TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Филипче: Животот постепено ќе се враќа во нормала најверојатно кон крајот на април

Канал5 - 09.04.2020

Кај притвореник во истражниот затвор Шуто Оризари кој вчера починал од срцев удар постхумно е утврдено присуство на коронавирусот. Министерот за здравство Венко Филипче информираше и дека 46 нови случаи на заболени се регистрирани во последните 24 ...

Филипче кажа кога животот ќе се врати во нормала

Фактор - 09.04.2020

Според најавите на министерот за здравство, Венко Филипче кон крајот на април животот во Македонија полека треба да се враќа во нормала. „Сакам да упатам порака дека нема да може лесно, целокупниот работен процес и животот, да се врати со ист ...

Фризерските салони што решиле да работат да користат заштитна опрема, вели Филипче

Сакам да кажам - 09.04.2020

Фризерските и козметичките салони смеат да работат иако имаат блиски контакти со граѓаните кои ги посетуваат. Во мерките кои Владата ги донесе за заштита од ширење на вирусот КОВИД-19, за овие дејности нема забрана за работа.

Животот ќе се враќа во нормала по пикот, вели Филипче

Deutsche Welle - 09.04.2020

Регистрирани се 46 нови случаи на коронавирус, а бројот на починати достигна 30 луѓе. Ограничувачките мерки ќе се укинуваат постепено, а подготовките за тоа ќе започнат следната недела Граѓаните можат да очекуваат постепено за спречување на ширењето ...

Се отвораат понудите за набавка на респиратори, ќе се набавуваат и 3000 реагенси

Нова ТВ - 09.04.2020

Се отвораат понудите за набавка на респираторни машини, инфомира денеска министерот за здрасвтво Венко Филипче. Со повторената јавна набавка ќе се набават 200 респираторни машини, а предност ќе се даде на рокот на испораката.

Мајка и бебе од Кочани позитивни на Ковид-19 – починатиот затвореник од Шутка бил позитивен

ТВ21 - 09.04.2020

Мајка и четири месечно бебе се позитивни на коронавирус. Вчера примени се на инфективната клиника во Скопје. „Во моментов имаат стабилна клиничка слика, практично секојдневно се пратат од страна на педијатар со некоја сосема лесна форма на анемија и ...

Филипче : Има доволно заштитна опрема и се користи соодветно

Канал5 - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на прес-конференција соопшти дека во справувањето со коронавирусот има заштита опрема сосема доволно, се користи соодветно, а лекарите имаат искуство како се користи.

Две лица од Битола кои се лекуваа од коронавирус, веќе се негативизирани

Тера - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција рече дека се следат сите пацинети заболени од КОВИД-19 кои се во домашно лекување, а двајца од нив се веќе негативизирани уште во текот на вчерашниот ден.

Се отвораат понудите за набавка на респиратори, предност ќе се даде на рокот на испорака

360 степени - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска соопшти дека во Министерството за здравство се отвораат понудите за набавка на респираторни машини, при што предност ќе се даде на рокот на испораката.

За Велигденските празници ќе се препорача полициски час од 24 часа, рече Филипче

Сакам да кажам - 09.04.2020

Четиримесечно бебе од Кочани е најмладиот пациент со коронавирус , кажа министерот за здравство Венко Филипче на редовната прес-конфренција во Владата. Бебето со мајката се позитивни на КОВИД-19 и се хоспитализирани на Инфективната клиника во Скопје ...

Следната недела почнуваат подготовки за олабавување на ограничувањата поради коронавирусот

А1 On - 09.04.2020

Следната недела ќе почнат подготовки за олабавување на мерките за рестрикции на движењето и враќање на животот во нормала, извести денес министерот за здравство Венко Филипче. Фазата во која се наоѓаме, со најголеми рестрикции на движењето, ќе се ...

Филипче не генерализираше дека пациентите заболени од корона вирусот се со лесна слика

Мета - 09.04.2020

Текстот уште со насловот ја дезинформира јавноста, бидејќи министерот за здравство, Венко Филипче во емисијата „Топ тема“ на телевизија „Телма“ воопшто не генерализираше дека пациентите заболени од корона вирусот се со лесна слика, пишува „КриТинк“ .

