TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Има пари за апанажи ама нема за медицинските работници, независните синдикати најавија генерален штрајк од март

Алфа - 25.02.2024

Државата има пари за апанажа од 2500 евра за Ковачевски и Спасовски ама нема пари за плати за медицинските работници. На синдикалците им пукна филмот, ако до март не си ги добијат заслужените покачувања ќе стапат во генерален штрајк.

Независниот синдикат на здравствени работници најави протести

Канал5

Независниот синдикат на здравствените работници најавува протест доколку нема усогласување на нивните плати со минималната

360 степени

Независниот синдикат на здравствените работници најавува протест

Р.С.Европа

Предупредување за протести: Независниот синдикат на здравствени работници со барање – исплаќање на плати во согласност со Законот за минимална плата

Lider

Независниот синдикат на здравствени работници најавува протести доколку нема усогласување на платите со минималната плата

Либертас

НСЗР најавува протести доколку нема усогласување на платите со минималната плата

Сител

Независен Слободен Печат Zoom А1 On Локално 24Инфо Во Центар МКД

СДСМ: Со нас просeчната плата е од 40.000 денари, со ДПМНЕ беше само 22.000 денари

А1 On - 25.02.2024

Со СДСМ просечната плата достигна рекордни 40.000 денари и ова е историски највисоко ниво на покачување плати во нашата држава. За разлика од времето на ДПМНЕ, кога просечната плата беше 22.000 денари или едвај 360 евра, денес платата е 650 евра, ...

СДСМ: Поголеми плати во новиот мандат, 1.000 евра просечна и 600 евра минимална плата

24Инфо

Шкријељ: Просечна плата од досега највисоки 40.000 денари, СДСМ го вреднува трудот на работниците

24Инфо

СДСМ: Просечна плата од 40.000 денари со политиките на СДСМ

Centar

СДСМ најави минимална плата од 36.000 денари и просечна од илјада евра во новиот мандат

Вести плус

СДСМ ќе предложи законски измени да нема покачување на функционерските плати

Алсат-М

Наместо да ги намалат, СДСМ ќе менува закони за да не пораснат повторно функционерските плати

Сител

А1 On Centar Република Макфакс Опсервер А1 On 4NEWS Вести плус

Каевски: Со СДСМ над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра во новиот мандат

4NEWS - 25.02.2024

Портпаролот на СДСМ, Дарко Каевски денеска истакна дека економските политики на СДСМ значат поголеми плати и повисок животен стандард на граѓаните. „Просечната плата СДСМ успеа да ја покачи на историски највисоко ниво од 40.000 денари! Тоа се 650 ...

Каевски: Со СДСМ над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра во новиот мандат

24Инфо

(ВИДЕО) Каевски: Со СДСМ над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра во новиот мандат

А1 On

Каевски: Над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра во новиот мандат

Либертас

Каевски: Над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра во новиот мандат

Локално

Каевски: Со СДСМ над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра во новиот мандат

Макфакс

Каевски: Со СДСМ над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра во новиот мандат

Опсервер

Zoom Бриф Фокус Точка Press24 Во Центар

Ковачевски: Нема да пораснат платите на функционерите

Фокус - 23.02.2024

„Сакам да посочам дека најдовме и уставно издржано решение со кое нема да пораснат и платите на функционерите со новото ниво на просечната плата. Пратеничката група на СДСМ ќе поднесе измена на сите закони со кои се регулираат платите на сите ...

ОТПОСЛЕ СЕ СЕТИЈА: Ковачевски тврди дека нашле решение за да се зауздаат платите на функционерите

Денешен

Најавен предлог за законски измени да нема пораст на функционерските плати

Gostivarpress.mk

Ковачевски: Најдовме уставно издржано решение со кое нема да пораснат платите на функционерите

Centar

Ковачевски: Најдовме уставно издржано решение со кое нема да пораснат платите на функционерите

Вести плус

Ковачевски: Најдовме уставно издржано решение со кое нема да пораснат платите на функционерите

Рацин

Пратениците на СДСМ ќе поднесат измени на законите што ги регулираат платите на функционерите, најави Ковачевски

Во Центар