Глас на Америка - 11.07.2018

Според медиумските извештаи, Москва наводно се вмешала во преговорите со Македонија за името Грција протера двајца руски дипломати, заради наводите дека Москва се вмешала во преговорите со Македонија за името.

Грција протера руски дипломати, Москва враќа со иста мера

Телма - 11.07.2018

Грчките власти протераа двајца руски дипломати а на двајца други им забранија влез во државата поради наводно поткопување на државната безбедност. Според грчките медиуми, дипломатите работеле на прибирање материјали со кои подоцна сакале да ...

Грција протера руски дипломати поради мешање во договорот за името

Алсат-М - 11.07.2018

Грција протера двајца руски дипломати од земјата поради наводно мешање во постигнувањето договор меѓу Атина и Скопје околу новото име на Македонија. Како што пренесе Катимерини, Грција ќе забрани влез во земјата за дипломатите за кои се вели дека ...

Грција протера тројца руски дипломати кои „ работеле“ против договорот со Македонија

Канал5 - 11.07.2018

Разгори ли Договорот за името дипломатска криза меѓу Грција и Русија? Атина протера двајца руски дипломати и забрани влез за уште двајца, Москва возврати со иста мерка, како вовед во најстудената фаза во односите меѓу двете земји.

Карл Билт за спорот меѓу Грција и Русија за Македонија: „Интересно...“

МКД - 11.07.2018

„Интересно. Грција протерува руски дипломати зашто им се мешале во домашните работи, наводно и за проблемот со името Македонија“, напиша на Твитер Карл Билт, копретседавач на институтот Европски совет за надворешни односи, реагирајќи на текст на ...

„Ројтерс“: Руските дипломати во Грција вршеле „многу нелегални активности“ на протестите против Македонија

Мета - 11.07.2018

Руските дипломати кои Грција ќе ги протера поради мешање во внатрешните работи на Грција, како и обид да го поткопаат Договорот за името со Македонија, биле инволвирани и во „многу незаконски активности“ поврзани со протестите во Грција против ...

Русија замешала прсти и во протестите во Грција против Договорот од Преспа

Фокус - 11.07.2018

Грција ја информирала Русија на 6 јули дека планира да протера руски дипломати од земјата за нелегални активности поврзани со митинзите против договорот со Македонија, изјави грчки дипломатски извор.

Русија и Грција во дипломатска војна – имало обид за руско влијание врз Договорот со Македонија

1tv - 11.07.2018

Скандал во најава – Русите се мешаат околу името на Македонија. Вакви наслови се појавија во медиумите од регионов, по веста дека Грција одлучила да протера двајца руски дипломати, поради наводно мешање во постигнатиот договор со Македонија.

Руски дипломати работеле на спречување на договор меѓу Македонија и Грција

Стандард - 11.07.2018

Да се поништи во пракса патот кон договорот за името, била една од намерите на активностите на руските дипломати во Грција, вели, повикувајќи се на свои извори, новинарот на весникот „Катимерини“,Василис Недос во разговор со дописничката на МИА од ...

И Москва ќе избрка двајца грчки дипломати

МКД - 11.07.2018

Москва ќе одговори на протерувањето на руските дипломати од Грција со протерување двајца грчки дипломати од земјата, соопшти руското министерство за надворешни работи, јави Интерфакс. Цитирајќи го рускиот пратеник од горниот дом Андреј Климов, и ...

Атина протерува руски дипломати-имало и обиди за влијание на Договорот

Нова ТВ - 11.07.2018

Грчката влада одлучи да протера двајца руски дипломати и да забрани влез во Грција за уште двајца, обвинувајќи ги за мешање во внатрешните работи и незаконски дејства против националната безбедност на Грција, објавува весникот Катимерини , ...

Грција протера руски дипломати – наводно се мешале околу името за Македонија?

Канал5 - 11.07.2018

Грција протерала двајца руски дипломати, а уште двајца добиле забрана за влез во земјата поради “нелегални активност“ и “мешање“ која ја загрозува “националната безбедност“, пишува весникот „Катимерини“ повикувајќи се на дипломатски извори.

Грција протерува руски дипломати, го попречувале и договорот од Преспа

+инфо - 11.07.2018

Изворите на Катимерини укажуваат и на напорите на Русија да се вмеша во чувствителното внатрешно прашање, како што е договорот меѓу Грција и БЈРМ околу името, и со тоа негативно да влијае на улогата на Грција на Балканот.