Се прават планови за враќање на животот во нормала, кога ќе се создадат услови за тоа

Опсервер - 09.04.2020

Скопје, 9 април 2020 () – Животот во државата постепено ќе се враќа во нормала кога за тоа ќе се создадат услови и веќе правиме планови во таа насока, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Сега е исклучително важно да се почитуваат сите мерки

Kumanovo News - 09.04.2020

„Сметаме дека мерките ќе дадат резултат. Истовремено се спремаме постепено и за тогаш кога ќе дојде соодветниот период, согласно бројот на новодијагностицирани пациенти кои што искрено се надевам дека согласно предвидувањата дека кон крајот на април ...

За Велигден строг полициски час – како и во викендите

+инфо - 09.04.2020

За верските празници кои се пред нас, министерот Венко Филипче рече дека ќе важи целосна рестрикција во движењето. – Сметаме дека за време на тие празници, за време на такви собири, многу тешко доколку има дозволено движење ќе може да се ...

Филипче: За Велигден сите во целосен карантин, мора да издржиме сега за поскоро да живееме нормално

Мета - 09.04.2020

Во врска со претстојните велигденски празници, движењето на населението ќе биде сосема забрането, односно ставот е дека тогаш ќе важат истите мерки кои сега важат во време на викенд, со целосна рестрикција на движењето, информира министерот за ...

Четиримесечно бебе од Кочани заболено од коронавирус

360 степени - 09.04.2020

Четиримесечно бебе позитивно на коронавирус и неговата мајка се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, информираше министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Кон крајот на април пик, потоа постепено се враќаме во нормала

МКД - 09.04.2020

Се наоѓаме во фаза на строги мерки во однос на рестрикциите на движењата на граѓаните. Но се подготвуваме и за периодот на враќање во нормала. Согласно предвидувањата дека кон крајот на април ќе го достигнеме врвот на епидемијата, по што животот би ...

Филипче во пресрет на верските празници: Со почитување на мерките да инвестираме во сопственото и колективното здравје

Курир - 09.04.2020

Сега е време сите да се стрпиме и да издржиме. Знам дека е тешко и доаѓаат и верски празници, но ова е период во кој мора сите со почитување на мерките да инвестираме во сопственото, но и во колективното јавно здравје, изјави денеска министерот за ...

Венко Филипче: За Велигденските празници целосна рестрикција во движењето – исто како за викенд!

Слободен Печат - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека за велигденските празници ќе има целосна рестрикција во движењето, исто како и за викенд. -Во однос на празниците кои се пред нас, тука ќе важи целосна рестрикција во движењето.

Филипче: Со посебни насоки ќе се враќа животот во нормала

360 степени - 09.04.2020

Кога ќе дојде време за прекинување на мерките воведени за спречување на коронавирусот, ќе се враќаме во нормалниот живот постепено, без да се остави простор за втор вбран на заболувања. Како што појасни министерот за здравство, Венко филипче, сега ...

Филипче : Вкупно 46 новозаболени , денеска се отвора постапката за набавка на респиратори (ВИДЕО)

Канал5 - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче со најнови инфоромации за состојбата со заразата со коронавирус во Македонија. Вкупно 68 пациенти се сместени на Инфективната клиника , до кои седумминас е во критична состојба и се вклучени на респиратор .

ВИДЕО: Филипче со објаснување за тоа како ќе се враќа животот во нормала после пикот на крај на април

Либертас - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција рече дека мерките во моментов се најстроги, но дека државата се спрема и за периодот после пикот, кој се проектира за крајот на април, за животот постепено да се враќа во нормала.

Филипче: Седуммина болни од Ковид-19 кои се во Инфективна се во критична фаза

Слободен Печат - 09.04.2020

Министерот за здравство денеска потврди дека еден затворен од „Шутка“ починал од коронавирус. На Клиниката за инфективни болести примени се пет нови пациенти. Сега вкупно има 68. Со потешка здравствена состојба се 20 пациенти, од кои 7 се во ...

