TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Северна Кореја и понатаму тврди дека нема ниеден случај на зараза со коронавирусот

МКД - 02.04.2020

Северна Кореја нема ниеден случај на зараза со новиот коронавирус, изјави висок функционер за здравство на Пјонгјанг, додека некои земји се сомневаат во веродостојноста на информациите дека во земјата го нема вирусот ковид-19.

Во војната против коронавирусот, Италија води битки на повеќе фронтови

Deutsche Welle - 02.04.2020

Во земјата во која има најмногу починати од Ковид-19 има премалку маски, дезинфекциски средства и респиратори. Властите се во постојана трка за нивна набавка но и во битка со луѓето и фирмите, чија криминална енергија надвладејува и во една ваква ...

Анализа: Колкава може да биде очекуваната смртност од Ковид 19 во Македонија?

Фокус - 02.04.2020

Едно од клучните прашања на кое речиси сите држави во светот сакаат да имаат прецизен одговор е колкав може да биде бројот на заболени и колкав може да биде бројот на починати од Ковид 19? Одговорот на ова прашање е важен од повеќе аспекти.

САД се убедени дека Кина лажела за бројот на починати од коронавирусот

МКД - 02.04.2020

САД дошле до заклучок дека Кина лажела за бројот на заразени и починати од коронавирусот и верува дека тој број е значително намален, се вели во извештајот на американската разузнавачка служба, според тројца американски официјални лица, јави ...

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот: Шпанија со рекордни 950 починати за едно деноноќие

+инфо - 02.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 950.708 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 48.311, а оздравеле 202.826 луѓе. – Во БиХ досега се потврдени 512 случаја на зараза со коронавирус.

95% од починатите од КОВИД-19 во Европа имале над 60 години, вели СЗО

Сакам да кажам - 02.04.2020

Светската здравствена организација објави дека повеќе од 95% од починатите од КОВИД-19 во Европа имале над 60 години. Сепак, оттаму предупредуваат дека болеста ги напаѓа сите возрасти. „Општото мислење дека КОВИД-19 напаѓа само стари луѓе е погрешно.

Ја задавил девојката лекарка затоа што мислел дека го заразила со коронавирус

Макфакс - 02.04.2020

Медицински работник во Сицилија ја задавил својата девојка лекарка, по што и рекол на полицијата дека го сторил тоа затоа што му пренела коронавирус, соопштија обвинителите, јавува „Дејли мејл“.

Тестовите ќе ја променат играта во битката против ковид-19

Н.Македонија - 02.04.2020

Светот води трка со времето да развие што побрзи и поефикасни тестови за да го спречи ширењето на коронавирусот. Од масовноста и достапноста на овие тестови зависат одговорите на клучните прашања за државите и за здравствените работници – кои луѓе ...

Кина не пријавувала точни бројки за жртви од коронавирусот?

Р.С.Европа - 02.04.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека статистиката што ја објавува Кина за состојбата со коронавирусот во таа држава е прикажана „полесна отколку што е навистина“, додека неговиот советник за национална безбедност рече дека ...

Нови 56 случаи на коронавирусот потврдени во Словенија

Курир - 02.04.2020

Словенечките здравствени власти соопштија дека во земјата се регистрирани 56 нови случаи на лица заразени со коронавирусот. Како шти јави дописникот на МИА од Љубљана, со овие вкупниот број на заразени се зголеми на 897.

Пандемијата дава увид во тоа што нè чека со климатските промени

Точка - 02.04.2020

Пандемијата на коронавирусот дава увид во типот на глобалните здравствени закани кои ќе се појават ако планетата стане потопла, а начинот на кој ќе се бориме со неа може да влијае и на соочувањето со климатските промени, рекле здравствените експерти ...

Руски лекари во Ломбардија наишле на мистерија - луѓе починале од коронавирус, но на многу чуден начин

Press24 - 02.04.2020

Руските лекари кои стигнаа во Ломбардија за да им помогнат на Италијанците во лекувањето на пациентите заразени со коронавирус, утврдиле неколку, како што пренесуваат руските медиуми, „чудни смртни случаи“ меѓу пациентите заразени со виросот ...

Четири приоритети за глобална пандемиска стратегија

Н.Македонија - 02.04.2020

Контрастот помеѓу молкот на улиците и плоштадите во Европа и бурната болна реалност во многуте од нејзините болници е огромна. Ковид-19 го има не само во Европа, туку насекаде низ глобалната заедница.

