TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пилешко со лимон и пармезан

Попара - 14.01.2018

Подготовка: 50 минути Порции: 4 Состојки: 500 грама пилешко 1 јајце, матено 2 чешниња сецкан лук ½ свежи лебни трошки 1 лажица свежи ливчиња босилек, сецкани 1 лажица цеден лимон ¼ сецкани маслинки 1/3 чаши рендан пармезан ¼ брашно 1 лажица ...

Специјалитет со свинско месо и сланина

Gotvi.mk - 13.01.2018

Едно од највкусните јадења од свинско месо! Состојки: 300-400 гр сланина Пекабеско 4 свински шницли со средна големина 2 поголеми главици кромид 200-300 гр кашкавал 200 мл павлака Пекабела 1 помала кесичка мајонез Начин на подготовка: Во плех редете ...

Компир салата со јајца, кромид, сирење и мајонез

Мои рецепти - 13.01.2018

Ова е салата што самата ја намислив за Велигден. Бидејќи секогаш имам премногу јајца за Велигден, морав да бидам креативна и да најдам начин да ги потрошам сите тие јајца. Ова е совршена салата, која исто така може да служи како лесен ручек.

Шпанска печена паста со туна

Попара - 13.01.2018

Подготовка: 45 минути Порции: 4 Состојки: 250 грама паста школки 1 лажица маслиново масло 1 исецкан кромид, средна големина 1 голема сецкана црвена бабура 2 чешниња сецкан лук 2 х 400 грама сецкани концерви домати ½ чаша сецкани зелени маслинки 2 х ...

Брза салата со краставици – Готова за 10 минути, само и рендате и мешате

Gotvi.mk - 13.01.2018

Едноставна и фина салата готова за 10 минути. Ова е рецептот, како и начинот на подготовка: Состојки: 2 краставици 200 мл јогурт 1 лажица кисела павлака 1 лажица мајонез сол бибер Начин на подготовка: Се лупат и рендаат краставиците и се соединуваат ...

Не се прават од месо ниту од тиквички: Зеленчукови плескавици во комбинација со тартар сос

Скопје24 - 13.01.2018

Направете вкусни зеленчукови плескавици. Подгответе нов деликатес, а ова е рецептот и начинот на подготовка: СОСТОЈКИ: неколку цветови брокула 2-3 моркови 1 јајце брашно 2 компири сол бибер магдонос вегета НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Се вари зеленчукот во ...

Цезар салата

Exclusive.mk - 13.01.2018

Од состојки потребни се – 5 изгмечени чешниња лук, 4 лажици маслиново масло, сок од 1 лимон, 2 лажичи (ворчестер) сос, 1 лажица сенф, 1 ипол лажица бел вински оцет, 4 јајца, 2 подебели парчиња домашен леб, 2 лажици маслиново масло, 100 грама пршута, ...

Пилешко со павлака во фурна

Мои рецепти - 12.01.2018

1. Пилешкото се сечка на парчиња и се запржува. Во истото масло се запржуваат и шампињоните. 2. Во земјен сад се ставаат пилешкото, шампињоните, свинскиот врат исечкан на парчиња, корнишоните исечкани на тенки парчиња и се промешуваат. 3.

Шведска салата

Мои рецепти - 12.01.2018

Најпрво се вари пилешкиот стек. Потоа пилешкото, кашкавалот, сирењето и печеницата се сечкаат на мали коцкички и се мешаат во подлабок сад. Сусамот на суво се потпекува и се додава во садот.

Зелка салата со павлака

Мои рецепти - 12.01.2018

Едноставна но вкусна салата, која брзо се спрема. Зелката се ренда, а сирењето се дроби со вилушка. По желба се посолува (може и воопшто да не се стави сол, ако сирењето е посолено), се наросува бибер, и може да се стави малку лукче.

Пастирска пита по бабин рецепт (Видео)

Gotvi.mk - 12.01.2018

Брза и едноставна пита со многу интересен вкус – едноставно јадење со богат вкус кој ќе ги задоволи сите гурмани. Сосотјки: 400 гр мелено месо 1 морков 1 праз 600 гр компири 150 гр грашок пипер кашкавал сол бибер масло лук Начин на подготовка: На ...

Царска куглоф пита: Останува свежа и мека и наредниот ден

Gotvi.mk - 12.01.2018

Царска пита во калап за куглоф, шарен солен колач кој брзо и едноставно се подготвува… Состојки: 4 јајца 100 гр брашно 100 гр гриз 150 гр паризер 100 гр кисели краставички 100 гр тврдо сирење 200 мл јогурт 100 мл масло 1 прашок за печиво малку ...

Шпагети какви што не сте јаделе, ручек за чиста десетка

Gotvi.mk - 12.01.2018

Од италијанската кујна никогаш доста. Сите знаеме колку е вкусна, а најважно од сè има можност да се експериментира со јадењата кои се приготвуваат со задоволство. Ова е рецептот: Состојки: 1 л вода 1/2 лажичка сол 1/2 лажичка бибер 1 лажица ...

Шпанска печена паста со туна

Локално - 13.01.2018

Рецепт за љубителите на тестенини. Малку необичен, но вреди да се проба. Подготовка: 45 минути Порции: 4 Состојки: 250 грама паста школки 1 лажица маслиново масло 1 исецкан кромид, средна големина 1 голема сецкана црвена бабура 2 чешниња сецкан лук ...

Рецепт: Пилешко со павлака во фурна

Либертас - 13.01.2018

Состојки 200 г пилешки гради или еден пилешки стек 100 г шампињони 200 мл кисела павлака 1 јајце 2 корнишони 70 г рендан кашкавал 50 г димен свински врат зачини сол,кари,црн бибер 1. Пилешкото се сечка на парчиња и се запржува.

Рецепт: Шведска салата

Либертас - 13.01.2018

Состојки 300 гр пилешки стек 150 гр кашкавал 200 гр сирење 150 гр печеница 75 гр сусам 50 гр солени бадеми 50 гр ореви 100 гр солени кикиритки 200-250 гр мајонез Најпрво се вари пилешкиот стек.

Шведска салата

Локално - 13.01.2018

Една поинаква салата за зимските денови. Состојки 300 гр пилешки стек 150 гр кашкавал 200 гр сирење 150 гр печеница 75 гр сусам 50 гр солени бадеми 50 гр ореви 100 гр солени кикиритки 200-250 гр мајонез Најпрво се вари пилешкиот стек.