TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Под посебни мерки е отворено СП во ракомет, домаќинот Египет го совлада Чиле (ФОТО)

Канал5 - 13.01.2021

Првиот ден на Светското првенство традиционално донесе само еден натпревар, а тоа е оној во кој игра домаќинот, но и церемонијата на отворање. Пред отворањето, целиот терен и салата биле темелно дезинфицирани, а сите кои дошле да го следат ...

Египет го преслуша Чиле на отворањето на ракометниот мундијал

Дерби

Египет го реши Чиле на стартот на ракометниот Мундијал

Слободен Печат

Парондо го поведе Египет кон трка за медал, домашните отворија победнички

24 Ракомет

Египет приреди спектакуларно отварање на ракометниот Мундијал и го победи Чиле на премиерата

Спортманија

Египет го совлада Чиле во премиерата на СП во ракомет

Независен

Очекувано: Египет лесно го победи Чиле на стартот од СП 2021

Екипа

МКД TopSport SportMedia Sport 1 Спортманија Н.Македонија 24 Ракомет Gol.mk

Македонската ракометна репрезентација отпатува за Египет, домаќинот славеше на отворањето против Чиле

Локално - 13.01.2021

На стартот на СП во Египет, домаќинот отвори фантастично и запиша прва победа против селекцијата на Чиле со резултат 35:29. Нашата селекција, како што е познато ќе го одигра својот прв меч утре во 20:30 против селекцијата на Шведска.

Египет за „сефте“ на Мундијалот го сруши Чиле

Спортклуб

Интересна порака пред почетокот на СП: Македонија е најопасна во 90+5 минута (Фото)

Спортманија

Ракометни ѕвезди кое нема да играат во Египет: Карабатиќ, Винцек, Пекелер, Екберг, Палмарсон, Дибиров…

Слободен Печат

Лазаров: Пред шампионатот да ни понудеа ваква група сигурно веднаш ќе прифатевме

Сител

Ракометарите со интересна порака од авион (ФОТО)

SportMedia

Обложувалниците открија: Еве колкави шанси ѝ се даваат на Македонија на СП

Gol.mk

Вечер Прес 24 Ракомет Спортманија TopSport OhridNews Deutsche Welle Канал5 Спортманија

Лазаров: Ако можевме да бираме, ќе ја одберевме токму оваа група

24 Ракомет - 13.01.2021

Македонските репрезентативци веќе се во Египет каде што утре ќе го започнат настапот на Мундијалот. Капитенот Кире Лазаров, вели дека ако можеа да одберат група, ќе ја одбереа токму оваа со Шведска, Египет и Чиле.

Лазаров: Групата е добра, СП е идеална шанса да видиме до каде сме

Gol.mk

Да навиваме за Македонија, очекувам момците да го искажат својот потенцијал!

SportMedia

Македонските ракометари летнаа за Египет - одат ли на победа?

24 Вести

Првиот гол на Лазаров за Македонија и првата победа на СП - вечерва на МТВ!

Sport 1

Дрим-тим од отсутни ракометари: „Ѕвездите“ што нема да играат на СП во Египет

Екипа

„Број 7 е среќа. Среќно в среда“, Маленко со алал ги испрати ракометарите за Египет

Репортер

Оff.net SportMedia SportMedia Sport M Вечер Прес Спортманија Спортклуб Gol.mk

ВИДЕО: Елдера од Египет е машина за голови, шест од шест против Чиле

Дриблинг - 13.01.2021

Домаќинот Египет со убедлива победа против Чиле 35-29 го отвори Мундијалот, на полувреме се беше јасно кој е кој на овој дуел од групата во која се уште и Македонија и Шведска. Најдобри поединци кај Египет беа, Елдера и Јахија со по шест гола, за ...