Некои добро, некои погрешно во борбата со коронавирусот

Р.С.Европа - 02.04.2020

Земјите во светот се соочија со коронавирусот, еден од најголемите предизвици на векот. Без брзи и јасни правила за тоа како да се запре ширењето на КОВИД-19, некои земји се носат подобро од другите.

Кина ја крие бројката на мртви од коронавирус, дознава Белата куќа од свои шпиони

Репортер - 02.04.2020

Кина ја крие вистинската бројка на мртви од коронавирус во нејзината земја, стои во класифицираниот извештај во Белата куќа, направен врз база на податоци добиени од американска разузнавачка агенција.

Руската војската низ целата земја отвора болници за заразените со коронавирус

Руска реч - 02.04.2020

Модуларни медицински центри забрзани се градат во сите региони, од Калининград до Камчатка. Министерството за одбрана на РФ од крајот на март низ цела Русија почна да гради мултифункционални воени медицински центри за борба со коронавирусот.

Со нови 950 мртви, Шпанија стана втора земја со над 10.000 починати од КОВИД-19

Сакам да кажам - 02.04.2020

Шпанија забележа нов трагичен рекорд откако во последните 24 часа починале 950 луѓе од КОВИД-19. Ова е шести ден по ред во земјата да има над 800 мртви, но бројката никогаш досега не одела над 900.

Русија ги зголемува производството и употребата на тестовите за Ковид-19

Макфакс - 02.04.2020

Русија активно ги зголеми производството и употребата на тестовите за Ковид-19 што се спроведуваат во 95 лаборатории во земјата, изјави рускиот премиер Михаил Мишустин, пренесува „Спутник“.

Снимен е првиот филм за коронавирусот

Макфакс - 02.04.2020

Снимен уште пред епидемијата да биде прогласена пандемија, филмот „Корона“ се фокусира на страв и расизам кон азиската популација предизвикан од коронавирусот во времето кога сè уште беше познат како „кинескиот вирус“ (the Chinese virus), пишува ...

Медицински сестри сведочат за Слободен печат: Немаме доволна заштита, а граѓаните се несовесни

Слободен Печат - 02.04.2020

Откако во поликлиника Јане Сандански се отвори пункт за тестирање од вирусот ковид-19, медицинските сестри и доктори стравуваат за нивното здравје. Иако е добро познато дека пунктот е поставен на посебен влез и здравствените работници кои вршат ...

„Од Русија со љубов“: Корона-помошта пристигна во Њујорк

Deutsche Welle - 02.04.2020

Русија им помага на САД во борбата против пандемијата на коронавирус – синоќа во Њујорк слета руски авион и донесе заштитни маски и друга медицинска опрема. Информацијата ја објави руското претставништво во САД: „Русија им помага на САД во ...

Црн ден во Шпанија, 950 починати, 8000 новозаразени

Канал5 - 02.04.2020

Во изминатите 24 часа во Шпанија од коронавирус починале дури 950 лица, регистрирани се и 8000 новозаболени. Во Шпанија секојдневно рапидно расте бројот на починати и новозаразени лица со коронавирусот.

Словенечкото Собрание расправа за таканаречениот „Мега корона закон”

Алсат-М - 02.04.2020

Пратениците во словенечкото Собрание денеска ја започнуваат расправата за таканаречениот „Мега корона закон” вреден три милијарди евра, јави дописникот ...

Убави вести од Шпанија, излекувани од коронавирус сите 25 заболени од ФК Валенсија

Канал5 - 02.04.2020

Сите фудбалери и членови на стручниот штаб на шпанскиот фудбалски клуб Валенсија, кои беа заразени со Ковид -19 , а биле дури 25 лица се излекувани, пренесува „Марка“. Според шпанскиот весник по денешното тестирање сите резултати на 25 заболени ...

Во Шпанија во последните 24 часа од вирусот умреле 950 луѓе

Макфакс - 02.04.2020

Шпанските власти објавија нови податоци за ситуацијата со заразени и смртни случаи од коронавирусот. Според шпанските медиуми, 950 луѓе починале во земјата во последните 24 часа. Ова е најголем број жртви за еден ден во таа земја досега.

Научиците потврдија: „Ова е ‘новиот’ симптом на коронавирусот, а истиот не е поврзан со респираторна инфекција“

Точка - 02.04.2020

Истражувањата покажале дека многу од пациентите кои што биле заразени од коронавирусот воопшто не развиле симптоми на респираторна инфекција. Еден од првите симптоми кој што се појавувал кај луѓето е целосно неочекуван.

