TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ненадеен потег што ги шокирал помошниците: деталите за откажувањето на нападот врз Иран

МКД - 24.09.2019

До моментот кога претседателот Трамп се состана со конгресните лидери попладнето на 20 јуни, тој веќе имал одлучено да му се одмазди на Иран затоа што собори американски дрон. Но, како ретко кога, тој ги криеше своите карти од другите играчи, па ...

Германија, Франција и Британија го обвинија Иран за нападот врз рафинериите

Deutsche Welle - 24.09.2019

Ангела Меркел, Емануел Макрон и Борис Џонсон ја зазедоа линијата на САД за нападите врз саудиските нафтени рафинерии, оценувајќи дека Иран стои зад агресијата. Тие повикуваат на дипломатска разврска.

Меркел, Макрон и Џонсон го обвинија Иран за нападите на саудиските рафинерии

Р.С.Европа - 24.09.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Емануел Макрон и британскиот премиер Борис Џонсон оценија дека зад нападите врз саудиските нафтени рафинерии стои Ира и повикаа на дипломатска разврска на случајот, пренесоа новинските ...

Меркел, Макрон и Џонсон го обвинија Иран за нападот врз саудиските нафтени објекти

МКД - 24.09.2019

Европските жиранти на нуклеарниот договор во Иран објавија заеднички укор кон Техеран и побараа „дијалог“. Германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Емануел Макрон и британскиот премиер Борис Џонсон го обвинија Иран дека е ...

Помпео им благодари на ‘блиските пријатели’ во Европа, ги повикува и другите да го осудат Иран

Нетпрес - 24.09.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изрази благодарност до Германија, Франција и Велика Британија откако овие три земји објавија заедничко соопштение во кое наведуваат дека Иран ја „понесува одговорноста“ за неодамнешните напади врз ...

Макрон се обидел да организира средба на Трамп и Рохани

МКД - 24.09.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон се обидел вчера да организира средба меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и Иранскиот претседател Хасан Рохани во Њујорк, иако можноста за таа историска средба по нападот врз нафтените инсталации во ...

Шефот на вооружените сили: Ако го нападнете Иран, ќе бидете поразени

Макфакс - 24.09.2019

Висок ирански воен претставник изјави денеска дека оние што се обидуваат да го нападнат Иран ќе се соочат со пораз, еден ден откако претседателот Хасан Рохани рече дека земјата сака мир и стабилност.

Што следува сега, војна? Британија, Франција и Германија едногласно - Иранците се виновни за нападот во Саудиска ...

Точка - 24.09.2019

Трите најмоќни европски земји донесоа заднички заклучок според кој, Иран стои зад нападите на нафтените постројки во Саудиска Арабија. Велика Британија, Франција и Германија порачаа дека е јасно дека Иран е одговорен за нападите на саудиските ...

Помпео им се заблагодари на „блиските пријатели” во Европа што го обвинија Иран за нападот во Саудиска Арабија

Слободен Печат - 24.09.2019

Во заедничка изјава објавена вчера, европските сојузници ставија јасно до знаење какви се нивните ставови за нападот. Американскиот државен секретар Мајк Помпео изрази благодарност до Германија, Франција и Велика Британија, откако трите земји ...

Иран: Не прифаќаме нов договор за нуклеарната програма

Опсервер - 24.09.2019

Иран не ја прифаќа можноста за преговори за нов нуклеарен договор со големите светски сили, изјави иранскиот министер за надворешни работи, Џавад Зариф. Зариф на Твитер напиша дека европските партнери не ги исполниле своите обврски од нуклеарниот ...

Британија, Франција и Германија: Иран одговорен за нападите во Саудиска Арабија

Слободен Печат - 24.09.2019

Дојде време Иран да прифати долгорочна рамка на преговори за својата нуклеарна програма, како и регионални безбедносни прашања, стои во заедничкото соопштение на трите влади. Велика Британија, Франција и Германија доцна синоќа објавија дека Иран е ...

Сериозно предупредување до Америка: Иран подготвува воена вежба со Русија и Кина (ВИДЕО)

МКД - 23.09.2019

Русија, Кина и Иран „наскоро“ планираат заедничка поморска вежба во Оманското Море и Индискиот Океан, јави полуофицијалната иранска новинска агенција Тасним. Веста доаѓа само неколку дена откако САД и Саудиска Арабија го обвинија Иран за нападот врз ...