Моќен старт на домаќинот, Египет не се ни испоти против Чилеанците

Gol.mk

Египет го победи Чиле на отварањето на СП во ракомет

Спортски

Домаќинот Египет убедлив против Чиле на светското првенство, сериозно предупредување за Македонија

Дриблинг

Египет го торпедираше Чиле на стартот од СП

Вечер Прес

По пристигнувањето ракометарите веднаш на тестирање

Спортски - 13.01.2021

Македонската ракометна репрезентација пристигна во Египет, откако доби повик за настап на СП после откажувањето на Чешка. Според протоколите, екипата и стручниот штаб веднаш по пристигнувањто во Каиро беа упатени на тестирање за Ковид 19.

Ракометарите тргнаа за Египет за да покажат дека се повеќе од само резерва на мундијалот

Expres

Македонските ракометари ги чека долг ден

SportMedia

Нема позитивни на ковид-19 кај нас, се чека повик од ИХФ за настап на Мундијалот

+инфо

Гладна кокошка просо сонува ! Македонија чека да се откаже некоја селекција за да настапи на СП кое започнува за неколку дена

Во Центар

Избраниците на Брестовац се негативни, а чекаат позитивни вести од Египет

Макфакс

Избраниците на Брестовац се негативни, а чекаат позитивни вести од Египет

Точка

Курир Нетпрес А1 On Опсервер Либертас Сител Република 24 Ракомет

Мундијалот официјално започна: Празните трибини го засенија гламурот на свеченото отворање (ФОТО/ВИДЕО)

24 Ракомет - 13.01.2021

Како што е традиција на сите претходни светски ракометни првенства, во Каиро се очекуваше спектакуларна официјална церемонија на отворање на првенството. Домаќинот не се штедеше во организација на мундијалот, изгради нови сали, се очекуваше да го ...

ВИДЕО: Како изгледа патот до финалето во Египет во само 40 секунди

Дриблинг

ФОТО: Какви се шансите на Македонија за титулата во Египет, коефициенти на обложувалниците

Дриблинг

Мундијалот може да почне, со Македонија како дел од ракометната елита

Екипа

Костески: Веста дека одиме во Египет ја дознавме среде тренинг, настапот на СП многу ќе ни значи на сите

24 Ракомет

Браво РФМ, браво МРТ – сега да уживаме и навиваме!

Спортски

И САД го откажа учеството на СП: Ние имавме среќа што Чешка прва откажаа

Спортски

Вечер Прес Дриблинг Нова ТВ Во Центар Таратур Нетпрес Скопје24 Република

Македонија полета за Египет! Ракометарите со интересна порака од авион (ФОТО)

+инфо - 13.01.2021

Македонската ракометна селекција со чартер лет од Скопје замина за Египет. Голманот Никола Митревски објави селфи од авионот пред полетувањето и напиша 90+5 , очигледно алудирајќи на тоа што во последен момент или „народски“ кажано во судиско ...

(ФОТО) Македонија полета за Египет!

Спортклуб

Хрватска и Словенија со заеднички чартер-лет отпатуваа за Египет

SportMedia

Словенија и Хрватска со заеднички чартер лет отпатуваа за Египет

Gol.mk

Бразилците останаа без селекторот и Петруш пред почетокот на СП

СуперСпорт - 13.01.2021

Бразилската ракометна репрезентација се соочува со огромни проблеми поради ковид-19, па сега има двајца нови члена кои се заразени, а тоа се Тиагуш Петруш и селекторот Маркус Тата. Овие двајца добиле позитивни тестови на последното тестирање и нема ...

Голем удар за Бразил – остана без клучниот дефанзивец и селекторот за СП!

24 Ракомет

Во бразилската репрезентација се позитивни тренерот и најдобриот ракометар

Канал5

Бразилците останаа без селекторот и Петруш за СП во Египет

Дерби

Шок за Бразилците пред СП: Најдобриот ракометар и селекторот позитивни на ковид-19

Gol.mk

Шок за Бразилците пред СП: Останаа без селекторот и Петруш

Sport M - 13.01.2021

Бразилската ракометна репрезентација се соочи со проблеми поради пандемијата со коронавирусот. Обелоденето дека во своите редови два нови члена заразени со коронавирус. Се работи за членот на европскиот вицешампион Барселона, Тиагуш Петруш, кој имал ...