Принцот Чарлс се излечи од коронавирусот: „Чудно е и фрустрирачки, на сите ни е јасно дека ова е нешто ново“

Press24 - 02.04.2020

Принцот Чарлс закрепна од инфекцијата Ковид-19, што пред неколку дена соопшти официјално и кралското семејство. Чарлс, кој е прв во редот за британскиот престол, како што рекол, имал „благи симптоми“, а на Британците во светот им се обратил со ...

Најубавата фотографија од Италија: Ова бебе го победи коронавирусот, неговата насмевка го освои светот

Пулс24 - 02.04.2020

Една убава фотографија пристигна од Италија, која трпи доста тешки последици поради пандемијата од коронавирусот. Имено, шестмесечниот Леонард излезе како победник во борбата со коронавирусот, пишува Јумама.

„Мајка ми ги бања производите во када“, „Мојата ги пегла парите“ - стравот од корона вирус раѓа разни идеи

Црнобело - 02.04.2020

Заради пандемијата од корона вирусот сите почнавме да смислуваме разни начини за дополнителна заштита од можна зараза. Жена од Велика Британија ги дезинфицира сите производи кои им ги доставиле од маркетот дома на необичен начин.

Словенија тестира за десет минути, најмногу тестирања по глава на жител

Независен - 02.04.2020

Здравствениот дом во Копер е првиот што воведува таканаречено мобилно тестирање на луѓето за корона вирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана. Според лекарите, главната предност на ваквото тестирање е што за три пати се намалува времето на траење ...

Нови 1.384 случаи на коронавирус во Белгија, уште 183 починати

Курир - 02.04.2020

Здравствените власти на Белгија го соопштија дневниот биланс на заразени и починати од коронавирусот. Во последните 24 часа се потврдени нови 1.384 заразени, а 183 починале. Вкупниот број починати изнесува 1.011, од кои 40 отсто имале над 80 години, ...

(ВИДЕО) ГЛОБАЛНА ПАНДЕМИЈА – ЈЕЛЕНА ЃОКОВИЌ СПОДЕЛИЛА ТЕОРИЈА ЗА КОРОНА ВИРУСОТ:Сопругата на најдобриот тенисер во ...

Екран - 02.04.2020

Сопругата на најдобрата светска тенисер, Јелена Ѓоковиќ на соцвијалните мрежи споделила теорија за вирусот корона. „Што мислите за вирусот корона?“, Г-ѓа Ѓоковиќ ги прашала следбениците на социјалните мрежи, а потоа додадла: “Толку многу видеа ...

Во последните 24 часа во Шпанија починале 950 луѓе од коронавирусот

Слободен Печат - 02.04.2020

Објавени се најновите податоци за заболени и починати од коронавирусот во Шпанија. Како што јавуваат шпанските медиуми, во последните 24 часа починаа 950 луѓе во земјата. Тоа е најголем број на жртви во 24 часа во земјата досега.

Во старските домови во Франција досега 570 починати од ковид-19

+инфо - 02.04.2020

Регионот Гранд Ест (Источна Франција) е првиот кој даде официјална бројка за бројот на починатите во домовите за стари лица, кои се наоѓаат на негова територија. Заклучно со 31 март, починале 570 стари лица, јави дописникот на МИА.

Ситуацијата во една земја може да стане како во Италија - има малку заразени, но бројката нагло се зголемува

Press24 - 02.04.2020

Во Турција официјално се уште има релативно малку заразени и починати од коронавирусот. Последниве денови, вројот на заразени расте, скоро исто како во САД. А, властите очигледно за тоа не ги информираат луѓето како што треба, наведува Дојче Веле.

Словенечкото Собрание расправа за таканаречениот „Мега корона закон”

Вечер - 02.04.2020

Пратениците во словенечкото Собрание денеска ја започнуваат расправата за таканаречениот „Мега корона закон” вреден три милијарди евра, јави дописникот на МИА од Љубљана. Законот предвидува финансиска помош за граѓаните и компаниите кои трпат големи ...

Децата се маскираа по дома, јануари во април, а банките во добротвори

Р.С.Европа - 02.04.2020

Поради мерките за спречување на ширењето на коронавирусот, Априлијадата се организираше онлајн, па децата не се прошетаа по снегот што падна. Одложувањето на ратите за кредитите поради кризата предизвикана од пандемијата на коронавирусот, со тоа што ...

СЗО: Наскоро еден милион случаи на заразени со Ковид-19

+инфо - 02.04.2020

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Адханом Гебрејесус изрази длабока загриженост поради брзото глобално ширење на коронавирусот, кој зафати 205 земји и територии.