Џонсон: Време е за нов договор со Техеран

Кумановски м. - 24.09.2019

Време е да се преговара за нов нуклеарен договор, без оглед на какво било гледиште за иранскиот договор за нуклеарна програма што Техеран го потпиша со светските сили во 2015 година, рече премиерот на Велика Британија, Борис nsонсон.

Продолжува вжештената реторика на релација САД - Иран

Глас на Америка - 23.09.2019

Иранскиот претседател Хасан Рoхани изјави дека кампањата за „максимален притисок“ од страна на администрацијата на Трамп не успеала и дека санкциите воведени по напуштањето на договорот од 2015 година за иранската нуклеарна програма покажуваат дека ...

Џонсон: Велика Британија верува дека Иран стои зад нападите на Саудиска Арабија

МКД - 23.09.2019

Велика Британија смета дека Иран е одговорен за нападите врз саудиските нафтени објекти и ќе соработува со Соединетите Американски Држави и европските сојузници на заедничкиот одговор, рече денес премиерот Борис Џонсон, пренесе Ројтерс .

Борис Џонсон би можел да го следи Трамп во војна

Н.Македонија - 23.09.2019

Борис Џонсон го обвини Иран за нападот врз рафинеријата во Саудиска Арабија и е подготвен да го поддржи воено Доналд Трамп, пренесуваат „Индипендент“ и „Гардијан“. Британскиот премиер изјави дека постојат „многу големи шанси“ дека Техеран стои зад ...

Рохани: Иран ќе формира своја безбедносна коалиција во Заливот

А1 On - 23.09.2019

Иранскиот претседател Хасан Рохани најави дека Иран ќе формира своја безбедносна коалиција во Персискиот Залив и ќе покани и други земји да се приклучат кон неа, бидејќи САД испраќаат се повеќе војници во Саудиска Арабија и ја предводат сопствената ...

Џонсон: Британија смета дека Иран стои зад нападите против Саудиска Арабија

Фокус - 23.09.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Велика Британија заклучила дека Иран е одговорен за нападите на нафтените постројки во Саудиска Арабија и дека Лондон ќе размисли за учеството во американскиот проект за зајакнување на одбранбените ...

Хутите подготвуваат нови напади на Саудиска Арабија?

Н.Македонија - 23.09.2019

Јеменските бунтовници подготвуваат нови напади врз Саудиска Арабија, за што странски дипломати биле информирани од лидерите на Хутите, наведува „Волстрит џурнал“. Некои лидери на бунтовниците наводно предупредиле дека може да дојде до нов напад, ...

Техеран има одговор на праќањето на американски трупи: Сите земји од Заливот да се приклучат кон нашата коалиција

Точка - 23.09.2019

Иранскиот претседател Хасан Рохани најавил дека Иран ќе формира своја безбедносна коалиција во Персискиот залив и ќе ги повика другите земји да се приклучат, додека САД праќаат се повеќе и повеќе војници во Саудиска Арабија и предводат сопствена ...

Џонсон: Веруваме дека Техеран е одговорен за нападите врз саудиските рафинерии

Макфакс - 23.09.2019

Велика Британија верува дека Иран е одговорен за нападите врз саудиските нафтени постројки и ќе работи со американските и европските сојузници на заеднички одговор, изјави денеска британскиот премиер Борис Џонсон.

Иранскиот министер открива: Еве од каде им се на Хутите ракети за напад на Саудиска Арабија

Точка - 23.09.2019

Министерот за надворешни работи на Иран, Мухамед Џавад Зариф смета дека Хутите би можеле сами да го зголемат дострелот на ракетите кои биле искористени при нападот на саудиските нафтени објекти.

Соработници на Рохани не добија американски визи за ГС на ОН

А1 On - 23.09.2019

Иранскиот претседател Хасан Рохани нема да биде со вообичаениот тим советници на Генералното собрание на ОН во Њујорк, бидејќи не им се одобрени визи, јавија иранските медиуми. Новинари кои обично го придружуваат претседателот во неговите патувања ...