Грција протера двајца руски дипломати поради обид да го поткопаат договорот со Македонија

Сакам да кажам - 11.07.2018

Грчката влада одлучи да протера двајца руски дипломати и да им забрани влез во Грција на уште двајца други руски дипломати, обвинувајќи ги за мешање во внатрешните работи и за нелегални активности против грчката национална безбедност, објави ...

Грција протера руски дипломати поради мешање во договорот за името

Фокус - 11.07.2018

Грчките власти соопштија дека двајца руски дипломати добиле статус persona non grata, како и дека уште на двајца им се забранет влез во земјата поради обид да влијаат на одлуките на власта по прашањето за новото име на Македонија, пишува англиското ...

Русија враќа со иста мерка, протерува двајца грчки дипломати

Канал5 - 11.07.2018

Руското министерство за надворешни работи соопшти денеска дека ќе врати со иста мерка на одлуката на Грција да протера двајца руски дипломати , пренесува агенцијата Интерфакс. Претходно грчките медиуми пренесоа дека Атина одлучила да протера двајца ...

„Катимерини“: Грција протерува руски дипломати што се мешале во договорот за името

Макфакс - 11.07.2018

Грција ќе протера двајца руски дипломати од земјата за наводно мешање во постигнувањето на договорот меѓу Атина и Скопје за новото име на Македонија. Според грчкиот весник „Кaтимерини“ , Грција исто така ќе го забрани и влезот во земјата на двајца ...

Грција протера двајца руски дипломати, Русија возврати со истa мера

365 - 11.07.2018

Под сомнение дека интервенирале во спорот со името со Македонија, Грција протера двајца руски дипломати. Весникот „Катимерини“ наведува дека двајца дипломати се протерани, а на уште двајца им е забранет влез во Грција, поради мешање во внатрешните ...

Москва ќе реагира на протерувањето руски дипломати од Грција

Р.С.Европа - 11.07.2018

Министерството за надворешни работи на Русија денеска соопшти дека ќе реагира на протерувањето на двајца руски дипломати од Грција, објави руската новинска агенција Интерфакс. Грција ќе протера двајца руски дипломати и ќе забрани влез на уште двајца ...

Москва ќе одговори соодветно на протерувањето руски дипломати од Атина

AKO - 11.07.2018

По протерувањето на двајца руски дипломати од Атина, за кои се верува дека работела на подривање на Договорот за името меѓу Грција и Македонија, Москва одговори дека ќе врати со реципроцитет.

Договорот за името, причина за протерување двајца руски дипломати од Грција

Р.С.Европа - 11.07.2018

Грција ќе протера двајца руски дипломати и ќе забрани влез на уште двајца за активности што не се во согласност со нивниот статус, објави денеска грчкиот весник Катимерини. Засега нема официјaлeн коментар од грчките власти, како и од руската ...

Грција протерува двајца дипломати поради мешање во Договорот Атина-Скопје

Стандард - 11.07.2018

Грчките власти одлучија да протераат двајца руски дипломати од државата поради наводно мешање во постигнувањето на Договорот меѓу Атина и Скопје за новото има на Македонија. Москва одговори дека ќе прогласи персона-нон-грата двајца грчки дипломати ...

Грција ќе протера двајца руски дипломати поради обиди да се поткопа Договорот за името

Мета - 11.07.2018

Грчката влада донела одлука да протера двајца руски дипломати и да забрани влез на двајца други, обвинувајќи ги за обиди да се вмешаат во внатрешните работи на Грција, како и да го поткопаат Договорот за името со Македонија, известува грчкиот весник ...

Грција протерува руски дипломати

Стандард - 11.07.2018

Грчката влада одлучи да протера двајца руски дипломати и да им забрани влез во Грција на други двајца, поради мешање во внатрешните работи на земјата и активности против националната безбедност на Грција, информира весникот „Катимерини“.

НЕОЧЕКУВАН ЗАПЛЕТ: Руски дипломати се мешале во спорот со името па протерани

Скопје24 - 11.07.2018

Грција протера двајца руски дипломати од земјата поради наводно мешање во постигнувањето договор меѓу Атина и Скопје околу новото име на Македонија. Како што пренесе Катимерини, Грција ќе забрани влез во земјата за дипломатите за кои се вели дека ...

