TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мешков како намерно да сака да игра против Вардар на Ф4 во СЕХА!

Sport 1 - 13.03.2018

Вардар ги заврши своите натпревари во СЕХА-лигата, но уште на неколку екипи им остана последното коло. Меѓу нив се и Мешков Брест и Загреб, кои ќе бидат потенцијални противници на црвено-црните во полуфиналето на Ф4-турнирот.

Гаџа: Се надевам дека мечот беше интересен за публиката колку што беше за нас

24 Ракомет - 13.03.2018

Вардар ја забележа 17 победа оваа сезона во регионалната СЕХА лига. Во рамките на последното 18 коло, актуелниот СЕХА шампион пред домашната публика ја затвори сезоната со победа над Нексе 29-25.

Вардар го победи Нексе и постави нов рекорд во СЕХА лигата!

МКД - 13.03.2018

Вардар се помачи да го победи Нексе во последното коло од лигашкиот дел во СЕХА лигата но на крајот славеше со 29:25 и постави нов рекорд во регионалното ракометно натпреварување. Вардар регуларниот дел од сезоната го завршува со 17 победи и едно ...

Гонзалез: Не сум задоволен од играта

А1 On - 13.03.2018

Вардар со победа и со нов рекорд го заврши основниот дел од регионалната СЕХА лига. Но, по натпреварот против Нексе на кој „црвено-црните“ славеа со 29:25, тренерот на Вардар, Раул Гонзалез, изрази незадоволство од играта.

Продолжи онаму каде што застана: Кам-бек на Чупиќ со петка

SportMedia - 13.03.2018

Добра вест за Вардар во пресрет на најважните мечеви во СЕХА-лигата и Лигата на шампионите. По долга пауза поради повреда на коленото здобиена на Европското првенство во Хрватска, на теренот се врати Иван Чупиќ.

Вардар го заврши регуларниот дел од СЕХА лигата со нов рекорд

Вардар - 13.03.2018

Вардар е првиот тим во СЕХА Газпром лигата што успеал да го заврши регуларниот дел од сезоната со 17 победи, откако во последниот натпревар го победи Нексе со 29-25 (11-12). Истовремено Вардар е нов рекордер по бројот на освоени бодови, 52 во ...

Хорват: Драго ми е што бевме дел од историски натпревар

Gol.mk - 13.03.2018

Ракометарите на Нексе Нашице одиграа квалитетен натпревар во Скопје и достојно му спротиставија на владетелот во СЕХА. Сепак на крајот Вардар ја однесе победата, 29-25 и стана единствен тим што успеал да ја заврши сезоната со најмногу бодови досега ...

Гонзалез: Не сум задоволен од играта

SportMedia - 13.03.2018

Вардар не блескаше на дуелот со Нексе, кој беше последен од регуларниот дел од сезоната во СЕХА-лигата. Македонскиот шампион славеше со 29-25 и се запиша во историјата на ова натпреварување.

Вардар го реши Нексе за нов рекорд во СЕХА

Екипа - 13.03.2018

Вардар испиша нови страници во историјата на СЕХА-лигата, откако „црвено-црните“ со денешниот триумф над Нексе (29-25) станаа тим со најдобар скор во една сезона од регионалното ракометно натпреварување.

ВИДЕО: Ниту Нексе не успеа да го запре: Вардар е нов рекордер во СЕХА!

Gol.mk - 13.03.2018

Ракометарите на Вардар со победа го завршија регуларниот дел од СЕХА лигата. Избраниците на Раул Гонзалес вечерва во СЦ „Јане Сандански“ славеа над хрватскиот вицепрвак Нексе Нашице со 29-25.

Вардар е нов рекордер во СЕХА

А1 On - 13.03.2018

Вардар со победа и со нов рекорд го заврши основниот дел од регионалната СЕХА лига. „Црвено-црните“ во „Јане Сандански“ го совладаа хрватскиот вицепрвак Нексе Нашице со 29:25 и ја забележаа 17 победа и станаа единствениот тим во регионалното ...

Раул: Забележавме уште една победа, тоа е најважно

Gol.mk - 13.03.2018

Ракометарите на Вардар со победа го завршија регуларниот дел од СЕХА лигата, а со тоа македонскиот клуб стана единствен што успеал да ја заврши сезоната со најмногу бодови досега во историјата на СЕХА лигата и со најмногу победи.

Нов рекорд во СЕХА: Вардар заврши со победа над Нексе! (ФОТО)

Sport 1 - 13.03.2018

Иако не беше раскошно и убедливо, сепак Вардар го победи Нексе со 29-25 во последното коло од СЕХА-лигата и постави нов рекорд кога е во прашање конечниот биланс. Покрај Веспрем во сезоната 2015/16, вардарци се втората екипа, која ја завршува ...

