TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Општините бараат помош од Владата – бараат да не плаќаат индустриска струја, туку како домаќинства

ТВ21 - 24.09.2022

Многу општини и училишта во земјава се заглавени во долгови, а енергетската криза уште повеќе им ја отежнува состојбата. ТВ21 контактираше со неколку градоначалници од западниот регион, а нивната најголема грижа, како што велат се училиштата и ...

Локалните самоуправи кројат планови како да заштедат струја

Телма

Владата бара струја за индустријата, Битиќи вели ова се времиња на преживување

Мета - 24.09.2022

Владата обезбедила суровини за производство на електрична енергија за потребите на регулираниот пазар, што значи граѓаните и 70.000 компании нема да стравуваат за електрична енергија до март, најави денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир ...

Битиќи: Ова е време на преживување (ВИДЕО)

Zoom

Бектеши: Преговараме со соседните држави за поевтина струја за стопанството

Бриф

Бектеши: Соработуваме со сите соседни земји за обезбедување поевтина електрична енергија за стопанството

Република

Бектеши: Соработуваме со сите соседни земји за обезбедување поевтина електрична енергија за стопанството

ТВ21

Се преговара со сите соседни земји за купување струја, има и некои понуди, тврди Бектеши, но не открива детали

360 степени

Бектеши: Преговараме со соседните држави за поевтина струја за стопанството

Алсат-М

Zoom Либертас Press24 Локално Независен Вечер Прес Бизнис Вести Во Центар

Струјата за оние кои трошат повеќе во Албанија поскапува за четири пати

Р.С.Европа - 24.09.2022

Регулаторниот завод за енергетика одобри зголемување на цената на енергијата за 4,4 пати за потрошувачите од домаќинствата кои месечно трошат повеќе од 800 киловати електрична енергија. Така, домаќинствата кои ќе ја надминат оваа вредност повеќе ...

Кои се ламјите во домот: Кој апарат колку точно струја троши?

Скопје инфо

Струјата за оние кои трошат повеќе во Албанија поскапува за четири пати

Слободен Печат

Во Албанија од први октомври домаќинствата кои ќе трошат повеќе ќе плаќаат поскапа струја

Вечер Прес

АЛБАНИЈА ПРЕОЃА ЦЕЛОСНО НА ГРЕЕЊЕ НА ДРВА: Струјата за оние кои трошат повеќе поскапува за четири пати

Денешен

Албанија: Струјата за оние кои трошат повеќе поскапува за четири пати

Република

Во Албанија од први октомври домаќинствата кои ќе трошат повеќе ќе плаќаат поскапа струја

MakPress

Битиќи: Следната недела ќе знаеме од каде ќе се набавува електрична енергија

Либертас - 24.09.2022

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска изјави дека следната недела е клучна кога би требало да се знае од каде ќе се набавува електрична енергија. – Има позитивни сигнали.

Битиќи: Следната недела ќе знаеме од каде ќе се набавува електрична енергија

Скопје инфо

Битиќи: Следната недела ќе знаеме од каде ќе се набавува електрична енергија

OhridNews

Битиќи: Следната недела ќе знаеме од каде ќе се набавува електрична енергија

Press24

Битиќи: Следната недела ќе знаеме од каде ќе се набавува електрична енергија

Курир

Битиќи: Следната недела ќе знаеме од каде ќе се набавува електрична енергија

Бриф

Следната недела ќе се знае од каде и по која цена ќе се набавува струја

Независен

Опсервер ТВ21 Денешен Н.Македонија +инфо 4NEWS 360 степени Република

Бектеши: Се прават напори наставата во зимскиот период да се одвива со физичко присуство

Бриф - 23.09.2022

Се прават напори за да им се излезе во пресрет на основните и на средните училишта и наставата во зимскиот период да се одржува со физичко присуство, изјави вечерва министерот за економија Крешник Бектеши.

Бектеши: Не е во ред училиштата да се остават без снабдувач со електрична енергија

Локално

Бектеши: Се прават напори наставата во зимскиот период да се одвива со физичко присуство

24Инфо

Бектеши ветува дека ќе им помогнат на училиштата – нема да оставиме децата да изгубат

Фокус

Ќе одат ли учениците оваа зима во училиште или ќе учат од дома, еве што вели министерот Бектеши

Курир

Бектеши: Се прават напори наставата во зимскиот период да се одвива со физичко присуство

Zoom

Бектеши: Се прават напори наставата во зимскиот период да се одвива со физичко присуство

CivilMedia

Во Центар Фактор ТВ21 Денешен 360 степени Lider Кајгана +инфо