Шведска прв противник на Македонија

Sport M - 13.01.2021

Репрезентацијата на Шведска е прв противник на македонската репрезентација. Натпреварот во рамките на светското првенство е закажан за утре од 20.30 часот. Во последните 5 натпревари Шведска славела на 4 од нив, а загубила само од Норвешка на ...

Македонија пред шанса за настап на СП во ракомет, репрезентацијата на САД има 18 ковид позитивни случаи

Курир - 12.01.2021

ИХФ е на мака, ракометната репрезентација на САД има 18 позитивни случаи на Ковид-19 и тоа на ден пред официјалниот почеток на Мундијалот во Египет. Американците не се откажуваат од настап на светското првенство, селекторот Роберт Хедин најави дека ...

Короната направи хаос на СП, и САД нема да патува за Египет

Република

Уште едно откажување! И Американците не патуваат во Египет, втора резерва е Швајцарија

SportMedia

Активна и втората резерва: Швајцарија се пакува за Египет, се позивесно откажувањето на САД

Локално

Македонските ракометари на „стенд-бај“

Сител

Македонските ракометари имаат шанса сепак да настапат на мундијалот, селекцијата на САД со 18 заразени

Нетпрес

Лоши вести за нас: Американците сакаат да одат на СП и со 12 ракометари

Спортски

МКД Спортклуб Дерби Слободен Печат Sport M Sport 1 Sport 1 SportMedia

Македонските ракометари на низок старт, уште една репрезентација има седум позитивни на корона

Република - 12.01.2021

Нови проблеми за една од репрезентациите кои учествуваат на Светското ракометно првенство во Египет. По проблемите со позитивни случаи на коронавирус во репрезентацијата на САД, позитивни ракометари пријави и селекцијата на Зеленортски острови.

Сите тестови се негативни, Македонија чека повик од ИХФ за лет кон Египет

Дерби

Македонските ракометари негативни, се зависи од ИХФ

Дриблинг

Кај нас позитивни на Ковид-19 нема: Се е спремно, Македонија чека повик од ИХФ

Спортски

Коронавирусот проблем и за Зеленортските острови

Телма

Нема позитивни на Ковид-19: Чартерот, дресовите, списокот…се е подготвено, се чека на ИХФ

SportMedia

Македонија ја чека својата шанса: Уште една земја има многу позитивни на ковид-19!

СуперСпорт

Дриблинг 24 Ракомет Дерби OhridNews Екипа Н.Македонија Спортски

Дали ја дочекавме шансата за СП? САД има 18 позитивни членови пред патот за Египет

Gol.mk - 12.01.2021

Македонската селекција како прва резерва сè уште чека на повик за настап на Светското првенство, кое започнува утре, а според последните информации кои кружат низ ракометната јавност нашата шанса за пат до Египет е сè повозможна.

ШАНСА ЗА МАКЕДОНИЈА: Американците со 18 позитивни тестови!

Екипа

Нова шанса за Македонија: САД пријави 18 позитивни на КОВИД-19

SportMedia - 12.01.2021

Светското ракометно првенство во Египет почнува, а проблеми имаат екипите што треба да настапат на истото. Дел од нив мака мачат со заразени играчи со КОВИД-19, па бараат замени во последен момент.

Лино Червар за Мундијалот во Египет одбра по еден играч од Вардар и Металург

Спортклуб - 12.01.2021

Селекторот на хрватската ракометна репрезентација, Лино Червар, објави список на ракометари на кои ќе смета за време на Светското првенство во ракомет. Најважната вест е дека Игор Карачиќ е на списокот и хрватскиот табор што е добар сигнал дека ...

Червар чекаше до последен момент, Карачиќ доби зелено светло за СП

Дерби - 11.01.2021

Селекторот на хрватската ракометна репрезентација, Лино Червар, денеска добил добра вест од лекарскиот тим, откако Игор Карачиќ се рехабилитирал доволно од повредата за да патува на Светското првенство во Египет.