Поради вмешаност во митинзите против договорот со Македонија Грција и претходно ја предупредувала Русија

+инфо - 11.07.2018

Обвинувањата се однесуваат на вмешаност во митинзите против договорот со Македонија и обиди да им понудат пари на државни службеници. Грција ја информирала Русија на 6 јули дека планира да протера руски дипломати од земјата за нелегални активности ...

Руски дипломати работеле на поништување на договорот за името во пракса

Либертас - 11.07.2018

Да се поништи во пракса патот кон договорот за името, била една од намерите на активностите на руските дипломати во Грција, вели, повикувајќи се на свои извори, новинарот на весникот „Катимерини“,Василис Недос во разговор со дописничката на МИА од ...

Русија враќа со иста мерка, протерува двајца грчки дипломати

Република - 11.07.2018

Руското министерство за надворешни работи соопшти денеска дека ќе врати со иста мерка на одлуката на Грција да протера двајца руски дипломати, пренесува агенцијата Интерфакс. Претходно грчките медиуми пренесоа дека Атина одлучила да протера двајца ...

Катимерини: Грција протерува руски дипломати кои се мешале во договорот за името

Точка - 11.07.2018

Грција ќе протера двајца руски дипломати од земјата за наводно мешање во постигнувањето на договорот меѓу Атина и Скопје, околу новото име на Македонија. Според грчкиот весник „Кaтимерини“, Грција, исто така, ќе го забрани и влезот во земјата на ...

ДИПЛОМАТСКА ВОЈНА: Грција протерува руски аташеа кои сакале да го урнат договорот со Македонија

Фактор - 11.07.2018

Грција ќе протера двајца руски дипломати и ќе забрани влез на уште двајца за активности затоа што имало индиции дека тие сакале преку свои контакти да го „урнат“ реализирањето на договорот од Преспа со Македонија, објави денеска грчкиот весник ...

Грција протерува двајца дипломати поради мешање во Договорот Атина-Скопје

А1 On - 11.07.2018

Грчките власти одлучија да протераат двајца руски дипломати од државата поради наводно мешање во постигнувањето на Договорот меѓу Атина и Скопје за новото има на Македонија. Москва одговори дека ќе прогласи персона-нон-грата двајца грчки дипломати ...

Грција ќе протера двајца руски дипломати поради обиди да се поткопа Договорот за името

iPortal - 11.07.2018

Грчката влада донела одлука да протера двајца руски дипломати и да забрани влез на двајца други, обвинувајќи ги за обиди да се вмешаат во внатрешните работи на Грција, како и да го поткопаат Договорот за името со Македонија, известува грчкиот весник ...

Грција протерува руски дипломати

Вечер - 11.07.2018

Грчката влада одлучи да протера двајца руски дипломати и да им забрани влез во Грција на други двајца, поради мешање во внатрешните работи на земјата и активности против националната безбедност на Грција, информира весникот „Катимерини“.

Грција и претходно ја предупредувала Русија дека ќе протера нејзини дипломати

А1 On - 11.07.2018

Грција ја информирала Русија на 6 јули дека планира да протера руски дипломати од земјата за нелегални активности поврзани со митинзите против договорот со Македонија, изјави грчки дипломатски извор.

Руски дипломати работеле на спречување на договорот за името меѓу Македонија и Грција

1tv - 11.07.2018

Да се поништи во пракса патот кон договорот за името, била една од намерите на активностите на руските дипломати во Грција, вели, повикувајќи се на свои извори, новинарот на весникот „Катимерини“, Василис Недос.

„Катимерини“: Грција протерува руски дипломати што се мешале во договорот за името

Правдико - 11.07.2018

Грција ќе протера двајца руски дипломати од земјата за наводно мешање во постигнувањето на договорот меѓу Атина и Скопје за новото име на Македонија. Според грчкиот весник „Кaтимерини“, Грција исто така ќе го забрани и влезот во земјата на двајца ...

Грција протерува двајца руски дипломати поради мешање во Договорот со Македонија

Кајгана - 11.07.2018

Aтина, 11 јули 2018 (МИА) – Грчките власти одлучија да протераат двајца руски дипломати од државата поради наводно мешање во постигнувањето на Договорот меѓу Атина и Скопје за новото има на Македонија.