Ново истражување предупредува на една од најопасните заблуди за коронавирусот: Другите може да ги заразите еден до три ...

МакМода - 02.04.2020

Луѓето заразени со коронавирус можат да заразат друго лице еден до три дена пред да се појават првите симптоми, вели студијата на американскиот Центар за контрола и превенција на болести. Студијата, која ја истакна важноста на социјалната дистанца ...

Геостратешки надмудрувања на Кина и САД за доминација во светот по завршувањето на пандемијата

Слободен Печат - 02.04.2020

Вашингтон и Пекинг , продолжуваат геостратешки да се надмудруваат со цел да се стекнат со подобри позиции во светот по запирањето на пандемијата на коронавирусот. Кина прикажувала лажни и некомплетни бројки на заразени и смртни случаи од коронавирус ...

Последните делови на светот без коронавирусoт

Нетпрес - 02.04.2020

Тропскиот архипелаг на северот во Пацификот без потврден случај на коронавирусот изгледа како совршено место за живеење, но жителите на Палау велат дека животот таму во овој момент, сепак, е далеку од идеалниот.

СТРУЧЊАЦИ ОДГОВАРААТ: Дали е можно веќе да сте имале и прележале коронавирус, а тоа да не сте го знаеле?

Panacea.mk - 02.04.2020

Симптомите на КОВИД-19 се разликуваат. Дали е можно некој веќе да имал и да оздравел од коронавирус, а тоа и да не го знаел? Може ли тоа да се дознае и како треба да се однесувате ако мислите дека можеби сте заразени? Н а овие и на слични прашања ...

Коронавирусот коси во Шпанија: 950 починати за еден ден

Expres - 02.04.2020

Енормно се зголемува бројот на починати и новозаразени лица со коронавирусот во Шпанија: За 24 чќаса починаа 950 лица а дури 8.000 се детектирани како новозаразени. Доколку така продолжи Шпанија многу брзо би можела да ја помине Италија според ...

Кинезите лажеле за бројот на заразени и починати: ЦИА го потврди тоа што веќе го знаевме...

Точка - 02.04.2020

Американците дојдоа до заклучок дека кинеските власти лажеле за бројот за заразени и починати од коронавирусот. Во извештајот на американските разузнавачки служби стои дека бројот бил намален, пренесува „Блумберг“.

Графикон кој покажува зошто короната е толку опасна и колку лесно се шири (ФОТО)

Локално - 02.04.2020

Либанскиот доктор Рами Ј. Рахме, од Универзитетот во Париз, направи графикон во кој ја претстави пандемијата на коронавирус на ниво на целата популација. Тој користел податоци од универзитетски истражувања и од реномирани медицински списанија, како ...

Најубавата фотографија од Италија: Ова бебе го победи коронавирусот, неговата насмевка го освои светот

Курир - 02.04.2020

Една убава фотографија пристигна од Италија, која трпи доста тешки последици поради пандемијата од коронавирусот. Имено, шестмесечниот Леонард излезе како победник во борбата со коронавирусот, пишува Јумама.

Некст Тајм порачуваат: „Што и да е, ќе помине“

ММС - 02.04.2020

Дел од македонските јавни личности во услови на корона, наоѓаат начини како да допрат до оние кои ги следат на социјалните мрежи, за да мотивираат, инспирираат, а со тоа и да внесат малку мир во овие бурни времиња.

Фановите ја обвинија Јелена Ѓоковиќ дека шири дезинформации за коронавирусот

Вистина.мк - 02.04.2020

Сопругата на Новак Ѓоковиќ, Јелена Ѓоковиќ на социјалните мрежи објави видео кое ги изненади сите. Имено, многумина тоа видео го оценија како дезинформација и ширење на теории на заговор. На снимката, американскиот доктор го објаснува своето ...

Новооткриените антитела би можеле да бидат поефективни против заразата

Н.Македонија - 02.04.2020

Во потрагата по вакцина против вирусот ковид-19, кинеските научници открија нови ефективни и силни антитела, пренесува „Њујорк пост“. Жанг Линки од универзитетот „Цинхуа“ објаснува дека неговиот тим изолирал неколку антитела што можат да го ...

Принцот Чарлс го победи коронавирусот: Фрустрирачки е кога сте болни

Точка - 02.04.2020

71-годишниот принц Чарлс се опорави од коронавирусот, а тоа пред неколку дена го потврдија и од британското кралско семејство. Принцот Чарлс кој е прв во редот за британскиот престол, открива дека имал благи симптоми, а на Британците им се обрати ...