Вардар го заокружи регуларниот дел на СЕХА со победа и рекорден ефект

Дерби - 13.03.2018

Ракометарите на Вардар го победија Нексе со 29:25 во последниот натпревар од групната фаза на СЕХА лигата и го заврши овој дел без пораз, односно со рекорден ефект од седумнаесет победи и едно реми.

„Вардар“ постави нов рекорд во СЕХА лигата

Нетпрес - 13.03.2018

Ракометарите на „Вардар“ со победа го завршија регуларниот дел од сезоната во СЕХА лигата и поставија нов рекорд во однос на освоените бодови. Во последното коло „Вардарци“ беа поуспешни од хрватскиот тим „Нексе“ и го добија натпреварот со 29:25, ...

Нексе поразен, Вардар до победа и нов рекорд во СЕХА лигата

Спортски - 13.03.2018

Македонскиот и европскиот шампион денес нешто потешко од очекувањата успеа да го совлада Нексе (29:25). Вардар со денешната победа постави и нов рекорд. Имено, избраниците на Раул Гонзалес стигнаа до учинок од 17 победи и едно реми што е рекорд во ...

Потешко од очекуваното, но победнички крај на Вардар во регуларниот дел од сезоната во СЕХА

Спортклуб - 13.03.2018

Екипата на Вардар, потешко од очекувањата, но во последното, 18. коло од СЕХА лигата славеш над Нексе со резултат од 29-25 Хрватскиот вице-шампион по првото полувреме водеше со 11-12, но во вторите 30 минути Раул Гонзалез го засили темпото, а Лука ...

Хорват: Да се игра против Вардар е непроценливо искуство

24 Ракомет - 13.03.2018

Екипата на Нексе очекувано беше поразена од Вардар, но тренерот Хрвоје Хорват е задоволен од перформансот на неговите ракометари во Скопје. Натпреварите против Вардар се непроценливо исуство за младите ракометари на Нексе, и секоја добра игра против ...

Вардарова рекордна доминација во СЕХА

SportMedia - 13.03.2018

Вардар со стил го заврши регуларниот дел во СЕХА-лигата. На сметка на Нексе, Вардар ја забележа 17 победа во ова натпреварување и со едно реми стана единствениот тим во регионот кој успеал да дојде до вакво остварување.

Вардар против Нексе по рекорд во СЕХА

Телма - 13.03.2018

Ракометарите на Вардар во СЕХА-лигата денеска против Нексе ќе ја бркаат рекордната 17-та победа. Овој дуел е воедно последен за „црвено-црните“ од регуларниот дел од сезоната, а првото место беше обезбедено уште пред три натпревари.

Вардар со победа над Нексе стави точка на фантастичната сезона во СЕХА

24 Ракомет - 13.03.2018

Ракометарите на Вардар го совладаа Нексе со резултат 29-25(11-12), и на најдобар можен начин, без ниту еден пораз го завршија регуларниот дел на Сеха Гаспром Лигата. “Црвено-црните” на престојниот фајнл-фор турнир чиј домаќин е Скопје важат за ...

Карачиќ: Расположените индивидуалци во финишот ни ја донесоа оваа историска победа!

24 Ракомет - 13.03.2018

СЕХА шампионот пред домашната публика ја затвори сезоната во регионалната лига со победа над Нексе 29-25. Играта која ја покажа Вардар во дуелот со хрватските вицеправаци не беше на високо ниво.

Циндриќ асистира, Борозан торпедира! (ВИДЕО)

24 Ракомет - 13.03.2018

Во својот последен натпревар од регуларниот дел на Сеха Гаспром Лигата, Вардар го совлада Нексе со 29-25 (11-12), и со тоа ја потврди фантастичната сезона во СЕХА која ја заврши без пораз на првата позиција.

Непобедливиот Вардар продолжува да испишува историја (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 13.03.2018

Сеха Гаспром Лигата до овој момент не понуди екипа која може да го совлада актуелниот бранител на титулата. Вардар и во моментите кога не играше најдобро доминираше во СЕХА, а тоа само ја потврдува големината на македонскиот шампион кој прерасна во ...

Гонзалес: Не сум задоволен, но мора да одмориме и да се подготвиме за Ф4

24 Ракомет - 13.03.2018

Во рамките на последното 18 коло, актуелниот СЕХА шампион пред домашната публика ја затвори сезоната во регионалната лига со победа над Нексе 29-25. Гостинските ракометари имаа предност во поголемиот дел од првото полувреме, но Вардар ја презеде ...