Руското МНР соопшти дека ќе преземе соодветни мерки откако Грција ќе протера двајца руски дипломати

еМагазин - 11.07.2018

Руското Министерство за надворешни работи соопшти денеска дека ќе преземе соодветни мерки откако Грција најави дека ќе протера двајца руски дипломати. Претходно грчкиот весник „Катимерини" соопшти, дека владата на Грција донела одлука за протерување ...

Русија замешала прсти и во протестите во Грција против Договорот од Преспа

Либертас - 11.07.2018

Грција ја информирала Русија на 6 јули дека планира да протера руски дипломати од земјата за нелегални активности поврзани со митинзите против договорот со Македонија, изјави грчки дипломатски извор.

Грција ја предупредила Русија дека нејзини дипломати се вмешани во протестите против Договорот за името

Р.С.Европа - 11.07.2018

Грција ја информираше Русија на 6 јули дека планира да протера руски дипломати од земјата заради нелегални активности поврзани со митинзите против договорот со Македонија, објави агенцијата Ројтерс, повикувајќи се на свој грчки дипломатски избор.

Грција протерува двајца дипломати поради мешање во Договорот Атина-Скопје

Локално - 11.07.2018

Грчките власти одлучија да протераат двајца руски дипломати од државата поради наводно мешање во постигнувањето на Договорот меѓу Атина и Скопје за новото има на Македонија. Москва одговори дека ќе прогласи персона-нон-грата двајца грчки дипломати ...

Грција протерува руски дипломати

24 Вести - 11.07.2018

Грчката влада одлучи да протера двајца руски дипломати и да им забрани влез во Грција на други двајца, поради мешање во внатрешните работи на земјата и активности против националната безбедност на Грција, информира весникот „Катимерини“.

Грција претходно ја предупредила Русија дека ќе протера нејзини дипломати

Н.Македонија - 11.07.2018

Грција ја информирала Русија на 6 јули дека планира да протера руски дипломати од земјата за нелегални активности поврзани со митинзите против договорот со Македонија, изјави грчки дипломатски извор.

Новинар од Катимерини за МИА: Руските дипломати работеле да го спречат договорот меѓу Македонија и Грција

Фокус - 11.07.2018

Да се поништи во пракса патот кон договорот за името, била една од намерите на активностите на руските дипломати во Грција, вели, повикувајќи се на свои извори, новинарот на весникот „Катимерини“, Василис Недос во разговор со дописничката на МИА од ...

Протерани двајца дипломати поради мешање во Договорот Атина-Скопје

CivilMedia - 11.07.2018

Грчките власти одлучија да протераат двајца руски дипломати од државата поради наводно мешање во постигнувањето на Договорот меѓу Атина и Скопје за новото има на Македонија. Москва одговори дека ќе прогласи персона-нон-грата двајца грчки дипломати ...

Грција протерува руски дипломати

1tv - 11.07.2018

Грчката влада одлучи да протера двајца руски дипломати и да им забрани влез во Грција на други двајца, поради мешање во внатрешните работи на земјата и активности против националната безбедност на Грција, информира весникот „Катимерини“.

Русија замешала прсти и во протестите во Грција против Договорот од Преспа

iPortal - 11.07.2018

Грција ја информирала Русија на 6 јули дека планира да протера руски дипломати од земјата за нелегални активности поврзани со митинзите против договорот со Македонија, изјави грчки дипломатски извор.

Руски дипломати работеле на спречување на договор меѓу Македонија и Грција

А1 On - 11.07.2018

Да се поништи во пракса патот кон договорот за името, била една од намерите на активностите на руските дипломати во Грција, вели, повикувајќи се на свои извори, новинарот на весникот „Катимерини“, Василис Недос во разговор со дописничката на МИА од ...

Грција протерува двајца руски дипломати поради мешање во Договорот со Македонија

24Инфо - 11.07.2018

Грчките власти одлучија да протераат двајца руски дипломати од државата поради наводно мешање во постигнувањето на Договорот меѓу Атина и Скопје за новото има на Македонија. Москва одговори дека ќе прогласи персона-нон-грата двајца грчки дипломати ...