TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Новата влада да го користи само името Северна Македонија, во спротивно ќе има проблеми во односите со Грција и со ЕУ – ...

360 степени - 18.05.2024

Да се ​​почитува оваа централна одредба од договорот од Преспа, да се користи само името Северна Македонија во и надвор од државата, кога се споменува нашиот северен сосед. Во спротивно, сигурно е дека ќе создадат проблеми не само во односите на ...

Северна Македонија да го користи уставното име во и надвор од земјата или ќе има проблеми со Грција и ЕУ, предупредува Мицотакис

Фокус

Мицотакис до Македонија: Ќе создадете проблеми, името ви е и за внатрешна употреба

Скопје1

Мицотакис: Новата влада да го користи единствено името Северна Македонија

Мета

Не стивнуваат страстите во соседна Грција по инаугурацијата на Силјановска Давкова, Мицотакис со порака до Мицкоски

Телма

[Репринт] Преспанскиот договор e приказна за поврзувањето, за слободата и за солзите на катарзата

Рацин

Се разбуди повеќеглавата ламја на Преспанскиот договор

Н.Македонија

Слободен Печат Либертас ТВ21 24 Вести 365

Мицотакис со ново предупредување: Да се користи само името Северна Македонија во и надвор од земјата, инаку ќе се ...

CivilMedia - 18.05.2024

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во утринското интервју за државната телевизија ЕРТ се осврна на прашањето за Северна Македонија, повторувајќи го предупредувањето до новата власт дека без целосно усогласување со Преспанскиот договор во однос на ...

Мицотакис: Новата Влада да го користи само името Северна Македонија во и вон земјата, во спротивно ќе има проблеми со Грција и со Европа

А1 On

Мицотакис: Нема да ги ратификуваме меморандумите за соработка

Centar

Маринакис ѝ се налути на СИРИЗА поради С. Македонија: Не брзаме со ратификување на меморандумите

Локално

Мицотакис: Нема да ги ратификуваме меморандумите за соработка

Вести плус

Мицотакис со уште една порака до Новата Влада за името Северна Македонија: Еве што порача

Фактор

Мицотакис: Новата Влада да го користи само името Северна Македонија во и вон земјата

Сител

Бриф Zoom Н.Македонија Либертас ТВ21 Локално Курир 24Инфо

Ќе ја блокираме Македонија во ЕУ ако не се почитува Преспанскиот договор, вели Мицотакис

Сакам да кажам - 17.05.2024

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис денеска кажа дека ако Македонија го прекршува Преспанскиот договор ќе бидат загрозени амбициите на земјата за членство во ЕУ. Зборувајќи на настан од кампањата за изборите за Европскиот парламент, Мицотакис додаде ...

Грчкиот премиер ја предупреди Македонија за прекршување на договорот од Преспа – патот кон ЕУ ќе биде затворен

Lider

Мицотакис со предупредување: Ако некои веруваат дека можат да го игнорираат Договорот, треба да разберат дека нивниот пат кон Европа ќе остане затворен

Макфакс

Мицотакис најави блокада за Македонија во ЕУ ако не го почитува Договорот од Преспа

еМагазин

Мицотакис најави дека Грција нема да ги ратификува три меморандуми од Преспанскиот договор

Канал5

Непостапување по Договорот од Преспа ќе ве чини европски пат – Грција со предупредување до идната македонска влада

Телма

Мицотакис дециден: Нема да ги ратификуваме меморандумите од Договорот од Преспа

24 Вести

Сител Lider Денешен Денар MakPress Н.Македонија Опсервер Press24

Дали Македонија и пред ново грчко вето во за европските интаграции?

Канал5 - 17.05.2024

Грција ќе ја спушти рампата за македонските евроинтеграции доколку не се почитува Преспанскиот договор. Во можеби најдиректната порака изминатите неколку дена, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на митинг за европските избори во Бер, Егејска ...

Мицотакис: Без почитување на Договорот од Преспа, патот кон Европа ќе остане затворен

Сител

Мицотакис со индиректна порака до Мицкоски: „Ако некои мислат да не го почитуваат Договорот од Преспа, треба да знаат две работи“

Локално

Мицотакис: Без почитување на Договорот од Преспа, патот кон Европа ќе остане затворен

Алсат-М

Мицотакис: Без почитување на Договорот од Преспа, патот кон Европа ќе остане затворен

А1 On

Мицотакис: Без почитување на Договорот од Преспа, патот кон Европа ќе остане затворен

4NEWS

„Без почитување на Договорот од Преспа, патот кон Европа ќе остане затворен“, вели Мицотакис

ТВ21

Канал5 Либертас 24Инфо МКД Бриф Frontline Zoom Нетпрес

Димовски до Мицотакис: Грците од 2020-та чекаат да не се ратификуваат протоколите, а ЕУ од нас бара да веруваме во ...

Lider - 16.05.2024

Утрово Мицотакис се закани дека Грција нема да ги ратификува трите меморандуми за соработка со Македонија. На ваквите „закани“ реагираше Илија Димовски кој вели дека Грците од 2020-та чекаат да не се ратификуваат протоколите.

Димовски со реакција за заканата од Мицотакис: Чудно, нели?

Скопје инфо

ОД 2020 ГОДИНА СЕ ЧЕКА НА МЕМОРАНДУМИТЕ, А ЕУ ОД НАС БАРА ПОСВЕТЕНОСТ? Илија Димовски одговори на заканите на Мицотакис

+инфо

ДИМОВСКИ РАСПАЛИ ЗА ЕУ И МИЦОТАКИС: ЕУ бара од нас да веруваме во нејзината посветеност за брзо пристапување на регионот во ЕУ?Чудно, нели?

Фактор

Грција не ратификува протокол, Бугарија става вето, а ЕУ бара од нас да веруваме во нејзината посветеност за брзо пристапување на регионот во ЕУ?!

Нетпрес

Димовски до Мицотакис: Од 2020 се чека на меморандумите, а ЕУ од нас бара посветеност

МКД