(Видео) Средбата Татран Прешов – Металург е прогласена за дерби-натпревар на 17. коло на СЕХА-лигата

РК Металург - 13.03.2018

Средбата меѓу Татран Прешов и Металург е прогласена за дерби-натпревар на 17. коло на СЕХА-лигата. Иако и двете екипи ги загубија шансите да се вмешат во борба за првите четири места во лигата, кои водат во плејоф-фазата, од СЕХА-лигата очекуваат ...

Металург замина за Прешов

РК Металург - 13.03.2018

Металург попладнево замина за Прешов, каде утре ќе ја игра средбата од претпоследното коло во СЕХА-лигата. Металург во 15.20 часот имаше лет за Будимпешта, каде треба да слета во 16.50 часот, а потоа со автобус ќе продолжи за Прешов (Словачка). .

Вардар вторпат сезонава ќе ги угости Будуќност и Крим

Gol.mk - 13.03.2018

Женскиот ракометен првак Вардар повторно ќе биде домаќин на турнир од регионалната ВРХЛ-лига и ќе ги угости екипите на Крим и Будуќност . Турнирот кој е четврти сезонава ќе се игра во СЦ „Јане Сандански“, од 27 до 29 март и ќе биде вторпат како се ...

Вардар е домаќин на четвртиот ВРХЛ турнир

Вардар - 13.03.2018

По освојување на првото место во Главната фаза од лигата на шампионите и пласманот во четврт-финалето, нов предизвик за Вардар е четвртиот турнир од регионалната ВРХЛ лига што ќе се одржи на крајот од месецов во СЦ „Јане Сандански" Три дена, од 27 ...

Вардар против Нексе ја затвора својата сезона во групната фаза од СЕХА

24 Ракомет - 13.03.2018

Ракометарите на Вардар денеска од 17:45 часот се соочуваат со екипата на Нексе во рамки на СЕХА-лигата, а на тој дуел се очекува да биде продолжена серијата која што беше почната уште од стартот на сезоната.

Татран-Металург е дерби дуел на колото во СЕХА (ВИДЕО)

24 Ракомет - 13.03.2018

Средбата меѓу Татран Прешов и Металург која ќе се одигра утре од 18 часот ќе биде дерби дуел на 17. коло во СЕХА-лигата. Овој меч е прогласен за број 1 од страна на СЕХА, па се очекува да донесе интересен ракомет.

На две кола до крајот, Халил Јагањац е убедливо најдобар стрелец во СЕХА-лигата

РК Металург - 13.03.2018

Младиот бомбардер на Металург Халил Јагањац, на две кола до крајот на регуларниот дел на лигата, е убедлив на челото на најдобрите стрелци во СЕХА-лигата. Тој има 7 голови повеќе од второпласираниот Бруно Буторац и дури 20 голови повеќе од ...

Четвртиот ВРХЛ турнир се игра во „Јане Сандански“

24 Ракомет - 13.03.2018

Во подготовките за четврт-финалето од Лигата на шампионите ракометарките на Вардар ќе добијат можност за проверка на формата на средби од Регионалната лига коишто од 27 до 29 март ќе бидат одиграни во СЦ „Јане Сандански“.

Денес и утре се игра претпоследното коло на регуларниот дел на СЕХА-лигата

РК Металург - 13.03.2018

Регуларниот дел на СЕХА-лигата е пред самиот свој крај, па денеска и утре ќе се одигра претпоследното коло од тековната сезона. Единствено Вардар и Војводина, кои порано го одиграа својот меѓусебен натпревар, денеска ги играат своите последни средби ...

Вардарци против Нексе бркаат рекордна победа

Сител - 13.03.2018

Актуелниот шампион во регионалната ракометна СЕХА лигата, Вардар попладнево (17:45 часот) со мечот против Нексе го заокружува настапот во регуларниот дел од сезоната. Вардарци кои одамна обезбедија првото место, во дуелот против хрватскиот тим Нексе ...

Вардар може да стане рекордер според настапи на фајналфор...

Н.Македонија - 13.03.2018

По два едноподруго исти полуфиналисти (2016 и 2017), каде што силите ги одмерија Вардар, Букурешт, Будуќност и Ѓер, годинава нема да се повтори таа слика, од причина што ќе отпадне Будуќност или Ѓер Ракометарките на македонскиот шампион и актуелен ...

Шампионски Вардар е на една победа до историја

24 Ракомет - 13.03.2018

Во годината кога се бранат титулите во сите натпреварувања во кои минатите април и мај „црвено-црните“ доминираа, Вардар ќе се обиде да се најде со своите резултати во историјата на СЕХА-лигата.

Хрвое Хорват пред Вардар: Немаме притисок, но мораме да играме добра одбрана

24 Ракомет - 13.03.2018

Екипата на Нексе е последниот ривал за Вардар во групната фаза на СЕХА-лигата сезонава. Тимот од Нашице е во Скопје каде што дефинитивно е јасно дека Вардар е големиот фаворит за освојување на бодовите.