Велигден ќе помине со полициски час

Република - 09.04.2020

Велигденските празници ќе поминат со сегашните рестриктивни мерки, потврди на денешната прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче. Тој додаде дека доколку се дозволи движење за време на Велигден, ситуацијата лесно може да излезе од ...

Филипче: Имаме доволно кревети, половина од капацитетот на легла е празен

+инфо - 09.04.2020

Ако се земе бројот на респиратори во болнициите, тогаш ќе се добие и бројот на легла за пациентите, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција. – Ние веќе направивме прераспределба на респираторите на приклучоци на ...

Филипче со најнови информации за состојбата со коронавирусот (Во живо)

Канал5 - 10.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче во обраќање до нацијата со најнови информации за состојбата со коронавирусот ...

Филипче: Од идната недела подготовки и насоки за периодот по укинувањето на мерките

OhridNews - 09.04.2020

Досега преземените мерки сметаме дека ќе дадат резултат. но истовремено се подготвуваме и за периодот, кога ќе треба постепено животот и целокупниот работен процес да се врати во нормала, рече на денешната прес конференција министерот за здравство, ...

Филипче: Знаеме дека е тешко, но ова е влог за подобро здравје понатаму

ТВ21 - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, потсети дека сега е исклучително важно да се почитуваат мерките, бидејќи следува пикот на вирусот кој се очекува на крај на април. „Сите сме свесни дека ова е сериозен влог за подобро здравје утре.

Филипче задоволен, амортизиран ударот од епидемијата

Вечер - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче е задоволен што бројот на заболените расте со благ пораст. -Сметам дека го амортизиравме ударот, изјави министерот за здравство, вели министерот Филипче на денешната прес-конференција и посочи дека потврда за ...

Зголемениот полициски час и блокираниот викенд е добра стратегија и ќе даде резултат, рече Филипче

ТВ21 - 09.04.2020

Венко Филипче, министерот за здравство рече дека очекува најновите мерки да дадат добри резултати, односно продолжувањето на полицискиот час од 16 до 05 часот, и целосниот карантин во викендите.

Државата ќе се подготвува за постепено враќање на животот во нормала

Кумановски м. - 09.04.2020

Државните институции ќе започнат да се подготвуваат за периодот кој сите го очекуваме, денот кога ќе стави крај на коронавирусот во земјата, а за таа цел, како што објасни министерот за здравство Венко Филипче, ќе се подготвуваат економските ...

ВО ЖИВО Обраќање на министерот Венко Филипче

+инфо - 10.04.2020

Проследете го обраќањето на министерот за здравство Венко Филипче закажано во 10 ...

Филипче: Кон крајот на април се очекува новиот пик, по него со посебни насоки ќе се враќаме во нормала

Локално - 09.04.2020

Согласно предвидувањата дека кон крајот на април ќе го достигнеме врвот на епидемијата, изјави министерот за здравство Венко Филипче. „ Во фаза сме во којашто мерките мора да се почитуваат, сметам дека ќе дадат резултат се спремаме и за периодот ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на министерот за здравство, Венко Филипче

Слободен Печат - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче одржува прес-конференција за состојбата со Ковид-19 во ...

Филипче: Ставот е дека за празниците ќе треба да важат мерките како за викенд

Фактор - 09.04.2020

Ставот е дека за празниците ќе треба да важат мерките како за викенд, најави денеска министерот за здравство, Венко Филипче. Целта е да се избегнат контакти помеѓу луѓето. Филипче објасни дека секоја институција има патека за движење на пациентите ...

Филипче: Сметам дека го амортизиравме ударот

Фактор - 09.04.2020

Сметам дека го амортизиравме ударот, изјави министерот за здравство, Венко Филипче денеска на прес-конференција. Вели дека болниците не се пренатрупани и тоа е добро. За коронавирусот објасни дека доведува до нагло влошување на здравствената ...

Филипче: За празниците ќе важат истите мерки како за викендите

Локално - 09.04.2020

На новинарското прашање дали ќе има посебни рестрикции за верските празници министерот за здравство одговори дека истите мерки ќе важат како за викенд. -Во однос на празници ќе има рестрикции, односно ќе важи истото правило и мерки како за викенд, ...