Саудиска Арабија порача: Ако нѐ нападнаа од Иран, тоа е воен чин (ВИДЕО)

МКД - 22.09.2019

Ако истрагата покаже дека минатонеделниот напад врз саудиските нафтени инсталации дошол од Иран, Саудиска Арабија тоа ќе го смета за воен чин, но Ријад во моментов оди во насока на мирно решение, изјави висок саудиски функциоер.

Рохани ги повика западните земји да го напуштат Персискиот залив

Макфакс - 22.09.2019

Претседателот на Иран Хасан Рохани ги повика западните сили да ја остават безбедноста на Персискиот залив на регионалните држави на чело со Техеран. Тој најави дека ќе претстави регионален мировен план на претстојните состаноци на високо ниво во ОН.

ПОМПЕО: Не сакаме војна со Иран, носиме трупи во Заливот заради одвраќање

Денешен - 22.09.2019

Целта на САД е да се избегне војна со Иран, а распоредувањето дополнителни трупи во заливскиот регион е наменето за „одвраќање и одбрана“, изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Командант на морнарица: Иран разорно ќе реагира на агресија

4NEWS - 22.09.2019

Командантот на иранската морнарица Хосеин Канзади денеска изјави дека Иран е подготвен да ги одбрани своите поморски граници о оти „разорно ќе реагира“ на секаква агресија. САД и Саудиска Арабија го обвинуваат Иран дека го извршил нападот врз ...

Помпео: Целта на САД е да се избегне војна со Иран

Фактор - 22.09.2019

Соединетите држави имаат за цел да избегнат војна со Иран, а дополнителните трупи распоредени во регионот на Заливот се за „одвраќање и одбрана“, рече американскиот државен секретар Мајк Помпео, пренесе Ројтерс.

Помпео: Распоредувањето дополнителни сили на САД е заради одвраќање

24Инфо - 22.09.2019

Целта на САД е да се избегне војна со Иран, а распоредувањето дополнителни трупи во заливскиот регион е наменето за „одвраќање и одбрана”, изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Помпео: Распоредувањето дополнителни трупи е заради одвраќање

Слободен Печат - 22.09.2019

Тој изрази уверување дека американскиот претседател Доналд Трамп би презел акција ако таквите мерки за одвраќање не успеат и оти иранските власти „тоа многу добро го сфаќаат'. Целта на САД е да се избегне војна со Иран, а распоредувањето ...

Помпео: Распоредувањето дополнителни сили во заливскиот регион е заради одвраќање

А1 On - 22.09.2019

Целта на САД е да се избегне војна со Иран, а распоредувањето дополнителни трупи во заливскиот регион е наменето за „одвраќање и одбрана“, изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Помпео: Распоредувањето дополнителни сили на САД е заради одвраќање

Локално - 22.09.2019

Целта на САД е да се избегне војна со Иран, а распоредувањето дополнителни трупи во заливскиот регион е наменето за „одвраќање и одбрана“, изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Помпео: Распоредувањето дополнителни сили на САД е заради одвраќање

MakPress - 22.09.2019

Целта на САД е да се избегне војна со Иран, а распоредувањето дополнителни трупи во заливскиот регион е наменето за „одвраќање и одбрана“, изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Помпео: Целта на САД е да се избегне војна со Иран

PressingTV - 22.09.2019

Целта на САД е да се избегне војна со Иран, а распоредувањето дополнителни трупи во заливскиот регион е наменето за „одвраќање и одбрана“, изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Помпео: Распоредувањето нови трупи во заливот е поради одбрана

Макфакс - 22.09.2019

Распоредувањето дополнителни трупи во заливскиот регион е наменето за „одвраќање и одбрана“, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео, кој додаде дека целта на САД е да се избегне војна со Иран.