Хорват: Би сакал моите играчи да одиграат храбро против европскиот шампион

Gol.mk - 13.03.2018

Бранителот на титулата во СЕХА лигата, Вардар, денес го игра својот последен натпревар, кој би можел да му донесе неколку рекордни достигнувања на крајот од сезоната. Противник ќе биде Нексе Нашице, кој беше надигран на првиот меч во Хрватска со ...

Вардар го чека својот противник, сите сакаат да го избегнат

24 Ракомет - 13.03.2018

До крајот на групната фаза во СЕХА-лигата има уште две кола, а три екипи се во опција за да бидат ривали на Вардар во полуфиналето на завршниот турнир кој од 13 до 15 април ќе се одигра во Скопје.

ЖРК Вардар меѓу 10-те најдобри екипи во историјата на ЛШ

Алсат-М - 12.03.2018

Ракометната екипа на Вардар во женска конкуренција, успеа да влезе меѓу 10-те најдобри во историјата на Лигата на шампионите. На „црвено-црните” им требаа пет години за да ја надминат екипата на Кометал Ѓорче Петров, која имаше 47 победи на ...

СЕДМЕРЕЦ: Се буди ракометна Битола!

Екипа - 12.03.2018

Работник му врати на Пелистер во градско дерби и атмосфера на која на битолчани може да им позавидат и оние „големите“ од ЛШ 1.Ракометот се враќа на „Широк Сокак“ Битола повторно живее за ракометот како во старите добри времиња.

Штербик: Луѓето во Македонија го сакаа ракометот уште пред Самсоненко да го превземе Вардар и да застане на чело на ...

Спортски - 12.03.2018

Арпад Штербик четврта сезона го брани голот на Вардар, голманска легенда која се уште трае и освојува како трофеи, така и индивидуални признанија зад своето име. Избран за најкорисен играч на последниот завршен турнир во Келн, на кој Вардар успеа да ...

Раул: Сега сите ни ја научија одбраната, ќе мора нешто да менувам!

Sport 1 - 12.03.2018

Вардар го најави последниот натпревар од лигашкиот дел на СЕХА, дома против Нексе утре во 17.45. Иако не постои резултатски притисок, Раул и ракометарите самите си влеваат мотивација за победа, за да ја завршат сезоната без пораз.

За само пет години вардарки влегоа во Топ-10 екипи на сите времиња во ЛШ

Gol.mk - 12.03.2018

За само пет години играње во Лигата на шампионите ракометарките на ЖРК Вардар поставија нов клупски, но и рекорд на Македонија - станаа најуспешна екипа во Лигата на шампионите. Со завршувањето на натпреварите од Главната фаза сезонава вардарки ...

Вардарци играат за престиж и нов рекорд во СЕХА лигата

Вардар - 12.03.2018

Регуларниот дел од СЕХА Газпром лигата за Вардар завршува утре со последниот меч против Нексе (17,45 ч. СЦ „Јане Сандански"). Црвено-црните се први на табелата и одамна имаат обезбедено место на Ф4 турнирот што ќе се одржи во Скопје од 13 до 15 ...

Вардар игра за рекордот на Веспрем по бројот на победи и поени во СЕХА лигата

Gol.mk - 12.03.2018

Утре, со почеток од 17.45 часот, актуелниот првак во СЕХА лигата, Вардар , ќе го пречека тимот на Нексе Нашице во последниот меч оваа сезона пред „фајнал-фор“ турнирот, кој што ќе се одржи во Скопје од 13-15 април.

Штербик: Уште пред Самсоненко да дојде во Вардар, Македонија живееше за ракометот!

Gol.mk - 12.03.2018

Еден од најдобрите голмани во историјата на ракометната игра Арпад Штербик ги минува последните месеци во редовите на европскиот шампион Вардар . Искусниот голман по завршувањето на оваа сезона се сели во унгарски Веспрем , каде најверојатно ќе ја ...

Од РК Пелистер апелираат: Публиката мора да се однесува културно во салата!

Gol.mk - 12.03.2018

Пред два дена спортската сала „Младост“ во Битола блесна како некогаш и беше исполнета до последно место на натпреварот меѓу градските ривали Пелистер и Еурофарм Работник . На овој меч на кого условно домаќин беше Пелистер можеше да се забележи дека ...

Вардарци едногласни: Сите сакаме сезоната во СЕХА да ја завршиме без пораз!

Gol.mk - 12.03.2018

Македонскиот ракометен шампион Вардар утре го игра својот последен натпревар од групната фаза на регионалната СЕХА лига. „Црвено-црните“ на домашен терен ќе го пречекаат тимот на Нексе, а и покрај тоа што не е од резултатско значење вардарци ...