Најмногу 25.000 евра ќе чини еден респиратор од 200-те што ги набавува Министерството

Слободен Печат - 09.04.2020

Двесте респиратори се набавуваат во земјава со интервентна постапка која ја спроведува Министерството за здравство. На јавниот повик ќе победи онаа фирма што најбрзо ќе ги испорача. Максималната цена по респиратор мора да биде до 25.000 евра, но ...

ВО ЖИВО: Следете ја прес - конференцијата на Филипче

Фактор - 09.04.2020

Mинистерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, денеска во 15:00 часот, ќе одржи прес-конференција. Во изминатото деноноќие се потврдени 46 нови случаи на Ковид 19. Со ова бројката на дијагностицирани случаи во државата е 663 лица.

Вклучување во живо: Филипче во 15:00 часот со нови информации за состојбата со коронавирусот во земјава

Точка - 09.04.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, денеска (09.04.2020 година), во 15:00 часот, ќе одржи прес-конференција. коронавирус Министерство за здравство Венко Филипче коронавирус ...

Во живо од пресот на Филипче за новата бројка заболени од коронавирус (ЖИВО)

MTM - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче информира за состојбата со коронавирусот во земјава изминатите 24 часа. Следете го пресот во ...

Линеарен раст на заболени, нема најави дека експоненцијалната крива ќе расте одеднаш

Скопје инфо - 09.04.2020

Министерот Венко Филипче на новинарско прашање одговори дека пациентите во домашно лекување се во постојан контакт со матичните лекари и дека и тие ќе се сметаат во бројот на вкупно излечените.

Филипче: На сметка на МЗ пристигнати се средства во висина од 59.300.000 денари!

Магазин - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја извести јавноста дека на наменската сметка на Министерството за здравство за донации досега пристигнати се средства во висина од 59.300.000 денари.

(ФОТО) Филипче неуморен, и на фејсбук одговара на коментари

24Инфо - 08.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче неуморно одговара на коментари на фејсбук. Тој е активен и се појавува секој ден во јавноста со нови инфорамции во врска со коронавирусот. Покрај сите прес-конференции и ангажмани што ги има министерот одговара ...

Ако не се почитуваат мерките, нема да имаат никаков ефект, рече Филипче, по воведување на новиот полициски час денеска

Глас на Америка - 08.04.2020

И покрај постојаното заострување на мерките, МВР секојдневно информира за прекршувања на полицискиот час СКОПЈЕ — Заострениот полициски час, кој почнува пет часа порано ги испразни улиците.

Филипче на ТЕЛМА: Истражувања покажуваат дека и респираторите не помагаат!

Пулс24 - 08.04.2020

Дури до 90 отсто од пациентите со тешка клиничка слика кои се ставени на апарати за дишење завршуваат фатално, изјави вечерва во „Топ-тема“ на телевизија Телма, Филипче. „За жал, од повеќе истражувања излегуваат информации дека во таков случај ниту ...

Филипче: Седете дома! Вакви клинички слики ниту најискусните анестезиолози и интензивисти не виделе досега!

Точка - 08.04.2020

Запрашан да се обрати до нацијата, министерот за здравство Венко Филипче, во “Топ тема” на Телма телевизија, вечерва ја пренесе сликата од болниците и упати силна порака до граѓаните: “Сите имаме многу голема одговорност.

Филипче: Она што сакаме е линеарен пораст на нови пацинети, стратегијата дава резултати

4NEWS - 08.04.2020

Линеарен пораст на нови пациенти е она што го сакаме. Стратегијата што ја применуваме е одлична и таа дава резултати и треба да се почитува. Ова го порача министерот за здравство Венко Филипче во вечерашното гостување во Топ тема на ТВ Телма ...

Филипче: Да ги заштитиме здравствените работници, од нив зависи јавното здравје

Локално - 07.04.2020

„Апелирам до сите граѓани – да ги заштитиме здравствените работници. Од нив зависи јавното здравје, од нив зависат нашите животи. Тие за сите нас, ние за сите нив“, сподели вечерва министерот за здравство Венко Филипче.