TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Академиците до Царовска: Историјата да остане засебен предмет

Сител - 22.01.2021

Академици на МАНУ на средба со Царовска изнеле лични а не официјални ставови на Академијата и претседателството за новата концепција на МОН. Согласни се дека се потребни реформи во основното образование бидејќи учениците биле преоптоварени со факти, ...

Академици од МАНУ против спојувањето на предмети

Телма

Членови на МАНУ: Реформата во образованието е неопходна, претпазливо со историјата

Канал5

Академик Камбовски: Значајно е вклучувањето на МАНУ во расправата за реформата на основното образование

Press24

Средба на членови на МАНУ и Царовска: Внимателно со историјата

Р.С.Европа

Академик Фити: Историјата да остане посебен предмет

Expres

Академиците предупредуваат дека историјата како предмет не треба да се чепка

Алфа

24Инфо Опсервер Фокус Канал5 Press24 Либертас Независен Слободен Печат

Царовска на средба со академици од МАНУ: Новата концепција ќе се имплементира постепено

24 Вести - 22.01.2021

Официјален став од МАНУ за предвдените реформи во образованието нема. Денеска дел од академиците од одделението за општествени науки на средба со министерката Царовска ги изнесоа личните ставови.

Царовска во Гостивар: Со квалитетно образование инвестираме во подобра иднина

Канал5

Царовска: Го имаме најтранспарентниот процес на креирање на реформа

Frontline

„Се што ќе направиме ќе биде подобро од денес“, убедува Царовска за најавената реформa

360 степени

Царовска: Со реформата ниеден наставник не останува без работа, напротив, ќе има нови вработувања

Press24

Царовска тврди: Со реформата ниеден наставник не останува без работа

Факултети

Со реформата ниеден наставник не останува без работа, изјави Царовска

ММС

Сител 24Инфо Независен ММС Frontline Денешен Сител Фокус

„Образовна реформа треба да почне веднаш, само претпазливо со историјата“, велат академиците по средбата со Царовска

Радио МОФ - 22.01.2021

Реформата во основното образованието е нужна и предолго одложувана. Ова ставот за кој се согласиле академиците од Одделението за општествени науки при Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) и и Министерството за образование и наука ...

Царовска на средба со претставници од МАНУ

24 Вести

Само партиски послушници ѝ даваат поддршка на Царовска во образовните „реформи“

Нетпрес

Царовска на средба со претставници од МАНУ: Реформите се неопходни ако сакаме подобри резултати

Бизнис Вести

МОН за средбата на Царовска со претставници на МАНУ: Реформите се неопходни ако сакаме подобри резултати

24Инфо

Наставниците на средба со Царовска: Реформите се потребни, тие се во интерес и на децата и на нашите барања

Press24

МОН за средбата на наставници со Царовска: Реформите се потребни и во интерес на децата и на нашите барања

24Инфо

Канал5 МКД Опсервер Frontline MakPress Либертас Канал5 Press24

Академик Беџети повика на поддршка за концепцијата за основно образование

Канал5 - 22.01.2021

Академик Абдулменаф Беџети ја оцени како многу плодна денешната дебата на членовите на Одделението за општествени науки на МАНУ и на Центарот за стратегиски истражувања на МАНУ со претставници на Министерството за образование и наука (МОН).

Беџети: Се чудам дека сé уште се размислува со резерва за промените во образованието

Макфакс

Беџети: Се чудам дека сé уште се размислува со резерва за промените во образованието

Вечер

Беџети: Се чудам дека сé уште се размислува со резерва за промените во образованието

24Инфо

Академик Беџети: Се чудам што сé уште има луѓе со резерва за промените во образованието

+инфо

Академик Беџети: Се чудам дека сé уште се размислува со резерва за промените во образованието

Либертас

Академик Беџети: Се чудам дека сé уште се размислува со резерва за промените во образованието

Независен

Точка Frontline Денешен Слободен Печат Вечер Прес Press24 Опсервер Н.Македонија

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ носеше погубни образовни политики без никакви консултации,

Канал5 - 22.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ носеше погубни образовни политики без никакви консултации, за новата концепција за образованието консултирани се сите засегнати страни. ВМРО-ДПМНЕ за своето 11 годишно владеење носеше погубни политики во образованието без да се консултира ...

НСДП: Потребни се квалитетни промени во образованието, но треба да се вклучат и професорите, учениците и родителите

PressingTV

НСДП: Образованието да биде национален приоритет

Макфакс

НСДП: Образованието да биде национален приоритет

Вечер

Наставниците даваат зелено светло на реформата

Вечер

Наставниците даваат зелено светло на реформата

Н.Македонија

Наставниците на средбата со Царовска: Даваме зелено светло на реформата

Канал5

Точка MakPress МКД Centar 24Инфо iPortal Макфакс 24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ: Време е министерката да престане да се инаети и да ги слушне луѓето кои се експерт

Канал5 - 22.01.2021

Време е министерката за образование и наука Мила Царовска да престане да се инаети и да ги слушне луѓето кои се експерти и доаѓаат од образовната фела. Бараме итна јавна расправа во рамки на Комисијата за образование, наука и спорт во Собранието на ...

Студентите со герила против реформите на Царовска

Антропол

ВМРО-ДПМНЕ: Повлекување на концепцијата за образование и итна јавна расправа

Канал5

Ласовска: Доста беше со импровизации, нашите деца заслужуваат најдобро, нашите деца заслужуваат квалитетно образование

Опсервер

ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на концепцијата за реформи во основното образованието

А1 On

Ласовска: Реформите во образованието мора да бидат на став создаден од експерти во таа област, а не партиски експеримент на Царовска

Нетпрес

Ласовска: Доста беше со импровизации, нашите деца заслужуваат квалитетно образование

Макфакс

Вечер 24Инфо Курир Сител Курир