Помпео: Распоредувањето дополнителни сили на САД е заради одвраќање

Нова ТВ - 22.09.2019

Целта на САД е да се избегне војна со Иран, а распоредувањето дополнителни трупи во заливскиот регион е наменето за „одвраќање и одбрана“, изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Помпео: Распоредувањето дополнителни сили на САД е заради одвраќање

MTM - 22.09.2019

Целта на САД е да се избегне војна со Иран, а распоредувањето дополнителни трупи во заливскиот регион е наменето за „одвраќање и одбрана“, изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Помпео: Распоредувањето дополнителни сили на САД е заради одвраќање

Независен - 22.09.2019

Целта на САД е да се избегне војна со Иран, а распоредувањето дополнителни трупи во заливскиот регион е наменето за „одвраќање и одбрана“, изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Рохани ги повика западните земји да го напуштат Персискиот залив

24Инфо - 22.09.2019

Претседателот на Иран Хасан Рохани ги повика западните сили да ја остават безбедноста на Персискиот залив на регионалните држави на чело со Техеран. Тој најави дека ќе претстави регионален мировен план на претстојните состаноци на високо ниво во ОН.

Рохани ги повика западните земји да го напуштат Персискиот залив

А1 On - 22.09.2019

Претседателот на Иран, Хасан Рохани ги повика западните сили да ја остават безбедноста на Персискиот залив на регионалните држави на чело со Техеран. Тој најави дека ќе претстави регионален мировен план на претстојните состаноци на високо ниво во ОН.

Помпео: Распоредувањето дополнителни сили на САД е заради одвраќање

Сител - 22.09.2019

Целта на САД е да се избегне војна со Иран, а распоредувањето дополнителни трупи во заливскиот регион е наменето за „одвраќање и одбрана“, изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Помпео: Распоредувањето дополнителни сили на САД е заради одвраќање

4NEWS - 22.09.2019

Целта на САД е да се избегне војна со Иран, а распоредувањето дополнителни трупи во заливскиот регион е наменето за „одвраќање и одбрана“, изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Рохани ги повика западните земји да го напуштат Персискиот залив

Centar - 22.09.2019

Претседателот на Иран Хасан Рохани ги повика западните сили да ја остават безбедноста на Персискиот залив на регионалните држави на чело со Техеран. Тој најави дека ќе претстави регионален мировен план на претстојните состаноци на високо ниво во ОН.

Помпео: Распоредувањето нови трупи во заливот е поради одбрана

Centar - 23.09.2019

Распоредувањето дополнителни трупи во заливскиот регион е наменето за „одвраќање и одбрана“, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео, кој додаде дека целта на САД е да се избегне војна со Иран.

Помпео: Распоредувањето дополнителни сили на САД е заради одвраќање

Опсервер - 23.09.2019

Целта на САД е да се избегне војна со Иран, а распоредувањето дополнителни трупи во заливскиот регион е наменето за „одвраќање и одбрана“, изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Соработници на Рохани не добија американски визи за ГС на ОН

Опсервер - 23.09.2019

Иранскиот претседател Хасан Рохани нема да биде со вообичаениот тим советници на Генералното собрание на ОН во Њујорк, бидејќи не им се одобрени визи, јавија иранските медиуми. Новинари кои обично го придружуваат претседателот во неговите патувања ...

Соработници на Рохани не добија американски визи за ГС на ОН

Сител - 23.09.2019

Иранскиот претседател Хасан Рохани нема да биде со вообичаениот тим советници на Генералното собрание на ОН во Њујорк, бидејќи не им се одобрени визи, јавија иранските медиуми. Новинари кои обично го придружуваат претседателот во неговите патувања ...

Соработници на Рохани не добија американски визи за ГС на ОН

Независен - 23.09.2019

Иранскиот претседател Хасан Рохани нема да биде со вообичаениот тим советници на Генералното собрание на ОН во Њујорк, бидејќи не им се одобрени визи, јавија иранските медиуми. Новинари кои обично го придружуваат претседателот во неговите патувања ...

Рохани ги повика западните земји да го напуштат Персискиот залив

Н.Македонија - 23.09.2019

Претседателот на Иран, Хасан Рохани, ги повика западните сили да ја остават безбедноста на Персискиот залив на регионалните држави на чело со Техеран. Тој најави дека ќе претстави регионален мировен план на претстојните состаноци на високо ниво во ...

Џонсон: Британија смета дека Иран стои зад нападите против Саудиска Арабија

Независен - 23.09.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Велика Британија заклучила дека Иран е одговорен за нападите на нафтените постројки во Саудиска Арабија и дека Лондон ќе размисли за учеството во американскиот проект за зајакнување на одбранбените ...